بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه

آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۳۵۲۳ بازدید ۰ نظر

آیا تاکنون با تصاویر سه بعدی که بر روی زمین کشیده‌ شده‌است، مواجه شده‌اید؟ این تصاویر جذابیت بسیاری برای تماشاگران داشته و ذهن آن‌ها را با مفاهیمی همچون بعد، عمق، حجم و... درگیر می‌کند. آیا دوست دارید با نحوه‌ی ترسیم این نقاشی‌های جذاب آشنا شده و این تکنیک‌ را آموزش ببینید؟ در این مطلب شما را با مراحل آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه آشنا کرده و مفاهیم پایه‌ی این تکنیک را شرح می‌دهیم. بنابراین اگر هنرجوی مبتدی نقاشی بوده یا به عنوان یک هنرمند حرفه‌ای، به دنبال تجربیات جدید هستید، با ما همراه باشید. 


نقاشی سه بعدی چیست؟

در دهه‌ی 60 میلادی، جنبش هنری نوینی با نام «اُپ‌آرت» شروع شده و هنرمندان این سبک، تکنیک نقاشی خود را بر اساس خطای دید تماشاگران شکل دادند. این سبک به دلیل تنوع در طرح و موضوع، مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته و تا به امروز ادامه‌ یافته است. احتمالا شما هم در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با تصاویر دارای خطای دید نیز مواجه شده‌اید. نقاشی سه بعدی شاخه‌ای از سبک اُپ‌آرت است که از خطای دید یک سطحی یا چند سطحی برای القای فضایی سه بعدی استفاده می‌کند. از کاربردهای نقاشی سه بعدی می‌توان به طراحی دکوراسیون، طراحی نمای ساختمان، تبلیغات، طراحی لوگو، طراحی مجله و روزنامه اشاره کرد. شما نیز می‌توانید با استفاده از مراحل آموزش نقاشی سه بعدی، یک اثر اعجاب‌انگیز ساده و کم‌هزینه را خلق کرده و از تماشای آن لذت ببرید.


وسایل مورد نیاز برای نقاشی سه بعدی با مداد چیست؟

قدم اول برای آموزش نقاشی سه بعدی، آماده کردن وسایل مورد نیاز برای اجرای این تکنیک است. امروزه اگر برای یادگیری سبک‌های سیاه قلم و طراحی به آموزشگاه‌های هنری مراجعه کنید، با لیست متنوعی از لوازم ‌التحریر و ابزار نقاشی مواجه می‌شوید. در این بخش علاوه برای معرفی مداد طراحی با کیفیت (مداد طراحی آرتیست آریا)، اصلی‌ترین ابزار لازم برای نقاشی سه بعدی را نیز معرفی کرده و ویژگی‌های آن‌ها را نیز شرح می‌دهیم.


⇐ دیدنی‌ها: 3 تکنیک طراحی سیاه قلم با زغال


ست مداد طراحی آرتیست

خرید ست مداد طراحی 12 تایی آرتیست آریا


1. مناسب‌ترین مداد سیاه برای تکنیک نقاشی سه بعدی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین مداد سیاه برای نقاشی سه بعدی، محصولی است که اثری مات و شفاف بر روی کاغذ به جا بگذارد. اکثر مدادهایی که از هسته‌ی گرافیتی نرم و خالص تشکیل شده‌باشند، این ویژگی‌ را داشته و از سیاهی مناسبی برخوردار هستند. توصیه می‌شود برای ترسیم نقاشی سه بعدی از دو مداد مشکی سخت (خانواده‌ی H) و نرم (خانواده‌ی B) استفاده کنید. مدادهای خانواده‌ی H برای ترسیم خطوط نازک و دقیق مناسب بوده و مدادهای گروه B نیز سایه‌های تیره‌ای ترسیم کرده و عمق نقاشی سه بعدی را بهتر به نمایش می‌گذارند.


مناسب‌ترین مداد سیاه


از آنجایی که تنوع ابزار نقاشی بسیار زیاد است، ممکن است در هنگام خرید مداد مشکی نیز سردرگم و گیج شوید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از «مداد طراحی آرتیست آریا» برای آموزش نقاشی سه بعدی با مداد استفاده کرده و این تکنیک را به بهترین نحو ممکن اجرا کنید. شما می‌توانید انواع مداد طراحی آرتیست را به صورت تکی و ست‌های طراحی خریداری کرده و به صورت حرفه‌ای نقاشی بکشید. انواع ست‌های مداد طراحی آرتیست در بسته‌بندی‌های فلزی تولید می‌شود. این محصول، مجموعه‌ای کامل از مداد‌های سیاه (انواع مداد‌های گروه H و B) را در اختیار شما قرار می‌دهد. 


