ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

خاله بازی | بهترین روش آموزش مهارت های زندگی به کودکان

خاله بازی | بهترین روش آموزش مهارت های زندگی به کودکان
زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه ۱۳۱۸۲ بازدید ۰ نظر

خاله بازی یکی از بهترین و آموزنده ترین بازی ها برای کودکان است. ما در این مقاله کوشیدیم تا انواع خاله بازی را به شما معرفی کنیم.

آیا فکر می‌کنید خاله بازی صرفاً یک بازی سرگرم‌کننده است؟ آیا تصور می‌کنید این بازی هیچ‌گونه تاثیری روی جسم و روان کودک شما نمی‌گذارد؟ از ویژگی‌های اسباب‌بازی‌ مناسب برای خاله بازی چه می‌دانید؟ تنها توجه به رنگ و شکل اسباب‌بازی کافی است؟ بهتر است بدانید علی‌رغم تصور مردم که خاله ‌بازی را یک سرگرمی ساده می‌دانند، این بازی تقلیدی به رشد شخصیت کودک کمک شایانی کرده و سلامت روحی او را در بزرگسالی تضمین می‌کند. همچنین بازی با دوستان و عروسک‌ها موجب تخلیه انرژی کودک می‌شود و اختلال اضطراب او را درمان می‌کند. ما در این مطلب ابتدا سعی می‌کنیم قواعد خاله بازی را شرح داده و مزایای این بازی را برای شما بیان کنیم. در پایان راهنمای خرید اسباب‌بازی برای خاله بازی را نیز ارائه می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.


خاله بازی چیست؟

همه ما با واژه خاله بازی آشنا هستیم و این بازی نسبتاً ساده را در دوران کودکی انجام داده‌ایم. این بازی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های کودکانه به شمار می‌رود و در تمام نقاط جهان طبق یک شیوه ثابت بازی می‌شود. این بازی در دسته بازی‌های نمایشی و وانمودی قرار گرفته و یک قاعده کلی دارد. در این بازی کودکان باید در کنار هم یک خانواده تشکیل داده و هر کدام نقش یکی از اعضای را ایفا کنند. به ‌این‌ ترتیب کودک در طول بازی سعی می‌کند نقش مادر، پدر، برادر یا خواهر را به‌ خوبی ایفا کرده و شخصیت این افراد را به نمایش بگذارد.

اگرچه تصور می‌شود خاله بازی بیشتر مناسب دختربچه‌ها است، اما در واقعیت پسربچه‌ها نیز علاقه خاصی به این بازی دارند. بنابراین فارغ از جنسیت، همه کودکان می‌توانند در خاله‌ بازی شرکت کرده و از فواید بسیار آن بهره‌مند شوند.


روش‌های خاله‌بازی چیست؟

همانطور که گفته شد خاله بازی تنها یک قاعده کلی دارد. کودکان می‌توانند در کنار یکدیگر یا به همراه عروسک خود این بازی را انجام داده و در نقش مادر، پدر و یا فرزندان ظاهر شوند. در این بازی کودکان با اتکا به خلاقیت خود، یک داستان نمایشی را آغاز کرده و مطابق با شناخت خود از محیط اطراف، آن را ادامه می‌دهند. به‌ همین دلیل در طول داستان بسیاری از نقش‌های دیگر مانند نقش مشاغل، دوستان و آشنایان نیز توسط کودکان اجرا می‌شود. بنابراین می‌توان گفت کودکان در طول خاله بازی با انواع مشاغل و شخصیت‌ها نیز آشنا می‌شوند. «دکتر بازی» یکی از محبوب‌ترین بازی‌های تقلیدی است که کودکان را با وظایف این شغل آشنا می‌کند.


