بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

حقایق جالب درباره‌ی زرافه‌ها برای بچه‌ها

حقایق جالب درباره‌ی زرافه‌ها برای بچه‌ها
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۳۱۳۸۶ بازدید ۰ نظر

زرافه‌ها جزو شگفت انگیزترین جانوران در طبیعت هستند. حقایق جالب درباره‌ی زرافه‌ها می‌تواند برای کودکان بسیار آموزنده و جذاب و مقدمه‌ی آشنا شدن آنها با مفهوم و اهمیت محیط زیست باشد

بلندترین حیوان جهان، یعنی زرافه، بومی قاره آفریقا است. معمولاً هر چیزی در جهان ما در دوران قدیم یک اسم متفاوت داشته. زرافه‌ها هم در قدیم با نام دیگری شناخته می‌شدند. در دوران باستان به زرافه‌ها شتر پلنگ می‌گفتند. اگر گفتید چرا؟

نگاهی به عکس زرافه بیندازید. اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند چیست؟ کاملاً درست است! گردن و پاهای دراز. حالا بگویید رنگ بدن زرافه شبیه کدام جانور درنده است؟ اگر جوابتان پلنگ است باید به هوشتان آفرین گفت! زرافه‌ها به دلیل داشتن پاها و گردن بلند شبیه شتر به نظر می‌رسند. اما بدن خال خالی آنها آدم را یاد پلنگ می‌اندازد. از این دست موارد و نکات جالب درباره زرافه‌ها کم نیست. اگر دوست دارید نکات جالب بیشتری درباره‌ی زرافه‌ها، این حیوانات شگفت انگیز و عجیب، بدانید این نوشتار را از دست ندهید.


افریقا خانه اصلی زرافه


حقایقی درباره زرافه‌ها که برای کودکان جذاب است

زمین، خانه‌ی اصلی همه‌ی موجودات زنده است. هر حیوان، هر گیاه، هر شاخه‌ی گل و هر چیزی که روی زمین وجود دارد به شیوه‌ی خاص خود شگفت انگیز و جالب توجه است. در بین حیوانات دوست داشتنی طبیعت، زرافه یکی از خاص‌ترین و با شکوه‌ترین حیوانات است. در ادامه فهرستی از حقایق جالبی درباره‌ی زرافه‌ها را معرفی می‌کنیم که دانستن آنها می‌تواند برای بچه‌ها جالب باشد.


۱. زرافه‌ها کجا زندگی می‌کنند؟

همانطور که قبلاً گفته شد زرافه‌ها در آفریقا زندگی می‌کنند. در واقع انواع مختلفی از زرافه‌ها وجود دارند که در سراسر قاره پراکنده شده‌اند. هر نوع زرافه‌ای در منطقه‌ی به خصوصی زندگی می‌کند. کشورهایی که می‌توان زرافه‌ها را در آنجا پیدا کرد عبارتند از چاد، سودان، نیجر، آفریقای جنوبی، کنیا و تانزانیا. زرافه‌ها آب و هوای گرم و خشک را بیشتر دوست دارند. آنها در بیشتر مواقع مجبورند در کنار درختان زندگی کنند. با این حال در طول فصل بارندگی، زرافه‌ها در همه جا مشاهده می‌شوند. شرایط خاصی که یک حیوان در آن زندگی می‌کند به عنوان «زیستگاه» آن حیوان شناخته می‌شود. در واقع زیستگاه، خانه‌ی حیوان است. جایی که او در آن زندگی می‌کند، غذا می‌خورد، می‌خوابد، بچه‌هایش را به دنیا می‌آورد و بزرگ می‌کند. زیستگاه جاییست که بچه‌های حیوانات در آن با خیال راحت و بدون ترس بازی و جست و خیز می‌کنند. زیستگاه زرافه‌ها ساوانا، علفزارها و جنگل‌های باز است. البته زرافه‌ها بیشتر در جنگل‌های آزاد زندگی می‌کنند.


