بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

برای خرید کوله پشتی مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید کوله پشتی مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟
زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه ۷۰۴ بازدید ۰ نظر

خرید کوله پشتی یکی ازمشکلات والدین است. کوله‌ها، همراه همیشگی کودکان تا بزرگسالی آنهاست. از این رو خرید کوله پشتی مناسب کودک بسیار مهم است.

از زمانی که کودکان تازه از آب‌وگل در می‌آیند و از سنین خردسالی خارج می‌شوند، تا زمان بازنشستگی و رهایی از کار، یکی از وسایلی که همیشه از آن استفاده می‌کنند، کوله‌پشتی است. کودکان تقریباً از زمانی که به مهدکودک می‌روند، یک کوله‌پشتی برای خود دارند. از این رو خرید کوله پشتی مناسب کودک حائز اهمیت است. این وسیله که یار همیشگی کودکان و بزرگسالان است، باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد تا بتوان عنوان یک کوله خوب را به آن داد. استفاده از کوله‌های نامناسب و همچنین استفاده نامناسب از کوله‌ها می‌تواند آسیب‌های جسمی جدی به کودکان وارد کند. به این جهت که کودکان هنوز در مراحل رشد هستند، این آسیب‌ها می‌تواند آینده آنان را تحت تأثیر قرار دهد. تمایل ستون فقرات به سمت جلو، گودی کمر شدید و افتادگی شانه‌ها از این‌ دست آسیب‌ها هستند؛ بنابراین در انتخاب و خرید یک کوله پشتی مناسب برای کودک، باید به نکاتی مهم توجه شود. این نکات با وجود سادگی، به دلیل حساسیت، از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در ادامه با این نکات و اهمیت آن‌ها آشنا می‌شویم.


کوله پشتی یا کیف دستی؛ کدامیک برای کودکان مناسب‌تر است؟

گاهی اوقات پدرها و مادرها، بر سر این دوراهی می‌مانند که برای کودکان خود، کیف دستی مناسب‌تر است یا کوله‌پشتی. پاسخ این سؤال نسبتاً واضح است. کودکان به دلیل قدرت کم دستانشان و همچنین، تکمیل نشدن رشد بدنی و شکل‌پذیری استخوان‌هایشان، ممکن است با یک انتخاب غلط، آسیب جدی ببینند. به دلیل اینکه کودکان معمولاً زمانی که کیف یا چیز سنگینی به دست می‌گیرند، بدن خود را به سمت دیگر کج می‌کنند، بار این وزن روی شکل‌گیری بدن آنان اثر مخرب دارد؛ بنابراین خرید کیف دستی برای کودکان اصلاً توصیه نمی‌شود. افتادگی شانه‌ها و گودی کمر، از معضلات این مدل کیف‌ها برای کودکان است. استفاده از کوله پشتی، به دلیل اینکه کیف به ستون فقرات چسبیده است و وزن کیف در دو طرف بدن به صورت یکسان پخش می‌شود، بسیار بیشتر مورد قبول است. در ابتدا به نظر می‌آید پاسخ به این سؤال، ساده باشد، اما گاهی پیش می‌آید که والدین کودک برای این‌که فرزندشان، یک مدل کیف را بیشتر دوست دارد، انتخاب خود را تغییر می‌دهند. البته در خرید کوله پشتی مناسب کودک نیز باید دقت لازم را داشته باشید تا مشکلی برای سلامت جسم کودکتان رخ ندهد.


کیف مناسب کودکان


نگاه کنید: ظروف سوپاپ دار آریا

انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب برای کودکان

همان گونه که می‌دانید، کوله‌پشتی‌ها، انواع و جنس‌های مختلفی دارند که در هنگام خرید کوله پشتی مناسب کودک، باید بین آن‌ها انتخاب صورت گیرد. بعضی کوله‌ها تک بند و بعضی دیگر دو بند هستند. در این میان کوله‌پشتی‌هایی هستند که از نوع چرخ‌دار هستند. کوله‌ها ممکن است جنسشان پلی‌استر، چرمی، کتان، نایلونی و… باشد. زمانی که می‌خواهید مدل کوله پشتی را انتخاب کنید، اول باید به این نکته توجه کنید که مدل آن به‌گونه‌ای باشد که کم‌ترین فشار را به بدن وارد کند، به طور مثال، قطعاً یک کوله دو بند از یک کوله تک‌بند، بهتر است. مثلاً کوله‌هایی که چرخ دارند، درصورتی‌که جنس قابل قبولی در آن‌ها استفاده شده باشد، می‌توانند برای کودکان مناسب باشند. در انتخاب جنس کوله باید توجه داشته باشیم اگر از جنس‌هایی باشد که الیاف طبیعی در آن استفاده شده است، بسیار بیشتر مورد قبول است. مواد به کار رفته در کوله، علاوه بر استحکام باید از زیبایی کافی نیز برخوردار باشند.


