بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

داستان بزرگترین و اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا

داستان بزرگترین و اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا
زمان مطالعه : ۵ دقیقه ۲۶۳۶ بازدید ۱ نظر

اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا با یک رویا و ایده شروع شد.رویای ویلیام هملیز که آن را محقق کرد.و امروز بزرگترین اسباب بازی فروشی دنیاست.

اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا، تحقق یک رویا

۲۶۱ سال از افتتاح اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا توسط ویلیام هملیز می‌گذرد. ویلیام از قوم کورنوال بود و در جنوب غربی انگلستان در شهرکی به نام بودمن زندگی می‌کرد. شغل غالب مردم بودمن یا ماهگیری بود و یا کار در معدن ولی ویلیام از کودکی ایده‌ها و آرزوهای دیگری داشت. او همیشه رویای داشتن یک مغازه اسباب‌بازی فروشی را داشت. او برای تحقق رویایش شروع به جمع‌آوری حلقه‌ها، اسب‌های چوبی، عروسک‌های پارچه‌ای و سربازان حلبی کرد. بالاخره هملیز در سال ۱۷۶۰ اولین اولین اسباب بازی فروشی دنیا را با نام «کشتی نوح» افتتاح کرد. موقعیت مکانی مغازه وی به نحوی بود که اشراف‌زادگان محله بلومزبری می توانستند به راحتی از آنجا دیدن کنند. هملیز در سال‌هایی افتتاح شد که مردم انگلستان هنوز با اسب و گاری تردد می‌کردند، با تلمبه آب می‌کشیدند و خیابان های پایتخت انگلستان ۵۰ سال فاصله با روشنایی به وسیله چراغ های گازسوز داشت.


مغازه اسباب بازی فروشی هملیز


اولین شعبه هملیز و گسترش آن

تا سال ۱۸۳۷ و زمانی که مغازه به نوه‌های او به ارث رسید، هملیز یا همان کشتی نوح تبدیل به یک مغازه بسیار معروف در لندن شده بود. خانواده‌ها و کودکان بسیاری برای دیدن و خرید کردن از این امپراطور شادی به این مغازه دوست‌داشتنی می‌رفتند. هملیز چنان موفق بود که اولین شعبه خود را در سال ۱۸۸۱ با استقبال بی‌نظیر مردم افتتاح کرد. مغازه‌ای پر از اسباب‌بازی، تئاتر و جادوی هملیزی! بعدها هملیز پنج طبقه به مغازه خود اضافه کرد. طبقاتی پر از تماشاخانه، عروسک‌های خیمه‌شب بازی، تئاتر، اتومبیل‌های پدال‌دار و قطارهای مینیاتوری را تصور کنید که تمام آنها در بزرگترین فروشگاه اسباب‌بازی دنیا جمع شده اند. مسلما این امکانات روز به روز بر موفقیت اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا می‌افزود.


اسباب بازی فروشی هملیز


جنگ جهانی اول و رکود اقتصادی

بعد از جنگ جهانی اول و آغاز رکود اقتصادی در دنیا در اواخر دهه 1920، هملیز، اولین اسباب‌بازی فروشی دنیا روزهای سختی را گذراند. در سال 1931 برای اولین بار مغازه به اجبار تعطیل شد. والتر لاینز رئیس شرکت Tri-Ang Toys، به همراه دو برادرش که از سال 1850 صاحب یک شرکت تولید اسباب‌بازی قدیمی بودند، هملیز را خریدند. آنها برای برگرداندن مشتریان و رسیدن به رونق سابق بسیار تلاش کرد. نهایتا در سال ۱۹۳۸ تلاش‌های آنها به ثمر نشست.


اسباب بازی فروشی قدیمی


اعطای حکم سلطنتی به هملیز

اوج داستان هملیز آنجایی است که ملکه ماری در سال ۱۹۳۸ به هملیز حکم سلطنتی داد. جالب اینجاست که در بحبوحه جنگ جهانی دوم با اینکه این ساختمان پنج بار هدف بمباران قرار گرفت، هملیز کار خود را رها نکرد. کارمندان با کلاه‌های محافظ جنگی محصولات را تحویل می‌گرفتند و به داخل مغازه می‌بردند. ملکه الیزابت دوم وقتی به سلطنت رسید اعلام کرد اسباب‌بازی‌هایی که مادربزرگ او از هملیز خریداری کرده و به او هدیه داده بود را به یاد دارد. همچنین او به نوبه خود اسباب‌بازی‌های هملیز را به فرزندان خود هدیه داد. 


بیشتر بخوانید: تاریخچه‌ی شرکت لگو


اگرچه در سال ۱۹۵۵ والتر لاینز دومین درجه افتخار به عنوان بهترین تاجر اسباب بازی و ورزش را کسب کرد اما بهترین پاداش برای والتر و کارمندانش لبخند کودکان بود.


هملیز و کودکان


صاحبان جدید هملیز

در سال های اخیر مالکیت هملیز دست به دست به دیگران منتقل شده است. در سال 2003 این شرکت اسباب‌بازی توسط شرکت ایسلندی، Baugur Group خریداری شد. پس از ورشکست شدن شرکت باگور، هملیز به بانک لندزبانکی ایسلند رفت. در سال 2012 خرده فروش اسباب‌بازی فرانسوی، Groupe Ludendo، هملیز را خریداری کرد. سرانجام مغازه ویلیام هملیز توسط شرکت های وابسته Reliance Industries خریده شد.


کارکنان اسباب بازی فروشی هملیز


در آخر

امروزه هملیز یکی از نمادهای لندن است. رویای محقق شده ویلیام هملیز برای آوردن اسباب بازی و شادی به کودکان کورنوال در سال ۱۷۶۰ به بار نشست و امروزه، میلیون‌ها کودک از سراسر جهان و در شعبه‌های مختلف از آن خرید می‌کنند.

مغازه هفت طبقه شگفت‌انگیز هملیز را در مکان معروف خود در 188-196 Regent Street لندن پیدا خواهید کرد. از درها عبور کرده و وارد دنیای سرگرمی، جادو، تئاتر، لگو و پازل در بهترین فروشگاه اسباب بازی جهان می‌شوید. کودکان در بین طبقات آن می‌دوند و می خندند. اگر ویلیام هملیز زنده بود با عشق و لبخند تمام کودکان را راهنمایی می‌کرد.

دیدگاه شما
|
آشوکا
آشوکا
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

واقعاً برام جالب بود و بر اطلاعاتم اضافه شد. کنجکاوی و سِرچی که کردم هم برای این بود که نشسته بودم و بازی کردن پسر کوچولوم با اسباب بازیهاشو نگاه میکردم و لذت می‌بردم. یادم افتاد که به خاطر کار خوبی که کرده بود قرار بود یه اسباب بازی ازم هدیه بگیره... کنجکاو شدم و خواستم ببینم اولین اسباب بازی فروشی چند سال پیش، توسط چه کسی و در کدوم کشور افتتاح شده؟ و الان اینجا دارم براتون دیدگاه و نظر می‌نویسم، چون فکر میکنم واقعا حقش رو دارید که حداقل یه تشکر ازتون بکنم جناب آقای پرهام نراقی عزیز.

دیدگاه شما