زیستگاه زرافه


۲. زرافه‌ها چه می‌خورند و چه می‌نوشند؟

زرافه‌ها معمولاً غذای خود را با پرسه زدن در محل زندگی خود به دست می‌آورند. آنها شاخه‌ها و برگ‌های درخت اقاقیا را خیلی دوست دارند. اما انواع دیگر گیاهان را نیز مصرف می‌کنند. آنها به طور کلی برگ، انگور، گیاهان و سایر مواد گیاهی نرم را می‌خورند. با این که بیشتر مردم فکر می‌کنند زرافه‌ها به دلیل گیاه‌خوار بودن چمن هم می‌خورند، اما زرافه‌ها اصلاً چمن را به عنوان غذای خود دوست ندارند. شاید به این دلیل که پاها و گردن بلندشان اجازه نمی‌دهد به راحتی به طرف زمین خم شوند و چمن بخورند. برای آنها خیلی راحت‌تر است که برگ درختان را به عنوان غذای خود انتخاب کنند.

زرافه‌ها در طول روز بیشتر وقت خود را صرف جستجو و خوردن غذا می‌کنند. آنها خیلی کم آب می‌نوشند، فقط چند روز یک بار. به همین دلیل آنها مجبور نیستند در کنار آبگیرها و دریاچه‌ها زندگی کنند. در حقیقت زرافه می‌تواند تا سه هفته آب ننوشد. از این نظر زرافه‌ها از شترها قوی‌تر هستند زیرا شترها فقط برای دو هفته می‌توانند بدون آب سر کنند!


غذای زرافه


زرافه‌ها از خانواده‌ی گاوها و گوزن‌ها هستند. این موضوع، آنها را به عضوی از خانواده‌ی نشخوارکنندگان تبدیل می‌کند. نشخوارکنندگان حیواناتی هستند که غذای خود را می‌جوند، آن را قورت می‌دهند، تا حدی هضم می‌کنند و سپس دوباره آن را برای جویدن بیشتر به دهان خود برمی‌گردانند.


۳. ظاهر زرافه‌ها چگونه است؟

قد زرافه‌ی بزرگ‌سال حدوداً پنج تا شش متر است، یعنی شانزده تا بیست فوت. این به آن معنی است که آنها به اندازه یک تیر چراغ برق بلند هستند. به همین دلیل می‌توان زرافه‌ را به عنوان بلندترین حیوان روی زمین به شمار آورد. وزن زرافه‌های نر حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است در حالی که وزن زرافه های ماده حدود ۸۳۰ کیلوگرم است.

پوست زرافه الگوی بسیار زیبایی دارد. روی پوست زرافه لکه‌های قهوه‌ای وجود دارد. بین لکه‌ها موهای زرد یا نارنجی دیده می‌شوند. این ترکیب زیبا و پیچیده روی پوست زرافه‌ها به آنها کمک می‌کند تا در علفزارهای زیستگاه‌ خود به خوبی استتار کنند و خیلی راحت به وسیله‌ی شکارچیان دیده نشوند. موی زرافه‌ها مواد شیمیایی زیادی دارد که به آنها کمک می‌کند تا با انگل‌ها و عفونت‌ها مقابله کنند و جلوی بیماری‌ها را بگیرند.


پوست زرافه


چرا زرافه‌ها گردن درازی دارند؟ گردن زرافه اغلب بیش از دو متر طول دارد. این به آن دلیل است که داشتن گردن بلند به آنها کمک می‌کند تا بتوانند غذای خود را از درختان بلند به دست آورند. زرافه‌ها همچنین دارای دو شاخ کوچک بر روی سر خود هستند که به اصطلاح اوسیکون نامیده می‌شوند.