وزن کوله پشتی کودکان چقدر باید باشد؟

یک سؤال که همواره ذهن والدین کودکان را به خود مشغول می‌کند، به‌خصوص کودکانی که تازه به مدرسه می‌روند، این است که آیا وزن کوله‌پشتی کودک مناسب او هست یا خیر. پاسخ این سؤال این است که وزن کوله‌پشتی کودک به همراه محتویات داخل آن نباید از ۱۰ الی ۱۵ درصد وزن خود کودک بیشتر شود. این مقدار برای کودکان دبستانی معمولاً بین ۳ تا ۵ کیلوگرم است. پدرها و مادرها باید چه در هنگام خرید کوله پشتی کودکان و چه در زمان تهیه وسایلی که قرار است درون کوله بگذارند، به مقدار وزن آن‌ها توجه کافی داشته باشند. دقت داشته باشید که زمانی که کودکتان به مدرسه و یا مهدکودک می‌رود، وزن کوله پشتی او را بررسی کنید و از مناسب بودن آن مطمئن شوید. سنگینی نسبی کوله‌پشتی کودکان، می‌تواند در طی مدت طولانی، آسیب‌های جدی به بدن آنان وارد کند که به‌راحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

کوله مناسب


ویژگی‌های مهم یک کوله پشتی خوب برای بچه‌ها

زمانی که می‌خواهید برای خرید کوله پشتی کودکان اقدام کنید، باید بدانید که یک کوله‌پشتی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. دانستن این ویژگی‌های مهم، باعث می‌شود که بتوانید خرید درستی داشته باشید. خرید درست و خوب، به آن معناست که زمان و پول خود را در جهت سلامت کودکان خود هزینه کنید.


استحکام جنس کوله‌پشتی

در زمان خرید کوله پشتی کودکان، اولین چیزی که باید به آن دقت کنید این است که متریالی که در جاهای مختلف کوله از آن‌ها استفاده شده است، جنس خوبی داشته باشند و از استحکام کافی برخوردار باشند. در برخی موارد ممکن است پیش بیاید که یک کوله‌پشتی پس از مدتی کارکردن، حالت اولیه خود را از دست بدهد و بر کودک فشار بیشتری وارد کند. در این صورت پس از مدتی ممکن است بدن کودک دچار مشکل شود.


سبک بودن کوله‌پشتی

یکی دیگر از نکاتی که در ابتدای تصمیم برای خرید کوله پشتی کودکان باید به آن توجه شود، این است که وزن خود کوله باید بسیار سبک باشد. وزن خود کوله پشتی، قسمتی مهم از باری است که کودک باید حمل کند. پس سبکی کوله، از این نظر بسیار اهمیت دارد. هرچه کوله‌پشتی کودک سبک‌تر باشد، حمل آن برای کودک آسان‌تر می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که سبکی کوله نباید از عدم کیفیت جنس آن ناشی شده باشد. در این حالت، سبک بودن کوله‌پشتی مزیتی محسوب نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: راه‌های غلبه بر اضطراب و ترس کودک از مدرسه


اندازه مناسب کوله پشتی

در خرید کوله پشتی کودکان، اندازه کوله پشتی، یکی از نکاتی است که باید حتماً به آن دقت شود. اگر کوله پشتی برای جثه‌ی کودک شما بزرگ باشد، می‌تواند کودک را آزار دهد و اگر خیلی کوچک باشد، اصلاً قابلیت استفاده‌ی صحیح را از دست می‌دهد. اگر کوله کودک بزرگ باشد، امکان آسیب رساندن به ستون مهره‎‌های او بسیار افزایش می‌یابد و ممکن است در طی زمان طولانی، باعث گودی کمر شود. معمولاً باید انتهای کوله‌پشتی، حدوداً ۳ سانتی‌متر بالاتر از گودی کمر بایستد. در جدول زیر می‌توانید حدود اندازه کوله مناسب کودک را ببینید. دقت کنید که در تطابق با این جدول، حتماً درشتی و ریزنقشی جثه کودک خود را در نظر بگیرید.


