کاردستی

آموزش ساخت لوازم تحریر فانتزی

ساخت لوازم تحریر فانتزی مدرسه
4
(1)

کودکان و نوجوانان، اغلب دنیایی پر از رمز و راز و رنگارنگ برای خود ساخته‌اند و از هر چه که در اطراف خود می‌بینند، استفاده می‌کنند تا جذابیت بیشتری به این دنیای رنگی بدهند!

ساخت لوازم تحریر فانتزی یکی از کارهایی است که تمامی افراد چه کودک، چه نوجوان و چه بزرگسال، به انجام آن علاقمند هستند. این تجربه جالب و دوست ‌داشتنی کمک می‌کند تا خلاقیت افراد افزایش پیدا کند و با بهره بردن از ابزاری ساده، طرح‌هایی منحصر به فرد تولید کنند!

اغلب اوقات کودکان و نوجوانان برای تحصیل، علاقه‌ای از خود نشان نمی‌دهند! یکی از بهترین کارها برای ترغیب ایشان، همین ساخت لوازم‌ تحریر است. چرا که افراد به چیزی که خودشان ساخته‌اند علاقه دارند و دوست دارند که هرچه زودتر از آن استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: لوازم تحریر مدرسه | قبل از خرید این مطلب را بخوانید!


لوازم تحریر خود را بسازید!

ساخت لوازم تحریر فانتزی با هر چیزی ممکن است. به عبارتی حتی با بی‌ارزش‌ترین وسایل از جمله لوازم دور ریختنی نیز می‌توان ملزومات مدرسه را تهیه کرد فقط کافیست تا مقداری خلاقیت داشته باشید! این‌کار به منظور افزایش هوش هنری فرزندان استفاده می‎شود و قرار نیست که مواد اولیه گران قیمتی تهیه کنید بلکه با ساده‌ترین ابزارها نیز می‌توانید ساعاتی خوش برای خود و فرزندانتان فراهم آورید. در همه خانه‌ها لوازم دور ریختنی از جمله قوطی رب یا کنسرو، کارتن، مقوا، اضافه پارچه، کاغذ اضافی، بطری و… وجود دارند که می‌توان برای تهیه لوازم‌ تحریر مدرسه از آن‌ها بهره برد.

جامدادی رومیزی

از آنجایی که انواع نوشتن ابزار، محل قرارگیری مناسبی در منزل ندارند، به سرعت گم می‌شوند و برای یافتن آن‌ها باید مدت‌ها زمان صرف کرد. اما با استفاده از یک جامدادی رومیزی می‌توان به این بی‌نظمی پایان داد و جلوه‌ای زیبا به اتاق بخشید.

وسایل مورد نیاز: تعدادی ظرف استوانه مانند قوطی رب، شیرخشک و…؛ نمد، مقوا یا هر چیزی که بتوان برای پوشش دور کار از آن استفاده کرد، چسب و قیچی، ماژیک و…

طریقه ساخت:

 •   ابتدا دور تا دور ظرف استوانه‌ای تمیز را چسب بزنید
 •   پوششی مناسب( مقوا، کناف، نمد، رنگ و..) را با دقت بر روی آن چسبانده و فیکس کنید.
 •   در صورتی که از رنگ استفاده می‌کنید، سطح کار را به خوبی رنگ بزنید.
 •   طرح دلخواه را بر روی آن بکشید و در صورت نیاز از پارچه یا مقواهای اضافی برای تزیین استفاده کنید. 

جامدادی رو میزی فانتزی

دفترچه با طرح‌ های جذاب 

همیشه دیده‌ایم که در طول سال تحصیلی، از دفتر و یا دفترچه‌هایی که داریم، کاغذ سفید اضافه‌ای باقی می‌ماند. دو حالت وجود دارد، می‌توانید آن‌ها را مستقیما به سطل زباله بی‌اندازید و یا با استفاده از آن‌ها یک دفترچه جدید طراحی کنید! انتخاب با شما است.

وسایل مورد نیاز: کاغذهای سفید باقی‌مانده از دفتر یا دفترچه قدیمی؛ فنر دفتر یا دفترچه، کنف، حلقه فلزی( می‌توانید حلقه‌های موجود در کیف‌های قدیمی، حلقه جاسوئیچی و… استفاده کنید. پارچه، مقوا، نمد و… برای جلد دفترچه؛ پانچ و سایر ابزار مورد نیاز.

طریقه ساخت:

 •   کاغذها را به یک اندازه برش داده و بر روی یک دیگر فیکس کنید.
 •   با استفاده از پانچ تعدادی سوراخ بر روی قسمت بالایی کاغذها ایجاد کنید.
 •   فنر دفترچه، حلقه و یا نمد را از میان این حفره‌ها رد کنید.
 •   جلد مورد نظر را بر پشت و روی دفترچه بچسبانید و طرح دلخواه خود را بکشید.

دفتر لِگو

اگر از طرح دفتری که دارید راضی نیستید، می‌توانید برای ساخت لوازم تحریر فانتزی زیبا، با استفاده از اسباب‌بازی‌های قدیمی مانند لگو، طرحی جالب و نوآورانه بر روی دفتر ایجاد کنید. این‌کار هم برای کودکان لذت‌بخش است و هم برای نوجوانان چراکه در مواقع بی‌حوصلگی نیز می‌توانند با آن بازی کنند.