2. دیگر وسایل لازم برای اجرای تکنیک نقاشی سه بعدی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگرچه ظاهر تصاویر سه بعدی پیچیده است، اما شما برای آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه به وسایل پیچیده‌ای نیاز ندارید. دیگر وسایل مورد نیاز به شرح زیر است:

  • کاغذ: شما می‌توانید با توجه به ابعاد طرح دلخواهتان از کاغذ A3، A4 و A5 برای نقاشی سه بعدی استفاده کنید.
  • خط کش: شما می‌توانید از انواع خط کش 20، 30 و 40 سانتی‌متری برای اجرای این تکنیک استفاده کنید.
  • پاک‌کن: در تمام سبک‌های نقاشی امکان بروز خطا و اشتباه وجود دارد. با این حال، تصحیح دقیق خطوط اشتباه در نقاشی سه بعدی به القای بهتر عمق کمک شایانی می‌کند. از بهترین پاک‌کن‌ها برای اینکار نیز می‌توان به پاک‌کن اتودی و پاک‌کن خمیری اشاره کرد. این محصولات از کثیف‌شدن طرح جلوگیری کرده و خطوط اشتباه را با دقت بسیار زیادی تمیز می‌کنند.
  • کاتر: یک کاتر کاغذ‌بر و تیز برای این سبک نقاشی کافی خواهد بود.
  • ابزار رنگ آمیزی: استفاده از وسایل رنگ‌آمیزی کاملا اختیاری است. شما می‌توانید طرح سه بعدی خود را تنها با استفاده از مداد سیاه رنگ‌آمیزی کنید. اما استفاده از سایه‌های رنگی جلوه‌ی بصری بهتری به اثر شما می‌بخشد. بنابراین شما می‌توانید از وسایلی همچون مداد رنگی و پاستل برای رنگ‌آمیزی و ایجاد سایه در طرح استفاده کنید. برای نتیجه‌ی بهتر توصیه می‌شود از انواع مداد رنگی پلی‌ کروم برای نقاشی سه بعدی استفاده کنید. 


مداد رنگی 36 رنگ آریا آرتیست

خرید مداد رنگی 36 رنگ آرتیست آریا


چگونه برای شروع یک نقاشی سه بعدی ساده و جذاب طراحی کنیم؟

به بخش هیجان انگیز مطلب رسیدیم. اکنون وسایل مورد نیاز برای اجرای تکنیک نقاشی سه بعدی را در اختیار داشته و تنها کافی است، مراحل زیر را به درستی انجام دهید. به صورت کلی مراحل آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه به شرح زیر است:


1. چه طرح‌هایی برای نقاشی سه بعدی مناسب‌تر است؟ 

در مرحله‌ی اول باید طرح مورد علاقه‌ی خود را پیدا کرده و سپس آن‌ را بر روی کاغذ پیاده کنید. در هنگام انتخاب طرح توجه داشته باشید که اثر باید توانایی سه بعدی شدن را داشته باشد، به عبارت دیگر باید به راحتی بتوانید بعد سومی نیز برای طرح در نظر بگیرید. بهترین طرح برای نقاشی سه بعدی، آثاری هستند که درشت، توپر و یکپارچه باشند. با این ویژگی‌ها بهتر می‌توانید یک شی سه بعدی و برجسته را بر روی کاغذ دو بعدی ترسیم کنید. پس از انتخاب طرح می‌توانید یک پرینت از آن تهیه کرده و سپس با استفاده از تکنیک هم‌نمایی آن را بر روی کاغذ پیاده کنید. 


