بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

موثرترین روش یاددهی اعضای بدن به کودکان | آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی

موثرترین روش یاددهی اعضای بدن به کودکان | آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۳۱۶۴ بازدید ۰ نظر

بهترین روش آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟ بهترین روش، ساخت آدمک با خمیر بازی است که ضمن شرح کامل، محصول مرتبط را در این مقاله معرفی می‌کنیم

«چشم چشم، دو ابرو/ دماغ و دهن یک گردو». احتمالا این شعر خاطر‌ه‌انگیز را از دوران کودکی به یاد دارید. والدین و مربیان سعی داشتند با استفاده از نقاشی، شعر و موسیقی اعضای بدن را به ما آموزش داده و ما را با دستگاه اعجاب‌انگیزی به نام بدن انسان آشنا کنند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های آموزشی نیز متحول شده و نسل‌های جدید، نیازمند راهکارهای جدیدی برای آشنایی با اعضای بدن هستند. در ادامه،‌ نکات مهم و راهکارهایی برای آموزش اعضای بدن را شرح می‌دهیم. یکی از این را‌ه‌ها، آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی است که ضمن شرح کامل، محصول مرتبط (خمیر بازی آدمکی آریا) را نیز معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.


اهمیت آموزش اعضای بدن به کودکان خردسال در چیست؟

به صورت کلی والدین وظیفه دارند، کودک خردسال خود را با مفاهیم پایه‌ای همچون الفبا، اعداد، رنگ‌ها و... آشنا کرده و او را برای شروع دوره‌ی تحصیلی آماده کنند. آموزش اعضای بدن نیز یکی از این مفاهیم مهم است که کودک را با چالش‌های گوناگونی مواجه کرده و قوانین اجتماعی را به او آموزش می‌دهد. به این ترتیب کودک پس از تکمیل آموزش، می‌تواند به اعضای بدن خود اشاره کرده و با کاربرد آن‌ها آشنا شود. علاوه بر این موارد، توصیه می‌شود فرزند خود را در سنین خردسالی با اندام‌های خصوصی بدن نیز آشنا کنید. این کار دو فایده‌ی مهم برای کودکان به همراه دارد:

  • پیشگیری از بروز هرگونه سو‌ءاستفاده‌ی احتمالی از کودک
  • جلوگیری از سردرگمی کودک در مورد نواحی از بدن که وجود آن‌ها را درک نمی‌کند.

توجه داشته باشید که آموزش اعضای بدن به کودک باید بدون حساسیت و در کمال آرامش انجام شود. به این طریق می‌توانید محیطی امن و خوشایند برای کودک فراهم کرده و از بروز اختلالات روانی که حول بدن انسان پدید می‌آید، جلوگیری کنید. یکی از بهترین راهکارها برای آموزش این مفاهیم، استفاده از بازی و انواع اسباب بازی کودک است. برای مثال، آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های آموزشی محسوب می‌شود. 


بهترین زمان برای آموزش اعضای بدن به کودکان چه سنی است؟

شما می‌توانید هر زمان که مایل بودید، مراحل آموزش اعضای بدن را به کودک خردسال خود آغاز کرده و با استفاده از ابزار مناسب آن‌ها را تمرین کنید. معمولا نوزادان، علاقه‌ی خاصی به تقلید صدا و ژست‌های دیگران دارند. شما می‌توانید از این توانایی آن‌ها استفاده کرده و اعضای بدن را با استفاده از موزیک‌های کودکانه و ژست‌های مرتبط به آن آموزش دهید. همچنین کودکان دو سال به بالا نیز می‌توانند بدن خود را به صورت یک کل واحد شناسایی کرده و سپس آن را با بدن دیگران مقایسه کنند. این امر سبب می‌شود استفاده از نمادهای گوناگون به آموزش اعضای بدن به کودک موثر باشد. کودک با استفاده از این نمادها می‌تواند نام اعضای بدن را آموخته و سپس عضو مورد نظر را در بدن خود پیدا کند. 

برای مثال شما می‌توانید انواع پازل سه بعدی با موضوع اعضای بدن را در اختیار کودک قرار داده و مفاهیمی همچون نام اعضای بدن، محل قرارگیری و کاربرد آن‌ها را به او آموزش دهید. توجه داشته باشید که در طول آموزش، حتما از کلمات و اصطلاحات مناسب استفاده کنید. در غیر این صورت کودک نسبت به اعضای بدن خود حساس شده و امکان بروز اختلالات روانی مرتبط نیز افزایش پیدا می‌کند.


