بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

جذابترین ایده خمیر بازی برای کودکان خردسال

جذابترین ایده خمیر بازی برای کودکان خردسال
زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه ۳۲۹۲ بازدید ۰ نظر

خمیر بازی یکی از سرگرم کننده ترین بازی ها برای کودکان است. در این مقاله بهترین ایده های خمیر بازی را بخوانید و از بازی با آن لذت ببرید.

با خمیر بازی چی درست کنیم؟ چگونه کودک 3 ساله‌ی خود را سرگرم کنم؟ چگونه با استفاده از خمیر بازی مفاهیم ابتدایی را به فرزند خود آموزش دهیم؟ به نظر شما چرا کودکان پس از مدتی اسباب بازی‌های محبوب خود را فراموش می‌کنند؟ آیا احساس آن‌ها به اسباب بازی تغییر کرده‌است؟ خیر. در واقع کودکان برای بازی به ایده‌های جدید و جذاب نیاز دارند، زیرا به سرعت از تکرار ایده‌های بازی قدیمی خسته می‌شوند. در این مطلب، اهمیت استفاده از جدیدترین ایده خمیر بازی را شرح می‌دهیم. همچنین 7 راهکار مبتکرانه برای خمیر بازی را نیز پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید با استفاده از خمیر بازی مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودک خود را تقویت کرده و قوه‌ی تخیل او را فعال کنید. برای آشنایی جدیدترین و سرگرم‌کننده‌ترین ایده خمیر بازی، با ما همراه باشید.


چرا کودکان به ایده‌های جدید برای بازی نیاز دارند؟

یکی از بارزترین خصوصیات اخلاقی کودکان آن است که بسیار سریع عاشق و شیفته اسباب بازی می‌شوند. اما به همان سرعت نیز از اسباب بازی محبوب خود دست می‌کشند. احتمالا به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند، از انواع اسباب بازی جدید برای کودک خود استفاده کرده و سرگرمی‌های متنوعی را برای او فراهم کنید. جالب است بدانید که حتی با اسباب بازی یکسان نیز می‌توان بازی‌های جدید و خلاقانه‌ای انجام داد که برای کودکان بسیار لذت بخش باشند. همچنین یکی از مهم‌ترین مزایای بازی‌های جدید در پرورش تفکر خلاق خلاصه می‌شود. تفکر خلاق یک مهارت کاربردی است که طی آن، شخص به شیوه‌ا‌ی جدید می‌اندیشد. برای همین می‌تواند از زوایای کاملا جدیدی به مسائل نگاه کرده و روش‌های مبتکرانه‌ای برای حل مشکلات پیدا کند.

به همین طریق، کودکی که با ایده‌های خلاقانه بازی می‌کند، می‌تواند مهارت‌های شناختی خود را تکمیل کرده و برای حل مشکلات آینده‌ی خود به روش‌های سنتی و قدیمی وابسته نباشد. برای مثال، اگر فرزند شما با جدید‌ترین ایده خمیر بازی آشنا باشد، می‌تواند به راحتی سازو‌کار ساختن اجسام سه بعدی را آموزش دیده و در آینده به یک مجسمه‌ساز حرفه‌ای تبدیل شود. به این ترتیب، هرگز از ساخت کاردستی با خمیر بازی برای کودکان خود غافل نشده و همواره در جریان جدیدترین ایده خمیر بازی باشید.


جدیدترین ایده خمیر بازی کدام است؟

همواره از خمیر بازی به عنوان یک بازی فکری ساختنی و بی‌قاعده یاد می‌شود. در واقع، نبود هیچ گونه محدودیتی در این بازی سبب می‌شود کودکان برای بارها و بارها مجذوب بازی با خمیر شوند. این بازی هیجان‌انگیز محدودیت سنی ندارد. حتی بزرگسالان نیز برای تخلیه استرس و نگرانی‌های خود از خمیر بازی کمک می‌گیرند. در نظر داشته باشید که انواع خمیر بازی در سه دسته‌ی خمیر بازی، خمیر شنی و اسلایم قرار گرفته و هر کدام به یک ایده خمیر بازی جدید نیاز دارند. در ادامه محبوب‌ترین روش‌های بازی با انواع خمیر بازی را شرح خواهیم داد.