بلندترین حیوان خشکی


زرافه در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض

گونه‌های در معرض خطر انقراض یعنی حیواناتی که اگر مواظب آنها نباشیم ممکن است به خاطر شکار بیش از حد برای همیشه از بین بروند و دیگر هیچ حیوانی روی کره‌ی زمین باقی نماند. فیل‌، شیر، ببر، پلنگ، گورخر، گوزن و تمساح هم از گونه‌های در خطر انقراض به حساب می‌آیند. از بین زرافه‌ها گونه‌هایی مثل زرافه‌ی راتشیلد و زرافه‌ی آفریقای غربی بیشتر از بقیه در معرض خطر انقراض هستند. دولت‌ها و کشورها باید مراقب حیوانات باشند و اجازه ندهند با شکار و کشتن حیوانات، نسل آنها منقرض شود. از بین رفتن هر حیوان یا هر گیاهی، ضررهایی برای کره‌ی زمین دارد که این ضررها در نهایت به خود ما انسان‌ها برمی‌گردد. گرم شدن آب و هوای کره‌ی زمین، داغ شدن آب اقیانوس‌ها، آلودگی هوا، آب شدن یخچال‌های قطبی و شیوع بیماری‌های خطرناکی مثل کووید-۱۹ و انواع مختلف آن مثل کرونای انگلیسی و کرونای هندی، همه و همه به خاطر از بین بردن حیوانات و گیاهان و ایجاد تغییرات غیرطبیعی در کره‌ی زمین به دست انسان به وجود آمده‌اند.

سایر حقایق جالب درباره زرافه

چند مورد دیگر از اطلاعات جالب برای کودکان درباره‌ی زرافه:

· زرافه‌ها بیش از ۳۰ میلیون سال است که در سیاره‌ی زمین زندگی می‌کنند.

· زبان زرافه بسیار بلند است، طول آن بیش از نیم متر (تقریباً ۶۰ سانتی‌متر) است. زبان بلند به زرافه اجازه می‌دهد تا گوش‌های خود را با آن تمیز کند!


زبان زرافه


قلب یک زرافه بسیار بزرگ است. وزن آن حداقل ۱۰ کیلوگرم (یعنی به اندازه ۳ تا هندوانه‌ی بزرگ!) و طول آن حدود نیم متر است. دلیل بزرگی قلب زرافه این است که بتواند خون را به تمام قسمت‌های گردن و پاهای بلندش برساند.

· قدرت پای زرافه بسیار زیاد است. زرافه می‌تواند با چنان نیرویی لگد بزند که شیر را بکشد! این، روشی است که برای محافظت از خود در برابر حملات شکارچیان از آن استفاده می‌کند.

· لک‌های قهوه‌ای پوست زرافه با بالا رفتن سن تیره می‌شوند. هرچه لکه‌های زرافه‌ای تیره‌تر باشد به این معنی است که آن زرافه از زرافه‌های دیگر مسن‌تر است.

· زرافه‌ها به خواب زیادی احتیاج ندارند. آنها کمتر از ۳۰ دقیقه در روز و در حالت ایستاده می‌خوابند!

· قد زرافه‌ی تازه به دنیا آمده نزدیک به ۲ متر و وزن آن بیش از ۷۰ کیلوگرم است. یعنی حتی بزرگ‌تر از یک انسان بالغ!

· زرافه‌ها با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت می‌دوند و همین امر سرعت آنها را نسبت به اسب‌ها که می‌توانند فقط ۵۰ کیلومتر در ساعت بدوند افزایش می‌دهد.


تغذیه زرافه از درخت


درست مثل اثر انگشت ما انسان‌ها، لکه‌های پوست بدن هر زرافه‌ هم خاص خودش است. یعنی هیچ دو زرافه‌ای پیدا نمی‌شوند که دقیقاً یکسان باشند. این به آن معناست که هر زرافه از طریق ظاهرش خیلی راحت به وسیله‌ی زرافه‌های دیگر شناسایی می‌شود.

· زرافه‌ها معمولاً در حالت ایستاده می‌خوابند.

· بچه زرافه به محض تولد می‌تواند بایستد و راه برود.