آموزش اعضای بدن


برای آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی باید به چه نکاتی دقت کرد؟

آیا نسبت به بدن خود احساس شرم و سرافکندگی می‌کنید؟ آیا زیبایی‌های ظاهری خود را نادیده گرفته و به بدن خود احترام نمی‌گذارید؟ به نظر شما این احساسات منفی در مورد بدن انسان از کجا نشات می‌‌گیرد؟ متخصصان باور دارند، اگر آموزش اعضای بدن به کودک با شیوه‌های کارآمد و استاندارد صورت نگیرد، کودک در آینده با مشکلات متعدد جسمی و روانی مواجه می‌شود. در نتیجه آموزش مفهومی همچون اعضای بدن حساسیت زیادی پیدا کند. توصیه می‌شود در هنگام آموزش این مفهوم ضروری به کودک خود نکات زیر را در نظر داشته باشید:


1. بدن تو ارزشمنده!

تصور کنید از انواع خمیر بازی آریا برای آموزش اعضای بدن به فرزندتان استفاده می‌کنید. سپس از آدمکی که کودک ساخته ‌است، تعریف می‌کنید. اما پس از چند روز آن را دور می‌اندازید. به نظر شما با این کار چه احساسی به کودک القا می‌شود؟ توجه داشته باشید که اسباب بازی‌ها و آثار هنری کودکان، جزوی از شخصیت آن‌ها محسوب می‌شود. در حین آموزش به کودک خود گوشزد کنید، که آدمک مانند بدن او ارزشمند است. هر شخص باید بدن خود را در هر شرایطی دوست داشته باشد و به او احترام بگذارد. به این ترتیب می‌توانید حس قدردانی از بدن را به فرزندتان آموزش داده و اعتماد به نفس او را افزایش ‌دهید. کودک در سنین بزرگسالی نیز با اعتماد کامل به فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود پرداخته و از سلامت و قوای بدنی خود محافظت کند.


2. بدن خودت رو کشف کن!

آموزش اعضای بدن به کودک کمک می‌کند، مهارت‌های شناختی خود را افزایش داده و از مهارت‌های فیزیکی خود به صورت آگاهانه استفاده کند. اگرچه تنها ابزار شناختی نوزادان حواس پنجگانه‌ی آن‌هاست، اما کودک با ورود به دوره‌ی خردسالی می‌تواند از مهارت‌های ذهنی خود نیز استفاده کرده و با جهان پیرامونش تعامل کند. می‌توان گفت بدن کودک در این دوره، خود به راهکاری برای شناخت دنیا تبدیل می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید با راهکار‌هایی همچون آموزش با رنگ انگشتی با ابزار، مهارت‌های شناختی کودک را نیز تقویت کنید. متخصصان توصیه می‌کنند برای بهره‌مندی از این مزیت، کودک را به فعالیت‌های بدنی بیشتری تشویق کنید. همچنین قسمت‌هایی از بدن مانند آرنج و زانوها را که به صورت طبیعی مورد استفاده قرار نمی گیرند، به کودک معرفی کرده و اجازه دهید کودک قابلیت‌ آن‌ها را نیز کشف کند.


آموزش اعضای بدن با خمیر بازی آریا-min


چگونه اعضای بدن را به کودکان پیش دبستانی آموزش دهیم؟

در این بخش شما را با راهکارهای موثر و نوینی آشنا می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، نکات مربوط به اعضای بدن را به کودک خود آموزش دهید. همچنین برای انجام این راهکارها، به ابزار مناسبی نیاز دارید که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

1. اسب، گربه، سگ و... چندتا پا و دست دارند؟

استفاده از نماد حیوانات می‌تواند آموزش اعضای بدن را برای شما راحت‌تر کند. به عنوان مثال می‌توانید از انواع لگو اسباب بازی با موضوع حیوانات استفاده کرده و نام اعضای بدن را به کودک خود آموزش دهید. از مزیت‌های این روش می‌توان به آموزش تفاوت‌های جسمی انسان و حیوانات نیز اشاره کرد. اگر قصد دارید این محصول را برای فرزند خود تهیه کنید، ما به شما «لگو 27 قطعه دوپلو طرح حیوانات» را پیشنهاد می‌دهیم. این محصول برای کودکان 18 ماهه تا 5 ساله مناسب بوده و آن‌ها را با شش حیوان مختلف آشنا می‌کند. 