1. ساخت میوه با خمیر بازی

اکثر میوه‌های موجود در طبیعت از سه شکل هندسی پایه مانند دایره، مثلث و مربع تشکیل شده‌اند. به همین دلیل راحت‌ترین ایده خمیر بازی می‌تواند ساخت انواع میوه با استفاده از خمیر باشد. برای اجرای این بازی به وسایل چندانی نیاز ندارید. تنها کافی است چند رنگ خمیر بازی و ابزار مناسب آن را در اختیار داشته باشید. چنانچه مایل هستید این وسایل را در قالب یک مجموعه‌ی کامل در اختیار داشته باشید، می‌توانید «خمیر بازی 15 رنگ آریا مدل IML» را انتخاب کنید. این محصول برای کودکان بالای سه سال طراحی شده و جزییات زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • 15 رنگ خمیر بازی 25 گرمی
 • 1 عدد قیچی پلاستیکی
 • 1 عدد سرنگ شکل‌ساز
 • 3 عد شابلون
 • 3 عدد ابزار
 • 1 عدد قالب
 • 1 عدد غلتک
 • 1 عدد سفره نایلونی


خمیر بازی 15 رنگ آریا مدل IML

خرید خمیر بازی 15 رنگ آریا مدل IML


توصیه می‌شود برای ساخت میوه با خمیر بازی، ابتدا یک میوه‌ی طبیعی را در اختیار کودک قرار دهید. به این ترتیب کودک به صورت مستقیم با ویژگی‌های میوه آشنا شده و جزییات آن را به خاطر می‌سپارد. در مراحل بعدی نیز می‌توانید میوه را پوست کنده یا آن را برش بزنید تا کودک دنیای درون میوه را نیز مشاهده کند. سپس میوه را به اشکال ساده‌ی هندسی تقسیم کرده و آن را ساده کنید.

در مرحله‌ی بعد با استفاده از خمیر بازی، ابزار و... میوه‌ی دلخواه خود را به همراه فرزندتان خلق کنید. در نظر بگیرید که برای این ایده‌ خمیر بازی، میوه‌ی هندوانه را انتخاب کرده‌اید. شما می‌توانید ابتدا یک هندوانه‌ی کامل را مقابل کودک قرار داده و از او بخواهید شکل ظاهری آن را به خاطر بسپارد. سپس هندوانه را برش زده و رنگ قرمز، هسته‌‌های سیاه و... را به کودک نشان دهید. اکنون وارد مرحله‌ی ساخت میوه با خمیر بازی می‌شویم. برای این کار مقداری خمیر قرمز رنگ برداشته و آن را به شکل کروی در بیاورید. سپس سطح کره را با یک لایه خمیر سفید رنگ نازک بپوشانید. در ادامه نیز پوست سبز هندوانه را با خمیر سبز رنگ بازنمایی کنید. در ادامه می‌توانید چاقوی پلاستیکی را در اختیار کودک قرار دهید تا هندوانه‌ی خمیری خود را برش بزند. اکنون شما برش‌های هندوانه‌ی زیبایی دارید که می توانید هسته‌های مشکی را بر روی آن قرار دهید.


2. ساخت خانه با خمیر بازی

ساختن خانه با خمیر بازی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی کودکان به شمار می‌رود. آن‌ها دوست دارند، خانه‌های ساده و جذاب خود را با جزییات دقیق ساخته و در انتها آن را برای اعضای خانواده به نمایش بگذارند. در واقع، آن‌ها خانه را مترادف با خانواده و رابطه‌ی محبت‌آمیز اعضای آن در نظر می‌گیرند. برای همین با علاقه به ساخت خانه‌ی خمیر خود می‌پردازند. ساختن خانه‌های خمیر می‌تواند به دو روش دوبعدی و سه بعدی انجام شود. برای اجرای این ایده‌ خمیر بازی به صورت دو بعدی کافی است، خمیر بازی‌های رنگین را با وردنه پهن کرده و اجزای خانه را از داخل آن برش بزنید. در مرحله‌ی بعدی نیز باید قطعات خانه را مانند بازی پازل کودکان در کنار یکدیگر قرار دهید. برای چسباندن قطعاتی که روی هم قرار می‌گیرند، می‌توانید از یک قلم‌موی مرطوب استفاده کنید. در حالت سه بعدی، باید قطعات خمیری را با اندازه‌ی مشخص درست کرده و سپس با استفاده از لوله‌های خمیری به آن ارتفاع بدهید. توصیه می‌شود، برای زیباتر شدن خانه‌ی سه بعدی خود، از تکنیک ایجاد بافت بر روی خمیر استفاده کنید. برای مثال از یک قاشق پلاستیکی استفاده کرده و طرح سفال‌های سقف را بر روی آن ایجاد کنید. از ایده‌پردازی و خلاقیت برای خمیر بازی نترسید و هر ایده‌ی جدیدی که به ذهن شما یا فرزندتان می رسد را اجرا کنید.


