خانواده و کودک, روانشناسی و تربیت کودک و نوجوان

چگونه کودک را برای رفتن به مهدکودک آماده کنیم؟

مهدکودک رفتن کودکان
4.3
(12)

می‌توان گفت همه ما زمانی که به گذشته و کودکی فکر می‌کنیم، خاطرات خوب زیادی را از دوران مهدکودک یا مدرسه به‌خاطر می‌آوریم. اما در این میان هستند خاطراتی که یادآور سختی روزهای اول ورود به یک محیط جدید باشند. در گذشته به دلیل آنکه بیشتر مادرها خانه‌دار بودند و جمعیت کودکان در خانه بیشتر بود، کمتر پیش می‌آمد که کودکان پیش از ورود به مدرسه به مهدکودک بروند. امروزه اما به دلیل مشغله‌های کاری پدرها و مادرها، فرستادن کودک به مهد تقریباً همه‌گیر شده است. علاوه بر اینها، تعداد کودکان در خانواده‌ها بسیار کم شده است و کودکان نمی‌توانند تنها در محیط خانه، مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی به دست آورند. زمانی که می‌خواهیم کودکان را به مهد بفرستیم، جدایی از محیط خانواده برای آنها بسیار سخت است. به همین جهت در ادامه درباره روش‌های آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک صحبت می‌کنیم.

روش‌هایی برای آمادگی کودکی که قرار است به مهدکودک برود

کودکانی که قرار است به مهدکودک بروند، در واقع برای اولین‌بار قرار است از محیط خانواده جدا شوند. برای آسان ساختن این جدایی و مراقبت از روان کودک، والدین باید روش‌هایی را در پیش گیرند. در ادامه به نام بردن و شرح چند روش برای آماده‌سازی کودکان، می‌پردازیم.

برنامه‌ای برای بازدید از مهدکودک ترتیب دهید

فضای مهدکودک

توجه کنید که این مرحله بسیار اهمیت دارد. حتماً برنامه خود را تنظیم کنید و پیش از زمان حضور کودک در مهدکودک و یا مدرسه، به همراه او به بازدید از آنجا بروید. او را به قسمت‌های مختلف برده و با محیط آشنا کنید. حواستان باشد هیچ یک از فضاهایی مثل سالن ورزش، اتاق بازی، بوفه و کلاس درس از قلم نیفتد. او را نزد مربی و معلم ببرید و با آنها صحبت کنید. برخی از مراکز مهدکودک و یا مدارس، پیش از آغاز سال آینده و برای ثبت‌نام جدید، برنامه‌ای برای بازدید اولیا و کودکان از محیط ارائه می‌کنند؛ اما اگر این‌چنین نبود هم، پدرها و مادرها نباید از این مسئله غافل شوند. اگر آشنا و دوستی در مهدکودک مورد نظرتان پیدا کردید سعی کنید کودکتان را به سمت ارتباط با کودک آنها متمایل کنید. وجود یک دوست می‌تواند فضا را برای او جذاب کند. این را می‌توان یکی از مهم‌ترین موارد لازم جهت آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک دانست. دقت کنید که آمادگی کودکان برای رفتن به مهدکودک، بر عهده والدین است. پس این موضوع را پشت‌ِگوش نیندازید.

از جزئیات اتفاقات مهدکودک آگاه باشید

بچه‌ها در مهدکودک

مطمئن باشید که نیاز است شما از تمام فعالیت‌های کودکتان در مهدکودک آگاهی داشته باشید. هرچه که کودک از مهد به خانه می‌آورد و هر تکلیفی که برای انجام دارد را بررسی کنید. شاید نیاز باشد گاهی به مهد سر بزنید. با مربی‌ها و مسئولین مهد صحبت کرده و خود را معرفی کنید. این کار می‌تواند برای کودک شرایط بهتری مهیا کند.

