بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله

بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله
زمان مطالعه : ۸ دقیقه ۴۶۶۷۹ بازدید ۲ نظر

ما در این مقاله بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله را قدم به قدم توضیح دادیم و محصولات مورد نیاز برای این امر را به شما معرفی کردیم

علاقه به هنر از ابتدایی‌ترین سال‌های زندگی شروع می‌شود. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از همان دوران کودکی به خلاقیت خود در زمینه‌های هنری پی میرند و سپس با گذر زمان خلاقیت نهادینه خود را پرورش داده و اکنون از آن‌ها با نام هنرمندان برتر یاد می‌شود. علاوه بر اینکه خلاقیت، هنری به صورت موروثی است، هنرمندان زیادی در زمینه نقاشی وجود دارند که با یادگیری و تقویت مهارت‌های خود به نقاشان ماهری تبدیل شده‌اند. پرورش این مهارت می‌تواند از 4 سالگی به بعد شروع شود؛ اما بهترین زمان یادگیری نقاشی به صورت حرفه‌ای از 8 سالگی آغاز خواهد می‌شود. بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله استفاده از لوازم مرغوب و با کیفیت با کمک آموزش صحیح مربی است. والدین با فراهم کردن این مایحتاج می‌توانند امیدوار باشند که فرزندشان در آینده ذوق هنری داشته و از نقاشی کردن دوری نخواهد کرد.


نقاشی-کودک-8-ساله-


چگونه به کودکان 8 ساله نقاشی کشیدن یاد بدهیم؟

آموزش نقاشی به کودکان کار سختی نیست؛ زیرا آن‌ها به صورت ذاتی به کشیدن و رسم کردن خط‌های نامنظم علاقه دارند. زمانی که بتوانید این استعداد نهفته کودک را در مسیر درستی قرار دهید، در آینده یک فرزند ماهر در هنر نقاشی خواهید داشت. روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها جهت پرورش استعداد کودک خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: انواع کاغذ آبرنگ بر اساس نحوه ساخت

 


قدم اول:

بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله فراهم کردن مکانی است که بتواند استعداد و خلاقیت خود را به همراه اشتیاقی که به هنر دارد بدون هیچ محدودیتی نشان دهد. به‌عنوان مثال می‌توانید به فرزند خود اجازه دهید لباس‌هایی بپوشد که بدون هیچ ترسی آن را کثیف و رنگی کند. زمانی که کودکان ۸ ساله محدود نباشند، خواهند توانست با کشیدن خطوط فرضی به فرآیند نقاشی کشیدن و همچنین آموختن هنر علاقه‌مند شوند.

از فرزندتان بخواهید آنچه را کشیده با صدای بلند توضیح دهد

گاهی اوقات از فرزند خود بخواهید که نقاشی‌های عجیبش را برایتان تحلیل کند و خط‌های نامنظم روی برگه را توضیح دهد. زمانی که بچه‌ها مجبور باشند با صدای بلند در مورد برگه نقاشی خود صحبت کنند، خلاقیت ذهنی آن‌ها افزایش پیدا کرده و در قدم‌های بعدی تلاش خواهند کرد مفاهیم جدیدتری را خلق کنند. جالب است بدانید در هنگام شنیدن توضیحات بچه‌ها متوجه می‌شوید که آن‌ها برگه خط خطی شده را با هدف قبلی و برای کشیدن اشکالی که در ذهنشان پرورش می‌دهند بدین شکل درآورده‌اند و بیشتر اوقات در صفحه نقاشی خود صورتک‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنند. البته در نظر داشته باشید که بعضی از کودکان با دیدن مداد، بدون هیچ هدف خاصی تمایل دارند که خطوط متفاوتی را بر روی دفتر رسم کنند. این کودکان چون از سنین پایین به دفتر و مداد علاقه نشان داده‌اند امکان دارد در نهایت به نقاش ماهری تبدیل شوند؛ لذا جهت پرورش استعداد آن‌ها از مربی‌های ماهر و لوازم مناسب استفاده کنید. یکی از بهترین انواع مداد رنگی برای نقاشی مداد رنگی 3+24 رنگ آریا است. این نوع از مدادها چون کیفیت بالایی دارند در هنگام رنگ آمیزی کودک را خسته و کلافه نمی‌کند.


قدم دوم:

از کودکان خود بخواهید که شکل‌های خیالی بکشد. زمانی که یک کودک بر اساس تصورات خود شروع به نقاشی کشیدن کند، ذوق هنری او روزبه‌روز افزایش خواهد یافت. فراموش نکنید ممکن است چندین ماه اشکال کشیده شده ساختار دقیقی نداشته باشند؛ اما با بررسی دقیق‌تر متوجه خواهید شد قدرت رسم شکل‌های متفاوت در او افزایش یافته است. بعد از این که کودک با خیال آسوده تصورات ذهنی خود را بر روی کاغذ آورد از او بخواهید از محیط اطراف الگو برداری کند. به ‌عنوان مثال می‌توانید از کشیدن یک عدد سیب به صورت الگوبرداری شروع کنید. نگاه کردن به الگو و طرح برداری از محیط باعث می‌شود که کودک نگاه دقیق‌تری به فضای اطرافش داشته باشد و در هنگام رسم خط‌ها بتواند به صورت ماهرانه‌تری عمل کند. برای اینکه بتوانید مقدار پیشرفت فرزندتان را بسنجید با خرید دفتر، نقاشی‌های او را به مدت زمان طولانی‌تری نگه‌دارید.