3. ساخت حیوانات با خمیر بازی

حیوانات موجودات بامزه‌ای هستند که جلوه‌ی جدیدی به زندگی روزمره‌ی کودکان اضافه می‌کنند. اکثر کارتون‌ها، انیمیشن‌ها و فیلم‌های کودکانه از تکنیک داستان‌سرایی استفاده کرده و قدرت سخن‌گفتن را به حیوانات نسبت می‌دهند. به همین دلیل کودکان همذات‌پنداری بیشتری با آن‌ها نشان داده و مجذوب حیوانات می‌شوند. شما می‌توانید از این علاقه‌ی کودکان برای خلق جدیدترین ایده خمیر بازی استفاده کرده و فرزند خود را با حیات وحش آشنا کنید. اجزای بدن حیوانات با ساده‌ترین تکنیک‌های خمیر بازی قابل اجرا بوده و شما می‌توانید با این روش، نام اعضای بدن را نیز به کودک خود آموزش دهید. شرکت آریا به تازگی محصولی با نام «خمیر بازی جنگلی آریا | آموزش ساخت حیوانات» طراحی و تولید کرده است. استفاده از این محصول، ساخت حیوانات با خمیر بازی را برای کودکان آسان‌تر کرده است. شما می‌توانید محصول مرتبط با حیوان مورد علاقه‌ی کودک خود را در فروشگاه اینترنتی آریالند سفارش دهید. این محصول، چهار رنگ خمیر بازی و یک بروشور ساخت حیوان را در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید به راحتی خلاقانه‌ترین ایده خمیر بازی را به فرزند خود هدیه دهید.


خمیر بازی جنگلی آریا

خرید خمیر بازی جنگلی آریا


4. درست کردن چیزهای کوچک

انواع مداد رنگی، صدف، جوراب، کتاب، ظرف، ساعت و... اشیا کوچک و کاربردی هستند که کودک در طول زندگی روزمره با آن مواجه می‌شود. شما می‌توانید برای فراهم کردن یک ایده خمیر بازی خلاقانه، این اشیا کوچک را با خمیر بازسازی کرده و کاربرد هرکدام را برای کودک شرح دهید. گل‌ها از جذاب‌ترین اشیا کوچکی هستند که در طبیعت مشاهده می‌شوند. کودکان می‌توانند تنها با دو الی سه رنگ خمیر بازی آن‌ها را بسازند. مراحل انجام آن نیز بسیار آسان خواهد بود. ابتدا عکس گل مربوطه را سرچ کرده و به شکل ظاهری گلبرگ‌ها، کاسبرگ و برگ‌های آن توجه کنید. سپس هر کدام از این بخش‌ها را با خمیر بازی همرنگ ساخته و در نهایت با ابزار مناسب، آن‌ها را به یکدیگر بچسبانید. توجه داشته باشید که هرچه رنگ‌های گل خمیری شاد‌تر و جذاب‌تر باشد، هیجان کودک برای خمیر بازی نیز بیشتر می‌شود.


5. ساخت انواع غذا با خمیر بازی

بسیاری از کودکان در سنین پس از دو سالگی با انواع مشکلات تغذیه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند. آن‌ها در این دوران از خوردن مواد غذایی سالم و مفید متنفر هستند و در عوض علاقه‌ی خاصی به مصرف مواد غذایی ناسالم و فست فودها دارند. شما می‌توانید با استفاده از انواع اسباب بازی، علاقه‌ی‌ کودکان نسبت به خوردن سبزیجات، لبنیات، نان و... را افزایش دهید. به این ترتیب، ایده خمیر بازی برای افزایش اشتهای کودکان بسیار منطقی به نظر می‌رسد. برای مثال، شما می‌توانید انواع سبزیجات سبز رنگ را با استفاده از خمیر بازی بازسازی کرده و همزمان از فواید آن‌ها برای کودک صحبت کنید. مطمئنا‌ پس از مدتی، کودک نیز نسبت به مصرف این مواد غذایی، تمایل بیشتری خواهد داشت. برای اجرای این ایده خمیر بازی از کلم بروکلی، هویج، نخود فرنگی، گوجه و... غافل نشوید.


