بروزرسانی شده در ۲۱ تیر ۱۴۰۱

10 راه برای افزایش تمرکز جوانان و نوجوانان

10 راه برای افزایش تمرکز جوانان و نوجوانان
زمان مطالعه : ۹ دقیقه ۷۳۲۶ بازدید ۲ نظر

دانش آموزان و دانشجویان برای بهتر درس خواندن نیاز به تمرکز حواس دارند. در این مقاله راه های افزایش تمرکز را به شما آموختیم.

در زندگی مدرن امروزی، اکثر جوانان و نوجوانان در حفظ تمرکز بر روی فعالیت روزمره‌شان، با مشکلاتی مواجه هستند. آن‌ها همیشه شکایت دارند که چرا به اندازه کافی تمرکز ندارند و نمی‌توانند به نتیجه دلخواه خود برسند. کسب نتایجی که بر خلاف انتظار آن‌ها است، ناشی از نداشتن تمرکز است، زیرا در نبود تمرکز، بازدهی فرد به شدت کاهش می‌یابد، در نتیجه بر عملکرد او تأثیر می‌گذارد. خوشبختانه راه‌های تأثیرگذار بسیاری برای حل این گونه مشکلات وجود دارد. با به کارگیری آموزش‌های مبتنی بر افزایش تمرکز در جوانان و نوجوانان که به یک مشکل رایج در جامعه امروز ما تبدیل شده است، می‌توان تا حد زیادی بر عادت‌های رفتاری نادرست که منجر به اختلال در تمرکز می‌شود، غلبه کرد.


راه‌های مؤثر در افزایش تمرکز جوانان و نوجوانان

عدم تمرکز کافی در جوانان و نوجوانان می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از به کارگیری روش‌های مؤثر در افزایش تمرکز جوانان و نوجوانان، لازم است که ابتدا منشأ اختلال در تمرکز را پیدا کنید. در چنین مواقعی، هر روشی که به کار می‌گیرید، در صورتی تأثیرگذار خواهد بود که عامل اصلی ایجاد اختلال بر تمرکز را شناسایی و برطرف کرده باشید. جای نگرانی وجود ندارد، ما در ادامه این مقاله، شما را با 10 راهکار مؤثر در افزایش تمرکز جوانان و نوجوانان آشنا می‌کنیم تا با به کارگیری آن‌ها، فرزند شما به عملکرد اصلی خود بازگردد.


1. سازماندهی برنامه‌ روزانه

ایجاد مهارت‌های مربوط به مدیریت زمان، انجام وظایف و پایبند بودن به انجام آن‌ها، یکی از اولین گام‌ها در کمک به فرزند شما برای تمرکز و موفقیت است. متأسفانه این‌گونه مهارت‌ها به ندرت در مدرسه آموزش داده می‌شود، بنابراین فرزند شما ممکن است از نظرات شما در این مورد بهره‌مند شود. ارائه یک برنامه‌ریزی روزانه و نشان دادن نحوه پیگیری کارهایی که در لیست برنامه‌ریزی وجود دارد، می‌تواند به او کمک کند تا وظایف خود را به شیوه‌ای مؤثر و متمرکز انجام دهد.


2. فراهم کردن محیط مناسب

روش خوبی است که از فرزند خود بخواهید تا روی بازنگری یا تکالیف مدرسه تمرکز کند، اما اگر او این کار را پشت میز آشپزخانه انجام دهد، در حالی که با سروصدا و حواس‌پرتی احاطه شده است، بعید است که بتواند تمرکز لازم را داشته باشد. به همین ترتیب، دراز کشیدن در کف اتاق‌خواب یا نشستن روی تخت خواب، محیط‌های ایده آل برای انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، نیستند. فراهم کردن یک فضای کار یا میز در یک اتاق ساکت برای آن‌ها، از حواس‌پرتی جلوگیری می‌کند و به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا روی کار در حال انجام تمرکز کنند و درگیر حاشیه نشوند.


