بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

حرفه ای نقاشی کن | با 5 ویژگی برتر پاستل آرتیست آشنا شو

حرفه ای نقاشی کن | با 5 ویژگی برتر پاستل آرتیست آشنا شو
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۲۴۸۹ بازدید ۰ نظر

در این مقاله برای شما ویژگی برتر پاستل آرتیست را به شما معرفی میکنیم،تا شما انتخابی هوشمندانه و آگاهانه داشته باشید.

آیا دوست دارید به یک دنیای رنگارنگ و باطراوت پا گذاشته و انرژی از دست رفته‌ی خود را بازگردانید؟ چقدر با ابزار رنگ‌آمیزی حرفه‌ای همچون آبرنگ و پاستل آشنا هستید؟ آیا دوست دارید مانند یک حرفه‌ای نقاشی بکشید و از نتیجه‌ی کار خود لذت ببرید؟ چرا نقاشی با پاستل را امتحان نمی‌کنید. در این مطلب با معرفی سبک‌های نقاشی با پاستل همراه شما هستیم. در ادامه نیز یکی از با کیفیت‌ترین پاستل‌های موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم. با دانستن 5 ویژگی‌ برتر پاستل آرتیست می‌توانید به راحتی این سبک نقاشی را آغاز کرده و به تدریج به یک هنرمند حرفه‌ای تبدیل شوید. برای آشنایی بیشتر با این دنیای رنگارنگ و شاعرانه، با ما همراه باشید.


انواع پاستل چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟

واژه‌ی پاستل در زبان فرانسوی با معنای «گچ‌ رنگ» استفاده می‌شود. در زبان ایتالیایی نیز این واژه به معنای «خمیر رنگی» بوده و به ترکیب خمیری رنگ‌دانه و صمغ اشاره دارد. امروزه برای تولید این ابزار نقاشی از رنگدانه‌های خالص و چسباننده‌‌هایی همچون صمغ عربی استفاده می‌شود. این رنگدانه‌ها دقیقا مشابه مواد به کار رفته در انواع آبرنگ، گواش، رنگ روغن و... است. از تنها تفاوت پاستل با این محصولات می‌توان به میزان بالای رنگ‌دانه‌ها در پاستل اشاره کرد. درصد بالای رنگ‌دانه‌ها نیز کیفیت و قیمت محصول را دوچندان خواهد کرد. به صورت کلی انواع پاستل به شرح زیر است:

  1. پاستل‌های نرم و نیمه ‌نرم: چسبندگی این محصولات کمتر از موارد دیگر بوه و رنگدانه‌های بیشتری را در خود جا داده‌است. ترکیب رنگ‌ در این محصولات راحت انجام می‌شود، زیرا رنگدانه‌ها به واسطه‌ی حلال‌های مناسب راحت‌تر بر روی سطح کاغذ قرار می‌گیرند. استفاده از پاستل‌های نرم برای ایجاد سایه‌ روشن و خلق ترکیب رنگ‌ها‌ی جدید مناسب است.
  2. پاستل‌های سخت: چسبندگی این محصولات بیشتر از پاستل‌های نرم بوده و رنگدانه‌ی آن‌ها نیز کمتر است. شما می‌توانید با استفاده از این محصولات، جزییات دقیق نقاشی را ترسیم کنید. البته توجه داشته باشید که این نوع پاستل برای رنگ‌آمیزی و ترکیب رنگ‌ها مناسب نبوده و برای اجرای یک کار حرفه‌ای به هر دو نوع پاستل نرم و سخت احتیاج خواهید داشت.
  3. پاستل‌های مدادی: این محصولات ساختاری مشابه انواع مداد رنگی داشته و تنها تفاوت آن‌ها در جنس مغز مداد است. وجود بدنه‌ی چوبی قلم به ترسیم دقیق‌تر جزییات کمک کرده و تکنیک ترکیب رنگ را نیز آسان‌تر خواهد کرد. همچنین استفاده از پاستل‌ها مدادی تمیزی طرح را تضمین می‌کند. توجه داشته باشید استفاده از این پاستل‌ها برای تکنیک لایه‌‌گذاری مناسب نبوده و نسبت به دیگر محصولات سخت و مقاو‌م‌تر هستند
  4. پاستل روغنی: برای تولید این محصولات از حلال‌ها و مواد چسباننده‌ی روغنی استفاده می‌شود. وجود این مواد افزودنی موجب کاهش غلظت رنگی پاستل شده و مزیت‌های فراوانی برای آن به همراه دارد. پاستل آرتیست نیز از این گونه محصولات بوده و قدرت پخش‌شوندگی کمتری نسبت به دیگر پاستل‌ها دارد. در نتیجه از ویژگی‌ برتر پاستل آرتیست می‌توان به ترسیم دقیق جزییات و پاکیزگی طرح اشاره کرد. توجه داشته باشید که پاستل‌های روغنی هرگز خشک نمی‌شوند و شما همواره باید برای جابه‌جایی طرح، جوانب احتیاط را رعایت کنید.

