ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

نقاشی با آبرنگ | معرفی بیش از 10 تکنیک جذاب

نقاشی با آبرنگ | معرفی بیش از 10 تکنیک جذاب
زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه ۵۴۸۸ بازدید ۰ نظر

نقاشی با آبرنگ یکی از جذاب ترین کارهای هنری است. اگر تازه اول راه هستید و می خواهید تکنیک های نقاشی با آبرنگ را یاد بگیرید، کلیک کنید.

بدون شک نقاشی با آبرنگ یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های نقاشی برای کودکان است. اکثر والدین ابزار لازم برای نقاشی با آبرنگ را خریداری کرده و آن‌ها را در اختیار کودک خود می‌گذارند، اما هیچ برنامه‌ای برای استفاده بهینه از این ابزار نقاشی ندارند. شما چطور؟ آیا شما هم کودک خود را در هنگام نقاشی کشیدن با ابزار و وسایل تنها می‌گذارید؟ یا برنامه خاصی برای آموزش نقاشی به کودک خود دارید؟

در این مطلب سعی می‌کنیم تکنیک‌های جذاب آبرنگ را معرفی کرده و نکات مهمی در مورد کار با این ابزار نقاشی ارائه کنیم. شما با استفاده از این تکنیک‌ها خلاقیت هنرمندان کوچک خود را تقویت کنید. همچنین استفاده از این تکنیک‌ها، مهارت‌های هنرمندان مبتدی را نیز افزایش می‌دهد. پس با ما همراه باشید.


آشنایی با ویژگی‌ها و خصوصیات آبرنگ

بسیاری از انسان‌ها دوست دارند به تماشای طبیعت نشسته و ویژگی‌های آن را عیناً در نقاشی‌های خود به تصویر بکشند. البته کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. آبرنگ به عنوان یک ابزار نقاشی مناسب برای ترسیم پدیده‌های طبیعت شناخته می‌شود که هنرمند می‌تواند با توجه به ویژگی‌های بصری آن، خصوصیات و بافت پدیده‌ها را بهتر ترسیم کند. به صورت کلی ویژگی‌های نقاشی با آبرنگ به شرح زیر است:

 • رنگ‌های آبرنگ پس از خشک شدن بر روی کاغذ، سطحی شفاف و زنده تولید می‌کنند.
 • رنگ آبرنگ هیچگونه نوری را به خود جذب نمی‌کند. به همین دلیل نور مستقیما از سطح آبرنگ ساطع می‌شود.
 • آبرنگ به سرعت بر روی کاغذ خشک می‌شود، بنابراین سرعت و مهارت هنرمند نقش مهمی در کیفیت نقاشی با آبرنگ دارد.
 • هنرمند در هنگام کار با آبرنگ به اعتماد به نفس زیادی احتیاج دارد، زیرا امکان خطا در این تکنیک کم بوده و نمی‌توان طرح را به راحتی ویرایش کرد.
 • آبرنگ‌ها به صورت کلی به سه دسته شفاف، نیمه‌مات و نیمه‌شفاف تقسیم می‌شوند.

با توجه به نکات گفته شده، اگرچه آبرنگ از ابزار ساده نقاشی به شمار می‌رود، اما کار با آن به تمرین و تکنیک‌های خاصی احتیاج دارد که در بخش‌های آینده این تکنیک‌ها را بیان خواهیم کرد.


ابزار مورد نیاز برای اجرای تکنیک‌های آبرنگ

برای نقاشی با آبرنگ علاوه بر آبرنگ به ابزار جانبی دیگری نیاز خواهید داشت. در این بخش این ابزارآلات را معرفی کرده و خصوصیات ویژه آن‌ها را شرح می‌دهیم. به این ترتیب می‌توانید ابزار مناسب و کارآمدی را برای اجرای تکنیک‌ها آبرنگ مهیا کنید. وسایل مورد نیاز به شرح زیر هستند:


آبرنگ

برای اجرای بهتر تکنیک‌های نقاشی با آبرنگ، لازم است از خواص آبرنگ‌های موجود در بازار اطلاعات کافی داشته باشید. به صورت کلی سه نوع آبرنگ متفاوت در بازار موجود است که به شرح زیر هستند:

 • خشک: این آبرنگ‌ها به صورت قرصی یا بلوکی به بازار عرضه می‌شوند.
 • مرطوب: این آبرنگ‌ها درصد کمی رطوبت دارند و به صورت تیوپی به بازار عرضه می‌شوند.
 • مایع: این محصول کاملا به صورت مایع تولید شده و شامل آبرنگ‌های جوهری می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید آبرنگ مناسب برای نقاشی، علاوه بر نوع محصول به مارک و کیفیت آن نیز دقت کنید.شما میتوانید با خیال راحت از طریق فروشگاه اینترنتی آریالند بهترین و باکیفیت ترین محصولات را تهیه کنید.