سایز مناسب کوله


استفاده از شبرنگ در دوخت کوله پشتی بچه‌ها

زمانی که می‌خواهید یک کوله‌پشتی مناسب برای کودک خود انتخاب کنید، سعی کنید که کوله‌پشتی مورد نظرتان، شبرنگ نیز داشته باشد. این نکته برای این است که در هنگام شب و تاریکی هوا، این شبرنگ‌ها باعث می‌شود کودکان از سوی رانندگان دیده شوند و احتمال خطر تصادف، کاهش یابد؛ بنابراین برای خرید کوله پشتی کودکان، باید به یک نکته دیگر توجه شود و آن هم وجود قطعات شبرنگ و شب‌نما است.


اسفنج‌های مورد استفاده در بندهای کوله پشتی کودک

ممکن است در مواردی مشاهده شود که پس از مدت کوتاهی استفاده از یک کوله، اسفنج‌های موجود در بندهای آن، حالت خود را از دست‌داده و کارایی لازم را نداشته باشند. کاربرد این اسفنج‌ها به این صورت است، زمانی که کودک بندهای کوله را روی دوش خود می‌اندازد، این اسفنج‌ها، فشار بندها را پخش کرده و از ایجاد درد به روی شانه‌ها جلوگیری می‌کنند. اگر این اسفنج‌ها خاصیت خود را از دست بدهند استفاده طولانی‌مدت از کوله عملاً غیرممکن می‌شود. ازاین‌جهت حتماً در زمان خرید کوله‌پشتی کودکان باید به این نکته بسیار دقت کنید.


زیپ محکم و روان کوله کودکان

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید کوله پشتی کودکان باید آن را در نظر گرفت، زیپ‌های کوله‌پشتی است. در زمانی که می‌خواهید یک کوله‌پشتی مناسب برای فرزندتان انتخاب کنید، حتماً زیپ‌های آن را چک کنید و مطمئن شوید به‌آسانی حرکت می‌کنند و گیر نمی‌کنند. از طرفی هم به دلیل این‌که زیپ‌ها معمولاً بخشی از نیروی وزن را تحمل می‌کنند، باید از استحکام کافی برخوردار باشند و به‌آسانی از بین نروند. معمولاً زیپ‌های با جنس استخوانی نسبت به زیپ‌های فنری استحکام بیشتری دارند.


راحتی در شست‌وشوی کوله پشتی مدرسه

از آنجایی‌که معمولاً تلاش کودکان در تمیز نگه‌داشتن وسایلشان، ناکام می‌ماند، والدین عزیز باید در هنگام خرید کوله پشتی کودکان، به این مورد توجه کنند که کوله پشتی موردنظر باید قابلیت شست‌وشوی آسان داشته باشد. برخی از کوله‌ها به شکلی ساخته شده‌اند که با یک دستمال می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. خرید یک کوله‌پشتی که تمیزکردن آن، کار سختی باشد می‌تواند مادرها را آزار دهد. حال اگر این کوله، رنگ روشنی هم داشته باشد این مشکل چندین برابر خواهد شد. بنابراین باید به این موضوع نیز توجه شود.


کلام نهایی

در عصر حاضر دیگر کم‌تر کسی پیدا می‌شود که از اهمیت انتخاب و خرید یک کوله‌پشتی مناسب برای کودکان آگاهی نداشته باشد. اما باید از ویژگی‌های مهم یک کوله‌پشتی خوب نیز اطلاع کافی داشت. در این مطالب سعی شد تا اطلاعات مناسب و جامعی درباره خرید کوله پشتی کودکان ارائه شود. رعایت این نکات به‌ظاهر ساده و پیش‌پاافتاده، کار سختی نیست. اما اگر به آن‌ها توجهی نشود می‌تواند پشیمانی به دنبال داشته باشد. علاوه بر ویژگی‌های ظاهری یک کوله، باید به جنس، مدل، میزان سبکی، راحتی و… نیز نظر داشت. از آنجایی‌ که والدین نسبت به تمام مسائل مربوط به فرزندشان حساس هستند، به والدین توصیه می‌شود این مهم را هم جدی بگیرند و مراقب سلامت جسمی کودک خود باشند.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.