آموزش ساخت آدمک-min

butten01


2. چشم‌ها، دست‌ها، بینی و.. چه کار می‌کنند؟

در طول آموزش نام اعضای بدن، کاربرد آن‌ها را نیز به کودک خود آموزش بدهید. برای درک بهتر کودکان نیز می‌توانید همزمان از حواس پنجگانه‌ی آن‌ها استفاده کنید. برای مثال نام انگشت‌ها را همزمان با آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی به کودک خود آموزش دهید. یکی از بهترین ابزار موجود در بازار برای اینکار، انواع خمیر بازی است. شما می‌توانید به راحتی از وسایلی همچون «خمیر بازی آدمکی آریا» استفاده کرده و همزمان حواس پنجگانه‌ی کودک و مهارت‌های شناختی او را تقویت کنید. این محصول از مواد کاملا بهداشتی و خوراکی تهیه شده و از سلامت کودک در مقابل مسمویت‌های غذایی و... محافظت می‌کند. از ویژگی‌های بارز خمیر بازی آریا مدل آدمکی می‌توان به وجود قطعات بدن و ابزارهای لازم برای ساخت آدمک پسر و دختر اشاره کرد. علاوه بر آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی، می‌توانید از این محصول برای تقویت عضلات، مهارت‌های دست‌ورزی و کاهش استرس کودک نیز استفاده کنید. به صورت کلی این محصول به صورت سطلی ارائه شده و جزییات زیر را در اختیار کودک قرار می‌دهد:

  • خمیر بازی 14 رنگ
  • 3 عدد ابزار بازی 
  • 1 عدد غلطک
  • 1 عدد سرنگ شکل‌ساز
  • 8 عدد قالب شکل‌ساز
  • اعضای بدن آدمک‌ها
  • 4 عدد کلاه
  • 4 عدد کفش


خمیر بازی آدمکی آریا


3. می‌تونی اعضای بدن یک آدم رو نقاشی کنی؟

کودک در مراحل ابتدایی آموزش با نام اعضای بدن آشنا شده و پس از مرور کردن، می‌تواند به اعضای بدن خود نیز اشاره کند. در مراحل بعدی نیز باید از مهارت‌های دیداری کودک استفاده کرده و آموزش‌های خود را در ذهن او تثبیت کنید. کودکان در سنین خردسالی درک بصری زیادی دارند و می‌توانند به راحتی تخیلات خود را در قالب آثار هنری خلق کنند. در این مرحله شما می‌توانید ارزان‌ترین لوازم تحریر و حتی حرفه‌ای‌ترین آن‌ها همچون آبرنگ و کرایون را در اختیار کودک خود قرار داده و از او بخواهید، بدن یک انسان را به صورت کامل نقاشی کند.


دیدنی‌ها: چطور با بازی کودکان را ریاضیدان کنیم؟4. چشم چشم، دو ابرو/ دماغ و دهن یک گردو

ذهن کودکان اشعار و ریتم‌های موسیقیایی را به راحتی به خاطر سپرده و آن‌ها را پردازش می‌کند. استفاده از موسیقی در کنار آموزش ساخت آدمک با خمیر بازی، یکی از مفید‌ترین و موثرترین روش‌های آموزشی بوده و اعضای بدن انسان را با جزییات دقیق به کودکان آموزش می‌دهد.


آنچه گفته شد

آموزش نام، مکان قرارگیری و کاربرد اعضای بدن به کودکان خردسال از اهمیت زیادی برخوردار است. این آموزش‌ها باید به صورت استاندارد و بدون حساسیت انجام شده تا از بروز هرگونه اختلال جسمی و روانی در کودک جلوگیری شود. در این مطلب دو نکته‌ی مهم برای آموزش اعضای بدن به کودکان بیان شد. همچنین مدرن‌ترین و کاربردی‌ترین راهکارهای آموزش این مفاهیم را نیز معرفی کردیم. دوستان آریالندی، شما از چه روش‌هایی برای آموزش اعضای بدن به کودکان خود استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چرا این نوع آموزش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؟

 

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.