برای خواب کودک برنامه داشته باشید

همواره کودکان پیش از رفتن به مدرسه و مهدکودک، مشکل بیدارشدن از خواب دارند. یکی از دلایلی که کودکان، مدرسه یا مهد را دوست ندارند، همین سختی بیدار شدن از خواب است. کودکان معمولاً در تابستان و یا قبل از رفتن به مهد، عادت می‌کنند که دیر به رختخواب بروند. به همین دلیل، صبح زود بیدار شدن برای آنها دشوار است. زود خوابیدن علاوه بر تأثیر مثبتی که بر رشد کودک دارد، برای راحتی و آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک نیز ضروری است. حدود یک ماه پیش از آنکه زمان رفتن کودک به مهد و یا مدرسه برسد، برای خواب او برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید رفته‌رفته ساعت خواب او را تنظیم کنید؛ مثلاً هر شب 15 دقیقه او را زودتر به رختخواب ببرید. زمانی که خواب کودک به حالت مناسب رسید، بخشی از نارضایتی کودک برای رفتن به مهد، از بین می‌رود. توجه کنید در طول سال نیز اجازه ندهید که ساعت خواب کودک برهم بخورد.

برنامه صبح کودک را مرور کنید

آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک

همه ما وقتی خوب زمان مدرسه و کودکی را مرور می‌کنیم، عجله‌های صبح برای حاضر شدن و رسیدن به سرویس، ترافیک سنگین مسیر، بی‌اشتهایی صبحگاهی، جا گذاشتن وسایل و … را به خاطر می‌آوریم. این مسائل برای کودکان بسیار آزاردهنده است. برای مرتفع کردن این مشکلات، پیش از آغاز مدارس و یا فرستادن کودک به مهد، یکی دو بار برنامه صبحگاهی را مرور کنید. کودک را از خواب بیدار کرده و به او صبحانه بدهید. از کودک بخواهید خود وسایلش را جمع کند و شما به او کمک کنید. همان‌طور که قرار است به مدرسه بروید، به سمت مدرسه حرکت کنید. اگر قرار است با اتوبوس بروید، در ایستگاه منتظر بمانید. اگر با تاکسی و یا خودرو شخصی می‌روید، ترافیک را در نظر بگیرید. اگر میسر بود، به درون مدرسه یا مهد نیز سری بزنید. همیشه وقت را کمی بیشتر در نظر بگیرید؛ چون احتمال رخ‌دادن اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی زیاد است. این کار جهت آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک بسیار مؤثر است.

برای صبحانه برنامه مرتبی تنظیم کنید

تقریباً همه کودکان با بی‌اشتهایی صبحگاهی روبه‌رو هستند. خواب ناکافی در شب یکی از دلایل این وضعیت است. نبود شرایط مناسب برای صرف صبحانه و نگرانی کودک برای دیر رسیدن، یکی دیگر از این دلایل است. برنامه را طوری تنظیم کنید که کودک پیش از رفتن به مهد و یا مدرسه، صبحانه کافی خورده باشد. این موضوع از دو جهت اهمیت دارد؛ یکی اینکه احتمالاً در مهد صبحانه مناسبی برای خوردن پیدا نمی‌شود و دوم این‌که با صبحانه خوردن در منزل، محیط امن خانه برای کودک شکل بهتری پیدا می‌کند. این مسئله برای آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک مهم است.

حتماً برای ناهار کودک برنامه داشته باشید

آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک

برای تغذیه کودک، به‌خصوص ناهار او، برنامه داشته باشید. بهتر است برای او غذای خانگی کنار بگذارید تا با خود ببرد. اگر گاهی نمی‌توانستید برای کودک غذا بگذارید، از او بخواهید که خودش از بوفه غذا تهیه کند. پیش از زمان فرستادن کودک به مهد، مدت زمانِ بسته‌بندی و آماده‌کردن غذا را اندازه بگیرید تا به وقتش موجب تأخیر کودکان نشوید. اگر قرار است خودش غذا تهیه کند، صبح به او پول خرد بدهید و سعی کنید در همین فرصت به او شمارش پول و خرج کردن را آموزش دهید. با او درباره هزینه غذا صحبت کنید تا تمرینی برای او باشد. این یکی از بخش‌هایی است که جهت آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک و مدرسه نیاز است.

خواب میان روز را حذف کنید

معمولاً کودکان عادت دارند در میان روز یک خواب کوتاه داشته باشند و یا چرت بزنند. پیش از آنکه زمان رفتن کودک به مهد فرا برسد، کم‌کم از مدت زمان این خواب‌ها کم کنید. تا جایی پیش بروید که دیگر خواب میان روز برای کودک معنا پیدا نکند. در واقع با این کار، به سمتی حرکت می‌کنید که کودک را برای یک روز فعالیت کامل آماده کنید. این از انواع آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک است.