6. ساخت الفبا و اعداد با خمیر بازی

آموزش الفبا و اعداد ریاضی یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که کودک در دوران دبستان آموزش می‌بیند. بسیاری از والدین تمایل دارند، کودک خود را در سنین پیش دبستانی با این مفاهیم آشنا کنند. اگر شما نیز از این دسته والدین هستید، می‌توانید آموزش الفبا و اعداد ریاضی را در قالب ایده خمیر بازی اجرا کنید. ساخت الفبای خمیری کار چندان سختی نیست. تنها کافی است، خمیر بازی را پهن کرده و از کودک خود بخواهید، اشکال الفبا را از داخل آن برش بزند. البته ساخت الفبا و اعداد با استفاده از لوله‌های خمیری نیز پیشنهاد می‌شود. این تکنیک برای حروف الفبای فارسی که از جزییات بیشتری تشکیل شده‌اند، مناسب‌تر خواهد بود.


7. ساخت آدمک خمیری

متاسفانه بسیاری از ما، اطلاعات چندانی در مورد نحوه‌ی آموزش اعضای بدن و مناطق خصوصی آن به کودکان نداریم. متخصصان باور دارند، آموزش صحیح این مفاهیم به کودکان می‌تواند سلامت جسمی و روانی آن‌ها را تضمین کرده و خردسالان را از انواع سوءاستفاده‌های جنسی و روانی محافظت کند. همچنین آموزش نام و کاربرد اعضای بدن با استفاده از خمیر بازی می‌تواند ایده‌ی جذاب و کارآمدی باشد. به دلیل اهمیت این امر، شرکت آریا به تازگی، جدیدترین محصول خود با نام «سطل خمیر بازی آریا مدل آدمکی» را به بازار ارائه کرده‌است. کودکان با این ایده خمیر بازی، ساعت‌ها سرگرم شده و به افکار و احساسات خود نظم می‌بخشند. همچنین با اعضای بدن و کاربرد آن‌‌ها نیز آشنا می‌شوند. این محصول شامل اجزای زیر می‌شود:

بیشتر بدانید: بهترین خمیر بازی آدمکی

 • 14 رنگ خمیر بازی آریا
 • 3 عدد ابزار
 • 1 عدد غلتک
 • 1 عدد سرنگ شکل‌ساز
 • 8 عدد پنجره شکل‌ساز
 • قطعات اعضای بدن آدمک
 • 4 عدد کلاه
 • 4 عدد کفش


سطل خمیر بازی آریا مدل آدمکی

خرید سطل خمیر بازی آریا مدل آدمکی


شما چه ایده‌ی جدیدی برای خمیر بازی پیشنهاد می‌کنید؟

استفاده از جدید‌ترین و به‌روزترین اسباب‌بازی‌های موجود در بازار برای رشد ذهنی و جسمی کودکان ضروری بوده و نیاز آن‌ها را به صورت کامل برطرف می‌کند. البته می‌توان ایده‌های جدید و متنوعی برای بازی با یک اسباب بازی مشخص ارائه کرد و هیجان بازی را برای کودکان افزایش داد. در این مطلب، از اهمیت ایده‌پردازی در بازی صحبت کردیم. همچنین چندین ایده‌ خمیر بازی جدید را با شما به اشتراک گذاشتیم. شما چه روش‌های مبتکرانه‌ای برای بازی با خمیر پیشنهاد می‌دهید؟ آیا جنبه‌ی آموزشی مشخصی را برای این روش در نظر دارید؟ سعی دارید با این روش چه مفهومی را به فرزند خود آموزش دهید؟ از اینکه نظرات خود را با ما و دیگر دوستان آریالندی در میان می‌گذارید، متشکریم!

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.