خرید آبرنگقلمو

قلمو به عنوان اساسی‌ترین ابزار نقاشی شناخته می‌شود و انواع مختلفی دارد. به صورت کلی اجزای قلمو شامل مو، پایه و دسته می‌شود. نوع موهای یک قلمو، کیفیت آن را مشخص کرده و تاثیر زیادی در نتیجه نهایی کار دارد. بهترین نوع قلمو با استفاده از موهای سمور تهیه می‌شود. این محصولات میزان مناسبی رنگ را به به خود جذب کرده و آن‌ را با انعطاف‌پذیری خوبی بر روی کاغذ پیاده می‌کند. انواع قلموها بر اساس جنس مو‌ به شرح زیر هستند:

 • سمور: بهترین کیفیت و انعطاف‌پذیری را دارد.
 • میمون هندی: انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به قلمو سمور دارد.
 • سنجاب: استفاده از این قلمو برای رنگ‌آمیزی مناطق محو مناسب است، مانند پس‌زمینه‌ها.
 • گاو نر: اکثر قلموهای بادبزنی از این نوع مو ساخته شده‌اند. این قلمو‌ها برای پاک‌کردن و خراش‌دادن طرح مناسب هستند.

همچنین قلموها از لحاظ شکل ظاهری نیز به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • قلموهای گرد: شما می‌توانید با استفاده از این ابزار جزئیات دقیقی مانند خطوط، منحنی‌های باریک و ظریف را بر روی طرح پیاده کنید.
 • قلموهای تخت: با استفاده از این ابزار می‌توان لایه‌های تخت و یکدستی را بر روی کاغذ ایجاد کرد. البته کار با این قلمو‌ها به مهارت‌ خاصی نیاز دارد. به همین دلیل استفاده از آن به مبتدیان توصیه نمی‌شود.
 • قلموهای بادبزنی: همانطور که از اسم این قلمو برمی‌آید، موهای این محصول به شکل بادبزن در پایه قلمو قرار گرفته‌اند. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار انواع بافت‌های طبیعی مانند بافت درختان را ترسیم کنید.

توجه داشته باشید که پس از هربار استفاده از قلموها، حتما باید آن‌ها را به خوبی شسته و سپس خشک کنید.


کاغذ

در هنگام نقاشی با آبرنگ به کاغذ مرغوب و با کیفیت احتیاج دارید. کیفیت کاغذ نیز با توجه به نوع بافت آن سنجیده می‌شود. بهترین بافت‌های کاغذ برای کار با آبرنگ به شرح زیر هستند:

 • کاغذهای بافت صاف: این کاغذها به صورت فشرده و تحت فشار گرم تولید می‌شوند. استفاده از این کاغذهای برای آثاری که جزئیات زیاد و ظریفی دارند، مناسب است.
 • کاغذهای کلدپرس: اندازه دانه‌های این کاغذ متوسط بوده و کار با آن به مهارت زیادی احتیاج ندارد. به همین دلیل استفاده از کاغذهای متوسط برای مبتدیان پیشنهاد می‌شود. از این نوع کاغذها می‌توان به مقوای اشتنباخ، فابریانو و کانسون اشاره کرد.
 • کاغذهای بافت درشت: دانه‌های درشت این کاغذها، آبرنگ را به سرعت جذب کرده و طرحی محو ایجاد می‌کنند. به دلیل سرعت زیاد خشک شدن رنگ در این کاغذها، استفاده از این محصولات برای افراد مبتدی و کودکان توصیه نمی‌شود.


کاغذ آبرنگ


میزکار

جاذبه زمین نقش موثری در کار با آبرنگ دارد. به صورت کلی برای مبتدیان بهتر است از سطوح کاملا افقی استفاده شود، زیرا در این حالت رنگ‌ها به راحتی در سطح کاغذ پخش شده و با آب ترکیب می‌شوند. به همین دلیل استفاده از تخته شاسی برای مبتدیان ضروری است.