برنامه روشنی برای رفت‌وآمد مدرسه و مهد داشته باشید

بازگشت از مهد با پدر

زمانی که می‌خواهید کودک را به مهدکودک بفرستید، حتماً درباره رفت‌ و آمد کودک و رسیدن او به خانه نگرانی‌هایی دارید. نکته اولی که دراین‌خصوص باید به آن توجه شود، این است که سعی داشته باشید که حتماً خودتان مسئولیت بردن به مدرسه و بازگرداندن کودک را داشته باشید. نکته دوم این‌که حتماً برای دیر رسیدن خود به مهد یا مدرسه برنامه ریزی مشخصی داشته باشید. مثلاً شخصی را مشخص کنید که در نبودتان به دنبال کودک برود و این مسئله را با کودک مطرح کنید. در غیر این صورت می‌توانید به کودک بگویید تا زمانی که به دنبال او نرفته‌اید در جایی مشخص منتظر باشد و با شما تماس بگیرد. اگر قرار است که کودک، خود به خانه بازگردد، برای او مسیری مشخص تعیین کنید و او را ملزم کنید که تنها از همان مسیر رفت‌ و آمد کند. بدین صورت یکی از نگرانی‌های والدین در خصوص آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک کاهش می‌یابد.

برای تکالیف کودکان برنامه داشته باشید

برای انجام تکالیف مهد و مدرسه کودک برنامه‌ریزی کنید. محل مشخصی را برای این کار ترتیب دهید. وسایل مهد و کتاب‌های کودک را در جایی مشخص و به صورتی مرتب قرار دهید. زمانی از روز را طبق برنامه به انجام تکلیف کودکان و بررسی آنها اختصاص دهید. حتی برای استراحت بین انجام تکالیف نیز زمان تعیین کنید. همان‌طور که می‌دانید، کودکان در مهد، تکالیف خاص و سنگینی برای انجام ندارند. اما این یک تمرین برای منظم شدن و عادت به انجام تکالیف برای آینده است. حتماً این کار را برای آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک انجام دهید.

وسایل لازم برای مهدکودک را با یکدیگر تهیه کنید

خرید لوازم تحریر مهدکودک

برای خرید وسایل و کتاب‌های مهدکودک، ممکن است فهرستی از طرف مربی به والدین داده شود. علاوه بر موارد ضروری که فهرست می‌شوند و مشخص هستند، وسایل دیگری مانند لوازم تحریر نیز نیاز هستند. مداد‌، خودکار، ماژیک‌های رنگی، پاک‌کن‌های زیبا، جامدادی‌ و … می‌توانند برای کودکان بسیار جذاب باشند. سعی کنید به کودک اجازه دهید یا از او بخواهید که مدل و رنگ وسایل را خودش انتخاب کند. اگر مایل باشید، خوب است که برای او سالانه کفش و لباس نو، برای مهدکودک یا مدرسه بخرید. این کار می‌تواند روحیه کودک را عوض کند. شاید این کارها برای شما عادی به نظر برسد؛ اما می‌تواند برای کودکان بسیار مهم و خوشحال‌کننده باشد.

کلام پایانی

این روزها کمتر خانواده‌ای را می‌توان یافت که کودکان را به مهد نبرند. این همه‌گیری باعث می‌شود مطالب مهمی در جهت رفتن کودکان به مهد و آمادگی کودک برای رفتن به مهدکودک مطرح شود. در این مقاله سعی شد تا مهم‌ترین عوامل آمادگی کودک برای حضور در اولین اجتماع مستقل از خانواده، بیان شود. این مطالب به کودک و خانواده کمک می‌کنند تا از نگرانی‌های خانواده و سختی‌های کار کودک کاسته شود. توجه کنید که کودک شما هنوز خیلی از مسائل را نمی‌داند و البته برای فهمیدن بسیاری از آنها نیز هنوز خیلی کوچک است. این آموزش‌ها و رفتارهای صحیح یا اشتباه شما است که باعث می‌شود سبک زندگی کودک شکل بگیرد. پدرها و مادرهای دلسوز و آگاه، همواره برای مراحل مختلف زندگی کودک، باتوجه‌به علایق او برنامه دارند.

میزان رضایتمندی شما از مقاله

میانگین نظرات 4.3 / 5. 12

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *