بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

رنگ انگشتی برای کودکان خود درست کنید!

رنگ انگشتی برای کودکان خود درست کنید!
زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه ۲۶۰۹ بازدید ۰ نظر

برای کودکان خود رنگ انگشتی درست کنید تا با انگشت خود بتوانند نقاشی کنند. در این مقاله می‌توانید چند ایده برای رنگ آمیزی با رنگ انگشتی بخوانید.

دوست دارید استعداد‌های کودک خود را پرورش دهید، اما از شیوه‌های جدید پرورش خلاقیت آگاهی ندارید؟ کاربردهای رنگ انگشتی برای کودکان را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید این ابزار ساده و خلاقانه چه تاثیرات تربیتی برای کودکان دارد؟ طرز تهیه رنگ انگشتی خانگی را می‌دانید؟

بله، شما می‌توانید با استفاده از مواد خوراکی و سالم، رنگ‌ انگشتی خوراکی برای کودکان خود تهیه کرده و با استفاده از آن خلاقیت آن‌ها را پرورش دهید. در این مطلب، ابتدا ساده‌ترین دستور تهیه رنگ انگشتی خانگی را شرح می‌دهیم. در پایان نیز جدیدترین ایده‌های نقاشی با رنگ انگشتی را ارائه می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این ایده‌های نوین مهارت‌های کودک خود را تقویت کنید. برای مهیا کردن اوقات شاد و آموزنده برای کودکان خود، با ما همراه باشید.


رنگ انگشتی مناسب برای کودکان

احتمالا در هنگام خرید رنگ انگشتی کودکانه با این سوال مواجه شده‌اید که چه محصولی برای کودک شما مناسب‌تر است؟ در این بخش سعی می‌کنیم به عوامل مهمی اشاره کنیم که سلامت کودک در هنگام بازی با رنگ انگشتی را تضمین می‌کند.


1. ترکیبات غیر سمی

کاربرد رنگ انگشتی با رنگ‌های شیمیایی و صنعتی کاملا متفاوت است. این وسیله رنگ‌آمیزی به عنوان یک ابزار بازی مناسب برای کودکان زیر سه سال نیز معرفی می‌شود. این کودکان علاقه خاصی به مزه کردن اشیا دارند. به این ترتیب ممکن است کودک زیر سه سال، دست آغشته به رنگ خود را در دهان خود فرو کرده و دچار مسمومیت غذایی شود. در نتیجه رنگ انگشتی مناسب نباید حاوی مواد سمی و شیمیایی باشد. به همین دلیل برای تولید رنگ انگشتی استاندارد از مواد اولیه گیاهی و خوراکی استفاده می‌شود.


2. عاری از ترکیبات حساسیت‌زا

نکته دیگر در مورد انتخاب رنگ انگشتی برای کودکان، توجه به نوع مواد اولیه به‌کاررفته در آن است. کودکان در سنین ابتدایی در معرض انواع حساسیت‌های پوستی و تنفسی قرار دارند. به همین دلیل در هنگام خرید رنگ انگشتی به برچسب محصول دقت کنید تا در ترکیبات اولیه آن اثری از موادی حساسیت‌زا وجود نداشته باشد.


3. درخشش رنگ‌ها

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب رنگ انگشتی مناسب برای کودکان، توجه به درخشش و جذابیت رنگ‌هاست. کودکان در سنین خردسالی جذب رنگ‌های براق و درخشان می‌شوند. بنابراین در هنگام انتخاب رنگ انگشتی به مرغوبیت رنگ‌ها دقت کنید. شما می‌توانید در هنگام بازی با رنگ انگشتی به کودک خود ملحق شده و نام رنگ‌ها را به او آموزش دهید.


4. قدرت پاک‌شوندگی مناسب

رنگ انگشتی برای کودکان یکی از جذاب‌ترین ابزار نقاشی است که استفاده از آن مختص به محدوده کاغذ نمی‌شود. کودکان دوست دارند دست‌های رنگی خود را در طول بازی بر روی سطح‌های مختلف گذاشته و کنجکاوی خود را برطرف کنند. بنابراین رنگ انگشتی مناسب باید به راحتی از سطوح مختلف مانند سرامیک، پارچه، فرش و... تمیز شود. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران کثیف‌کاری کودکان خود باشید. در این صورت کودکان نیز می‌توانند آزادانه با رنگ انگشتی بازی کرده و ایده‌های جدید خلق کنند.


تهیه رنگ انگشتی خانگی

امروزه انواع رنگ انگشتی آماده و صنعتی در بازار موجود است و شما می‌توانید با مراجعه به فروشگا‌ه‌های معتبر، به راحتی مرغوب‌ترین محصولات را خریداری کنید. با این حال اگر ترجیح می‌دهید در منزل رنگ انگشتی تهیه کنید، در این بخش چند دستور تهیه آسان را برای رنگ انگشتی خانگی شرح می‌دهیم. شما می‌توانید با ساده‌ترین مواد اولیه، رنگ‌های انگشتی سالم و رنگینی را برای کودکان خود مهیا کنید.