فراهم کردن محیط مناسب


3. مدیریت استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، یکی از بزرگ‌ترین حواس‌پرتی‌هایی است که اغلب جوانان و نوجوانان با مشکلات حاصل از آن، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در مواقعی که لازم است تا فرزند شما روی تکالیف مدرسه‌اش تمرکز کند، شاهد این هستید که با شبکه‌های اجتماعی درگیر هستند و دائماً وسوسه می‌شوند که کار خود را کنار بگذارند و به کارهای غیرضروری سرگرم می‌شوند. یکی از راه‌های رفع این مشکل این است که گوشی‌های خود را از فضای کاری حذف کنید تا به آن‌ها اجازه دهید که کاملاً روی کار موردنظر، تمرکز کنند. این کار به افزایش تمرکز فرزندتان کمک زیادی می‌کند.


4. حفظ عادات غذایی سالم

داشتن عادات غذایی نادرست، بر عملکرد مغز، اثر مخرب می‌گذارد، ازاین‌رو فرد هنگام انجام یک کار، قادر به حفظ تمرکز کافی نخواهد بود. استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های موردنیاز مانند ویتامین E، باعث کاهش افت فرایندهای شناختی می‌شود، در نتیجه به افزایش تمرکز فرد کمک می‌کند. همچنین مصرف مکمل‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی که سرشار از ویتامین‌های موردنیاز برای افزایش قدرت مغز هستند، بر افزایش تمرکز در جوانان و نوجوانان بسیار مؤثر است.

 

⇐ مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب دانش آموزان ابتدایی تا دبیرستان


5. داشتن تحرک کافی

انجام هر گونه فعالیت که سوخت‌وساز بدن را افزایش دهد، ترکیباتی را در مغز ایجاد می‌کند که باعث تقویت حافظه و محافظت از نورون‌های مغزی می‌ّشود. حتی یک پیاده‌روی 30 دقیقه‌ای، هورمون‌هایی را در بدن ترشح می‌شود که موجب شادی و نشاط در فرزند شما می‌شود. این به فرد کمک می‌کند تا از استرس و فشار روزمره برای مدتی دور بماند؛ بنابراین داشتن تحرک کافی باعث افزایش تمرکز در فرزند شما می شود.


داشتن تحرک کافی


مقاله پیشنهادی : افزایش قد کودکان + معرفی 7 نوع ورزش فوق العاده6. ساعت خواب منظم

در صورت خستگی ذهن و بدن، امکان تمرکز بر امور دشوار خواهد بود. به منظور افزایش تمرکز در جوانان و نوجوانان لازم است تا هر شب حداقل هفت ساعت بخوابند. تحقیقات نشان داده است که خواب کامل شبانه، نقش مهمی در تقویت حافظه و افزایش تمرکز دارد و این باعث بهبود عملکرد در مغز می‌شود. آن دسته از جوانان و نوجوانانی که ساعت‌ها بیدار می‌مانند و خواب کافی ندارند، در تمرکز دچار مشکل می‌شوند. برای رفع این مشکل، حتماً باید برای ساعات خواب خود، برنامه منظمی داشته باشند.


ساعت خواب منظم

 

7. تقسیم‌ و اولویت‌بندی کارها

افرادی که چندین کار را به طور هم‌زمان انجام می‌دهند، معمولاً با مشکل عدم داشتن تمرکز کافی روبه‌رو هستند. این باعث می‌شود تا آن‌ها بازخورد خوبی از کارهای خود نداشته باشند. به عنوان مثال، دانشجویانی که ترم اول دانشگاه هستند، معمولاً در اولویت‌بندی دروس و حفظ تمرکز کافی، با مشکل مواجه می‌شوند. برای افزایش تمرکز و افزایش بهره‌وری در کار، لازم است که کارها اولویت‌بندی شوند و هر کدام در زمان مشخص‌شده، انجام شوند. این به جوانان و نوجوانان کمک می‌کند تا از فشار و نگرانی حاصل از کمبود وقت، به دور باشند، درنتیجه راحت‌تر می‌توانند بر روی کارهای خود متمرکز باشند.