2. بهترین زاویه برای سه بعدی کردن طرح چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای القای فضای سه بعدی بر روی کاغذ به خطوط اصلی بدنه نیاز دارید. این خطوط باید همگی در راستای نقطه‌ای باشند که قصد دارید از آن به تصویر نگاه کنید. به این طریق می‌توانید بعد سوم را به طرح اضافه کرده و اصطلاحا پرسپکتیو تصویر را ایجاد کنید. اما چگونه این نقطه را پیدا کنیم؟ ابتدا طرح را مقابل خود قرار داده و سپس از هر شکستگی در تصویر، یک خط صاف به سمت خود ترسیم کنید. در ادامه، یک طرح دقیقا مشابه با طرح اصلی را در پایین صفحه ترسیم خواهید کرد. به این طرح پایینی «مقطع» گفته می‌شود. شما باید خطوط بیرونی طرح را به یکدیگر متصل کرده و مقطع را نیز تکمیل کنید.


3. تکنیک سایه زدن و رنگ‌آمیزی چه نقشی در ایجاد فضای سه بعدی دارد؟ 

می‌توان گفت رنگ‌آمیزی و سایه‌زدن، اصلی‌ترین مرحله برای حجم‌دادن به طرح سه بعدی محسوب می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم، همانگونه که برای تکمیل پازل 1000 تکه نهایت دقت و تمرکز را به خرج می‌دهید، از تمام توانایی‌های خود استفاده کرده و سایه‌ها را با ظرافت و دقت بیشتری نقاشی کنید. برای شروع این مرحله نیز ابتدا زاویه‌ای که نور به حجم می‌تابد را مشخص کنید. برای این کار از تخیل خود استفاده کرده و محل تابش نور را تصور کنید. سپس وجهی از شی را که مقابل منبع نور است، روشن کرده و سطوح مخالف آن را تیره کنید. در هنگام سایه ‌زدن به تونالیته‌ی رنگ نیز توجه کرده تا سایه‌ها واقعی‌تر به نظر برسند.


تکنیک سایه زدن


4. برای جذاب‌تر شدن نقاشی سه بعدی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

پس از سایه‌زدن تقریبا مراحل آموزش نقاشی سه بعدی نیز به پایان رسیده‌است. در این مرحله اگر به تصویر سه بعدی خود نگاه کنید، کاملا یک شی برجسته را بر روی کاغذ مشاهده خواهید کرد. با این حال شما می‌توانید با یک حرکت ساده، عمق نقاشی سه بعدی را بهتر به نمایش بگذارید. این حرکت ساده، بریدن قسمتی از کاغذ است. اما کدام بخش کاغذ باید بریده شود؟ خط برش را به صورتی انتخاب کنید که بخشی از طرح از آن بیرون بماند. برای این کار خط‌کش را در مکان مورد نظر قرار داده و با استفاده از کاتر خط را ببرید. سپس اطراف شکلی که بیرون از خط مانده است را نیز برش بزنید. 


5. بهترین زاویه برای عکاسی از نقاشی سه بعدی چیست؟

پاسخ بسیار ساده ‌است. برای انتخاب بهترین زاویه‌ی عکاسی، باید دوربین را در زاویه‌‌ی دید خود (زاویه‌ای که در هنگام نقاشی از آن به تصویر نگاه می‌کردید) قرار دهید. شما می‌توانید دوربین را مقداری جابه‌جا کرده و با توجه به تصویر، دقیق‌ترین زاویه را نیز پیدا کنید.


ترفند شما برای ترسیم نقاشی سه بعدی چیست؟

در این مطلب شما را با نقاشی سه بعدی آشنا کرده و مراحل آموزش نقاشی سه بعدی با مداد سیاه را نیز ارائه دادیم. شما می‌توانید با استفاده از این مراحل، از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین طرح‌ها را به صورت سه بعدی ترسیم کرده و مهارت‌های هنری خود را تقویت کنید. پس از چند بار تمرین نیز به یک نقاش ماهر در این سبک تبدیل خواهید شد. احتمالا پس از مدتی به نکات ظریف دیگری نیز دست پیدا می‌کنید. شما می‌توانید ترفندهای خود را با دیگر دوستان آریالندی به اشتراک گذاشته و مهارت‌های خود را نیز ارتقا دهید. هنرمندان عزیز، از همراهی شما متشکریم. 

 

همچنین بخوانید:

حرفه ای نقاشی کن | با ۵ ویژگی برتر مداد آبرنگی آرتیست آشنا شو

معرفی رشته های هنر و ویژگی های مربوط به هر رشته

راهنمای جامع انتخاب کاغذ آبرنگ باکیفیت


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.