ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی آریا | هندسه را برای کودکان قابل لمس کنید

آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی آریا | هندسه را برای کودکان قابل لمس کنید
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۳۱۰۸ بازدید ۰ نظر

برای آموختن اشکال هندسی به کودکان خمیر بازی یکی از بهترین ابزار ها است، که با آن کودک در کنار بازی کردن به یادگیری نیز میپردازد.

آیا فرزند شما هم، مفاهیم ریاضی را به سختی درک می‌کند؟ آیا احساس می‌کنید، کودک خردسال شما هیچ استعدادی در فراگیری ریاضی و هندسه ندارد؟ آیا تاکنون از روش‌های جدید برای آموزش ریاضی به فرزند خود استفاده کرده‌اید؟ از جدید‌ترین ابزار کمک آموزشی چه می‌دانید؟ در این مطلب سعی داریم، به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین پاسخ دهیم. در واقع، موفقیت در دورس پایه‌ای همچون علوم، ریاضی و هندسه از عوامل مهم موفقیت در پایه‌ی متوسطه شناخته می‌شود. به همین دلیل والدین اصرار دارند، آموزش مفاهیم پایه را از سنین خردسالی کودک آغاز کرده و به پیشرفت تحصیلی فرزند خود کمک کنند. در ادامه ایده‌های نوین و جذابی را برای آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی ارائه می‌دهیم. همچنین نقش اسباب بازی در آموزش مفاهیم ریاضی را بررسی خواهیم کرد. در نتیجه شما می‌توانید متناسب‌ترین روش را برای آموزش مفاهیم گوناگون به فرزندان خود پیدا کنید. با ما همراه باشید.


نقش اسباب بازی در آموزش ریاضی و هندسه به کودکان چیست؟

آیا کودک شما هم دوست دارد، تمام اوقات فراغت خود را به بازی و تفریح بپردازد؟ احتمالا اگر به آن‌ها مجال دهید، 24 ساعت روز را با عروسک و اسباب بازی‌های خود مشغول هستند. اما به نظر شما انواع اسباب بازی کودک ، تنها وسایلی برای سرگرم‌کردن کودک هستند؟ از جنبه‌های دیگر اسباب بازی چه می‌دانید؟ بازی و اسباب بازی جنبه‌های مهم دیگری مانند آموزشی، روان‌درمانی و... را به شما ارائه می‌دهند، به شرط آنکه محصول مناسبی را برای فرزند خود انتخاب کرده باشید. با این روش می‌توانید مراحل رشد ذهنی کودک خود را بهبود بخشیده و پرورش فرزندتان را تسریع کنید. شما می‌توانید در طول بازی روش‌های حل مسئله، مفاهیم گوناگون، تعاریف پایه و... را به او آموزش داده و راه تحصیل فرزندتان را هموار کنید. برای مثال، شما می‌توانید در سنین خردسالی فرزندتان، نسبت به آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی اقدام کنید. با نهادینه‌ شدن مفاهیمی همچون مربع، دایره، مثلث و... در ذهن کودک، فرزند شما در پایه‌ی دبیرستان می‌تواند به راحتی احجام و هندسه فضایی را درک کند.

البته در نظر داشته باشید که علاوه بر آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی می‌توانید از انواع بازی‌های ساختنی دیگر مانند لگو اسباب بازی، رنگ انگشتی، پازل و... نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید زمانی که کودک اشکال هندسی را در قالب بازی آموزش می‌بیند، قدرت یادآوری او نیز تقویت می‌شود. بنابراین حتی می‌تواند اشکال هندسی ساده و اولیه را از دل احجام پیچیده و در هم ریخته نیز بیرون بکشد. یکی از بهترین اسباب بازی‌های ساختنی که برای آموزش هندسه‌ی پایه به کودکان زیر سه سال کاربرد دارد، «تانگو چوبی پیکاردو طرح مربع» است. این محصول کاملا از چوب بهداشتی تهیه شده و کودک را با طبیعت آشتی می‌دهد. همچنین استراتژی این بازی فکری ذهن کودک را فعال خواهد کرد، زیرا او باید قطعات بازی با اشکال مثلث، مربع و متوازی الاضلاع را در یک قاب چوبی بزرگ به درستی جای داده و پازل را تکمیل کند.