رنگ انگشتی خانگی

مواد لازم

آرد: نصف پیمانه

نمک: به مقدار لازم

آب: یک لیوان

رنگ خوراکی: به تعداد دلخواه


روش تهیه

ابتدا آرد و آب سرد را در ظرف مناسبی مخلوط کنید. سپس مواد را در قابلمه‌ ریخته و روی شعله متوسط گاز قرار دهید. مخلوط را مدام هم بزنید تا آرد گلوله نشود. هنگامی که مخلوط حالت خمیری پیدا کرد و به دیواره قابلمه نچسبید، شعله حرارت را خاموش کنید. در ادامه مقداری نمک به خمیر اضافه کرده و هم بزنید. اضافه‌کردن نمک از فاسد شدن رنگ انگشتی جلوگیری می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید به مدت طولانی‌تری از رنگ انگشتی برای کودکان خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کار با خمیر‌های سفت و غلیظ برای کودکان سخت و خسته‌کننده است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر غلظت خمیر زیاد است، مقداری آب به مخلوط اضافه کرده و آن را خوب هم بزنید. در ادامه خمیر را در ظرف‌های جداگانه ریخته و رنگ‌های خوراکی را به هر کدام از آن‌ها اضافه کنید. هرچه مقدار رنگ خوراکی بیشتر باشد، درخشش رنگ انگشتی نیز بیشتر خواهد بود.

چنانچه تمایلی به استفاده از رنگ‌های خوراکی ندارید، می‌توانید از آب میوه‌ و سبزیجات رنگی مانند کلم‌قرمز، هویج، کرفس و... برای رنگ دادن به خمیر استفاده کنید. رنگ‌های انگشتی خانگی را درون یخچال نگهداری کنید. همچنین شما می‌توانید رنگ انگشتی را درون ظرف‌های دربسته ریخته و آن‌ها را در فریزر نگهداری کنید.

رنگ انگشتی که در این بخش آموزش دادیم، کاملا خوراکی بوده و به راحتی با آب شسته می‌شود. بهتر است در هنگام بازی با رنگ انگشتی برای کودکان خود وسایل جانبی همچون اسفنج، قلم‌مو، غلطک و... را فراهم کنید. همچنین استفاده از پیش‌بند برای کودکان نیز مناسب است. البته بهتر است کودک را به حیاط یا حمام برده و دست او را برای بازی با رنگ انگشتی باز بگذارید.


چند ایده برای نقاشی با رنگ انگشتی مناسب کودکان

کودکان در سنین خردسالی هوش فراوانی دارند. البته میزان حواس‌پرتی کودکان در این رده سنی نیز بسیار زیاد است. همین امر، امکان تمرکز‌کردن را برای کودکان سخت می‌کند. بنابراین می‌توان گفت بازی‌ یکی از مهم‌ترین ابزار آموزشی در سنین خردسالی است که بر پایه هوش و کنجکاوی کودکان شکل گرفته‌است. شما می‌توانید با استفاده از انواع بازی‌ها، حواس‌پرتی کودکان را به حداقل رسانده و نکات آموزشی را در قالب قوانین بازی به او بیاموزید. در نتیجه کودک اوقات خوشی را سپری کرده و همزمان مهار‌ت‌های گوناگون خود را نیز تقویت می‌کند.

رنگ انگشتی برای کودکان یکی از بهترین ابزار بازی است که استفاده از آن موجب تقویت مها‌رت‌های ذهنی و حرکتی کودک می‌شود. در ادامه چند ایده خلاقانه برای نقاشی با رنگ انگشتی را بیان می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این ایده‌ها، شرایط مناسبی را برای پرورش خلاقیت کودک خود فراهم کنید.


ایده نقاشی با رنگ انگشتی


1. نقاشی با پا

کودکان به صورت ذاتی عاشق ماجراجویی هستند. احتمالا تاکنون چند نمونه از دردسرهای اعجاب‌انگیز کودک خود را در شرایط غیر منتظره مشاهده کرده‌اید. توصیه می‌کنیم با استفاده رنگ‌های انگشتی، شرایط ساخت دردسرهای کوچک و کنترل‌شده را برای کودکان خود مهیا کنید. نقاشی‌کشیدن با پا، یکی از این دردسرهای جذاب است. شما می‌توانید کودکان خود را به حیاط یا حمام ببرید. سپس سطح مناسبی مانند سینی را کف زمین قرار داده و کاغذ سفیدی روی آن پهن کنید.

در مرحله بعد از رنگ انگشتی برای کودکان خود استفاده کرده و از آن‌ها بخواهید پاهای خود را به رنگ آغشته کنند. سپس به آن‌ها کمک کنید تا پای خود را روی کاغذ سفید قرار دهند. تماس پاها با رنگ انگشتی و سطح کاغذ، احساس لامسه کودک را تحریک می‌کند. همچنین این شیوه نقاشی کشیدن همه عضلات بدن را درگیر کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند.توصیه می‌کنیم در هنگام نقاشی‌کشیدن در کنار کودکان خود حضور داشته باشید و از سُرخوردن آن‌ها جلوگیری کنید.