انواع شیوه‌های خاله بازی


بازی‌های تقلیدی مانند خاله‌بازی چه فوایدی برای کودک دارد؟

آیا دوست دارید کودکتان وقت خود را صرف یک بازی آموزنده کند؟ چنانچه پاسخ شما مثبت است، مطالب این بخش را با دقت مطالعه کنید. در این بخش یکی از ارزشمندترین بازی های دوران کودکی را معرفی ‌می‌کنیم. چرا که انجام خاله بازی مهارتهای فردی و اجتماعی فراوانی را به کودک ‌می‌آموزد. مهم‌ترین مزایای بازی‌های تقلیدی همچون خاله بازی به شرح زیر هستند:


 آیا خاله بازی قوه‌ی درک فرزند مرا افزایش می‌دهد؟

کودک در زمان بازی با عروسک، خواسته‌ها و آرزوهای قلبی خود را برای او بازگو می‌کند. حتی شاید در هنگام خاله بازی توقعات دیگران از خود را نیز برای عروسک توضیح دهد. به ‌این ‌ترتیب می‌توان گفت این بازی تقلیدی نقش بسیار مؤثری در شناخت کودک از مسائل زندگی دارد. همچنین کودک در هنگام بازی با عروسک، نقش والدین خود را بر عهده می‌گیرد و حرکات فیزیکی آن‌ها را تکرار می‌کند. به ‌این ‌ترتیب کودک به توانایی‌های اعضای بدن خود آگاه می‌شود.


خاله بازی چگونه اعتماد به نفس کودک را تقویت می‌کند؟

عروسک یکی از بهترین دوستان کودک شناخته می‌شود که همواره به صحبت‌های او گوش کرده و هیچوقت از بازی با کودک خسته نمی‌شود. این دوست صمیمی هرگز اشکالات زبانی کودک را برطرف نکرده یا کودک را از ادامه مکالمه منصرف نمی‌کند. بنابراین می‌توان گفت در طول خاله بازی، کودک ارتباط بسیار عمیقی با عروسک برقرار کرده و شخصیت خود را از نظر اجتماعی گسترش می‌دهد. کارشناسان دریافته‌اند بازی کودک با عروسک در دوران خردسالی موجب افزایش اعتمادبه‌نفس او در بزرگسالی شده و کیفیت روابطش با دیگران را بهبود می‌بخشد.


آیا خاله‌بازی تجربه‌های زندگی را به کودک آموزش می‌دهد؟

به‌ طور کلی می‌توان گفت بازی‌کردن یکی از بهترین روش‌ها برای این است که کودک جهان هستی را تجربه کند. کودک در هنگام کار با انواع ابزارهای بازی مانند لوازم خانه بازی کودک، آشپزخانه کودکانه و… خود را به‌ عنوان انسانی مستقل و قوی معرفی می‌کند. همچنین او در طول خاله بازی مواردی را یاد می‌گیرد که والدین و مدرسه به آن‌ها نمی‌پردازند.


خاله‌بازی چگونه رشد ذهنی کودک را تضمین می‌کند؟

کارشناسان دریافته‌اند خاله بازی علاوه‌ بر تاثیرات روانی، از لحاظ فیزیولوژیکی نیز نقش مؤثری در رشد مغز کودک دارد. کودکان در طول بازی مفاهیم پایه و ذهنی مانند فضا، شکل، تعداد و... را درک کرده و و از آن‌ها به‌صورت مکرر استفاده می‌کنند. همچنین بازی‌های تقلیدی موجب افزایش کیفیت احساسات در کودک می‌شود. این بازی‌ها تخیل کودک را نیز پرورش داده و قدرت ابتکار او را دو چندان می‌کنند.


کمک به رشد ذهنی کودک


نقش خاله‌بازی در بازی‌درمانی چیست؟

بیشتر روان‌شناسان برای درمان مشکلات عاطفی کودکان بازی‌های تقلیدی را پیشنهاد می‌کنند. آن‌ها اعتقاد دارند بازی‌های تقلیدی نوعی وسیله ارتباطی برای کودکان به شمار می‌روند. به‌ این ‌ترتیب بازی‌های تقلیدی بستر مناسبی برای کودکان فراهم می‌کنند تا احساسات، عواطف، مشکلات روحی و... خود را صادقانه به زبان آورده و برای پروسه درمان آماده شوند. پس اگر کودک شما در هنگام بیان مشکلات و ناراحتی‌های خود ساکت می‌ماند، می‌توانید از بازی‌های وانمودی برای رفع مشکلات روحی و روانی او استفاده کنید. با این روش می‌توانید فرزندانی سالم تربیت کرده و نسل آینده را از ابتلا به مشکلات روحی، روانی، اجتماعی و... در امان نگه دارید.