تانگو چوبی پیکاردو طرح مربع

خرید تانگو چوبی پیکاردو طرح مربع


ذهن کودک چگونه اشکال هندسی را درک می‌کند؟

زمانی که اشکال هندسی با خمیر بازی آموزش داده می‌شود، ذهن کودک طی سه مرحله این مفاهیم را درک می‌کند. این مراحل به شرح زیر هستند:

در مرحله‌ی اول، ذهن کودک تفاوت‌ اشکال هندسی با یکدیگر را درک می‌کند. برای مثال، اگر با خمیر بازی آبی‌رنگ یک دایره و با خمیر سبزرنگ یک مربع بسازید، کودک دو شکل مختلف را بررسی کرده و تفاوت‌ رنگ و ظاهر آن‌ها را به خاطر می‌سپارد. در این مرحله، کودک برای درک مفاهیم گوناگون از حواس پنجگانه‌ی خود بهره می‌برد. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند، در مراحل ابتدایی از وسایل و ابزاری استفاده کنید که برای کودک ملموس باشد. به همین دلیل آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی از استاندارترین روش‌های آموزش محسوب می‌شود.

در مرحله بعدی آموزش نیز ذهن کودک به دنبال شباهت‌ اشکال هندسی می‌گردد. جالب است بدانید که در این مرحله، کودک به حافظه‌ی خود نیز رجوع می‌کند. برای مثال، اگر کودک یک تکه خمیر دوکی‌شکل و قرمز‌رنگ ببیند، بلافاصله متوجه شباهت آن با کرایون نقاشی قرمز خود می‌شود. توجه داشته باشید، زمانی که مراحل اول و دوم به خوبی در ذهن کودک تثبیت شد، مرحله سوم آغاز می‌شود. در مرحله‌ی پایانی، کودک با مفهوم دسته‌بندی آشنا شده و اشکال مشابه را در ذهن خود طبقه بندی می‌کند.


چگونه از خمیر بازی برای آموزش اشکال هندسی به کودکان استفاده کنیم؟

آیا تاکنون به همراه فرزند خود، با انواع خمیر بازی سرگرم شده‌اید؟ کودکان در طول بازی با خمیر، بافت نرم و انعطاف‌پذیر آن را له می‌کنند، ورز می‌دهند یا برش می‌زنند. مطمئنا این حرکات موجب تقویت عضلات دست کودک می‌شود. اما آیا از تاثیرات خمیر بازی بر ذهن کودک آگاه هستید؟ جالب است بدانید که فعالیت‌های ساده‌ای همچون ورز دادن، پهن کردن و... نیز نکات ریاضی متعددی همچون ضخامت، مساحت و... را به صورت عملی برای کودکان به نمایش می‌گذارد. در این بخش سعی داریم، خلاقانه‌ترین روش‌های آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی را شرح دهیم.

بیشتر بخوانید: مهمترین اهداف خمیر بازی در پیش دبستانی


1. بیا پل بازی کنیم.

شما می‌توانید استراتژی بازی های فکری رومیزی و ساده را با خمیر بازی ترکیب کرده و مفاهیم پایه را به فرزند خود آموزش دهید. یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی، «بازی فکری پل» شناخته می‌شود. این بازی برای کودکان سه الی هشت ساله مناسب خواهد بود. همچنین برای اجرای این بازی به یک الی هفت بازیکن خردسال و یک بزرگسال نیاز خواهید داشت. برای اجرای این بازی پیشنهاد می‌کنیم از «خمیر بازی 10 رنگ آریا مدل وکیومی» استفاده کنید. این محصول بافت بسیار سبک و مناسبی داشته و تنوع رنگی آن، این امکان را به شما می‌دهد تا بازی پل را به شیوه‌ی جذاب‌تری اجرا کنید.

برای انجام بازی پل مراحل زیر را انجام دهید:

  • به تعداد نفرات خمیر بازی تهیه کرده و آن را در اختیار بازیکنان خردسال خود قرار دهید.
  • از بازیکنان بخواهید خمیر را به شکل یک مستطیل دراز، پهن کرده و آماده کنند.
  • سپس قالب‌های پلاستیکی که طرح هندسی دارند را بین بازیکنان پخش کرده و از آن‌ها بخواهید همزمان نام اشکالی که بر روی خمیر حک می‌کنند را بیان کنند.
  • همزمان با بازی داستان زیر را برای کودکان بازگو کنید:

«اینجا یک رودخانه است. این قطعه خمیر، پلی است که ما را از رودخانه عبور می‌دهد. برای اینکه توی رودخانه نیوفتیم، باید قدم‌های آرامی برداریم. قدم‌های ما اشکال هندسی است. یک دایره، یک مربع، یک مستطیل و...»