 

8. مدیریت انرژی

اغلب جوانان و نوجوانان به دلیل یکنواختی در روزمرگی‌هایشان، خیلی زود احساس خستگی می‌کنند، در نتیجه آن‌ها ترجیح می‌دهند تا به کاری سرگرم باشند که این مشکل را برای آن‌ها جبران کند. فرزند شما در کنار اهداف و برنامه‌هایی که روزانه با آن سروکار دارد، می‌تواند به فعالیت‌های موردعلاقه خود بپردازد. فعالیت‌هایی که به اندازه کافی باعث تقویت روحیه و شادمانی فرد می‌شود. داشتن انرژی کافی برای انجام کار، باعث می‌شود تا فرد کمتر احساس خستگی کند و این بر افزایش تمرکز بسیار مؤثر است.


9. تمرین تمرکز در طول روز

به منظور افزایش تمرکز، می‌توانید به فرزند خود آموزش‌های لازم را بدهید تا زمان مشخصی را به تمرین تکنیک‌های لازم در افزایش تمرکز اختصاص بدهد. این کار به او کمک می‌کند تا در مواجه با عوامل حواس‌پرتی، چکونه با آن مقابله کند بدون اینکه از کار خود دست بکشد و به کار غیرضروری دیگری مشغول شود.تمرین تمرکز در طول روز


10. دوری از عوامل حواس‌پرتی

متأسفانه در برخی از خانواده‌ها شاهد این هستیم که والدین هر گونه موضوعی را در مقابل فرزند خود بیان می‌کنند، این در حالی است که لزومی به صحبت در خصوص برخی از موضوعات در مقابل جوانان و نوجوانان نیست. بارها شاهد رفتارهایی هستیم که جوانان و نوجوانان از والدین خود تأثیر می‌پذیرند، مثلاً می‌توان علت دروغ گفتن نوجوانان را به یک سری از شیوه‌های تربیتی و رفتاری نادرست ارتباط داد؛ بنابراین مطرح کردن یک سری مسائل، فرزند شما را درگیر موارد بی‌اهمیت می‌کند و این بر تمرکز او اثر منفی می‌گذارد. پس تا می‌توانید فرزند خود را از عواملی که بر تمرکز او اثر می‌گذارد، دور نگه دارید.


جمع بندی

از آنجایی که مشکل عدم تمرکز به یک مشکل رایج در بین جوانان و نوجوانان تبدیل شده است، با کمک گرفتن از راهکارهای گفته شده، می‌توان این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد. البته باید توجه داشت که برای گرفتن نتیجه‌ مورد انتظار، لازم است تا فرزند شما به این آگاهی برسد که واقعا می‌خواهد تغییری در عادات خود ایجاد کند. فرزند شما می‌داند که داشتن تمرکز کافی، به او کمک می‌کند تا به نتایج مطلوبی در کارهای خود برسد، اما باید دانست که افزایش تمرکز و حفظ تمرکز، نیاز به تمرین و ممارست دارد.

⇐ مقاله پیشنهادی : با بهترین روش تنبیه کودک خود آشنا شوید!


دیدگاه شما
|
صبا قبادی
صبا قبادی
۲۶ بهمن ۱۴۰۱

موفق‌ترین افراد دنیا همیشه از تمرکز بالایی برخوردار بودند به طوری که زمان‌های طولانی توانستند روی هدف خود تمرکز کنند.برای نوجوانان هم یه سری بازی ها و ترفندهایی رو در دانشگاه کسب و کار خوندم که به نظرم به کار گرفتن این بازی ها در طول زمان برای افزایش تمرکز بتونه موثر باشه

عارف
عارف
۲۷ آبان ۱۴۰۲

ای کاش اسم بازی هارو معرفی میکردین

دیدگاه شما