 

پاستل مداد

 


ویژگی‌ برتر پاستل آرتیست چیست؟

همانطور که گفته شد، برای تولید پاستل روغنی از چسباننده‌های روغنی استفاده می‌شود. وجود این ماده در ساختار پاستل سبب به وجود آمدن جلو‌‌های بصری گوناگونی می‌شود که نسبت به دیگر محصولات رنگ‌آمیزی متفاوت خواهند بود. برای مثال برای ساخت پاستل آرتیست از موم به عنوان ماده‌ی چسباننده استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان از این پاستل‌ها برای اهدافی همچون نگارش، نقاشی، رنگ‌آمیزی و... نیز استفاده کرد. به صورت کلی 5 ویژگی برتر پاستل آرتیست به شرح زیر است:


1. پاستل‌های روغنی همچون پاستل آرتیست از چه مواد اولیه‌ای تهیه می‌شوند؟

به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین ویژگی برتر پاستل آرتیست، استفاده از مواد اولیه‌ی غیر سمی و بهداشتی است. شرکت آریا برای تولید محصولات خود همچون انواع خمیر بازی، رنگ انگشتی و... از مواد غیر سمی و استاندارد استفاده کرده و به این طریق از سلامت مصرف‌کنندگان خود محافظت می‌کند. به صورت کلی این محصول از رنگدانه، موم و نوعی روغن تشکیل شده‌است. این مواد گیاهی نرمی مناسبی به پاستل داده و از بروز هرگونه حساسیت پوستی، تنفسی و... جلوگیری می‌کند. همین امر سبب می‌شود علاوه بر هنرمندان حرفه‌ای، استفاده از پاستل آرتیست برای رده‌ی سنی 3 سال به بالا نیز مناسب باشد.


2. استفاده از پاستل‌های روغنی آرتیست چه جلوه‌های بصری به نقاشی اضافه می‌کند؟

آیا تاکنون با پاستل نقاشی کرده‌اید؟ متوجه جلوه‌های بصری انواع پاستل شده‌اید؟ شما می‌توانید برای ترسیم یک اثر هنری کامل از انواع ابزاز نقاشی در کنار یکدیگر استفاده کرده و از جلوه‌های بصری هرکدام در راستای نیاز خود استفاده کنید. پاستل روغنی به نقاشی شما نمایی براق اضافه کرده و جلوه‌‌ی رنگی آن را دو چندان می‌کند. از جلوه‌های بصری پاستل آرتیست نیز می‌توان به غلظت رنگی زیاد آن اشاره دارد. همچنین ترکیب رنگی این ابزار هنری بسیار چشم‌نواز بوده و طیف رنگی گسترده‌ای را شامل می‌شود.


3. ماندگاری پاستل آرتیست بر روی کاغذ چقدر است؟

ماندگاری پاستل بر روی کاغذ یکی از مهم‌ترین عوامل برای ارزیابی کیفیت آن محسوب می‌شود. به صورت کلی ماندگاری پاستل‌های روغنی بیشتر از محصولات گچی است. به همین دلیل نقاشی با پاستل روغنی احتیاجی به مواد تثبیت‌کننده و اصطلاحا «فیکساتور» نخواهد داشت. در نتیجه شما می‌توانید اثر هنری خود را بدون هیچ مشکلی برای سال‌های طولانی حفظ کرده و آن را با کیفیت روز اول به نمایش بگذارید.


پاستل 36 رنگ آریا آرتیست

خرید پاستل 36 رنگ آرتیست


4. بسته‌بندی پاستل آرتیست به چه شکل است؟

هنرمندان حرفه‌ای به راحتی می‌توانند رنگ‌های روغنی را با یکدیگر ترکیب کرده و رنگ‌های جدیدی خلق کنند. در برخی از موارد نیز این افراد به طیف رنگی گسترده‌ای نیاز دارند تا روشنی و تیرگی متناسبی را خلق کرده و طرح خود را باورپذیرتر به نمایش بگذارند. افراد مبتدی نیز می‌توانند با توجه به مهارت‌های خود، تعداد رنگ‌های موجود در بسته‌بندی را انتخاب کنند. یکی دیگر از ویژگی برتر پاستل آرتیست، عرضه‌ی این محصولات در بسته‌بندی‌های متنوع 12، 36 و 48 رنگ اشاره کرد. انواع این بسته‌بندی‌ها در سایت آریالند قابل مشاهده خواهد بود.


5. با استفاده از پاستل آرتیست می‌توان چه تکنیک‌های هنری را اجرا کرد؟

پاستل آرتیست از موم و روغن‌های گیاهی تشکیل شده‌است. شما می‌توانید از این ویژگی استفاده کرده و از خلاقیت خود برای به کارگیری تکنیک‌های نقاشی جدید استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید با مرطوب کردن سطح مقطع پاستل، جلوه‌ی بصری جدیدی را در نقاشی خود ایجاد کنید. همچنین استفاده از پاستل آرتیست در کنار ابزار نقاشی دیگری همچون آبرنگَ، ارزش هنری نقاشی را چندین برابر خواهد کرد.