در هنگام همبازی شدن با کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

بسیاری از والدین پرمشغله اسباب‌ بازی را تنها به نیت سرگرم کردن فرزند خود خریداری می‌کنند. آن‌ها در هنگام بازی، کودک را با عروسک و ابزار بازی تنها می‌گذارند. اگر شما نیز از این افراد هستید، بهتر است بدانید که همبازی شدن با کودکان به استحکام رابطه عاطفی بین شما و فرزندتان کمک ویژه‌ای می‌کند. همچنین والدین در هنگام بازی‌کردن با کودکان به دوران کودکی خود بازگشته و کودک درون خود را بیدار می‌کنند. یکی از بهترین پیشنهادات برای همبازی شدن با کودکان خود، تهیه آشپزخانه کودک سایز بزرگ است. با این اسباب‌ بازی والدین می‌توانند در هنگام خاله بازی به کودکان خود ملحق شده و فعالیت‌های درون آشپزخانه را نیز به او آموزش دهند.

اگر قصد دارید در هنگام بازی به کودک خود بپیوندید و نقش شخصیت خاصی را بازی کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • در طول بازی خواسته‌های خود را به کودکان تحمیل نکنید.
 • در هنگام بازی اشتباهات کودک را به او گوشزد نکنید. جمله‌های منفی مانند «عروسک خانم این کار رو نمی‌کنه» اثرات مخربی روی کودک گذاشته و علاقه او به عروسک دلخواهش کم می‌شود.
 • به عروسک‌های کودک خود احترام بگذارید، زیرا آن‌ها جزئی از شخصیت کودک شما هستند.


نکات مهم برای خرید اسباب‌بازی‌های خاله بازی چیست؟

آیا در هنگام خرید اسباب ‌بازی از فروشگاه اینترنتی آریالند برای انتخاب سردرگم می‌شوید؟ آیا ویژگی‌های مهم اسباب‌بازی مناسب را می‌دانید؟ در این بخش به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم. به‌ صورت کلی بهتر است در هنگام خرید اسباب‌بازی به نکات زیر دقت کنید:


کودک من به چه نوع اسباب بازی علاقه دارد؟

به علایق کودک خود توجه کنید. معمولا کودکان در هنگام بازی‌های تقلیدی نقش‌هایی را بازی می‌کنند که بیشتر دوست دارند. برای مثال اگر کودک شما در هنگام بازی بیشتر وقت خود را صرف آشپزی می‌کند، می‌توانید آشپزخانه کودک اسباب‌بازی را برای او انتخاب کنید. یا اگر کودک شما بیشتر نقش یک فروشنده را بر عهده می‌گیرد، می‌توانید ست اسباب‌بازی فروشگاه را خریداری کنید.


آیا این محصول به اندازه‌ی کافی ایمن و بی‌خطر هست؟

اسباب‌بازی‌های استاندارد از جنس‌های ایمن، سبک و یکپارچه تهیه می‌شوند. مثلا برای مطمئن‌بودن از ایمنی آشپزخانه کودکان می‌توانید آشپزخانه کودک چوبی یا آشپزخانه کودک پلاستیکی را انتخاب کنید.


سلامت اسباب بازی


آیا سایز اسباب بازی متناسب با سن فرزند من هست؟

در هنگام خرید اسباب‌بازی باید به سن کودک توجه کنید. به صورت کلی اسباب بازی سایز معمولی برای کودکان کمتر از شش سال مناسب هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای کودکان دبستانی ست اسباب بازی با ابعاد بزرگ‌تر را انتخاب کنید. برای مثال آشپزخانه کودک بزرگ برای کودکان بالای شش سال مناسب‌ خواهد بود.


محبوب‌ترین ست‌های اسباب‌بازی کدامند؟

اسباب‌بازی‌‌ها محیطی باید به خوبی فضای مورد علاقه کودکان را بازسازی کنند. به‌ همین دلیل این محصولات در قالب یک مجموعه کامل تولید و به بازار عرضه می‌شوند. مانند ست لوازم‌خانگی کودک که جزئیات زیادی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد. در ادامه برخی از محبوب‌ترین ست‌های اسباب‌بازی را معرفی می‌کنیم.


