خرید بهترین و مرغوبترین لوازم نقاشی

دسته بندی های لوازم نقاشی

پر فروشترین ها

محبوب ترینها

برای حرفه ای

آریالند آکادمی آریالند آکادمی آریالند آکادمی آریالند آکادمی

برای کوچولوها

ب

مقالات مرتبط

لوازم نقاشی

به نظر شما چه ابزاری از دوران خردسالی تا کهنسالی همراه ما خواهد بود؟ به عبارت ساده‌تر چه وسیله‌ای است که هم در دوران کودکی کاربرد دارد و هم در کهنسالی به کمک ما می‌آید؟ وسایل غذاخوری، کتاب، «لوازم نقاشی» و… . درست حدس زدید. بدون شک انواع نوشت افزار و «لوازم نقاشی» از معدود وسایلی هستند که در هر رده‌ی سنی کاربرد دارند. شما در سنین کودکی با مداد رنگی‌های خود، ساعت‌ها رنگ آمیزی کرده‌اید. در زمان مدرسه خودکار به دست تکالیف خود را انجام داده‌اید. در دوران دانشجویی با ماژیک‌های جذاب و رنگارنگ مطالب را به حافظه‌تان سپرده‌اید. این ابزار در سنین بزرگسالی نیز برای «نقاشی و رنگ آمیزی» کنار شما خواهند بود. 


به دلیل اهمیت این محصولات، در این مطلب سعی داریم تمام ویژگی‌های «لوازم نقاشی» را به زبان و در یک صفحه‌ی اینترنتی در اختیار شما قرار دهیم. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید با دید ویژه‌ای نسبت به خرید «لوازم نقاشی» اقدام کنید. فرقی ندارد، هدف شما از تهیه‌ی «لوازم نقاشی»، «آموزش نقاشی به کودکان» باشد یا «نقاشی و رنگ آمیزی» به صورت حرفه‌ای. شما می‌توانید تنها با اسکرول کردن این صفحه به تمام اطلاعات لازم در مورد «لوازم نقاشی» دسترسی داشته باشید. بنابراین با آریالند همراه باشید. 


نقشه‌ی راه ما در این مطلب به گونه‌ای است که ابتدا «لوازم نقاشی» را به زبان ساده و دقیق برای شما تعریف کنیم. سپس کاربرد هر کدام از «لوازم هنری» را نیز شرح می‌دهیم. به این ترتیب، می‌توانید نیازهای خود را بررسی کرده و مناسب‌ترین «ابزار نقاشی» را خریداری کنید. در ادامه نیز انواع «لوازم نقاشی» را معرفی می‌کنیم. از این طریق، انتخاب تکنیک «نقاشی و رنگ آمیزی» نیز برای شما آسان‌تر خواهد شد. می‌پرسید چگونه؟ در واقع، با دانستن ویژگی‌های بصری هر کدام از «ابزار نقاشی» قادر هستید، مناسب‌ترین تکنیک را با توجه به توانایی‌ها و سلیقه‌ی خود انتخاب کنید. مطمئنا در این صورت لذت بیشتری از «نقاشی و رنگ آمیزی» نیز خواهید برد. 


در بخش‌های پایانی نیز مشابه تمام مربیان هنری، چک لیست کاملی برای شروع «نقاشی و رنگ آمیزی» در اختیار شما قرار می‌دهیم تا خرید «لوازم نقاشی» بیش از پیش برای شما آسان‌ شود. اگر از هنرمندان حرفه‌ای هستید که برای خرید«لوازم نقاشی» حرفه‌ای به سایت آریالند سر زده‌اید نیز نگران نباشید. در این مطلب به نیازهای والای شما نیز فکر کرده‌ایم. شما می‌توانید در بخش‌های پایانی این مطلب، مهم‌ترین نکات خرید «لوازم نقاشی» حرفه‌ای را مرور کرده و با جدیدترین محصولات آشنا شوید. در خلال متن نیز انواع تکنیک‌های «نقاشی و رنگ آمیزی» را معرفی می‌کنیم تا به صورت همزمان با مدرن‌ترین شیوه‌های هنری و «وسایل نقاشی حرفه‌ای» آشنا شوید. به این ترتیب، استعداد شما محدود به یک شیوه‌ی هنری مشخص نخواهد شد و مهارت‌های شما بالی برای پرواز پیدا خواهند کرد. با ما برای اکتشاف دنیای «لوازم هنری» همراه باشید.شما می‌توانید مقاله‌ی نیکارو با عنوان «از کجا بدانید فرزندتان استعداد نقاشی دارد؟» را از اینجا بخوانید.
تعریف لوازم نقاشی


منظور از «لوازم نقاشی» چیست؟

اولین اشیایی که با شنیدن عبارت «لوازم نقاشی» به ذهن شما می‌رسد، چیست؟ اکثر ما مداد مشکی و کاغذ را از ابتدایی‌ترین «لوازم هنری» می‌دانیم. آیا دلیل انتخاب این «لوازم نقاشی» را می‌دانید؟ به نظر می‌رسد، در کمینه‌ترین حالت ممکن هر شخص به یک کاغذ و مداد برای خلق اثر هنری نیاز دارد. به عبارت دیگر، این دو «ابزار نقاشی» ساده‌ترین، دم دست‌ترین و ارزان‌ترین «لوازم نقاشی» هستند که برای شروع طراحی به آن نیاز دارید. البته مهارت‌های یک فرد با استعداد، همواره در حال ترقی و پیشرفت است. بنابراین «لوازم نقاشی» نیز به این دو مورد محدود نمی‌شوند. 


یک شخص با استعداد، پس از دستیابی به موفقیت در رشته‌ی محبوب خود، تکنیک‌های مختلف دیگر را نیز امتحان کرده و کار با انواع «لوازم نقاشی» را تجربه خواهد کرد. بر اساس همین خصلت ذاتی، «لوازم نقاشی» نیز در طی قرون گذشته ارتقا یافته و تغییر کرده‌اند. این تحول به مرزی رسیده‌است که خرید و استفاده از «وسایل نقاشی حرفه‌ای» به سادگی در دست گرفتن مداد معمولی شده‌است. برای درک ساده‌تر این امر می‌توان به انواع پاستل‌های موجود در بازار اشاره کرد. در حال حاضر، طیف رنگی گسترده‌ای از این «لوازم نقاشی»  در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. به این ترتیب، اگرچه نحوه‌ی استفاده از پاستل در قرون گذشته تغییری نکرده است، اما هنرمندان می‌توانند از انواع تکنیک‌های ابتکاری خود در کنار سبک‌های قدیمی برای خلق سایه‌های رنگی گوناگونی استفاده کنند. 

اما با این مقدمه‌چینی، چگونه می‌توان «لوازم نقاشی» را به زبانی ساده تعریف کرد؟ اگر بخواهیم «نقاشی و رنگ آمیزی» را هنری تعریف کنیم که تصاویر واقعی یا ذهنی را بر روی سطحی خاص به نمایش می‌گذارد، می‌توان گفت «لوازم نقاشی» نیز ابزاری است که برای خلق تصاویر واقعی یا فراواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. «ابزار نقاشی» انواع گوناگونی داشته که هر کدام جلوه‌ی بصری خاصی را برای سطح ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، هر کدام از محصولات دنیای «لوازم نقاشی»، کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. در بخش بعدی انواع لوازم مورد نیاز برای «نقاشی و رنگ آمیزی» را نیز معرفی خواهیم کرد.


دنیای «لوازم نقاشی» شامل چه محصولاتی می‌شود؟

انواع «لوازم نقاشی» بر اساس عوامل گوناگون دسته‌بندی می‌شوند. از ابزار لازم برای «آموزش نقاشی به کودکان» گرفته تا «وسایل نقاشی حرفه‌ای». در آریالند نیز دسته‌بندی مشخصی بر اساس کاربردهای «لوازم هنری» ارائه می‌شود. به این ترتیب، شما دوستان آریالندی می‌توانید با اعمال فیلترهای مورد نظر خود، در کمترین زمان ممکن، «لوازم نقاشی» مورد نظر خود را پیدا کرده و حتی چندین محصول را با یکدیگر مقایسه کنید. بنابراین دسته‌بندی «لوازم نقاشی» بر اساس کاربرد آن‌ها به شرح زیر خواهد بود:


لوازم نقاشی دانش‌آموزی


«لوازم نقاشی» مدرسه‌ای

اگر به تازگی عضوی از خریداران «لوازم نقاشی» مدرسه‌ای  شده‌اید، ورود فرزند شما به دوران تحصیل را تبریک می‌گوییم! از امروز تا حدود 13 سال آینده، ماجرای خرید نوشت افزار و «لوازم هنری» برای فرزندتان ادامه خواهد داشت. پیش بینی می‌شود در ابتدای هر سال تحصیلی، یک لیست بلند و بالا از سمت مربیان و معلمان دریافت می‌کنید که «لوازم نقاشی» موجود در آن را باید  پیش از شروع مدارس آماده کرده‌باشید. 


اما در نظر داشته باشید که خرید «لوازم نقاشی» کار چندان ساده‌ای نیست. توصیه می‌کنیم، در هنگام خرید «لوازم نقاشی» برای فرزند خود، پیش از هر چیز به رده‌ی سنی و مقطع تحصیلی او توجه کنید. به صورت کلی، در مقطع مهد کودک، پیش دبستان و دبستان ساعات بیشتری به تقویت مهارت‌های هنری کودک اختصاص داده می‌شود. این روند با بزرگتر شدن کودک کم‌رنگ شده تا جایی که متاسفانه در مقطع متوسطه‌ی دوم به دست فراموشی سپرده می‌شود.


البته نوجوانانی که در رشته‌ی هنرستان ادامه‌ی تحصیل می‌دهند، بیشتر با فعالیت‌های «نقاشی و رنگ آمیزی» سر و کار دارند. از آنجایی که این افراد آینده‌ی هنر کشور را رقم خواهند زد، شما می‌توانید بر روی استعداد آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از «وسایل نقاشی حرفه‌ای» برای آموزش آن‌ها استفاده کنید. به صورت کلی، انواع «لوازم نقاشی» مدرسه ای بر اساس مقطع تحصیلی به صورت زیر در نظر گرفته می‌شوند:


لیست «لوازم نقاشی» برای مقطع پیش دبستانی

 • دفتر نقاشی: خرید محصولات سیمی با طرح فانتزی و جذاب مناسب‌تر است.

 • مداد سیاه: ترجیحا مدادهای نرم و پررنگ برای «آموزش نقاشی به کودکان» خریداری شود.

 • مداد رنگی: خرید این «لوازم نقاشی» در 12 رنگ متنوع با ارتفاع کوتاه توصیه می‌شود.

 • پاستل و کرایون نقاشی: کودک در این مقطع به تعداد محدود و کمی مداد شمعی نیاز دارد.

 • انواع ماژیک رنگ آمیزی
 • شابلون‌: از طرح‌های متنوعی همچون اشکال هندسی، حیوانات، میوه و... خریداری کنید.

لیست «ابزار هنری» برای کلاس اول

 • دفتر نقاشی
 • مداد سیاه
 • مداد رنگی: خرید این «لوازم نقاشی» با 6 و 12 رنگی مناسب است.
 • شابلون: خرید محصولاتی با طرح هندسی ارجحیت دارد.