پالت رنگ

پالت رنگ یکی از ضرورترین ابزار نقاشی با آبرنگ ساده است. این وسیله امکان ترکیب‌کردن رنگ‌ها را برای هنرمند فراهم می‌کند. پالت‌ها باید قابلیت نگهداری آب را داشته و به راحتی پاک شوند. انواع پالت رنگ به شرح زیر است:

 • سرامیکی: خاصیت شکنندگی دارند و زود از بین می‌روند.
 • فلزی: نسبت به پالت‌های سرامیکی عمر بیشتری دارند و هرگز نمی‌شکنند.
 • پلاستیکی: اکثر این پالت‌ها به صورت تخم‌مرغی تولید می‌شوند و برای کار با آبرنگ بسیار مناسب هستند. رنگ‌های به باقی ماده بر روی آن‌ها نیز به راحتی پاک می‌شوند.

توصیه ما برای افراد مبتدی که قصد نقاشی با آبرنگ دارند، استفاده از پالت تخم‌مرغی شکل است.


لوازم جانبی

همیشه در هنگام کار با ابزار نقاشی مانند آبرنگ به یک حلال نیاز است. حلال قلمو را از رنگ پاک کرده و خلوص و درخشش رنگ‌ها را در نقاشی حفظ می‌کند. حلال آبرنگ، آب است. به همین دلیل در هنگام نقاشی با آبرنگ همیشه یک لیوان آب در کنار خود داشته باشید. همچنین برای تمیز کردن کامل قلموها به یک دستمال نخی و پاک نیز احتیاج دارید. توجه داشته باشید که باید قبل از شروع نقاشی همه لوازم نقاشی را آماده کرده باشید تا در صورت ضرورت، به راحتی در دسترس باشند.


بهترین آبرنگ های موجود در بازار کدامند؟

نقاشی با آبرنگ فانتزی یا حرفه ای هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد، در هر صورت شما برای اجرای این تکنیک‌ها به یک محصول با کیفیت و کارآمد نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید با توجه به سطح مهارت‌های خود، بهترین بسته بندی محصول را انتخاب کرده و انواع تکنیک های نقاشی را اجرا کنید. همچنین تنوع محصولات موجود در بازار بسیار زیاد است. به همین دلیل ممکن است در هنگام خرید آبرنگ با مشکل مواجه شوید. در این بخش سه محصول پرفروش و با کیفیت را معرفی کرده و ویژگی آنها را بیان می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات، بهترین محصول را برای نقاشی آبرنگ انتخاب کرده و از کیفیت آن مطمئن باشید. ویژگی های این سه محصول به شرح زیر هستند:


آبرنگ پیکاسو جعبه مقوایی

شرکت ایرانی پیکاسو یکی از فعالترین تولیدکنندگان لوازم رنگ آمیزی به شمار رفته و محصولات متنوعی را روانه بازار میکند. «آبرنگ 12 رنگ پیکاسو» از رنگدانه‌های مرغوب و غلیظ تشکیل شده و در بسته بندی مقوایی به بازار عرضه می‌شود. استفاده از این محصول درخشندگی اثر را چندین برابر می‌کند. همچنین شما می‌توانید برای اجرای نقاشی با آبرنگ کودکانه از این محصول استفاده کرده و جزئیات دقیقی را در طرح ایجاد کنید. برای خرید این محصول کافی است به سایت آریالند مراجعه کرده و آن را سفارش دهید.


آبرنگ 12 رنگ پیکاسو جعبه مقوایی

خرید آبرنگ پیکاسو


آبرنگ آریا

اگر برای تکمیل تجهیزات مهد کودک فرزند خود در پی خرید آبرنگ هستید، محصولات آریا را فراموش نکنید. بسته بندی های آبرنگ آریا به صورت 6 الی 12 رنگ بوده و از محافظ طلقی و شیشه ای برخوردار است. به همین دلیل، طول عمر این محصول نیز بسیار زیاد بوده و برای استفاده کودکان مناسب خواهد بود. رنگدانه های آبرنگ آریا به راحتی بر روی کاغذ قرار گرفته و با یکدیگر ترکیب می‌شوند. همچنین از ویژگی‌های بارز آبرنگ آریا می‌توان به سرعت خشک شدن آن اشاره کرد. این ویژگی سبب تمیزی هرچه بیشتر نقاشی کودکان می‌شود. همچنین رنگدانه‌های این محصول بر روی کاغذ پوسته نمی‌شود و به همین دلیل، تمیزی کاغذ به خوبی حفظ می‌شود. افراد مبتدی نیز می‌توانند به راحتی آبرنگ‌های آریا را با یکدیگر ترکیب کرده و با قواعد ترکیب رنگ‌ها آشنا شوند.