2. نقاشی درخت دکمه‌ای

توجه داشته باشید که از این ایده نقاشی تنها برای کودکان بیش از سه سال استفاده کنید؛ زیرا استفاده از قطعات کوچکی مانند دکمه برای کودکان زیر سه سال خطرناک خواهد بود. در قدم اول از کودک خود بخواهید با استفاده از رنگ انگشتی تنه و شاخه‌های یک درخت را ترسیم کند. در ادامه پشت دکمه‌ها را چسب زده و جای برگ‌ها را با آن‌ها بپوشانید. توصیه می‌کنیم رنگ دکمه‌ها را بر اساس یک فصل مشخص انتخاب کنید. برای مثال یک درخت پاییزی به دکمه‌های زرد، نارنجی، قرمز و قهوه‌ای احتیاج دارد. استفاده از دکمه‌های بزرگ و کوچک نیز بافت زیباتری به درخت می‌دهد.


3. نقاشی روی چتر

آیا کودک شما نیز دوست دارد نقاشی‌ها و کاردستی‌های خود را به دیگران نشان دهد؟ در واقع کودکان عاشق این هستند که یک گالری خصوصی برای خانواده و آشنایان برپا کنند. اگر شما نیز آن‌ها را حمایت کنید، گام موثری برای افزایش اعتماد به نفس آن‌ها برداشته‌اید. نقاشی‌کشیدن روی چتر یکی از بهترین روش‌ها برای به نمایش‌گذاشتن آثار هنری کودکان است. برای این کار کافی است از رنگ انگشتی برای کودکان خود استفاده کرده و صفحه نقاشی عجیبی مانند چتر را در اختیار آن‌ها قرار دهید. کودکان نیز که از نقاشی بر روی کاغذهای ساده و آشنا خسته شده‌اند، تمام انرژی خود را صرف می‌کنند تا اثر هنری ارزشمندی خلق کنند. بله، بعد از پایان نقاشی درمی‌یابید که این چتر لنگه ندارد. به خاطر داشته باشید که باید به کودکتان اجازه دهید، از این چتر استفاده کند. در غیر این صورت اعتماد به نفس کودک آسیب خواهد دید.


4. طراحی تی‌شرت برای اعضای خانواده

روابط خانوادگی؛ مانند رابطه والدین و فرزند، یکی از باارزش‌ترین روابط اجتماعی محسوب می‌شود. کودکان نیز در دورن خود علاقه شدیدی نسبت به اعضای خانواده احساس می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از نقاشی به کودکان خود کمک کنید تا علاقه خود به دیگران را به راحتی ابراز کنند. برای این کار به یک تی‌شرت ساده و رنگ انگشتی برای کودکان احتیاج دارید. از کودک خود بخواهید ابتدا طرح مورد نظر خود را بر روی تی‌شرت ترسیم کنند و سپس با استفاده از رنگ انگشتی آن را رنگ‌آمیزی کند. در پایان نیز تی‌شرت را روی سطح صافی پهن کنید تا به خوبی خشک شود.

شما می‌توانید این کار را در قالب یک بازی نیز انجام دهید. برای این کار لباس سفید یکدستی به کودکان بپوشانید و به آن‌ها اجازه دهید لباس یکدیگر را با رنگ انگشتی طراحی کنند. این هدیه‌های ارزشمند خاطرات زیبایی را برای خانواده شما می‌سازد.


طراحی تیشرت برای خانواده


خرید اینترنتی لوازم تحریر

امروزه خرید از فروشگاه‌های اینترنتی به یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای خرید نوشت‌افزار و لوازم تحریر ارزان تبدیل شده‌است. فروشگاه اینترنتی آریالند امکان خرید انواع لوازم تحریر و اسباب‌بازی را برای شما فراهم کرده‌است. شما می‌توانید با مراجعه به این سامانه، ابتدا از قیمت انواع رنگ انگشتی برای کودکان مطلع شده و سپس نسبت به ثبت خرید خود اقدام کنید. با خرید از آریالند می‌توانید کالای منتخب خود را از معتبرترین تولیدکنندگان لوازم تحریر دریافت کنید.

جمع‌بندی

امروزه انواع برندهای معروف رنگ انگشتی از مواد غیر سمی استفاده کرده، به این ترتیب سلامت محصولات خود را تضمین می‌کنند. با این حال بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند رنگ انگشتی را به صورت خانگی تهیه کرده و در اختیار فرزندان خود قرار دهند. در این مطلب سعی کردیم یکی از سریع‌ترین روش‌های تهیه رنگ انگشتی خانگی را شرح دهیم. همچنین در ادامه چند ایده جدید برای نقاشی با رنگ انگشتی را ارائه کردیم که می‌توانید با استفاده از آن مهارت‌های ذهنی و حرکتی کودک خود را تقویت کنید. همچنین می‌توانید ایده‌های جدید خود و فرزندانتان را با دیگر دوستان آریالندی به اشتراک بگذارید. منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما از نقاشی با رنگ انگشتی خانگی هستیم.

 

بیشتر بخوایند:

بهترین خمیر بازی خانگی برای فرزندتان تهیه کنید!


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.