لیست «آموزش نقاشی به کودکان» کلاس دوم

 • دفتر نقاشی
 • کاغذ شطرنجی
 • مداد رنگی

لیست خرید «ابزار نقاشی» برای کلاس سوم

 • دفتر نقاشی
 • مداد رنگی
 • ماژیک رنگ‌آمیزی

لیست «لوازم نقاشی» برای کلاس چهارم

 • دفتر نقاشی
 • مداد رنگی
 • شابلون اشکال هندسی

لیست «ابزار هنری» برای کلاس پنجم و ششم

 • دفتر نقاشی
 • مداد رنگی

لیست «ابزار نقاشی» برای کلاس هفتم، هشتم و نهم

 • برگه A4
 • مداد رنگی

البته کودک شما در هر رده‌ی سنی که باشد، نباید از ذوق و استعداد هنری غافل شوید. اگر کودک شما علاقه‌ی خاصی به دنیای هنر دارد، برای پرورش استعدادهای او سرمایه‌گذاری کرده و از انواع «لوازم نقاشی» برای تقویت مهارت‌های هنری او استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که در مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم شما می‌توانید با توجه به رشته‌ی تحصیلی و مهارت‌های فرزند خود «ابزار هنری» محبوب فرزندتان را برای او خریداری کنید.

 

لوازم نقاشی حرفه‌ای


«لوازم نقاشی» حرفه‌ای

شما یک هنرمند حرفه‌ای را با چه تجهیزاتی تصور می‌کنید؟ اکثر ما تصور مشخصی از هنرمندان نقاش در ذهن داریم. شخصی با دستان قوی که قلمویی را ماهرانه در بین انگشتان گرفته است، بومی که بر روی پایه‌ای چوبی سوار شده‌است. و مهم‌تر از همه، منظره ای بکر و طبیعی که مقابل او گسترده شده تا خطوط طبیعت را مو به مو بر روی بوم پیاده کند. اما فراتر از این تصور، امروزه «وسایل نقاشی حرفه‌ای» بسیار متنوع و متفاوت شده‌اند.


هر کدام از این «لوازم نقاشی» نیز تکنیک‌های مختص به خود طلب می‌کنند. در واقع، هنرمندان حرفه‌ای باید دوره‌های تخصصی متعددی را پشت سر بگذارند تا با فوت‌ و فن‌ها هر نوع «لوازم نقاشی» آشنا شده و مهارت‌های خود را در این زمینه تقویت کنند. به این ترتیب، «لوازم نقاشی» حرفه‌ای را می‌توان ابزاری تخصصی معرفی کرد که برای ترسیم جلوه‌های بصری بی‌عیب و نقص مورد استفاده قرار می‌گیرند. 


معمولا خرید این «لوازم نقاشی» برای افراد معمولی و مبتدی مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل، خریداران این «لوازم نقاشی» تخصصی اشخاصی هستند که آموزش‌ها ابتدایی را پشت سر گذاشته‌اند و اکنون وقت آن است که «لوازم نقاشی» معمولی خود را با نمونه‌های حرفه‌ای‌تر تعویض کنند. به نظر می‌رسد، انواع «لوازم هنری» گزینه‌ی مناسبی به عنوان هدیه برای هنرمندان حرفه‌ای به شمار می‌رود. تنوع این «لوازم نقاشی»  نیز بسیاری گسترده بود و از مدل لوازم «نقاشی و رنگ‌ آمیزی» تا نوع سطح کار را شامل می‌شود.


«لوازم نقاشی» زیر سه سال

توجه به رده‌‌ی سنی مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در زمان خرید «لوازم نقاشی» باید به آن توجه کنید. اهمیت این موضوع زمانی افزایش می‌یابد که بدانید انتخاب محصول اشتباه برای «آموزش نقاشی به کودکان» می‌تواند سلامت آن‌ها را تهدید کند. اگر در هنگام خرید «ابزار نقاشی» به برچسب آن‌ها توجه کرده‌باشید، به صورت مکرر با عدد سه مواجه شده‌اید. 


کودکان زیر سه سال از حساس‌ترین مصرف‌کنندگان «لوازم نقاشی» محسوب می‌شوند. سایت نی‌نی پلاس دلایل مناسبی برای آسیب‌پذیری بیشتر کودکان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید تمام نکات مربوط به حساسیت کودکان، علائم و شیوه‌های درمان را در سامانه‌ی پزشکی مطالعه کنید. 


شما می‌توانید مقاله نی‌نی پلاس در مورد مسمومیت غذایی کودکان زیر سه سال را از اینجا مطالعه کنید.


به صورت کلی، دلایل مسمومیت کودکان به صورت خلاصه شامل موارد زیر می‌شود:


لوازم نقاشی برای کودکان زیر سه سال • اولین و مهم‌ترین دلیل بروز مسمومیت غذایی و پوستی ناشی از مواد غذایی و «لوازم نقاشی» ناشی از نوع ژنتیک آن‌هاست. به عبارت دیگر، اگر والدین کودک مبتلا به آلرژی مشخصی باشند، به احتمال زیاد کودک نیز این علائم را از خود بروز خواهد داد.

 • کودکان خردسال، در رده‌ی سنی زیر سه سال عاشق چشیدن اشیا مختلف هستند. در واقع، تنها راه ارتباطی و شناختی این کودکان که به صورت کافی تقویت شده‌است، حس چشایی معرفی می‌شود. بنابراین کودک برای شناسایی ویژگی‌های «لوازم نقاشی»، ابتدا آن را به سمت دهان خود برده و طعم آن را مزه مزه می‌کند.

 • کودکان در سن سالگی تجربه‌ی بسیار کمی در مواجه با عوامل مهاجم دارند. برای مثال، تصور کنید که فرزند خردسال شما برای اولین بار میوه‌ی زردآلو را مزه می‌کند. از آنجایی که معده‌ی کودک پیش از این با عوامل مهاجمی همچون ذرات ریز آفت‌کش مواجه نشده‌است، در دفعات ابتدایی به سختی این ذرات را هضم خواهد کرد. همین امر موجب دل‌درد و بروز علائم مسمومیت غذایی در کودکان می‌شود. 

دلایل بروز مسمومیت که در بالا از آن‌ها یاد شد، برای بسیاری از «لوازم نقاشی» نیز صادق است. در واقع، تعداد محدودی از محصولات «نقاشی و رنگ آمیزی» غیر استاندارد در بازار یافت می‌شوند که به یکی از دلایل بالا کودک را مسموم می‌کنند. بد نیست، علائم حساسیت در کودکان را نیز ارائه دهیم تا در اوقات اورژانسی مسمومیت با «لوازم نقاشی» از آن‌ها استفاده کرده و سریعا نسبت به درمان فرزند خود اقدام کنید. با مشاهده‌ی علائم زیر در فرزند خود، سریعا او را نزد پزشک معالج ببرید:


 • علائم تنفسی: عطسه مکرر، آبریزش، مسدود شدن بینی، خس خس قفسه سینه، تنگی نفس

 • علائم مربوط به چشم: خارش، قرمزی نواحی چشم، اشک ریختن غیر ارادی کودک
 • علائم پوستی: راش برجسته، التهابات خارش‌دار یا قرمز (کهیر)، تورم در لبها و زبان، ترک‌خوردگی پوست

 • علائم گوارشی: درد در نواحی مختلف شکم، ضعف و بی‌حالی، استفراغ، اسهال 

 اما چاره‌ی کار چیست؟ بسیاری از والدین بنابر همین دلایل، از «آموزش نقاشی به کودکان» خود صرف‌نظر می‌کنند. حذف «ابزار نقاشی» از برنامه‌ی آموزشی کودکان نیز راه‌حل مناسبی نیست، زیرا شما والدین گرامی با این اقدام، مهم‌ترین شانس فرزند خود برای تقویت مهارت‌های فردی و اجتماعی را از بین می‌برید.


تولیدکنندگان «لوازم نقاشی» با توجه به اهمیت «آموزش نقاشی به کودکان» نسبت به تولید محصولات ایمن و استاندارد اقدام کرده‌اند. برای تولید اکثر «لوازم نقاشی» زیر سه سال از رنگدانه‌های خوراکی استفاده می‌شود.  به این ترتیب، حتی اگر فرزند شما مقدار کمی از «لوازم نقاشی» را به سمت دهان خود برده و آن را بچشد، دچار علائم مسمومیت غذایی نخواهد شد. 


همچنین رنگدانه‌های خوراکی موجود در «لوازم نقاشی» از مواد اولیه‌ای تشکیل می‌شود که احتمال حساسیت‌زا بودن آن‌ها به شدت کم بوده و کودکانی که به صورت ارثی به یک ماده‌ی غذایی حساسیت دارند نیز در امان خواهند ماند. این «لوازم نقاشی» با عبارت مناسب برای کودکان زیر سه سال به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین برای خرید «لوازم نقاشی» مطمئن و ایمن کافی است به برچسب محصول توجه کرده و ترکیبات آن را مطالعه کنید. خرید انواع «لوازم نقاشی» که از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده‌باشد، برای کودکان زیر سه سال توصیه نمی‌شود. 


کاربرد انواع لوازم نقاشی


ویژگی‌ و کاربرد هر کدام از «لوازم نقاشی» چیست؟

هدف شما از خرید «لوازم نقاشی» چیست؟ آیا قصد دارید از این محصولات برای «آموزش نقاشی به کودکان» خود استفاده کنید؟ یا هنرمند حرفه‌ای هستید و در یک شاخه‌ی هنری خاص مهارت دارید؟ البته هدف شما از خرید «ابزار نقاشی» هرچه باشد، تفاوتی نمی‌کند! هرگز خود و فرزندانتان را به یک شیوه‌ی هنری محدود نکنید. سعی کنید، انواع «لوازم نقاشی» را در اختیار خود و فرزندتان قرار داده و او را با دنیا‌های جدیدی آشنا کنید. شما هنرمندان حرفه‌ای نیز می‌توانید با استفاده از انواع «لوازم هنری» مهارت‌های خود را به صورت موثری تقویت کرده و به یک استاد ماهر و چیره دست تبدیل شوید. می‌پرسید، اولین گام برای این اقدام چیست؟


اگر در مرحله‌ی ابتدایی با ویژگی‌ها، مشخصات محصول و جلوه‌های بصری انواع «لوازم نقاشی» آشنا شوید، می‌توانید برنامه‌ای کاربردی و پیشرو برای خود و مهارت‌هایتان در نظر بگیرید. در این بخش، انواع «ابزار هنری» را به شما معرفی کرده و لیست کاملی از «لوازم نقاشی» را ارائه می‌دهیم. در خلال معرفی «لوازم نقاشی» نیز به جلوه‌های بصری هر محصول اشاره خواهیم کرد. به این ترتیب، شما دوستان آریالندی می‌توانید برنامه‌ی مناسبی برای «آموزش نقاشی به کودکان» خود تهیه کرده و در تقویت مهارت‌های ذهنی، حرکتی و شناختی آن‌ها گام موثری بردارید. 


همچنین شما افراد حرفه‌ای نیز می‌توانند با توجه به سطح مهارت‌ها و سلیقه‌ی خود، سبک‌های هنری را ارزیابی کرده و در یک برنامه‌ی مدون، مهارت‌های هنری را تکمیل کنند. به صورت کلی، انواع «لوازم نقاشی» و ویژگی‌ آن‌ها به شرح زیر است:


مدرسه ای

در ادامه، ویژگی‌های «لوازم نقاشی» مناسب برای کودکان مدرسه‌ای را شرح می‌دهیم. شما می‌توانید با توجه به مهارت‌های فرزند خود در زمینه‌ی «نقاشی و رنگ آمیزی»، مناسب‌ترین و به صرفه‌ترین «ابزار نقاشی» را خریداری کنید. لیست کامل «لوازم نقاشی» برای کودکان مدرسه‌ای به شرح زیر است:


مداد رنگی

چوب‌های خوش تراش و چند ضلعی که در دست می‌گیریم و با مغز رنگی آن‌ها، جهانی خلاقانه پدید می‌آوریم، ساده‌ترین تعریف است که می‌توان برای مداد رنگی ارائه کرد. مداد رنگی‌های از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین «لوازم نقاشی» موجود در بازار محسوب می‌شوند. برای استفاده از این قلم‌های رنگی احتیاجی به وسایل کمکی نیست. به عبارت دیگر، برای «نقاشی و رنگ آمیزی» با مداد رنگی، کافی است بدنه‌ی چوبی آن را در دست گرفته و با مغزی رنگی آن بر روی کاغذ اثر بگذارید. 


