فرزند پروری

بهترین پاسخگو به سوالات جنسی کودکان خود باشید

سوالات جنسی کودکان
5
(1)

آیا کودک خردسال شما نیز در مورد مسائل جنسی کنجکاوی می‌کند و شما نمی‌دانید چگونه به سوالات او پاسخ دهید؟ «من چجوری به دنیا اومدم؟»، «چرا بدن خواهرم با من فرق داره؟» و… . آیا شما از پاسخگویی به این سوالات جنسی کودکان خود پرهیز می‌کنید؟ از اثرات مخرب عدم آگاهی کودکان در این زمینه باخبر هستید؟ این موارد از معدود سوالات پیچیده‌ای هستند که به پاسخ‌های فکر شده و صحیح نیاز دارند. ما در این مطلب سعی داریم، شما را در تربیت جنسیتی کودک خود یاری کنیم. به این ترتیب شما می‌توانید به مسائل مهم جنسی کودکان پاسخ داده و از سلامت روانی کودک خود محافظت کنید. همچنین با آگاهی دادن به کودکان از بروز هرگونه سوءاستفاده جنسی از آن‌ها نیز پیشگیری خواهید کرد. برای آگاهی دادن به کودک خود، با ما همراه باشید.

پیامدهای عدم پاسخگویی صحیح به سوالات جنسی کودکان چیست؟

آیا کودک خردسال شما نواحی خصوصی بدن خود را در ملاءعام به نمایش می‌گذارد؟ آیا ذهن کودک شما درگیر مسائل جنسی شده و تمرکز خود برای انجام تکالیف مدرسه و.. را از دست داده‌است؟ آیا نگران سوءاستفاده‌های جنسی از فرزند خود هستید، اما نمی‌دانید چگونه از این پیشامد جلوگیری کنید؟ برای مشخص کردن منشا این پرسش‌ها، بهتر است به یک سوال دیگر نیز پاسخ دهید: «تربیت جنسی کودکان چه جایگاهی در شیوه‌ی تربیتی شما دارد؟» بهتر است بدانید که اگر به مسائل جنسی کودکان به درستی پاسخ داده نشود، مسائل حساس‌تری در انتظار آن‌ها بوده و سلامت روانی و جسمانی کودکان را مورد حمله قرار خواهد داد. از مضرات نادیده‌گرفتن مسائل جنسیتی در تربیت کودک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز رفتارهای خشن
 • ایجاد اختلالات روانی
 • افزایش احتمال خطرات و سوءاستفاده جنسی
 • بروز اختلال در هویت و گرایش جنسی

بنابراین توصیه می‌شود، در سنین مناسب نسبت به آگاهی دادن به کودک خود اقدام کرده و از خطرات آینده جلوگیری کنید.

پاسخ سوالات جنسی کودکان

بهترین سن برای شروع تربیت جنسی کودکان چه زمانی است؟

چرا باید به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟ چه اهمیتی دارد که کودک با شیوه‌ی زایمان آگاه باشد؟ آیا بهتر نیست، فرزندان ما در زمان ازدواج با برخی مسائل آشنا شوند؟ این سوالات از دغدغه‌‌های والدینی است که ترجیح می‌دهند در مورد مسائل پیچیده‌ی جنسی با فرزند خود صحبت نکنند. از سوی دیگر،  بسیاری از والدین، دنیای مدرن و آلوده را مقصر اصلی انحرافات و سوءاستفاده‌های جنسی از کودکان می‌دانند. غافل از اینکه عدم توجه به تربیت جنسی کودکان نیز از دلایل مهم این امر به شمار می‌رود. به صورت کلی تریبت جنسی کودک باید در تمام مراحل سنی او به صورت مداوم انجام شود. توجه داشته باشید که غریزه‌ی جنسی بشر به سن مشخصی محدود نمی‌شود. بنابراین بهتر است، کودک در تمام رده‌های سنی آموزش‌های لازم را دریافت کند. در ادامه بهترین نحوه‌ی پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان را با توجه به رده‌ی سنی آنان معرفی خواهیم کرد.