دخترانه ست آشپزخانه کودک (kitchen set)

ست آشپزخانه به ‌عنوان یکی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های خاله بازی به فروش می‌رسد. این محصول جزئیات زیادی داشته و شامل گاز، سینک، میز آشپزخانه و صندلی می‌شود. همچنین در برخی موارد ابزار آشپزی مانند قابلمه، کفگیر، قاشق، چنگال، استکان، لیوان، قوری، ملاقه و… را نیز شامل شده و دیوارکوب نیز دارد. جالب است که کودکان خردسال دوست دارند در آشپزخانه کودک بازی کرده و وسایل خود را در کابینت‌‌های آن پنهان کنند.«اسباب بازی آشپزخانه کلبه 45 پارچه زرین تویز مدل M10» تمام تجهیزات لازم برای خاله‌بازی را در اختیار کودک شما قرار می‌دهد. هدف این محصول، کمک به نقش آفرینی کودک بوده و قوه‌ی تخیل کودک را به میزان چشمگیری گسترش می‌دهد. همچنین شرکت زرین تویز برای تولید محصولات خود، تمام قوانین ایمنی را رعایت کرده و محصولات خود را با استفاده از مرغو‌ب‌ترین و بهداشتی‌ترین نوع پلاستیک تولید می‌کند. از تجهیزات این ست آشپزخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دو عدد قابلمه
 • 4 عدد بشقاب بزرگ
 • 4 عدد بشقاب کوچک
 • 4 جفت قاشق و چنگال
 • 4 عدد چاقو
 • 4 عدد لیوان
 • یک عدد کفگیر
 • یک عدد ملاقه
 • یک عدد پارچ آب
 • کابینت
 • گاز


لوازم خانه بازی کودکان

این ست اسباب‌بازی بر اساس کاربرد به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:


ست اسباب‌بازی تمیزکاری

این محصولات شامل نمونه‌های وسایل برقی همچون اتو، جاروبرقی، چرخ‌ خیاطی، ست نظافت و ماشین لباس‌شویی می‌شود. جالب است بدانید که کودکان دوست دارند این اسباب‌بازی‌ها کارایی داشته‌باشند. پس بهتر است محصولاتی را بخرید که در هنگام بازی از خود صدا یا نور تولید کرده یا قابلیت حرکت‌کردن داشته باشد.


ست اسباب‌بازی آرایشی

میز آرایشی از دیگر لوازم‌ خانگی کودکانه‌ است که انواع مختلفی دارد. بسیاری از این محصولات شامل میز آرایش، سشوار، صندلی و ابزار آرایش می‌شوند. کودکان در هنگام خاله بازی با میز آرایشی خود را به جای مادر تصور کرده و از ابزار آرایشی استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود در هنگام خرید به کیفیت و سلامت محصولات آرایشی دقت کنید. این وسایل باید کاملاً طبیعی بوده و در ترکیبات آن هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده باشد. همچنین بهتر است در هنگام بازی، کودکان خود را تحت نظر داشته باشید تا به خود آسیب وارد نکنند.


جمع‌بندی

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید، خاله بازی تنها یک بازی ساده و بی‌فایده نیست. این بازی سنتی دارای اثرات روانی و جسمانی فراوانی است که می‌تواند اعتماد‌به‌نفس کودک را تقویت کرده و از بروز مشکلات روانی در او جلوگیری کند. همچنین بیان کردیم که اگر مایل هستید در هنگام بازی به کودک خود ملحق شوید، باید به نحوه برخورد خود با کودک و عروسک او دقت فراوانی داشته‌باشید. برخی از محبوب‌ترین ست‌های بازی را نیز معرفی کردیم که می‌توانید با توجه به آن نسبت به خرید اسباب بازی برای کودکان خود اقدام کنید. از اینکه با ما همراه بودید، متشکریم. خواهشمندیم با ارسال نظرات و تجربیات خود ما را در ارائه بهتر مطالب یاری کنید.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.