· از قدیم مردم تصور می‌کردند که زرافه‌ها هرگز صدایی تولید نمی‌کنند. اما اکنون می‌دانیم که آنها انواع مختلفی از صداها را تولید می‌کنند که گوش انسان قادر به شنیدن آنها نیست.

· زرافه‌ها چندین شکارچی در زیستگاه خود دارند: شیرها، کفتارها، سگ‌های وحشی، پلنگ‌ها و تمساح‌ها.

· زرافه‌های نر از شاخ‌های سر خود که اوسیکون نامیده می‌شوند برای مبارزه با دیگر زرافه‌های نر استفاده می‌کنند.

· زرافه‌ها غذای خود را از گیاهان به دست می‌آورند. یعنی آنها فقط گیاه‌خوار هستند.

· زرافه‌ها هر روز می توانند بیش از ۴۰ کیلوگرم غذا بخورند!

· زرافه‌ها در گروه‌های ۱۵ تایی زندگی می‌کنند که به تاوِر معروف است. رییس تاور یک نر بزرگ‌سال است.


تاور زرافه


از آنجا که زرافه‌ها بیشتر آب مورد نیاز خود را از گیاهان و برگ‌هایی که می‌خورند دریافت می‌کنند، خیلی کم آب می‌نوشند.

· زرافه‌ها دارای چشمان بزرگ با تشخیص رنگ عالی هستند که به آنها امکان می‌دهد قبل از حمله‌ی هر گونه شکارچی متوجه خطر شوند.

· پاهای زرافه‌ از قد بیشتر انسان‌ها بلندتر است. قد زرافه هم تقریباً ۶ متر است.

· زرافه‌ها حدود بیست و پنج سال در طبیعت زندگی می‌کنند. زرافه‌هایی که در باغ وحش اسیر هستند می‌توانند تا ۴۰ سال هم عمر کنند. به این دلیل که از خطر کشته شدن توسط انسان‌ها یا شکار شدن به وسیله‌ی شیرها و تمساح‌ها در امان هستند و با مراقبتی که پزشک حیوانات باغ وحش از آنها به عمل می‌اورد کمتر به بیماری‌های انگلی و عفونی مبتلا می‌شوند. اما نگه داشتن یک حیوان آزاد در قفس کار اشتباهی است. آن حیوان باید در تمام عمر مثل یک زندانی اسارت را تحمل کند. عمر بیشتر برای زرافه در قفس به معنای زجر و عذاب بیشتر است. زرافه‌ها و تمام حیوانات دیگر ترجیح می‌دهند کمتر عمر کنند اما در زیستگاه طبیعی خودشان بمانند.


زرافه در اسارت


درک اهمیت طبیعت و محیط زیست

زرافه‌ها حیواناتی بسیار زیبا با ویژگی‌هایی منحصر به فرد هستند. آنها قد بلندترین حیوان در خشکی هستند با این حال از اسب سریع‌تر می‌دوند. آنها بسیار کم آب می‌نوشند اما می‌توانند بیشتر از شتر تشنگی را تحمل کنند. از بیست سال گذشته تا امروز تعداد زرافه‌ها خیلی کم شده است. در سال ۲۰۰۰ حدود صد و چهل هزار زرافه در جهان وجود داشت. اما اکنون این تعداد به حدود هشتاد هزار رسیده است. یادمان باشد که هر بلایی که بر سر طبیعت و محیط زیست بیاوریم خودمان بیش از هرکسی آسیب خواهیم دید. چه آسیب اقتصادی چه بهداشتی. ویروس کرونا که دو سال است زندگی تمام جوامع انسانی را مختل کرده است فقط یکی از این آسیب‌هاست. باید مراقب طبیعت، حیوانات و گیاهان تحسین برانگیزش باشیم و از فرصت زندگی که این سیاره‌ی آبی شگفت انگیز نصیب ما کرده است به خوبی استفاده کنیم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.