 • 3 الی 4 سالگی: در این بازه‌ی زمانی، سوالات جنسی کودکان شروع شده و کنجکاوی‌ آن‌ها درباره‌ی این موضوع بیشتر می‌شود. البته در این رده‌ی سنی هدف کودکان از پرسش‌های جنسی، تنها جلب توجه و وقت‌گذارنی است. همچنین کودکان در این سنین از لخت بودن در مقابل دیگران احساس شرم می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود با تقویت این احساس از بروز بی‌پروایی‌های جنسی در سنین بالاتر پیشگیری کنید. شما می‌توانید از انواع اسباب بازی‌های آموزشی نیز استفاده کرده و اهمیت پوشیدگی را برای او شرح دهید. برای مثال، استفاده از خمیر بازی آریا مدل آدمکی می‌تواند اهمیت لباس پوشیدن را به کودکان آموزش دهد.
 • 5 الی 6 سالگی: در این رده‌ی سنی، هورمون‌های جنسی به میزان بسیار اندکی در بدن کودکان ترشح می‌شوند. توصیه می‌شود در این سن با پاسخ‌های کوتاه اما صحیح به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ دهید.
 • 7 سالگی تا بلوغ: در این سن کودکان به جنس مخالف خود ابراز علاقه‌ می‌کنند، اما توجه داشته باشید که این محبت تنها یک احساس دوستانه بوده و مسائل جنسیتی در آن دخیل نیست. توصیه می‌شود در این رده‌ی سنی تنها ارتباط کودکان با جنس مخالف را تحت نظر داشته باشید.
 • سنین بلوغ: بسیاری از والدین از رسیدن فرزند خود به سن بلوغ وحشت دارند، زیرا نمی‌دانند چگونه به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ دهند. اما این احساس، بهانه‌ی مناسبی برای بی‌توجهی به آموزش‌های جنسی نیست. در این رده‌ی سنی حساس، مسائل جنسی و بهداشت بلوغ را به صورت کامل برای فرزند خود شرح دهید.

خمیربازی آدمکی آریا

خرید خمیربازی آدمکی آریا

آیا آموزش زودهنگام مسائل جنسی به کودکان آسیب‌زا خواهد بود؟

بله. همانگونه که غفلت از تربیت جنسی کودکان صحیح نیست، آموزش زود هنگام این مسائل به کودکان نیز توصیه نمی‌شود. آموزش‌های جنسی کودکان باید به صورت تدریجی، با برنامه و متناسب با رده‌ی سنی  آن‌ها انجام شود.

چگونه رفتارهای جنسی کودک خود را کنترل کنیم؟

تصور کنید فرزند شما در اماکن عمومی، مناطق خصوصی بدن خود را به نمایش می‌گذارد یا با آلت تناسلی خود بازی می‌کند. در این مواقع برای کنترل کودک خود چه روشی را در پیش می‌گیرید؟ به صورت کلی والدین با توجه به فرهنگ، ارزش‌ها و شیوه‌ی تربیتی خود، عکس‌العمل‌های گوناگونی را در مقابل کودک خود نشان می‌دهند. بهترین واکنش به رفتارهای جنسیتی کودکان این است که فعالیت‌ آن‌ها را به عنوان یک کاوش کاملا طبیعی قلمداد کرده و نواحی خصوصی بدن را برای او توضیح دهید. همچنین برای او شرح دهید که اشاره به نواحی خصوصی بدن در ملاءعام پسندیده نیست. استفاده از انواع کتاب، فیلم و انواع اسباب بازی برای این کار توصیه می‌شود. همچنین در این مواقع از تنبه‌بدنی و حمله به کودک پرهیز کنید.

بیشتر بدانید: آسیب های فضای مجازی برای کودکان

آیا استفاده از نام‌های استعاری برای اندام‌های خصوصی کودک صحیح است؟

اکثر ما والدین عادت داریم با اسامی مستعار به نواحی خصوصی بدن کودک اشاره کنیم. اما آیا این کار صحیح است؟ متخصصان بر این باورند که استفاه از این اسامی نامفهوم و گنگ موجب سردرگمی و گمراهی کودکان می‌شود. در نتیجه کودک اندام جنسی خود را متفاوت از دیگران تصور کرده و در آینده با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. آن‌ها توصیه می‌کنند از سه سالگی، اسامی واقعی آناتومی مرد و زن را به کودک خود آموزش دهید. اگرچه این اسامی علمی و ثقیل به شمار می‌روند، اما استفاده از آن به سلامت جنسی و روانی کودک کمک خواهد کرد.

چگونه نحوه‌ی تولد نوزاد را برای کودک توضیح دهیم؟

«لک لک تو رو از آسمون برامون آورده»، «خواهرتو از فروشگاه آوردیم» و هزار داستان‌‌های تخیلی دیگر. اکثر والدین در مواجه با این سوال کودک، یک داستان تخیلی تعریف کرده و از بیان واقعیت خودداری می‌کنند. می‌پرسید: بهترین روش برای پاسخگویی به این سوالات چیست؟ همواره به یاد داشته باشید که بیان یک جواب صریح و کوتاه، بهترین روش برای پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان است. کودکان نیز با دریافت یک پاسخ مختصر راضی شده و بحث را ادامه نخواهند داد. در نتیجه می‌توانید مساله‌ی زایمان را برای کودک خود اینگونه شرح دهید:

«هر نوزاد از یک دانه (تخمک) به وجود می‌آید و این دانه در شکم مادر رشد می‌کند. پس از کامل شدن نیز نوزاد از مکان ویژه‌ای به نام واژن بیرون می‌آید.» این پاسخ برای کودکان پایین 6 سال کافی بوده و احتیاجی به بیان نقش پدر در شکل‌گیری جنین نیست. در سنین بالاتر نیز می‌توانید برای کودک خود توضیح دهید که زن و مرد عاشق، دوست‌دارند به یکدیگر نزدیک شوند و به این ترتیب بچه در شکم مادر قرار می‌گیرد. شما می‌توانید مراحل کامل تولد نوزاد را در سنین بلوغ برای فرزندان خود شرح دهید. همچنین توصیه می‌شود در برای پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان، استفاده از کتاب‌های مصور، پازل و اسباب بازی لگو را نیز فراموش نکنید.