آبرنگ حرفه ای آریا

خرید آبرنگ حرفه ای آریا


مداد آبرنگی آرتیست آریا

هنگامی که با قلم مو و آبرنگ کار می‌کنید، تنها می‌توانید سطوح وسیع و رنگی را ایجاد کرده و از سایه روشن آن لذت ببرید. اما احتمالا برای ترسیم جزئیات دقیق به وسیله ی آبرنگ دچار مشکل خواهید شد. چرا که کنترل قلم مو به آسانی بدنه چوبی مداد نخواهد بود. شرکت آریا با تولید انواع مداد آبرنگی این امکان را برای شما فراهم کرده تا جزییات نقاشی خود را با جلوه بصری مشابهی ایجاد کرده و مهارت‌های خود را به خوبی به نمایش بگذارید. برای استفاده از «مداد آبرنگی آرتیست آریا» کافی است سر قلم را مرطوب کنید. چنانچه در ترسیم جزئیات نیز اشتباه کردید، نگران نباشید. شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از قلم موی مرطوب، خطاهای خود را حذف کنید. توجه داشته باشید که مدادهای آبرنگی آرتیست آریا قابلیت استفاده به صورت خشک را نیز دارد. همچنین با توجه به قیمت مناسب این محصول، استفاده از آن برای افراد مبتدی، دانشجویان و هنرمندان حرفه ای مناسب خواهد بود.


مداد آبرنگی 24 رنگ آرتیست آریا

خرید مداد آبرنگی آرتیست آریا


معرفی تکنیک‌های نقاشی با آبرنگ

افراد مبتدی می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های زیر، مراحل نقاشی با آبرنگ را آغاز کرده و مهارت‌های خود را نیز ارتقا دهند. همچنین والدین نیز می‌توانند در هنگام نقاشی به کودکان ملحق شده و به کمک‌ یکدیگر این تکنیک‌ها را اجرا کنند. به این ترتیب خلاقیت کودک نیز پرورش می‌یابد. این تکنیک‌های ساده و جذاب به شرح زیر هستند:نقاشی با آبرنگ


1. تکنیک خیس در خیس

برای اجرای این تکنیک ابتدا قلمو را به آب تمیز آغشته کنید. سپس قلمو مرطوب را بر روی بخشی از طرح بکشید. بلافاصله پس از قراردادن آب بر روی طرح، مقداری از آبرنگ دلخواه خود را برداشته و به قطره‌های آب اضافه کنید. این تکنیک برای ایجاد مناطق محو و مه‌گونه بسیار مناسب است.


2. تکنیک قلم‌مو خشک

برای اجرای این تکنیک بهتر است از کاغذ‌های زبر و قلمو خشک استفاده کنید. به این ترتیب ابتدا قلمویی با درصد رطوبت اندک انتخاب کرده و به آبرنگ دلخواه آغشته کنید. سپس قلمو را با حرکات خشن روی کاغذ بکشید. شما می‌توانید این تکنیک را بر روی کاغذهای نرم نیز اجرا کنید.


3. تکنیک پاشیدن رنگ

این تکنیک یک روش مناسب برای اجرای پس‌زمینه‌ها به شمار می‌رود، زیرا بافت ایجاد شده در این روش بسیار انتزاعی و خلاقانه خواهد بود. برای اجرای این تکنیک موهای قلمو را به آبرنگ دلخواه آغشته کرده و در فاصله مناسبی از کاغذ بگیرد. سپس با ضربه انگشت آبرنگ را به سمت کاغذ بپاشید. توصیه می‌کنیم کودکان و مبتدیان از مسواک برای اجرای این تکنیک استفاده کنند.


4. تکنیک اسپری‌کردن آب

برای اجرای این تکنیک به یک اسپری تمیز و آب احتیاج دارید. به این صورت که پس از اتمام نقاشی با آبرنگ، مقداری آب را با فاصله معین به نقاشی اسپری کنید. به این ترتیب دایره‌هایی روشن‌تر از رنگ اصلی بر روی نقاشی پدیدار می‌شود.


5. تکنیک یکنواخت

در این تکنیک یک لایه آبرنگ به صورت یکدست و یکنواخت بر سطح کاغذ قرار می‌گیرد. به این ترتیب غلظت رنگ در تمام سطح کاغذ یکنواخت بوده و کم‌ترین سایه-روشن مشاهده می‌شود. برای اجرای این تکنیک کافی است قلمو خود را به آبرنگ مورد نظر آغشته کرده و سپس به صورت یکنواخت تمام سطح کاغذ را رنگ‌آمیزی کنید.


6. تکنیک الکل

این تکنیک برای ایجاد طرح‌های دایره‌وار مناسب است. ابتدا نقاشی با آبرنگ را به پایان برسانید و سپس با استفاده از قطره‌چکان لکه‌های از الکل به طرح اضافه کنید. الکل آب موجود در آبرنگ را دفع می‌کند و به این ترتیب اشکال دایره‌ای بر روی نقاشی ظاهر می‌شود. مشاهده واکنش الکل و آبرنگ برای کودکان بسیار جذاب بوده و قوّه تخیل آن‌ها را فعال می‌کند.