وسایل مورد نیاز: دفتر، صفحه لگو و ابزار آن

طریقه ساخت:

ابتدا بر روی جلد دفتر مقداری چسب بزنید  صفحه لگو را بر روی آن بچسبانید و با استفاده از ابزار لگو طرح‌های متنوع و سرگرم کننده‌ای بر روی آن ایجاد کنید.

 مداد یا خودکار با طرح فانتزی و جذاب

یکی از روش‌های ترغیب بچه‌ها برای نوشتن، استفاده از قلم‌های فانتزی و جذاب است. برای این‌ کار می‌توان از لوازم دور ریختنی از جمله ظرف سک‌سک، پارچه نمدی بهره برد و یا با خرید کمی خمیر گل‌سازی ساخت لوازم تحریر فانتزی را آغاز کرد.

وسایل مورد نیاز: مداد یا خودکار، پارچه نمدی، خمیر گل‌سازی یا پلیمری ظرف سک‌سک، دکمه، انواع استیکر و…

طریقه ساخت 1:

 •   با استفاده از نمد، کاغذ کشی و… مداد یا خودکار را پوشش دهید.
 •   می‌توانید با هر نوع وسیله دور ریختنی، طرحی دلخواه بر روی آن ایجاد کنید.
 •   ظرف سک‌سک را کمی سوراخ کرده و در انتهای مداد یا خودکار بچسبانید.
 •   می‌تواند ظرف را رنگ کنید و به شکل انواع میوه یا حیوانات در بیاورید.( این ایده برای به همراه داشتن پاک‌کن یا هر وسیله دیگری بسیار کاربردی است.

طریقه ساخت 2:

 •   با استفاده از خمیر گل‌سازی یا خمیر پلیمری، سطح کار را به خوبی پوشش دهید.
 •   می‌توانید قلم را با استفاده از خمیر به شکل گیاهان و سبزیجات از جمله کاکتوس، هویج، کرفس و… در آورید.
 •   اشکال متناسب با طرح قلم را با بهره بردن از خمیر تهیه کرده و بر روی کار بچسبانید.
 •   زمان بدهید تا کار خشک شود سپس از آن استفاده کنید.

دفتر فانتزی


دیدنی‌ها: چجوری با بازی کودکان را ریاضیدان کنیم؟


جامدادی 

جامدادی‌های فانتزی، قیمت نسبتا بالایی دارند. اما می‌توان به راحتی و با کم‌ترین هزینه آن‌ها را در منزل تهیه کرد. از آنجایی که این طرح و نقش با توجه به سلیقه خودتان تهیه شده، قطعا دلنشین‌تر و دوست‌ داشتنی‌ خواهد بود.

 برای تهیه این جامدادی نیز می‌توان از مواد دور ریختنی و بازیافت استفاده کرد و طرح دلخواه را به دست آورد. این امکان وجود دارد که طرح‌های متنوعی از جمله یونیکورن، باب اسفنجی، پاتریک، اولاف و… بر روی جامدادی درآورید.

وسایل مورد نیاز: مقداری پارچه یا نمد، زیپ، ماژیک و رنگ دلخواه، اکلیل، پولک، چسب و..

طریقه ساخت:

 •   ابتدا پارچه یا نمد را در اندازه دلخواه و متناسب با سایز قلم‌ها و زیپ برش دهید.
 •   زیپ را به دو سر آن بدوزید و یا با استفاده از چسب به یکدیگر وصل کنید.
 •   طرح مورد نظر را با استفاده از وسایلی همچون ماژیک، رنگ، پارچه، اکلیل، پولک و… بر روی جامدادی ایجاد کنید.

باکس کتاب

با استفاده از کارتن‌های محکم، می‌توانید یک باکس کتاب زیبا تهیه کنید. این روش برای افرادی که فضای به هم ریخته‌ای دارند، بسیار مناسب است چراکه به نظم‌دهی کتاب‌های آن‌ها کمک می‌کند.

وسایل مورد نیاز: کارتن به تعداد لازم، کاغذ رنگی یا کاغذ کادو، چسب، کاتر و…

طریقه ساخت:

 •   ابتدا کارتن‌ها را به اندازه دلخواه و به شکل دلخواه برش بزنید.
 •   روی کارتن را به خوبی چسب بزنید و کاغذ کادو را به صورت تمیز و یکدست بر روی آن بچسبانید.
 •   زمان بدهید تا خشک شود و کتاب‌ها را درون آن قرار دهید.

 لوازم تحریر فانتزی

لوازم تحریر فانتزی خودتان را بسازید!

ساخت لوازم تحریر فانتزی علاوه بر این که شوق کودک و نوجوان را برای درس خواندن افزایش می‌دهد؛ به رشد خلاقیت و روحیه هنری وی نیز می‌انجامد.

از طرفی، این کار یک تفریح سالم برای خانواده‌ها است؛ چرا که در این شیوه اعضای خانواده در کنار یکدیگر، کاری هنری انجام می‌دهند و نوعی سرگرمی برای خود فراهم می‌کنند.

لازم نیست برای ساخت لوازم تحریر، هزینه زیادی مصرف کنید، بلکه با استفاده از لوازم دور ریختنی و بازیافت می‌توان طرح‌های جذاب و منحصر به فردی تولید کرد.

اگر طرح دفترتان را نمی‌پسندید، اگر قلم زیبایی ندارید، یا مداد‌های‌تان گم می‌شوند و… همین حالا دست به کار شوید و لوازم تحریر مخصوص خود را آماده کنید.

میزان رضایتمندی شما از مقاله

میانگین نظرات 4 / 5. 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.