البته کارکرد ساده‌ی مداد رنگی دلیلی برای غیر حرفه‌ای بودن این وسیله محسوب نمی‌شود. اکثر معلمان و مربیان هنری مدارس، تکنیک‌های جذاب و ساده‌ای برای استفاده از این «لوازم نقاشی» در نظر دارند که آن‌ها را در طول کلاس‌های خود به کودکان آموزش می‌دهند. همچنین بسیاری از متخصصان باور دارند که مداد رنگی یک «لوازم نقاشی» ایده‌آل برای آموزش مفاهیم اولیه‌ی «نقاشی و رنگ‌ آمیزی» به کودکان محسوب می‌شود. برای مثال، آموزش قوانین ترکیب رنگ با استفاده از مداد رنگی بسیار ساده و سریع خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که مداد رنگی با توجه به غلظت رنگدانه‌های آن می‌تواند جلوه‌ی بصری محو یا غلیظی ایجاد کند. میزان فشار دست نیز می‌تواند ارزش بصری این «لوازم هنری» را تغییر دهد.


به صورت کلی، این «لوازم نقاشی» به دو دسته‌ی روغنی و مومی تقسیم می‌شوند. مشخصات و تفاوت‌های هر کدام از این دسته‌ها به شرح زیر است:


انواع مداد رنگی


 • مداد رنگی مومی: بر خلاف مداد گرافیتی، برای تولید «لوازم نقاشی» همچون مداد رنگی از خاک رس برای ایجاد سختی‌های متفاوت استفاده نمی‌شود. گرافیت ماده‌ی معدنی بسیار نرمی است که برای کنترل آن باید مقداری خاک رس به مغز مداد اضافه شده و مقداری سخت‌تر شود. اما رنگدانه‌های به کار رفته در مداد رنگی به تنهایی بسیار خشک و سخت هستند. بنابراین از مقداری موم برای نرم‌ کردن آن‌ها استفاده می‌شود. نرمی مغز این مدادهای نسبت به نمونه‌های روغنی بیشتر بوده و احتمال شکستگی آن به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد. بنابراین خرید این «لوازم نقاشی» مقرون به صرفه محسوب می‌شود. همچنین وجود موم در مغز مداد به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر رنگ‌دانه‌ها را از سطح کاغذ پاک کرده و سطح کار خود را تمیز کنید. شما می‌توانید از این «لوازم نقاشی» برای «نقاشی و رنگ آمیزی» سطوح وسیع استفاده کنید، زیرا این «لوازم نقاشی» قدرت پوشش دهی زیادی دارد. 

 • مداد رنگی روغنی: در این «لوازم نقاشی» از روغن به جای موم برای نگه داشتن رنگدانه‌ها در کنار یکدیگر استفاده می‌شود. اکثر روغن‌های به کار رفته در «لوازم نقاشی» از منابع گیاهی تامین می‌شوند .این روغن‌ها غلظت مناسبی دارند و موجب پولکی شدن رنگ‌دانه‌های نمی‌شوند. همچنین وجود روغن در مداد رنگی سبب می‌شود، سطح رنگ‌آمیزی شده نسبت به رطوبت و آب نفوذ ناپذیر باشد. به احتمال زیاد، فرزند شما در هنگامی «نقاشی و رنگ آمیزی» با این «لوازم نقاشی» متوجه سفت و خشک بودن مغز مداد می‌شود. اما مقاومت بالای مغزی این مدادهای سبب می‌شود، این محصولات گزینه‌ی مناسبی برای کودکان مدرسه‌ای تلقی شود. از دیگر ویژگی‌های مدادرنگی‌های روغنی می‌توان به زمان ماندگاری بیشتر آن نسبت به نمونه‌های مومی اشاره کرد. شما می‌توانید این ویژگی را از قدرت پاک‌شوندگی مدادهای روغنی نیز تشخیص بدهید. در واقع، اثر مداد رنگی‌های روغنی به سختی از روی کاغذ پاک می‌شود. 

اکثر مداد رنگی‌های دانش‌آموزشی از نوع مداد رنگی روغنی بوده و کیفیت قابل قبولی را عرضه می‌کنند. فرزند شما با استفاده از این «لوازم نقاشی» می‌تواند رنگ‌ها را به راحتی با یکدیگر ترکیب کرده و رنگ‌های جدیدی خلق کند. همچنین مدادهای روغنی برای ترسیم جزییات نیز به فرزند شما کمک خواهد کرد. یکی از محبوب‌ترین مداد رنگی‌های دانش‌آموزی موجود در بازار به برند محبوب آریا تعلق دارد. این برند موفق، انواع مداد رنگی‌های کودکانه‌ی خود را در بسته‌بندی‌های متنوع 6، 12، 24 و 36 عددی به بازار عرضه می‌کند. به این ترتیب، شما می‌توانید با توجه به نیازهای فرزندتان و بودجه‌ی خود، مناسب‌ترین «لوازم نقاشی» را خریداری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که مداد رنگی‌های آریا در دو جعبه‌ی فلزی و مقوایی به بازار عرضه می‌شود. چنانچه فرزند شما به صورت روزانه از مداد رنگی‌ها استفاده کرده و «لوازم نقاشی» را مدام با خود به مدرسه می‌برد، بسته‌بندی‌های مقوایی برای او بسیار مناسب خواهد بود. این بسته‌بندی‌ها وزن اضافه‌ای به کوله‌ی دانش‌آموز اضافه نمی‌کند. همچنین جعبه‌های مقوایی به صورت کم حجم طراحی شده‌اند و جای کمی اشغال می‌کنند. این عوامل سبب می‌شود، کودک با علاقه‌ی بیشتری به «نقاشی و رنگ آمیزی» پرداخته و مهارت‌های خود را تقویت کند.


چنانچه قصد دارید، «لوازم نقاشی» و مداد رنگی با کیفیت و مقاومی تهیه کنید که فرزندتان سال‌ها با آن رنگ آمیزی کند، محصولات جعبه‌ی فلزی مختص شما طراحی شده‌اند. وجود حفاظی فلزی برای مدادها، آن‌ها را از هرگونه آسیبی همچون ضربه و رطوبت در امان می‌دارد. در حال حاضر، «مداد رنگی 24 رنگ آریا مدل استوانه‌ای» یکی از پرفروش‌ترین مداد رنگی‌های دانش‌آموزی موجود در بازار محسوب می‌شود. این «لوازم نقاشی» با کیفیت، طیف رنگی گسترده‌ای در اختیار کودک قرار داده و در جعبه‌‌ای فلزی و استوانه‌ای عرضه می‌شود. بنابراین حمل و نقل آن برای کودک بسیار آسان بوده و دسترسی به مدادها نیز برای خردسالان تسهیل می‌شود. 


پاستل و کرایون


پاستل و کرایون

به احتمال زیاد با مداد شمعی آشنا هستید. قلم‌های استوانه‌ای که مستقیما در دست می‌گرفتیم و با رنگ‌های غلیظ آن، انواع موضوع‌های کودکانه را ترسیم می‌کردیم. آیا آن‌ها را به خاطر دارید؟ کرایون نیز از نسل جدید مداد شمعی‌ها محسوب می‌شوند که ویژگی‌های برتری نسبت به مداد شمعی‌های معمولی دارند. در واقع، هر دو این «لوازم نقاشی» از خانواده‌ی پاستل‌های روغنی محسوب می‌شوند. می‌پرسید، پاستل روغنی دیگر چیست؟


مهم‌ترین ویژگی‌ «لوازم نقاشی» چیست؟ احسنت. رنگی بودن آن‌ها. رنگی بودن «لوازم هنری» به دلیل وجود مواد اولیه‌ای به نام رنگدانه به وجود می‌آید. رنگ‌دانه‌ها معمولا به صورت دانه‌های بسیار ریز و خشکی به بازار عرضه می‌شوند که به تنهایی کاربردی ندارند. این طراحان خلاق صنعت «ابزار نقاشی» هستند که با ارائه‌ی ایده‌های جذاب، رنگدانه‌ها را با مواد دیگر ترکیب کرده و به شیوه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌دهند. برای تولید پاستل و کرایون نیز از مقداری زیادی رنگدانه، موم و روغن‌های گیاهی همچون صمغ عربی استفاده می‌شود. بنابراین خمیر مناسبی از رنگدانه‌های حاصل می‌شود که می‌توان آن‌ها را به صورت استوانه در آورده و به عنوان «لوازم نقاشی» مورد استفاده قرار داد.


توجه داشته باشید که درصد کمی از مواد متفرقه به عنوان چسباننده در پاستل و کرایون وجود دارد. به همین دلیل، بخش اعظمی از این «ابزار نقاشی» را رنگدانه‌های با کیفیت تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت، پاستل و کرایون یکی از درخشان‌ترین و غلیظ‌ترین جلوه‌های بصری را بر روی کاغذ ایجاد می‌کند. همچنین کودک می‌تواند به راحتی رنگ‌های این «لوازم نقاشی» را بر روی کاغذ ترکیب کرده و قوانین اولیه‌ی «نقاشی و رنگ آمیزی» را آموزش ببیند. همچنین اثر این «لوازم نقاشی» برای مدت طولانی بر روی کاغذ باقی مانده و کیفیت آن حفظ می‌شود. از ویژگی‌های مهم دیگر در مورد پاستل و کرایون آن است که کودک به راحتی می‌تواند صفحه‌ی «نقاشی و رنگ آمیزی» شده‌ی خود را بلافاصله پس از اتمام کار حمل کرده و جابجا کند. ویژگی که در دیگر «لوازم نقاشی» همچون آبرنگ و گواش دردسر‌ساز خواهد شد. 


برند آریا که به عنوان یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان «ابزار هنری» محسوب می‌شود، انواع پاستل و کرایون مناسب برای کودکان و دانش‌آموزان را تولید و به بازار عرضه می‌کند. در ترکیبات این «لوازم نقاشی» هیچ ماده‌ی شیمیایی و سمی به چشم نمی‌خورد. همچنین اطراف هر قلم کرایون با یک کاغذ نفوذناپذیر پوشانده شده است تا رنگدانه‌های این «لوازم نقاشی» به پوست دست کودکان سرایت نکند. علاوه بر این موارد، ماهیت نرم و روان این قلم‌ها سبب می‌شود که کودک به راحتی قلم را در دست گرفته و سطح وسیع را رنگ آمیزی کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت، این «لوازم نقاشی» به عنوان دوست‌دار سلامت دستان کودک نیز شناخته می‌شود. انواع پاستل و کرایون دانش‌آموزی در بسته‌بندی‌های مقوایی و کیفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. 