نحوه‌ی تولد نوزاد

 

مساله قاعدگی را چگونه و در چه سنی برای دختران تشریح کنیم؟

دیر یا زود دختران با پدید‌ه‌ی قاعدگی آشنا می‌شوند، پس چه بهتر که این واقعه را از زبان والدین خود شنیده و نسبت به مراحل و علت آن آگاه شوند. شما می‌توانید این پدیده‌ را در سنین 8 سالگی برای فرزند دختر و پسر خود شرح دهید. توجه داشته باشید که در دوران مدرسه، اطلاعات متعددی در مورد مسائل جنسی به گوش کودکان می‌رسد که همواره درست نیستند. در صورت عدم آگاهی کودکان، این اطلاعات اشتباه به سلامت و بهداشت آنان صدمه خواهد زد.

نکات مهم برای آموزش مسائل جنسیتی به کودکان چیست؟

در حال حاضر فاصله‌ی سن بلوغ تا ازدواج افراد، بسیار طولانی‌تر از گذشته شده و فرد در این بازه‌ی زمانی با عوامل تحریک‌کننده‌ی متعددی مواجه می‌شود. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند از سن کودکی، فرزندان خود را با مسائل جنسی آشنا کنید. به این ترتیب فرزند شما می‌تواند به راحتی در مقابل افراد سودجو و سوءاستفاده‌گر از خود محافظت کند. البته توجه داشته باشید که این آموزش‌ها باید با شیوه‌های اصولی و استاندارد انجام پذیرد. در غیر این صورت مسائل جنسی، ذهن کودک را درگیر کرده و تربیت جنسی، خود مضرات گوناگونی را برای او به همراه می‌آورد. از نکات مهم در پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در هنگام شنیدن سوالات جنسی کودکان، خونسردی خود را حفظ کرده و در مقابل آن‌ها جبهه نگیرید.
 • کودک خود را برای پرسیدن این مسائل تنبیه نکنید.
 • در مورد شنیدن این مسائل از کودک خود شوکه نشوید. این مسائل از تمایلات طبیعی کودک محسوب می‌شوند.
 • برای پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان، ابتدا با او صحبت کرده و میزان اطلاعات کودک در مورد مسائل جسنیتی را ارزیابی کنید. به این ترتیب می‌توانید با توجه به آگاهی او، مناسب‌ترین اطلاعات را در اختیار کودک قرار دهید.
 • از بیان پاسخ‌های طولانی و پیچیده بپرهیزید. سعی کنید در جملات کوتاه و ساده به کودک پاسخ دهید. همچنین توصیه می‌شود کلمات جدیدی که استفاده می‌کنید را نیز برای کودک خود شرح دهید.
 • مکالمه خود با کودک را خاتمه ندهید. بگذارید کودک با خیال راحت سوالات بعدی خود را بپرسد. برای مثال، در پایان از او بپرسید که چه سوال دیگری در این مورد دارد؟
 • در پایان مطمئن شوید، کودک پاسخ شما را به صورت کامل درک کرده‌است. مثلا از او بپرسید: «جواب سوالت رو کامل گرفتی؟»
 • چنانچه کودک با پاسخ شما متقاعد نشد، می‌توانید همراه او برای پاسخ سوال جستجو کنید.
 • توجه داشته باشید که وجود احساس خجالت در شما و فرزندتان طبیعی خواهد بود. به صورت کلی هرچه بیشتر به این سوالات پاسخ دهید، خجالت شما کمتر شده و شرایط عادی‌تر خواهد شد.

نکات مهم برای آموزش مسائل جنسیتی به کودکان

به نظر شما آموزش مسائل جنسی به کودکان امری ضروری است؟

با نکات مهم در مورد پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان آشنا شدیم، به نظر شما آیا تربیت جنسی کودک ضروری است؟ دلیل شما برای این جواب چیست؟ شما چگونه از آنچه در خلوت کودکان می‌گذرد، مطمئن می‌شوید؟ به نظر شما فواید تربیت جنسی کودکان چیست؟ با مشارکت در این بحث می‌توانید به سلامت روان نسل آینده کمک کرده و با راهکارهای مفید دیگر آشنا شوید. از اینکه تا پایان با آریالند همراه بودید، متشکریم.

 

مطالب مرتبط:

مهم ترین نکات کلیدی تربیت فرزند از نظر روانشناسی

با بهترین کتاب های تربیت کودک در سال ۱۴۰۱ آشنا شوید

میزان رضایتمندی شما از مقاله

میانگین نظرات 5 / 5. 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.