آموزش-نقاشی-کودک-8-ساله


در هنگام نقاشی کشیدن کودک به او آزادی عمل بدهید

لازم به ذکر است بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله آزاد گذاشتن او در هنگام نقاشی کشیدن است. متاسفانه برخی از والدین در زمان بررسی نقاشی کودکان شروع به ایراد گرفتن می‌کنند و یا گاهی اوقات نقاشی را مطابق با میل خود توصیف خواهند کرد. وقتی که والدین بدون توجه به نظر شخصی فرزندشان، نقاشی‌ها را توصیف می‌کنند، کودک فکر می‌کند که استعدادی در کشیدن نقاشی و بیان مفاهیمی که در ذهن دارد نداشته و به مرور زمان علاقه خود را نسبت به هنر از دست می‌دهد. والدین یا مربی‌هایی که بدون هیچ پیش فرض قضاوتی در مورد هنر کودک ۸ ساله، او را تشویق می‌کنند استعداد نقاش شدن را در بچه پرورش خواهند داد. البته عده‌ای از کودکان با وجود اینکه سن کمی دارند در حوزه هنری بسیار موفق هستند و با همان س نقاشی‌های جذاب بی‌شماری را خلق می‌کنند.


قدم سوم:

کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارند که با آموزش رنگ آمیزی سبب می‌شوند کودکان به هنر نقاشی علاقه‌مند شوند. زمانی که کودک ۸ ساله شروع به رنگ کردن شکل کشیده شده در کتاب می‌کند به مرور زمان علاقه بیشتری به این کار پیدا خواهد کرد. گاهی اوقات شکل‌های موجود در کتاب به قدری برای او جذاب هستند که باعث می‌شود کودک بخواهد به تنهایی یکی از آن‌ها را در دفتر نقاشی خود رسم کند. از این رو به عنوان یک والد با خرید لوازم تحریر باکیفیت و مرغوب فرایند رسم و رنگ‌آمیزی را برای او جذاب کنید. بهترین آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله رنگ کردن طرح‌هایی است که به وسیله خودشان بر روی کاغذ رسم شده.

همچنین علاوه بر مداد رنگی محصولات دیگری برای رنگ‌آمیزی وجود دارند که استفاده از آن‌ها سبب افزایش علاقه کودک 8 ساله به نقاشی خواهد شد. از چه محصولات دیگری برای افزایش علاقمندی کودک به آموزش نقاشی استفاده کنم؟

افرادی که به فرزند خود اجازه نمی‌دهند از قوه تخیل استفاده کند اصلا امیدوار نباشند که در آینده یک فرزند هنرپرور را به جامعه تحویل دهند. برخلاف چنین اشخاصی عده‌ای از والدین با خرید رنگ انگشتی فرزندانشان را ترغیب می‌کنند که با استفاده از انگشت و کمک گرفتن از حس لامسه یک شکل جذاب را بر روی کاغذ رسم کنند. زمانی که بچه‌ها با استفاده از رنگ انگشتی، گواش شش رنگ یا آبرنگ با کیفیت نقاشی می‌کشند بسیار خوشحال‌تر هستند؛ زیرا جذابیتی که این محصولات دارد انسان را وادار به دوست داشتن هنر می‌کند. قطعا آگاه هستید که علاقه به هنر باعث می‌شود خلاقیت افزایش یابد و در نهایت نتیجه مطلوب‌تری از کار خود بگیرد.


باورهای غلط در روند یادگیری نقاشی

علاوه بر تمام نکات ذکر شده برای آموزش نقاشی برای کودکان 8 ساله، یک سری کارها و فعالیت‌ها هستند که باید از انجام آنها پرهیز کنید. انجام دادن این فعالیت‌ها باعث ایجاد اختلال در روند اموزش نقاشی می‌شود و پیشرفت کمتری صورت می‌گیرد. به نکات ذکر شده در زیر دقت کنید:

· از استفاده زیاد مداد و پاک کن پرهیز کنید

· از سوژه‌های خسته کننده و حوصله سر بر برای کودکان استفاده نکنید

· از برگه بزرگ استفاده نکنید

· هرگز در روند نقاشی کردن کودک دخالت نکنید و روی کاغذ آن چیزی نکشید

· در صورت کمبود وقت از مخلوط کردن رنگ در پالت خودداری کنید.


آموزش-نقاشی-برای-کودکان-8-ساله-بهترین


مناسب ترین سن برای یادگیری نقاشی چیست؟

اگرچه والدین می‌توانند از سن 5 سالگی، کودک خود را با لوازم تحریر و محصولات هنری آشنا کنند اما بهترین سن برای شروع آموزش‌های اصولی از 8 سالگی است. ما در این مقاله بهترین آموزش نقاشی برای کودک 8 ساله را قدم به قدم برایتان توضیح دادیم و محصولات مورد نیاز برای این امر را به شما معرفی کردیم. حال می‌توانید با خیالی آسوده آموزش نقاشی به فرزند دلبندتان را آغاز کنید و از تماشای دنیای رنگی کوکان لذت ببرید.

دیدگاه شما
|
کاربر
کاربر
۲۹ آذر ۱۴۰۲

جواد دلاوری

دیدگاه شما
کاربر
کاربر
۲۹ آذر ۱۴۰۲

جواد

دیدگاه شما