چنانچه قصد دارید، «لوازم نقاشی» با کیفیت و مقاومی برای فرزند خود خریداری کنید که برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده کرده و هنر خود را به نمایش بگذارد، خرید محصولات کیفی نسبت به بسته‌بندی مقوایی ارجحیت دارد. این بسته‌بندی‌ها از پلاستیک فشرده و مرغوبی تشکیل شده‌است که فاقد هرگونه مواد سمی هستند. شکل کیفی و داشتن دسته در این «لوازم نقاشی» سبب آسان‌تر شدن حمل و نقل محصول خواهد شد. چنانچه به فروشگاه آریالند مراجعه کنید، «پاستل 12 رنگ روغنی آریا مدل کیفی» را به عنوان یکی از پرفروش‌ترین «لوازم نقاشی» موجود در این سامانه پیدا خواهید کرد. این «لوازم نقاشی» تنوع رنگی مناسبی را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده و برای کودکان پیش دبستانی نیز مناسب است.


آبرنگ ساده


آبرنگ

در مقطع چهارم دبستان به دانش آموزان اجازه داده می‌شود تا مدادهای سیاه خود را با خودکارهای رنگی تعویض کنند. آیا اشتیاق آن روزها را به خاطر دارید؟ آبرنگ نیز یکی از ساده‌ترین تغییراتی است که می‌توانید در روتین «نقاشی و رنگ آمیزی» فرزند مدرسه‌ای خود پدید بیاورید. کودک برای استفاده از آبرنگ باید با شیوه‌ی کار با «ابزار نقاشی» همچون قلم‌مو آشنا شود. شیوه‌ی در دست گرفتن و هدایت قلم‌مو با قلم‌های معمولی دیگر کاملا متفاوت است. این «لوازم نقاشی» از موی طبیعی و مصنوعی تشکیل شده‌اند و به دقت بیشتری برای هدایت رنگ احتیاج دارند. به صورت کلی، انواع آبرنگ دانش‌آموزی به صورت قرص طراحی و تولید می‌شود. 


قرص‌های آبرنگ نیز از رنگ‌دانه‌های خالص و بدون مواد چسباننده‌ی تشکیل شده‌اند که تنها در مجاورت آب و رطوبت فعال می‌شوند. به همین دلیل، برای «نقاشی و رنگ آمیزی» به یک ظرف آب نیاز خواهید داشت. شیوه‌ی استفاده از قرص‌های آبرنگ بسیار آسان و بی‌دردسر است. کافی است کودک قلم‌موی مرطوب خود را بر روی سطح قرص کشیده و سپس سطح مورد نظر خود را با استفاده از این «لوازم نقاشی» رنگ‌آمیزی کند. مشاهده‌ی جلوه‌ی بصری محو و مات آبرنگ، کودک را ذوق‌زده کرده و دریچه‌ی جدیدی بر روی خلاقیت او می‌گشاید. بنابراین استفاده از آبرنگ در دوره‌ی مدرسه، روش خوبی برای تقویت خلاقیت کودکان و تقویت مهارت‌های هنری آن‌ها محسوب می‌شود.


بسیاری از والدین به دلیل خطرات احتمالی، استفاده از آبرنگ را برای فرزند خود ممنوع می‌کنند و از فواید این «ابزار نقاشی» برای فرزند خود غافل می‌شوند. آیا شما نیز از این دسته والدین هستید؟ بسیاری از تولیدکنندگان «لوازم نقاشی»  نگرانی شما را درک می‌کنند. به همین دلیل، در تولید «لوازم نقاشی» خود از رنگدانه‌های خوراکی و غیر سمی استفاده کرده و محصولات مطمئنی را در اختیار فرزند شما قرار خواهند داد. استفاده از این «لوازم نقاشی» خطرات ناشی از مواد شیمیایی را به حداقل رسانده و در عوض، امکانات ویژه‌ای را در اختیار کودک قرار می‌دهند. شرکت آریا به عنوان یکی از پیشگامان محصولات غیر سمی در صنعت «لوازم نقاشی»، محصولاتی ایمن را به بازار عرضه می‌کند. استفاده از این «لوازم نقاشی»، از سلامت کودکان در مقابل بیماری‌های تنفسی و پوستی محافظت کرده و بستری مناسب برای آموزش فرزندتان را در اختیار شما قرار می‌دهد. در حال حاضر، «آبرنگ 12 رنگ آریا طرح کمان بزرگ» یکی از پرفروش‌ترین آبرنگ‌های این شرکت محسوب می‌شود. 


این «لوازم نقاشی» از 12 رنگ متنوع و درخشان تشکیل شده‌است که امکان یادگیری ترکیب رنگ را برای فرزند شما فراهم خواهد کرد. رنگدانه‌های این «لوازم نقاشی» فاقد ترکیبات شیمیایی است. همچنین غلظت رنگ‌ها به صورتی انتخاب شده‌است تا ذائقه‌ی کودکان و نوجوانان نسبت به رنگ‌های شاد و سرزنده را راضی کند. این «لوازم نقاشی» به صورت آبرنگ‌های قرصی طراحی شده و در بسته‌بندی پلاستیکی مناسب و شکیلی به بازار عرضه می‌شود. به همین دلیل، کودکان به راحتی می‌توانند به تمام رنگ‌های محصول دسترسی داشته و به «نقاشی و رنگ آمیزی» بپردازند. این «لوازم نقاشی» وزن و حجم کمی نیز داشته و کوله‌ی کودکان را سنگین نخواهد کرد. در این بسته‎بندی یک قلم‌موی ساده و با کیفیت وجود دارد که برای استفاده‌ی کودکان مناسب خواهد بود. قابلیت شستشوی آسان این محصول سبب می‌شود، این «لوازم هنری» محبوب دل والدین نیز باشد. برای تمیز کردن اثر آبرنگ از سطوح مختلف همچون مبلمان، سرامیک، دیوار و... کافی است از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.


انواع گواش


گواش

در لیست «لوازم نقاشی» مدرسه به یکی از محبوب‌ترین محصولات رسیدیم. گواش محصولی شبیه به آبرنگ است که به صورت مایع و غلیظ به بازار عرضه می‌شود. این «لوازم نقاشی»از حل کردن رنگدانه‌های مرغوب در آب و مواد چسباننده به دست می‌آید و جلوه‌ی بصری پررنگی را ایجاد می‌کند. کودکان با استفاده از این «ابزار نقاشی» می‌توانند سطوح وسیع، رنگی و ماتی را در اثر خود ایجاد کنند. البته ویژگی‌های این «ابزار هنری» به همین جا ختم نمی‌شود. کودکان می‌توانند از خلاقیت خود بهره برده و تکنیک‌های مبتکرانه‌ای برای «نقاشی و رنگ ‌آمیزی» خلق کنند. 


چنانچه بخواهیم از مهم‌ترین ویژگی‌های گواش یاد کنیم، باید غلظت رنگی، ضخامت و ماندگاری آن را در نظر بگیریم. در ترکیبات این «لوازم نقاشی» مقدار زیادی حلال، مواد چسباننده و پرکننده وجود دارد. در واقع، مقدار مواد افزودنی در گواش بسیار بیشتر از آبرنگ است. بنابراین ضخامت رنگی گواش بسیار بیشتر از دیگر «لوازم هنری» خواهد بود. به همین دلیل، مربیان توصیه می‌کنند از کاغذ‌های مستحکمی همچون مقوای طراحی برای صفحه‌ی کار کودکان استفاده شود. همچنین میزان رنگدانه‌های موجود در این محصول بسیار بیشتر از «لوازم نقاشی» مشابه است.


بنابراین سطوح رنگی مات و درخشانی که این «لوازم نقاشی» بر روی کاغذ پدید می‌آورد، مورد پسند کودکان قرار می‌گیرد. و آخرین ویژگی مهم این «لوازم نقاشی» آن است که ماندگاری رنگ‌های گواش بسیار زیاد است. در واقع، پس از خشک شدن هر قوطی گواش، می‌توانید مقداری آب به آن اضافه کرده و دوباره آن را مورد استفاده قرار بدهید. همچنین طرح‌هایی که با این «لوازم نقاشی» بر روی کاغذ ترسیم شده‌است نیز برای سال‌های متمادی با کیفیت و قوی به نظر می‌رسند. بنابراین اگر دوست دارید، آثار هنری فرزند خود را برای سال‌های آینده به یادگار بگذارید، گواش گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسد. بنا به سه دلیلی که گفته شد، «نقاشی و رنگ آمیزی» با گواش تجربه‌ی جدیدی برای کودکان محسوب می‌شود. این «لوازم نقاشی» به راحتی و تنها با رطوبت از سطوح مختلف تمیز خواهند شد.


اگر قصد دارید، یک «لوازم نقاشی» مرغوب و باکیفیت برای فرزند خود تهیه کنید، «گواش 6 رنگ آریا مدل پیوسته بزرگ» را به شما توصیه می‌کنیم. در بسته‌بندی جذاب این «لوازم نقاشی»، 6  عدد قوطی گواش با رنگ‌های متنوع و سرزنده وجود دارد که برای ترسیم طرح‌های کودکانه کافی خواهد بود. همچنین همراه این «لوازم نقاشی» یک پالت رنگ پلاستیکی و کاردک نیز عرضه می‌شود. به این ترتیب، کودک می‌تواند با تکنیک ترکیب رنگ‌ها آشنا شده و رنگ‌های جدیدی را بر اساس سلیقه‌ی خود خلق کند. نکته‌ی جالب در مورد بسته‌بندی این «لوازم نقاشی» آن است که قوطی‌های گواش به راحتی به یکدیگر متصل شده و کار با این «لوازم نقاشی»  را برای کودکان آسان‌تر می‌کند.


کاور نقاشی کودک


 

کاور نقاشی کودک

کنترل کردن قلم‌مو و مداد برای کودکان دبستانی کار چندان ساده‌ای نیست. عضلات دست کودکان برای تقویت به تمرینات بیشتری نیاز دارد که «نقاشی و رنگ‌ آمیزی» با انواع «لوازم نقاشی» برای این منظور توصیه می‌شود. اما این تمرینات نیاز به صبر و حوصله‌ی فراوانی دارد. اگر به عنوان والدین کودک، انواع «ابزار نقاشی» را در اختیار او قرار داده و شکیبا باشید، نتایج خوبی در انتظار فرزند شما خواهد بود. در صورتی که اگر خطرات ناممکن و ترس از کثیف‌کاری شما را از این هدف دور کند، استعدادیابی فرزند شما نیز دچار اختلال شده و برنامه‌ی تربیتی شما نیز با مشکل مواجه می‌شود.


برخی از دردسرهای «نقاشی و رنگ ‌آمیزی» تنها با یک حرکت کوچک و جزیی برطرف خواهد شد. کاور نقاشی مهدکودک یکی از محصولات جانبی «لوازم نقاشی» محسوب می‌شود که ارزان‌قیمت و ارزشمند بوده که بسیاری از دردسرهای والدین را از بین می‌برد. این محصول به عنوان پوشش مناسبی، از کثیف شدن لباس‌ها و پوست کودک با انواع «لوازم نقاشی» جلوگیری خواهد کرد. در اکثر این محصولات از پارچه‌های نفوذناپذیر استفاده می‌شود. به این ترتیب، حتی «ابزار هنری» که برای «نقاشی و رنگ آمیزی» به رطوبت نیاز دارند نیز به درون روپوش نفوذ نخواهد کرد.


شرکت آریا متنوع‌ترین کاورهای نقاشی مهد کودک را در اختیار شما قرار می‌دهد. این محصولات در دو دسته‌ی آستین سرخود و آستین جدا تولید و به بازار عرضه می‌شود. استفاده از روپوش‌های آستین سرخود برای کودکان خردسالی که کنترل کمتری بر روی حرکات قلم دارند، مناسب‌تر است. کودکان بزرگتر نیز می‌توانند به راحتی از کاورهای آستین جدا استفاده کرده و لباس‌های خود را تمیز و مرتب نگاه دارند. شما می‌توانید این محصولات جانبی «لوازم نقاشی» را بر اساس سایز مناسب فرزند خود سفارش داده و «آموزش نقاشی به کودکان» را به یک بازی و سرگرمی مهیج برای او تبدیل کنید. در حال حاضر، «کاور مهد کودک بزرگ آریا» یکی از پرفروش‌ترین محصولات این دسته محسوب می‌شود.