تکنیک‌های حرفه‌ای نقاشی با پاستل روغنی کدام است؟

آیا با انواع تکنیک‌های نقاشی با پاستل آشنا هستید؟ اکنون که با 5 ویژگی برتر پاستل آرتیست آشنا شدید، بهتر است چند تکنیک نقاشی با این ابزار هنری را نیز آموخته و به یک هنرمند حرفه‌ای تبدیل شوید. برخی از مهم‌ترین تکنیک‌هایی که می‌توانید با استفاده از پاستل اجرا کنید، به شرح زیر است:


1. چگونه با پاستل جزییات دقیق را ترسیم کنیم؟

کافی است با پاستل مانند یک مداد معمولی نقاشی بکشید. برای اجرای این تکنیک، ابتدا با استفاده از ابزار برنده سر پاستل را تیز کرده و سپس آن را مانند قلم در دست بگیرید. این تکنیک‌ برای ترسیم جزییات دقیق و مرز‌های واضح رنگی ایده‌آل خواهد بود.


2. چگونه رنگ‌های پاستل روغنی را با یکدیگر ترکیب کنیم؟

همانطور که گفتیم ترکیب رنگ پاستل‌روغنی سخت‌تر از پاستل‌های گچی و سخت است. در نظر داشته باشید که تنها روش ترکیب رنگ، ترکیب رنگدانه‌های پاستل با یکدیگر نیست. در ادامه دو روش کاربردی برای ترکیب پاستل‌های روغنی با یکدیگر را شرح می‌دهیم.

  • هاشور زدن: شما می‌توانید با استفاده از تکینک هاشور زدن نیز رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده و رنگ جدیدی را به نمایش بگذارید. برای اجرای تکنیک هاشور می‌توانید چند رنگ را با ظرافت در کنار یکدیگر قرار داده و سایه روشن زیبایی را ایجاد کنید. نحوه‌ی هاشور زدن، غلظت و زاویه‌ی هاشورها نیز به طرح نقاشی و منبع نور آن بستگی دارد.
  • لایه‌های رنگی: در این تکنیک رنگ‌های مختلف با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند، بلکه تنها بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. به این ترتیب سایه‌ی رنگی جدیدی ایجاد شده و جلوه‌ی شاعرانه‌ای به نقاشی اضافه می‌شود. برای اجرای این تکنیک، ابتدا رنگ‌های تیره را روی کاغذ قرار دهید و رفته رفته از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. همچنین اگر همزمان از دو پاستل نرم و سخت استفاده می‌کنید، لایه‌های زیرین باید با استفاده از پاستل‌های سخت رنگ‌آمیزی شوند.


ترکیب رنگ های پاستل روغنی


3. آیا تنها می‌توان از سطح مقطع پاستل برای نقاشی استفاده کرد؟

خیر. هرگز در هنگام کار با پاستل و کرایون نقاشی خود را به روش‌های همیشگی محدود نکنید. ویژگی برتر پاستل آرتیست سبب شده تا بتوانید علاوه بر سطح مقطع پاستل، از قسمت‌‌های مختلف آن برای نقاشی استفاده کنید. به صورت کلی شما می‌توانید به دو طریق از سطوح مختلف پاستل برای نقاشی بهره ببرید:

  • سطح مقطع پاستل: این قسمت از پاستل برای ترسیم خطوط دقیق، مرزهای غلیظ و ظریف رنگی مناسب است. شما می‌توانید با تنظیم فشار دست، غلظت رنگی سطح مقطع را کنترل کرده و ریزه‌کاری‌های لازم را در نقاشی پیاده کنید.
  • بدنه‌ی پاستل: بدنه‌ی پاستل سطح وسیع رنگی را در نقاشی شما ایجاد خواهد کرد. برای اجرای این تکنیک می‌توانید پاستل را از قسمت بدنه بر روی کاغذ قرار داده و سطح وسیعی را رنگ‌آمیزی کنید. همچنین شما می‌توانید پاستل را شکسته و به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. استفاده از هر سطح شکسته‌ی پاستل می‌تواند ارزش بصری متفاوتی به اثر شما اضافه کند.

شما چه تکنیکی را برای نقاشی با پاستل پیشنهاد می‌دهید؟

با مطالعه‌ی این مطلب با انواع پاستل و ویژگی‌ آن‌ها آشنا شدیم. همچنین یکی از حرفه‌ای‌ترین محصولات موجود در بازار، پاستل آرتیست آریا را نیز معرفی کرده و 5 ویژگی‌ برتر آن را شرح دادیم. در پایان نیز تکنیک‌های نقاشی با پاستل روغنی را بیان کردیم تا بتوانید به راحتی با این ابزار هنری نقاشی کشیده و از نتیجه‌ی کار خود لذت ببرید. هنرمندان گرامی، اکنون شما تجربیات خود را برای ما بنویسید. کدام یک از تکنیک‌های گفته‌شده برای شما جذاب‌تر بود؟ شما چه تکنیکی را کشف کرده و از نتیجه‌ی آن راضی بودید؟

بیشتر بخوانید:

حرفه ای نقاشی کن | با ۵ ویژگی برتر مداد آبرنگی آرتیست آشنا شو


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.