تکنیک الکل


7. تکنیک نقاشی با آبرنگ نمک

استفاده از این تکنیک برای متبدیان و کودکان بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است. برای این کار کافی است ابتدا طرح مورد علاقه خود را با استفاده از آبرنگ بر روی کاغذ پیاده کنید. پیش از آن که رطوبت کاغذ کاملا خشک شود، مقداری نمک روی سطح کاغذ بپاشید. پس از خشک شدن کامل نقاشی، دانه‌های نمک را به آرامی از سطح نقاشی پاک کنید. به این ترتیب لکه‌های روشن و جذابی بر روی نقاشی ظاهر می‌شود.


8. تکنیک نقاشی با آبرنگ خراش

برای اجرای این تکنیک پیش از آن که از آبرنگ استفاده کنید، ابتدا طرح مورد علاقه خود را با استفاده از یک ابزار تیز بر روی کاغذ پیاده کنید. سپس با استفاده از آبرنگ سطوح را رنگ‌آمیزی کنید. مناطق خراشیده‌شده رنگ بیشتری نسبت به مناطق دیگر کاغذ جذب می‌کند و رنگ‌دانه‌های کمتری در این نواحی ظاهر می‌شوند.


9. تکنیک مداد شمعی برای آبرنگ

ترکیب‌کردن ابزار نقاشی گوناگون با یکدیگر یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های نقاشی با آبرنگ است. برای اجرای این تکنیک ابتدا نواحی که به رنگ‌آمیزی احتیاج ندارد را انتخاب کرده و با مداد شمعی رنگ کنید. سپس با استفاده از آبرنگ کل سطح نقاشی را رنگ‌آمیزی کنید. به این ترتیب مداد شمعی از نفوذ آبرنگ در کاغذ جلوگیری کرده و این مناطق بدون رنگ باقی می‌ماند.


10. تکنیک اسفنج

کودکان عاشق استفاده از این تکنیک خواهند شد، زیرا در عین ساده‌بودن می‌توان با استفاده از آن بافت‌های پیچیده و جذابی در نقاشی ایجاد کرد. برای این کار ابتدا یک تکه اسفنج را به آبرنگ دلخواه خود آغشته کنید و سپس آن را بر روی کاغذ خشک قرار دهید.


11. تکنیک حذف آبرنگ

در این تکنیک شما می‌توانید به راحتی مقداری از آبرنگ موجود بر روی کاغذ را حذف کنید. تا زمانی که آبرنگ هنوز خشک نشده است، یک قلم‌مو تمیز را در منطقه دلخواه کاغذ قرار دهید. موهای قلمو آبرنگ موجود در آن ناحیه را جذب کرده و منطقه روشن‌تری را برای شما فراهم می‌آورد.


حالا آبرنگ از کجا تهیه کنیم؟

در سال‌های اخیر خرید اینترنتی کالا به یکی از مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های تهیه محصولات تبدیل شده‌است. فروشگاه اینترنتی آریالند نیز نسبت به فروش انواع لوازم تحریر ارزان و با کیفیت اقدام کرده‌است. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه آریالند علاوه بر تهیه نوشت‌افزار آریا، انواع اسباب‌بازی دخترانه و پسرانه را نیز مشاهده کرده و نسبت به ثبت خرید خود اقدام کنید. فروشگاه آریالند امکان خرید انواع ابزار رنگ‌آمیزی و ملزومات نقاشی با آبرنگ را برای شما فراهم کرده‌است.


خرید آبرنگ


جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را برای شروع نقاشی با آبرنگ یاری رسانیم. اکنون پس از مطالعه این مطلب می‌توانید مناسب‌ترین ابزار مورد نیاز نقاشی با آبرنگ را تهیه کرده و کار خود را آغاز کنید. همچنین در پایان چند مورد از ساده‌ترین و جذاب‌ترین تکینک‌های نقاشی با آبرنگ را مطرح کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک‌ها مهارت‌های خود و فرزندانتان را در نقاشی با آبرنگ توسعه دهید. همچنین می‌توانید تجربیات و تکنیک‌های خلاقانه‌ خود را با دیگر دوستان آریالندی در میان گذاشته و آن‌ها را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم.

 

همچنین بخوانید!

آموزش بازی اسلایم | با فرزندت همراه شو

رنگ انگشتی برای کودکان خود درست کنید!


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.