حرفه‌ای

همانطور که مشاهده کردید، در قسمت قبلی انواع «لوازم نقاشی» مدرسه‌ای را معرفی کردیم. این گروه شامل نمونه‌های ابتدایی، با کیفیت و ارزان‌قیمت محسوب می‌شوند که نیازهای اولیه‌ی کودکان دبستانی و نوجوانان را برطرف خواهد کرد. ویژگی‌های این «لوازم نقاشی» به صورتی طراحی می‌شوند که برای تقویت انواع مهارت‌ها و «آموزش نقاشی به کودکان» کاربرد داشته و قیمت مناسبی را به والدین پیشنهاد بدهد. به این ترتیب خرید «ابزار نقاشی» برای کودکان مقرون به صرفه خواهد بود. در کنار کودکان، افراد مبتدی نیز می‌توانند از این محصولات برای آموزش‌های اولیه استفاده کنند. در واقع، آموزش تکنیک‌های پایه‌ی نقاشی احتیاج چندانی به «وسایل  نقاشی حرفه‌ای» ندارد. اما زمانی که به خوبی با تکنیک‌های هنری همچون هاشور زدن، ترکیب رنگ‌ها، محو کردن، سایه‌زدن و... آشنا شدید، نوبت به ارتقا مهارت‌های ظریف هنری می‌رسد. 


بنابراین برای رسیدن به هدف نیازمند «لوازم نقاشی» هستید که مهارت‌های شما را به صورت آشکار و واقعی به نمایش بگذارد. برای مثال، در نظر بگیرید که کلاس‌های طراحی خود را با مداد مشکی معمولی آغاز کرده‌اید. احتمالا در ماه‌های ابتدایی متوجه پیشرفت چشمگیر خود خواهید بود، اما در صورت که برای ترسیم طرح‌های خود، همچنان از «لوازم نقاشی» معمولی استفاده کنید، متوجه در جا زدن خود خواهید شد. البته در صورت انجام تمرینات مکرر، هرگز مهارت‌های شما درجا نخواهد زد، اما عدم استفاده از «وسایل نقاشی حرفه‌ای» این نکته را به شما القا خواهد کرد که توانایی‌های لازم برای تبدیل شدن به یک هنرمند واقعی را ندارید. بنابراین پیش از آنکه از ادامه‌ دادن راه هنری خود، دلسرد شوید، نسبت به خرید «لوازم نقاشی» حرفه‌‌ای اقدام کنید. 


انواع لوازم نقاشی حرفه‌ای


«وسایل نقاشی حرفه‌ای» ویژگی‌های منحصر به فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا جزییات دقیق طراحی خود را پیاده کرده، سایه‌های با کیفیتی ایجاد کنید و جلوه‌های بصری خلاقانه‌ای که در نظر دارید را با تمام جزییات در معرض نمایش قرار دهید. به این ترتیب، اگرچه قیمت «لوازم نقاشی» بیشتر محصولات معمولی است، اما ارزش هنری کار شما را افزایش داده و به این ترتیب، خرید آن‌ها مقرون به صرفه به نظر می‌آید. برند آریا علاوه بر تولید نوشت افزار و «لوازم نقاشی» کودکان، نسبت به تولید «وسایل نقاشی حرفه‌ای» نیز اقدام کرده و «لوازم نقاشی» حرفه‌ای خود را به عنوان «سری آرتیست» به بازار عرضه می‌کند. به صورت کلی، هنرمندان حرفه‌ای می‌توانند تکنیک‌های دلخواه خود را با استفاده از «ابزار هنری» زیر خلق کنند:


مداد طراحی

سیاه‌قلم یکی از محبوب‌ترین سبک‌های «نقاشی و رنگ ‌آمیزی» است که از زمان‌های دور تا کنون طرفداران مخصوص خود را دارد. در دنیای مدرن امروزی نیز با استفاده از خلق آثار هنری دقیق و سه‌بعدی، تکینک‌ سیاه قلم جایگاه خود را در بین مخاطبان هنری حفظ کرده‌است. هنرمندان این تکنیک از «لوازم نقاشی»  متنوعی برای خلق آثار خود استفاده می‌کنند. مداد‌های بدون چوب، زغال، کنته و... از پرکاربردترین «ابزار هنری» برای خلق سیاه‌قلم محسوب می‌شود. مداد طراحی نیز با ارائه‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد خود، از محبوب‌ترین «وسایل نقاشی حرفه‌ای» به شمار می‌رود. 


معمولا ساده‌ترین مدادهای سیاه از یک بدنه‌ی چوبی و مغزی گرافیتی تشکیل شده‌اند. این مدادهای برای نگارش و ترسیم نقشه‌های مهندسی اید‌ه‌آل هستند، اما زمانی که نوبت به «نقاشی و رنگ ‌آمیزی» می‌رسد، سروکله‌ی ضعف‌ها یکی پس از دیگری پیدا می‌شود. طراحی مقدار زیادی نور را بازتاب می‌دهد، بنابراین طراحی فاقد ویژگی‌های هنری مانند وجود نواحی تیره و روشن با کیفیت می‌شود. اینجاست که ناجی شما از راه می‌رسد، مداد طراحی حرفه‌ای! اگرچه ساختار این «لوازم نقاشی» مطابق محصولات معمولی است، اما مغزی آن از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده‌است. در واقع، نسبت گرافیت به خاک رس در این «لوازم نقاشی» کنترل شده است. همین امر سبب می‌شود هر مداد طراحی ویژگی‌ منحصر به فردی را در اثر شما ایجاد کند. میزان گرافیت موجود در مغز مدادهای طراحی با حروف لاتینی مشخص می‌شود که بر روی بدنه‌ی مداد حک می‌شود. با این توضیحات، انواع مدادهای طراحی و کاربرد آن‌ها به شرح زیر هستند:


خانواده‌ی H

حرف H از واژه‌ی انگلیسی Hard وام گرفته است تا سخت‌ترین، مستحکم‌ترین و طبعا کمرنگ‌ترین مدادهای موجود در بازار را مشخص کند. در ساخت «ابزار نقاشی» خانواده‌ی H از میزان زیادی خاک رس استفاده می‌شود تا نرمی گرافیت به حداقل برسد. به عبارت دیگر، نسبت گرافیت به خاک رس این مدادها بسیار کم است. معمولا مدادهای این گروه از H1 تا H9 را شامل می‌شود. در این رابطه به خاطر داشته باشید که H1 پررنگ‌ترین و H9 کم‌رنگ‌ترین مداد این خانواده محسوب می‌شود. مهندسان و نقشه‌کشان مهم‌ترین مصرف‌کنندگان این «وسایل نقاشی حرفه‌ای»‌ هستند، اما هنرمندان حرفه‌ای نیز برای ترسیم جزئیات محو و طرح‌های اولیه‌ی خود از این «لوازم نقاشی» نیز بهره می‌برند. در حال حاضر، شرکت آریا مدادهای طراحی خود در گروه H  را به صورت تکی و به همراه مدادهای طراحی خانواده‌ی B به بازار عرضه می‌کند. شما می‌توانید این مدادهای سخت را در قالب «ست مداد طراحی آرتیست آریا طرح جعبه فلزی» خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.


اینجا کلیک کن و «با انواع لوازم طراحی مناسب با سبک خودتان آشنا شوید!»


مداد طراحی حرفه‌ای


خانواده‌ی B

B مثل Black یا سیاه! بهترین و با کیفیت‌ترین «وسایل نقاشی حرفه‌ای» برای ترسیم آثار سیاه قلم که از میزان زیادی گرافیت تشکیل شده‌اند. هنرمندان حرفه‌ای می‌توانند با استفاده از این«لوازم نقاشی»، سایه‌های تیره و مخملی را ایجاد کرده و عمق آثار خود را افزایش دهند. برای ساخت این «لوازم نقاشی» از کم‌ترین میزان خاک رس استفاده می‌شود، بنابراین شما می‌توانید خالص‌ترین مغز‌های مداد طراحی را در این دسته پیدا کنید. نسبت گرافیت به خاک رس این «ابزار هنری» نیز به صورت عددی بر روی بدنه‌ی مداد حک شده و تا عدد 8 را شامل می‌شود. در نظر داشته باشید که مداد B1 کمرنگ‌ترین و B8 پررنگ‌ترین و خالص‌ترین مداد طراحی را به شما معرفی می‌کند.

 

اگر تجربه‌ی طراحی با مدادها‌ی خانواده‌ی B را داشته باشید، می‌دانید که احتمال پخش شدن گرافیت بر روی کاغذ در این سری بیشتر است. توجه کنید که برندهای معروف و با کیفیت با رعایت استانداردهای جهانی، کنترل گرافیت بر روی کاغذ را برای شما راحت‌تر می‌کنند. در واقع، خرید «لوازم نقاشی» با کیفیت و معتبر می‌تواند اثر هنری شما را از خطر کثیف‌شدگی در امان بدارد. شرکت آریا نیز به عنوان معتبرترین تولید‌کننده‌ی «لوازم نقاشی» ایرانی، از فناوری‌های روز جهان بهره برده و محصولات با کیفتی را به بازار عرضه می‌کند. شما می‌توانید مدادهای خانواده‌ی B آریا را در قالب سری جعبه فلزی خریداری کنید. البته بسیاری از اساتید و هنرمندان حرفه‌ای نیز ترجیح می‌دهند، تعداد زیادی از یک مدل مداد طراحی را در اختیار داشته و به صورت تخصصی از «ابزار نقاشی» استفاده کنند. به همین دلیل، برند آریا مدادهای خانواده‌ی B خود را در قالب بسته‌های 12 تایی نیز به بازار عرضه می‌کند. برای مثال، شما می‌توانید مداد پرکاربرد B8 را به صورت «بسته 12 تایی مداد B8 آرتیست آریا طرح مقوایی» خریداری کنید و برای مدت طولانی از این «لوازم نقاشی» مخصوص استفاده کنید.


مداد HB

معمولی‌ترین مدادهای موجود در بازار، مدادهای HB هستند. کاربرد این مدادها به نگارش و ترسیم خطوط کم‌رنگ محدود می‌شود، زیرا در ساخت آن‌ها از میزان متناسبی گرافیت و خاک رس استفاده می‌شود. البته شما می‌توانید با استفاده از این «لوازم نقاشی» سایه‌های متوسط و با کنتراست کم را نیز ایجاد کنید. شرکت آریا این مدادها را در طرح‌ها و سطح مقطع‌های گوناگون تولید و به بازار عرضه می‌کند. از محبوب‌ترین مدادهای مشکی آریا می‌توان به «مداد مشکی لوکس متالیک آریا» اشاره کرد.


مداد F

مدادهای HB مقاومت کمی در مقابل فرسودگی و شکستن دارد. بنابراین در طول استفاده از این مدادها باید مدام از تراش استفاده کنید. تولیدکنندگان با اضافه کردن مواد افزودنی به این مدادها، محصول جدید خلق کرده‌اند که Fine نام دارند. مغزی این مدادهای دیرتر فرسوده می‌شوند ولی کاربرد همان مدادهای HB را داشته و برای طراحی حرفه‌ای مناسب‌ نیستند. 