این بازی امکان آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی را برای شما فراهم کرده و تفاوت آن‌ها را به کودکان نشان می‌دهد. همچنین مهارت‌های حرکتی درشت کودکان در این بازی تقویت شده و تعادل حرکتی آن‌ها نیز بهبود می‌یابد. به علاوه، استفاده از شیوه‌ی داستان‌سرایی در این بازی سبب می‌شود، قوه‌ی تخیل کودکان به صورت موثری تقویت شود.


خمیر بازی 10 رنگ آریا مدل وکیومی

خرید خمیر بازی 10 رنگ آریا مدل وکیومی


2. خونه‌ی مثلث را پیدا کن.

یکی از هیجان‌انگیز‌ترین بازی‌ها برای آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی، بازی «خانه‌ی اشکال هندسی» است. برای این کار به یک مقوای 50 در 70 سانتی‌متری و مقداری خمیر بازی رنگارنگ احتیاج دارید. با توجه به شیوه‌ی بازی، خرید «خمیر بازی 12 رنگ آریا مدل سطلی» توصیه می‌شود. این محصول 3 عدد ابزار، 3 عدد شابلون شکل‌ساز و 2 عدد قالب پلاستیکی را در اختیار شما قرار می‌دهد که بازی را برای کودکان ساده‌تر کرده و به هیجان آن اضافه می‌کند. برای خرید این خمیر بازی کافی است به فروشگاه اینترنتی آریالند مراجعه کرده و محصول خود را به صورت غیر حضوری سفارش دهید.

برای اجرای بازی «خانه اشکال هندسی» ، ابتدا تصویر اشکال هندسی مختلف را بر روی مقوا ترسیم کرده و آن را رنگ آمیزی کنید. برای این کار می‌توانید از خود کودک نیز کمک گرفته و ویژگی‌های اشکال هندسی را برای او شرح دهید. در مرحله‌ی بعد، خمیر بازی را در اختیار کودک قرار داده و از او بخواهید اشکال هندسی مقوا را بازسازی کند. شما می‌توانید اسامی‌ رنگ‌ها را به صورت همزمان با اشکال هندسی با خمیر بازی به کودک خود آموزش دهید. در مرحله‌ی پایانی، از فرزند خود بخواهید اشکال هندسی را به خانه‌ی خود بازگردانده و هر شکل را در محل مناسب روی مقوا قرار بدهد.

توجه داشته باشید که برای کودکان 3 الی 4 ساله از اشکال ساده‌ی هندسی مانند دایره، مثلث، مستطیل، مربع و... استفاده کنید. برای کودکان بالای 4 سال نیز می‌توانید از اشکال پیچیده‌تری همچون ستاره، لوزی، قلب، ماه، بیضی و... نیز بهره ببرید.

خمیر بازی 12 رنگ آریا مدل سطلی

خرید خمیر بازی 12 رنگ آریا مدل سطلی


3. شکل‌های هندسی را کامل کن.

تقارن یکی از مهم‌ترین مباحث هندسی است که کودکان در دوره‌ی دبستان آموزش می‌بینند. شما می‌توانید با استفاده از این بازی، علاوه بر آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی مفهوم تقارن را نیز به کودک خود آموزش دهید. شیوه‌ی اجرای این ترفند مانند بازی پازل کودکان است، با این تفاوت که قطعات پازل را باید با کمک خمیر بازی تولید کنید.

ابتدا اشکال هندسی مختلف را از دل خمیرهای رنگارنگ برش بزنید. سپس با کمک خط کش و چاقو این اشکال را از وسط نصف کنید. در مرحله‌ی بعد، قطعات پازل را به صورت درهم در اختیار کودک قرار داده و از او بخواهید که اشکال ناقص را تکمیل کند. کودک نیز پس از مشاهده‌ی شکل اصلی با مفهوم تقارن آشنا خواهد شد.


بازی پیشنهادی شما چیست؟

در این مطلب، اهمیت استفاده از انواع اسباب بازی برای آموزش هندسه و ریاضی را شرح دادیم. همچنین چند بازی خلاقانه برای آموزش اشکال هندسی با خمیر بازی را نیز ارائه کردیم. شما چه روش مبتکرانه‌ای را برای این کار پیشنهاد می‌دهید؟ آیا کودک شما از انجام این بازی لذت برده و مفاهیم را به درستی درک می‌کند؟ از اینکه تجربیات خود را در اختیار ما و دیگر دوستان آریالندی قرار می‌دهید، بی‌نهایت سپاسگزاریم!

 

مطالب مرتبط:

آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان خردسال | هر کدام از ابزارهای خمیر بازی چه پیامدی دارد؟

جذاب‌ترین‌ ایده‌ های خمیر بازی برای کودکان


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.