پاستل روغنی حرفه‌ای


پاستل روغنی حرفه‌ای

پاستل روغنی حرفه‌ای ویژگی‌های منحصر به فردی در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد. در واقع، اگرچه این «لوازم نقاشی» تفاوت ساختاری با پاستل و کرایون کودکان ندارد، اما جلوه‌ی بصری با کیفیت‌تری را بر روی کاغذ ایجاد می‌کند. برای مثال، شما می‌توانید با استفاده از این «وسایل نقاشی حرفه‌ای» سطوح وسیع رنگی با تخلخل کمتری را در طراحی خود ایجاد کنید. در نظر داشته باشید که وجود مواد روغنی در ترکیب این «لوازم نقاشی»، هدایت رنگ‌دانه‌ها را برای شما آسان‌تر کرده و جلوه‌های بصری درخشان و سرزنده‌ای را ایجاد می‌کند. نوع دیگری از این «لوازم نقاشی» وجود دارد که به نام «پاستل گچی یا سخت» شناخته می‌شوند. هنرمندان حرفه‌ای همواره از هر دو مدل پاستل برای ترسیم آثار خود استفاده می‌کنند. پاستل‌های گچی از مواد چسباننده‌ی کمتری تشکیل شده و به همین دلیل، هدایت رنگ‌دانه‌های برای هنرمند سخت‌تر خواهد شد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم برای شروع آموزش تکنیک پاستل ابتدا به سراغ «لوازم نقاشی» همچون پاستل روغنی حرفه‌ای بروید. 


در نظر داشته باشید که وجود روغن و موم در پاستل‌ها روغنی، ماندگاری رنگ بر روی کاغذ را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهند. بنابراین نیازی به فیکساتور و اسپری تثبیت کننده‌ برای این «لوازم نقاشی» نخواهد بود. همچنین هنرمندان بزرگ توصیه می‌کنند که ترسیم جزییات دقیق با پاستل روغن حرفه‌ای بسیار سخت و ناممکن است. آن‌ها از این «ابزار هنری» برای «نقاشی و رنگ آمیزی» سطوح وسیع و بزرگ استفاده می‌کنند. 


اگر قصد دارید یکی از معتبرترین «لوازم نقاشی» داخلی را برای خود و عزیزانتان خریداری کنید، از کیفیت «لوازم نقاشی» سری آرتیست آریا غافل نشوید. در حال حاضر، «پاستل 48 رنگ آرتیست آریا» یکی از پرفروش‌ترین محصولات بازار محسوب می‌شود. وجود تنوع رنگی گسترده‌ی این «لوازم نقاشی» نشان می‌دهد، هنرمندان حرفه‌ای از طرفداران این «لوازم نقاشی» هستند. التبه بسته‌بندی متنوع این «لوازم نقاشی» این امکان را به شما می‌دهد که مناسب‌ترین تنوع رنگی را با توجه به مهارت‌ها و نیازهای خود خریداری کنید. 


برای مطالعه‌ی 5 ویژگی برتر پاستل آرتیست، اینجا کلیک کنید!


مداد رنگی حرفه‌ای

هنرمندان حرفه‌ای که با تکنیک مداد رنگی آشنا هستند، تفاوت‌های مداد رنگی معمولی با حرفه‌ای را با گوشت و پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند. در واقع، لایه‌گذاری رنگ‌ها از مهم‌ترین و پرکاربردترین تکنیک‌های «لوازم نقاشی» است که در سبک مداد رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه‌ مدادرنگی‌ها با رنگ‌های مختلف بر روی یکدیگر کشیده می‌شوند و به این ترتیب، رنگدانه‌های یکدیگر را پوشش می‌دهند. در این صورت بسیار اهمیت دارد که فرمولاسیون این «ابزار هنری» به صورتی در نظر گرفته شود که رنگدانه‌های اولی به راحتی از زیر لایه‌های رنگی به چشم خورده و سطح رنگی کدر و مات به نظر نرسد. در مقابل، براق شدن سطح رنگی نیز یکی از نواقصی است که هنرمندان حرفه‌ای از آن فراری هستند. یک «لوازم نقاشی» حرفه‌ای و با کیفیت این قابلیت را در اختیار هنرمند قرار می‌دهد تا لایه‌های رنگی بیشتری را بر روی کاغذ قرار دهد، بدون اینکه سطح کدر و براق به نظر برسد. 


مداد آبرنگی چیست؟


مداد رنگی‌های پلی کروم نیز با همین هدف تولید و به بازار عرضه شد. این «ابزار هنری» به صورت اختصاصی توسط یک برند معروف در صنعت «لوازم نقاشی» تولید و به بازار عرضه می‌شود. ویژگی‌ها و جلوه‌های بصری که می‌توان با این محصولات ایجاد بسیار بدیع و با کیفیت است. در واقع، برای ساخت مداد رنگی پلی کروم از رنگدانه‌های مرغوب در کنار مقداری روغن و موم استفاده می‌شود. ترکیب روغن و موم سبب می‌شود، رنگدانه‌های این «لوازم نقاشی» به صورت ملایم ولی زنده بر روی کاغذ قرار بگیرند. همچنین رنگدانه‌های لایه‌ی زیرین به خوبی نمایان شده و سطح برق نیفتد. 

مداد رنگی حرفه‌ای آرتیست آریا نیز با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی به شما این امکان را می‌دهد تا لایه‌های رنگی متعدد را بر روی کاغذ قرار داده و جلوه‌ی بصری زنده، با کیفیت و شادابی را ایجاد کنید. سطح مقطع این مدادها به صورت دایره‌ای طراحی شده تا امکان استفاده‌ی روزمره و متوالی از این «لوازم نقاشی» برای هنرمندان حرفه‌ای فراهم شود. «مداد رنگی 36 رنگ آرتیست آریا» از پرفروش‌ترین «لوازم نقاشی» آرتیست محسوب می‌شود و قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد. شما می‌توانید انواع بسته‌بندی‌های مداد رنگی آرتیست را با توجه به بودجه و نیازهای خود انتخاب و خریداری کنید. 


برای آشنایی بیشتر با 5 ویژگی مداد رنگی آرتیست، اینجا کلیک کنید.


مداد آبرنگی حرفه‌ای

اگر قصد دارید، یک تکنیک جدید «نقاشی و رنگ آمیزی» یاد بگیرید، می‌توانید به سراغ جدیدترین «لوازم نقاشی» موجود در بازار بروید. تولیدکنندگان نیز محصولات جدیدی به شما پیشنهاد می‌دهند. مداد آبرنگی حرفه‌ای یکی از این «ابزار هنری» جدید است که جلوه‌ی بصری متفاوتی پدید می‌آورد. شاید ایده‌ی ساخت این «لوازم نقاشی» برای شما هم جالب باشد، بنابراین بهتر است بدانید که تولیدکنندگان در دهه‌های اخیر اکثر « ابزار نقاشی» را به عنوان مغزی مداد تولید کرده و آن‌ها را در بدنه‌ی چوبی قرار داده‌اند. این شیوه‌ی ابتکاری، امکان خلق آثاری حرفه‌ای‌ و دقیق‌تر را برای شما فراهم خواهد کرد.  مداد آبرنگی حرفه‌ای نیز مشابه مداد رنگی‌های معمولی است که رنگدانه‌های آن به واسطه‌ی رطوبت فعال می‌شود. استفاده از این «لوازم نقاشی» برای اجرای تکنیک آبرنگ که به جزئیات دقیق نیاز دارد، مناسب است. البته بسیاری از اساتید هنری از این «لوازم نقاشی» در کنار تکنیک‌های دیگری همچون مداد رنگی، پاستل و... نیز بهره می‌برند. 

از ویژگی‌های مهم مداد آبرنگی نیز می‌توان به چندمنظوره بودن آن اشاره کرد. در واقع، برخلاف «لوازم نقاشی» معمولی، مداد آبرنگی به سرعت خشک شده و لکه‌های رنگی و خیس بر روی کاغذ ایجاد نمی‌کند. بنابراین استفاده از این «لوازم نقاشی» سرعت و تمیزی کار شما را چندین برابر خواهد کرد. بر اساس تجربه‌ی هنرمندان حرفه‌ای، شما می‌توانید به روش‌های زیر از این «ابزار نقاشی» استفاده کنید:


مداد آبرنگی 1. مغزی مداد را با استفاده از قلم‌مو، اسفنج و... مرطوب کرده و سپس این «لوازم نقاشی» را بر روی صفحه‌ی مورد نظر خود بکشید.
 2. از مغزی مداد آبرنگی به صورت خشک استفاده کرده و جزییات دقیق را به تابلوی خود اضافه کنید. شما می‌توانید در صورت نیاز، ناحیه‌ی مورد نظر خود را با قلم‌موی ظریف مرطوب کرده و بافتی نرم و صاف در اثر خود ایجاد کنید.
 3. در شیوه‌ی بعدی، شما می‌توانید مانند آبرنگ‌های معمولی با این «لوازم نقاشی» برخورد کنید. به عبارت ساده‌تر، قلم‌موی مرطوب خود را بر روی مغزی مداد آبرنگی کشیده و سپس با قلم‌مو به «نقاشی و رنگ آمیزی» بپردازید. توجه داشته باشید که با این روش، غلظت رنگی مداد آبرنگی کاهش یافته و نواحی به صورت محو و کم‌رنگ ترسیم می‌شوند.

 4. ایجاد مرزبندی‌های محو و مختلط با استفاده از این «لوازم هنری» بسیار آسان خواهد بود. برای اجرای این تکنیک، ابتدا باید رنگ زمینه را بر روی کاغذ قرار دهید. سپس رنگ‌های بعدی را به صورت خشک در کنار ناحیه مورد نظر قرار داده و در نهایت با یک قلم‌موی مرطوب مرزهای رنگی را محو کرده و از بین ببرید. برای ایجاد عمق در منطقه‌ی مشخصی نیز می‌توانید پس از خشک شدن رنگ‌های قبلی، مراحل ذکر شده را برای چندین بار دیگر تکرار کنید.

توجه داشته باشید که هرچه کیفیت «لوازم نقاشی» انتخابی شما بیشتر باشد، تکنیک‌های بالا با کیفیت بیشتری اجرا خواهد شد. اگر تصور می‌کنید، برای خرید یک«لوازم نقاشی» با کیفیت نیز باید به سراغ برندهای گران‌قیمت و خارجی بروید، توجه شما را به ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات داخلی جلب می‌کنیم. در حال حاضر، تولید کنندگان داخلی «لوازم نقاشی» از فناوری‌های روز دنیا بهره برده و محصولاتی به بازار عرضه می‌کنند که قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. شرکت آریا نیز با استفاده از استانداردهای جهان، انواع مداد آبرنگی را به بازار عرضه می‌کند. «مداد آبرنگی 24 رنگ آرتیست آریا» یکی از پرفروش‌ترین «لوازم نقاشی» موجود در بازار است که تنوع رنگی جذابی را به شما پیشنهاد می‌دهد. همچنین استفاده از رنگدانه‌های مرغوب و باکیفیت سبب شده، رنگ‌های این «لوازم نقاشی» به صورت زنده و غلیظ بر روی کاغذ قرار بگیرد. شما می‌توانید از این محصول به صورت خشک و مرطوب استفاده کنید. 


5 ویژگی برتر مداد آبرنگی آرتیست را از اینجا بخوانید.


گواش حرفه‌ای

آیا پس از پایان دوران مدرسه، به سراغ گواش رفته‌اید؟ در واقع، اکثر ما گواش را «ابزار نقاشی» ساده و پیش پا افتاده‌ای می‌دانیم که تنها برای ترسیم آثار کودکانه مناسب است. اما هنرمندان معروف و نام‌آشنا از انواع گواش برای ترسیم پوسترهای رنگی و ایجاد جلوه‌ی بصری غلیظ از این «لوازم نقاشی» استفاده کرده و می‌کنند. کافی است آثار نقاش معروف ژاپنی، ایکو تاناکا را در مرورگر خود مشاهده کنید. این هنرمند خلاق اکثر آثار و پوسترهای خود را با استفاده از تکنیک گواش خلق می‌کند و آثار مفهومی و ایده‌آلی را به نمایش می‌گذارد. 


گواش حرفه‌ای چیست؟


چنانچه به عنوان هنرمند حرفه‌ای علاقه‌ دارید، با سبکی برای بیان افکار درونی خود آشنا شوید، گواش حرفه‌ای می‌تواند این امکان را در اختیار شما قرار بدهد. اگرچه گواش‌های معمولی تفاوت چندانی با «لوازم نقاشی» تخصصی ندارد، اما باید به ویژگی‌های منحصر به فرد گواش حرفه‌ای نیز توجه کنید. یکی از مهم‌ترین عوامل برتری این «ابزار هنری» نسبت به محصولات معمولی، مدت ماندگاری بیشتر آن است. برای ساخت این «لوازم نقاشی» از رنگدانه‌های مرغوب و مواد پرکننده گیاهی همچون صمغ عربی استفاده می‌شود، که کیفیت گواش را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. بنابراین اثر هنری شما پس از گذشت زمان، کم‌رنگ نمی‌شود و حالت زردرنگ پیدا نمی‌کند. 


نکات مهم برای خرید گواش و آبرنگ حرفه‌ای را در مجله‌ی چاپخونه بخوانید.


آبرنگ حرفه‌ای

تکنیک آبرنگ یکی از سبک‌های همیشه حاضر در صحنه است. این تکنیک در هر دوران طرفداران مختص خود را داشته و به همین دلیل، اکثر هنرمندان حرفه‌ای نیز از این «لوازم نقاشی» برای خلق آثار خود استفاده می‌کنند. به صورت کلی، آبرنگ‌ها به دو دسته‌ی ویژه‌ی مبتدیان و حرفه‌ای‌ها تقسیم می‌شود. اکثر آبرنگ‌های معمولی به صورت قرص رنگی به بازار عرضه می‌شوند، زیرا برداشتن رنگ با قلم‌مو و ترکیب آبرنگ‌ها در حالت قرصی ساده‌تر بوده و نیازمند مهارت‌های خاصی نیست. به همین دلیل، اگر در مراحل ابتدایی آموزش کار با این «لوازم نقاشی»  هستید، خرید آبرنگ‌های قرصی برای شما مناسب خواهد بود. دو نوع آبرنگ دیگر در بازار وجود دارد که به صورت تیوپی و قوطی بسته‌بندی شده‌اند. این «لوازم نقاشی»  را با نام گواش نیز می‌شناسید. در بخش‌های قبلی از ویژگی‌های گواش حرفه‌ای صحبت کردیم، اما آیا تاکنون با آبرنگ‌های حرفه‌ای با بسته‌بندی تیوپی مواجه شده‌اید؟


تولیدکنندگان از مرغوب‌ترین و گران‌ترین رنگدانه‌های موجود برای ساخت این «لوازم نقاشی» بهره‌ می‌برند. این آبرنگ‌ها ماندگاری بسیار بالای دشته و مقاومت آن‌ها در مقابل گردوغبار و... بسیار بالاست. به دلیل ارزش زیاد این «لوازم نقاشی» ، تولیدکنندگان بر آن شدند تا بسته‌بندی مقاوم و کاربردی را برای محصولات خود در نظر بگیرند. بنابراین از تیوپ‌های پلاستیکی برای بسته‌بندی آبرنگ حرفه‌ای استفاده کرده تا از محتویات آن در مقابل هوا و رطوبت محافظت کند. این امر سبب می‌شود کیفیت این «ابزار هنری» در گذشت زمان ثابت مانده و شما بتوانید برای مدت زمان طولانی از آن برای خلق آثار هنری خود استفاده کنید.


انواع لوازم نقاشی برای کودکان زیر سه سال


زیر 3 سال

اگر توجه کرده‌باشید اکثر محصولات و «لوازم نقاشی» مرتبط با کودکان به دو گروه زیر سه سال و بالای سه سال تقسیم می‌شوند. آیا دلیل این تفکیک سنی را می‌دانید؟ کودکان تا پیش از سه سالگی علاقه‌ی شدیدی به چشیدن و خوردن اشیا گوناگون دارند. زیرا یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌های شناخت محیط پیرامون برای آن‌ها چشیدن محسوب می‌شود. بنابراین این کودکان بیشتر در خطر مسمومیت‌های غذایی، خفگی و ... به واسطه‌ی «لوازم نقاشی» هستند. علاوه بر این، کودکان با ورود به سن دو سالگی به پرتاب کردن اشیا نیز علاقه‌مند می‌شوند. تمام این موارد سبب می‌شود که والدین کودکان زیر سه سال، همواره نگران سلامت فرزند خود بوده و استفاده از برخی «لوازم نقاشی» را برای آن‌ها ممنوع کنند.


این در صورتی است که «نقاشی و رنگ‌ آمیزی» در سنین یک تا سه سالگی، نه تنها سهم زیادی در تقویت مهارت‌های ذهنی و حرکتی کودکان ایفا می‌کند، بلکه فشارهای عصبی و استرس آن‌ها را نیز به صورت چشمگیری تخلیه می‌کند. در واقع، بسیاری از روانشناسان از طریق تحلیل طراحی کودکان و نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها از «لوازم نقاشی» می‌توانند به اختلالات روانی و احتمالی کودکان پی برده و در لحظه‌ی مناسب نسبت به درمان آن‌ها اقدام کنند. 


با این اوصاف، چاره‌ی کار چیست؟ چگونه می‌توان محیطی امن برای طراحی کردن کودکان زیر سه سال فراهم کرد؟ بسیاری از تولیدکنندگان «لوازم نقاشی» با توجه به نیازهای کودکان زیر سه سال، محصولات خود را بهینه‌سازی کرده‌اند. در واقع، با تغییر فرمولاسیون «ابزار نقاشی» خطر مسمومیت غذایی و پوستی را به حداقل رسانده‌اند. همچنین طراحان خلاق «لوازم نقاشی» با ارائه‌ی محصولاتی که نیازی به اجسام خطرناک برای «نقاشی و رنگ آمیزی» ندارند، احتمال پرتاب اشیا خطرآفرین را نیز کاهش داد‌ه‌اند. در ادامه به دو نمونه از مهم‌ترین و محبوب‌ترین «لوازم نقاشی» مناسب برای کودکان زیر سه سال اشاره خواهیم کرد:


رنگ انگشتی

رنگ انگشتی یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین «لوازم نقاشی» مناسب برای کودکان زیر سه سال محسوب می‌شود. این «لوازم نقاشی» از محفظه‌های رنگی متنوعی تشکیل می‌شود که کودک می‌تواند مستقیما از انگشت خود برای «نقاشی و رنگ آمیزی» استفاده کند. به این ترتیب، الزامی برای در دست گرفتن قلم‌مو، مداد و... برای کودکان وجود ندارد. حذف «ابزار نقاشی» همچون قلم‌مو، دو مزیت مهم برای کودکان زیر سه سال به همراه خواهد داشت.


 1. عضلات دست و انگشتان کودک را تقویت می‌کند: عضلات کودکان زیر سه سال بسیار ضعیف و ظریف است. به همین دلیل، آن‌ها کنترل مناسبی بر روی حرکات دست خود نداشته و در دست گرفتن «لوازم نقاشی»  برای آن‌ها مشکل خواهد بود. این در حالی است که شما می‌توانید برای «آموزش نقاشی به کودکان» از انواع رنگ انگشتی استفاده کرده و ضمن آن، عضلات دست او را تقویت کنید. 

 2. خلاقیت کودکان را گسترش می‌دهد: زمانی که کودکان ملزم می‌شوندT از انواع قلم برای «نقاشی و رنگ آمیزی» استفاده کنند، سهم بزرگی از تمرکز آن‌ها برای کنترل کردن قلم و حرکت دادن آن مصرف می‌شود. «لوازم نقاشی» همچون رنگ انگشتی این امکان را به کودک می‌دهد که از تمام توانایی‌های خود استفاده کرده و دست به خلاقیت بزند. در این صورت، تمرکز و انرژی کودک نه تنها هدر نمی‌رود، بلکه برای ابتکار و نوآوری‌های بیشتر خرج می‌شود. به همین دلیل است که متخصصان، انواع «لوازم نقاشی» و رنگ انگشتی را نوعی بازی بی‌قاعده و آزاد معرفی می‌کنند که نقش مهمی در تقویت خلاقیت کودکان ایفا خواهد کرد.

رنگ انگشتی برای کودکان زیر سه سال


بنابراین شما می‌توانید از رنگ انگشتی برای «آموزش نقاشی به کودکان» خود بهره برده و از آن برای تقویت مهارت‌های گوناگون فرزندان خود استفاده کنید. در واقع، می‌توان رنگ انگشتی را به عنوان یکی از مفیدترین «لوازم نقاشی» و ابزار کمک آموزشی برای کودکان زیر سه سال معرفی کرد که آن‌ها را برای مدت‌های طولانی سرگرم نیز می‌کند. 


یکی دیگر از ویژگی‌های مهم رنگ انگشتی آن است که صفحه‌ی طراحی را نیز برای کودکان متغیر می‌کند. در واقع، کودکان می‌توانند آزادانه با استفاده از انگشت‌های رنگی خود، سطوح مختلفی همچون مقوا، کاغذ، شیشه، دیوار، فرش و... را «نقاشی و رنگ آمیزی» کنند. سعی داشتیم به یکی از مزایای رنگ انگشتی اشاره کنیم، اما به نظر می‌رسد اخم‌های شما والدین گرامی در هم گره شد! مثل اینکه با خواندن این پاراگراف، نظر شما از یک «لوازم نقاشی» کاربردی و مفید به یک عامل دردسرساز تغییر کرد!


نگران نباشید. در میان رنگ‌های انگشتی موجود در بازار، نمونه‌های مرغوب و با کیفیت نیز وجود دارد که قابلیت شستشوی آسان را در اختیار شما قرار می‌دهد. رنگ‌های انگشتی آریا از آن دسته «لوازم نقاشی»  است که تنها با یک دستمال مرطوب از تمام سطوح منزل پاک شده و هیچگونه اثری از خود برجای نمی‌گذارد. این «لوازم نقاشی» ویژگی‌های منحصر به فردی دیگری نیز برای شما ارائه می‌کند. برای مثال، باید خاطر نشان کرد که «لوازم نقاشی» همچون «رنگ انگشتی 6 رنگ آریا» از رنگدانه‌های کاملا خوراکی و غیر سمی تشکیل شده‌است. به این ترتیب، اگر فرزند خردسال شما مقدار اندکی از «ابزار نقاشی» را نیز به سمت دهان خود برده و از آن بچشد، سلامت او به خطر نخواهد افتاد. بنابراین خرید «لوازم نقاشی» این چنینی نه تنها سلامت کودکان شما را مورد تهدید قرار نمی‌دهد، بلکه از سلامت روان شما والدین گرامی نیز محافظت خواهد کرد.شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر، مقاله‌ی رنگ انگشتی چیست؟ و چه کاربردی دارد را از اینجا مطالعه کنید.


پاستل و کرایون کودکان

همانطور در بخش‌های قبلی، پاستل و کرایون را معرفی کردیم، این «لوازم نقاشی» به عنوان استوانه‌های رنگی شناخته می‌شود که به صورت مستقیم در دست قرار گرفته و بر روی کاغذ کشیده می‌شود. به این ترتیب، کودکان خردسال برای «نقاشی و رنگ آمیزی» احتیاجی به در دست گرفتن قلم‌مو و مداد نخواهند داشت. اما «ابزار نقاشی» کرایون برای بسیاری از والدین ناآشنا و جدید است. بنابراین بد نیست، ابتدا کرایون را به صورت کامل معرفی کرده و سپس ویژگی‌های منحصر به فرد پاستل و کرایون کودکان را شرح دهیم. 


پاستل و کرایون چیست؟


کرایون به نوعی «لوازم نقاشی» یا «ابزار نقاشی» گفته می‌شود که ساختار مشابه پاستل دارد. برای ساخت این محصول نیز از مقداری زیادی رنگدانه‌های خشک و مواد پرکننده استفاده می شود. موم یا وکس یکی از مهم‌ترین مواد افزودنی پاستل و کرایون محسوب می‌شود که میزان آن در کرایون بیشتر از رنگدانه‌ها نیز خواهد بود. اگرچه ویژگی‌های بصری این «لوازم نقاشی»  بسیار مشابه پاستل روغنی یا مداد شمعی است، اما می‌توان موارد زیر را به عنوان تفاوت کرایون و پاستل روغنی در نظر گرفت:


 • حالت خمیری کرایون کمتر از پاستل روغنی است. بنابراین کودک کنترل بیشتری بر روی «لوازم نقاشی» خواهد داشت.

 • کرایون کمتر بر روی کاغذ یا مقوا پخش می‌شود. بنابراین تمیزی اثر کودکان افزایش پیدا می‌کند. 

 • پوشش کرایون کمتر از پاستل روغنی است. در واقع، تکنیک‌های هنری با پاستل روغنی را به سختی می‌توان با کرایون اجرا کرد.

 • چربی کرایون بیشتر از پاستل روغنی است. بنابراین کودکان برای «نقاشی و رنگ آمیزی» به فشار دست کمتری نیاز دارند. 

 • کرایون در مقابل رطوبت مقاوم‌تر از پاستل روغنی است. بنابراین کودکان می‌توانند از تکنیک‌های خیسی همچون آبرنگ نیز به صورت همزمان بهره ببرند.

بنابراین خرید کرایون برای «آموزش نقاشی به کودکان» زیر سه سال، منطقی‌تر به نظر می‌رسد. البته از آنجایی که قلم‌های رنگی کرایون به صورت مستقیم در دست کودکان قرار می‌گیرد، اکثر والدین نگران خطرات احتمالی همچون ابتلا به مسمومیت غذایی و پوستی هستند. برای رفع این نگرانی‌ها نیز می‌توانید «لوازم نقاشی» را برای فرزند خود انتخاب کنید که با علامت مناسب برای کودکان زیر سه سال به فروش می‌رسند. محصولات برند آریا نیز از این «لوازم نقاشی» مناسب برای کودکان زیر سه سال است که علامت خوانایی بر روی بسته‌بندی آن‌ها حک شده‌است. 


آریا برای تولید پاستل و کرایون‌های خود نیز از رنگدان‌های کاملا خوراکی و غیر سمی استفاده می‌کند. همچنین این «ابزار هنری» را در یک پوشش کاغذی می‌پوشاند تا از قرار گرفتن رنگدانه‌های این «لوازم نقاشی»  بر روی پوست کودکان جلوگیری کند. «مداد شمعی (کرایون) 6 رنگ آریا مدل دوکی» یکی از محبوب‌ترین «لوازم نقاشی» موجود در بازار است که شکل ظاهری آن، ذوق و شوق کودکان برای «نقاشی و رنگ آمیزی» را دو چندان می‌کند. این دوک‌های رنگی مطابق قوانین ارگونومی دست کودکان طراحی شده‌اند و محیط مناسبی برای «آموزش نقاشی به کودکان» فراهم می‌کند.


برای شروع طراحی به چه «لوازم نقاشی» نیاز دارید؟

در بخش‌های قبلی با انواع «لوازم نقاشی» کودکانه و حرفه‌ای آشنا شدیم. اگر از علاقه‌مندان هنری «نقاشی و رنگ‌ آمیزی» هستید، احتمالا تمام «لوازم نقاشی» معرفی شده در این مطلب، شما را وسوسه می‌کند. البته اکثر ما در هنگام خرید «لوازم هنری» سردرگم و گیج می‌شویم، زیرا با ورود به دنیای هنر، محسور رنگ‌های سرزنده و تکنیک‌های جذاب این شاخه هنری خواهیم شد. در قسمت پایانی این مطلب سعی می‌کنیم، شما را برای شروع مسیر هنری خود راهنمایی کنیم. فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل برای انتخاب «لوازم نقاشی» توجه به مهارت‌ها و علاقه‌ی هنرمند است. بنابراین ابتدا در یک جلسه‌ی خصوصی عوامل مهم خرید «ابزار نقاشی» را بررسی کرده و سپس برای خرید این محصولات اقدام کنید. برای مثال، ابتدا تصمیم بگیرید که جلوه‌ی بصری کدام «لوازم نقاشی» را می‌پسندید؟ حالت شاعرانه‌ی تکنیک آبرنگ را دوست دارید، یا رنگ‌های تخت و کنایی تکنیک گواش را برای بیان ایده‌های خود ترجیح می‌دهید؟ 


نکات مهم برای خرید لوازم نقاشی


در قدم بعدی، باید بودجه‌ی خود را مورد بررسی قرار دهید. اگرچه رنج قیمت «لوازم نقاشی» مبتدی به یکدیگر نزدیک است، اما تفاوت قیمت‌ها در «لوازم نقاشی»حرفه‌ای بسیار مهم می‌شود. برای مثال، شاید برای تقویت مهارت‌های خود در تکنیک مداد رنگی به «لوازم نقاشی» نیاز داشته باشید که تنوع رنگی زیادی داشته و طبعا هزینه‌ی بیشتری را طلب می‌کند. در مقابل، شاید بتوانید با استفاده از چند عدد آبرنگ ساده، انواع رنگ‌های ترکیبی جدید و کنتراست‌ را اجرا کنید. بنابراین توجه به قیمت «لوازم نقاشی» می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.


مورد سومی که باید به آن توجه کنید، سطح مهارت‌هایتان است. مطمئنا خرید ست‌های «وسایل نقاشی حرفه‌ای» گران قیمت و حرفه‌ای برای افرادی که به تازگی مسیر هنری خود را آغاز کرده‌اند، منطقی نخواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود، ابتدا مهارت‌های خود را محک زده و سپس «لوازم نقاشی» مورد نظر خود را از بین محصولات مبتدی یا حرفه‌ای انتخاب کنید.


همچنین در نظر داشته باشید که برای شروع هر تکنیکی به یک سری مهارت‌های پایه نیاز دارید. در نظر بگیرید که تمام «ابزار هنری» مورد نیاز برای آموزش تکنیک پاستل را در اختیار دارید، اما از کشیدن طرح اولیه‌ی بی‌نقص و راضی‌کننده ناتوان هستید. در این حالت، چنانچه تکینک‌های «نقاشی و رنگ آمیزی» شما تکمیل شود نیز اثر نهایی، ارزش هنری زیادی نخواهد داشت. به این ترتیب، توصیه می‌کنیم پیش از شروع آموزش «نقاشی و رنگ آمیزی» وسایل اولیه‌ی زیر را تهیه کرده و سپس به سراغ خرید «لوازم نقاشی» حرفه‌ای بروید. لیست «لوازم نقاشی» برای مبتدیان به شرح زیر است:


 • کاغذ: یک هنرمند واقعی باید توانایی انتخاب کاغذ مناسب برای تکنیک و نوع «لوازم نقاشی» خود را داشته باشد. در واقع، بافت و جنس کاغذهای موجود در بازار متفاوت است و به همین دلیل، کاربرد کاغذها نیز بسیار متنوع خواهد بود. در مراحل ابتدایی از کاغذهای سفید و معمولی برای طراحی استفاده کنید. در مراحل بعدی نیز می‌توانید با توجه به تکنیک‌ هنری  و نوع «لوازم نقاشی» خود، از کاغذهای درشت دانه یا ریزدانه برای «نقاشی و رنگ آمیزی» بهره ببرید.

۲۲.لیست لوازم نقاشی برای شروع طراحی


 • مداد طراحی: هنرمندان حرفه‌ای همواره در حال تقویت مهارت‌های پایه‌ی طراحی خود هستند. آن‌ها به ارزش طرح‌های اولیه‌ی خود در بهبود ارزش آثار نهایی خود پی برده‌اند. بنابراین توصیه می‌کنیم، شما نیز از ابتدا یکی از اصلی‌ترین «لوازم نقاشی» را برای خود خریداری کرده و کار با مدادهای طراحی را تمرین کنید. اگر تمایلی به خرید ست کامل مداد طراحی و «لوازم نقاشی»  ندارید، می‌توانید پرکاربردترین شماره‌های خانواده B که شامل B2، B6 و B8 می‌شود را برای خود خریداری کنید. از کاربرد مداد HB برای ترسیم خطوط اولیه غافل نشوید.

 • قلم‌مو: تنوع قلم‌موهای موجود در بازار بسیار زیاد است. این تنوع به دلیل نحوه‌ی قرار گرفتن موهای این «لوازم نقاشی» پدید آمده است. چینش موها به شما کمک می‌کند تا جلوه‌ی بصری متفاوتی را با استفاده از انواع «لوازم نقاشی» به نمایش بگذارید. بنابراین توصیه می‌شود، در گام‌های اولیه‌ی خود با انواع قلم‌مو آشنا شده و کاربرد هرکدام را به خاطر بسپارید. برای مثال، قلم‌موی گرد مخصوص «نقاشی و رنگ آمیزی» با آبرنگ و گواش طراحی شده‌است، زیرا سر بیضی شکل این «ابزار نقاشی» هم برای ترسیم سطوح وسیع و هم برای کشیدن جزییات دقیق کاربرد دارد.

به این ترتیب، با در اختیار داشتن این «لوازم نقاشی» می‌توانید مهارت‌های هنری پایه‌ی خود را تقویت کرده و گام‌های خود در مسیر هنری را با اطمینان خاطر بیشتری بردارید. به این ترتیب، شانس شما برای تبدیل شدن به بهمن محصص‌، کامبیز درم‌بخش و... بعدی نیز افزایش خواهد یافت.


در مطلب امروز، چه «لوازم نقاشی» را از قلم انداختیم؟

در این مطلب، سعی کردیم لیست جامعی از انواع «لوازم نقاشی» را ارائه داده و آن‌ها را به تفصیل شرح دهیم. با این حال، تعداد زیادی از «ابزار هنری» را از قلم انداخته و به توضیح آن‌ها نپرداختیم. بنابراین شما ما را یاری کرده و برای ما بنویسید. شما از چه «لوازم نقاشی» برای «آموزش نقاشی به کودکان» خود استفاده می‌کنید؟ به نظر شما، مناسب‌ترین «ابزار نقاشی» برای شروع طراحی چیست؟ خرید چه «لوازم نقاشی» ما را در تقویت مهارت‌های «نقاشی و رنگ آمیزی» یاری می‌کند؟ چه موارد دیگری به عنوان «وسایل نقاشی حرفه‌ای» می‌شناسید که در اینجا معرفی نشد؟ شما چه تکنیک هنری را انتخاب می‌کنید؟ دلیل انتخاب شما چیست؟ منتظر شنیدن پاسخ‌های شما دوستان آریالندی هستیم. به امید دیدار موفقیت‌های شما در عرصه‌ی هنری کشور عزیزمان، ایران! بدرود.


مشاهده بیشتر