بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

معرفی بهترین مداد طراحی برای حرفه ای ها!

معرفی بهترین مداد طراحی برای حرفه ای ها!
زمان مطالعه : ۲۰ دقیقه ۲۰۹۸ بازدید ۰ نظر

در این مقاله سعی داریم بهترین مدادهای طراحی و همچنین ویژگی آن هارا را به شما معرفی کنیم تا شما بهترین انتخاب را برای مداد داشته باشید

آیا از طرفداران نقاشی سیاه قلم هستید؟ آیا قصد دارید این شاخه نقاشی را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده و نقاشی با مداد طراحی را آموزش ببینید؟ تصور می‌کنید با در دست داشتن هر نوع مدادی می‌توان اثری با کیفیت خلق کرد؟ نقاشان حرفه‌ای باور دارند که برای خلق یک اثر ارزشمند به بهترین مداد طراحی احتیاج دارند. اگرچه مداد یکی از ساده‌ترین لوازم تحریرهای موجود در بازار به شمار می‌رود، اما این نوشت‌افزار ساده و ارزان کاربردهای گوناگونی را نیز شامل می‌شوند.

در این مقاله سعی می‌کنیم اطلاعات مفیدی در مورد مداد طراحی ارائه داده و سپس انواع آن را معرفی کنیم. بنابراین پس از مطالعه این مطلب می‌توانید با توجه به مهارت‌ها و نیاز خود، بهترین نوع مداد طراحی را خریداری کرده و از طراحی با این ابزار ساده لذت ببرید. با ما همراه باشید.


تاریخچه مداد طراحی

مداد طراحی ابزار نقاشی ساده‌ای است که می‌توان به وسیله آن انواع خطوط پهن و باریک را ترسیم کرده و سطوح تیره و روشن با کیفیتی را در نقاشی ایجاد کرد. معمولا این وسیله نقاشی از ماده طبیعی به نام «گرافیت» تشکیل می‌شود. گرافیت طبیعی در سال 1500 میلادی کشف شد. اولین مدادها با استفاده از گرافیت خالص تولید شده و هیچگونه بدنه‌ای را شامل نمی‌شدند. کار کردن با این گرافیت‌های پررنگ کار چندان آسانی نبود.

هنرمندان در قرن شانزدهم میلادی به استفاده از گرافیت روی آوردند. آن‌ها دریافتند که کنترل کردن گرافیت خالص برای ترسیم خطوط امکان‌پذیر نیست و خطوط مداد کیفیت لازم را برای نقاشی ندارد. به همین دلیل در قرن هجدهم مقداری خاک رس به گرافیت خالص اضافه کرده و آن را حرارت دادند. به این ترتیب سختی گرافیت مقداری افزایش پیدا کرد و به وسیله مناسبی برای طراحی تبدیل شد. در همین سال‌ها یک پوشش چوبی نیز برای مداد‌ها در نظر گرفته شد.

امروزه همین شیوه تولید برای مداد مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته درصد خاک رس در مدادهای امروزی متفاوت بوده و انواع بهترین مداد طراحی در اشکال مختلف به بازار عرضه می‌شود. همچنین علاوه بر مدادهای طراحی معمولی، نوع دیگری قلم با نام «اتود طراحی» نیز تولید می‌شود. این نوع مداد به عنوان مدرن‌ترین و بهترین مداد طراحی‌های موجود در بازار شناخته می‌شود که با پوشش فلزی یا پلاستیکی تولید می‌شود. مغز گرافیتی آن نیز قابل تعویض است. همچنین استفاده از اتود طراحی به افزایش سرعت نقاشی کمک شایانی می‌کند، زیرا مغز اتودها دیرتر از مغز مداد طراحی می‌شکند.


چرا باید با مداد طراحی مخصوص نقاشی بکشیم؟

اگر به تازگی نقاشی با مداد طراحی را آغاز کرده باشید، به احتمال زیاد آموزگار از شما درخواست کرده‌است تا چند مدل مداد طراحی را برای خود تهیه کنید. اما تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا باید از بهترین مداد طراحی برای نقاشی استفاده کنید؟ برای آن که اهمیت استفاده از مداد طراحی را بهتر درک کنید، یک مثال تجربی ارائه می‌دهیم:

فرض کنید شما قصد دارید یک تابلوی چهره را با استفاده از مداد ترسیم کنید. برای این کار یک مداد معمولی و غیرتخصصی انتخاب می‌کنید. شما تابلو را به راحتی به پایان می‌رسانید و نتیجه کار را مشاهده می‌کنید. در این لحظه در می‌یابید که تیرگی‌های نقاشی کیفیت مطلوبی نداشته و تضاد مناطق تیره و روشن به خوبی قابل تشخیص نیست. به معنای دیگر کنتراست نقاشی به صورت کامل رعایت نشده‌است. در این لحظه پی می‌برید که برای طراحی به بهترین مداد طراحی احتیاج داشته‌اید.

البته اگر افراد عادی طراحی شما را ببینند، احتمالا متوجه اهمیت مناطق تیره و روشن طرح نشوند. ولی به احتمال زیاد خاطرنشان می‌کنند که چیزی در نقاشی شما کم است. به همین دلیل اساتید هنری توصیه می‌کنند برای تشخیص کنتراست مناسب، ابتدا طرح را با مداد معمولی ترسیم کنید. سپس همان طرح را با استفاده از بهترین مداد طراحی که در اختیار دارید، نقاشی کنید. در این صورت قانع خواهید شد که از مدادهای مخصوص طراحی برای نقاشی خود استفاده کنید.

اما علت این اختلاف کنتراست در نقاشی‌ها چیست؟ مدادهای طراحی تخصصی دارای ترکیبات خاصی هستند که اثر گرافیت بر کاغذ را کنترل می‌کنند. به این ترتیب شما می‌توانید به عنوان هنرمند مبتدی یا حرفه‌ای بهترین نوع مداد را با توجه به ویژگی‌های محصول انتخاب کرده و کیفیت اثر خود را بالا ببرید.


مداد طراحی مخصوص نقاشی


انواع مداد طراحی

تاکنون به نوشته‌های ریز روی مداد توجه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید هر کدام از آن علامت‌های اختصاری به چه معناست؟ برای درک بهتر این مطلب همواره به یاد داشته باشید که مدادهای مشکی نیز انواع پررنگ و کم‌رنگ دارند. یعنی هر مداد مشکی قادر است به میزان مشخصی سیاهی تولید کند. به همین دلیل تولیدکنندگان این میزان سیاهی را با استفاده از علائم اختصاصی همچون H، B، HB و F بر روی محصولات خود حک می‌کنند. این اعداد به میزان نرمی، سختی، خشکی یا چربی مداد اشاره دارند. برای انتخاب بهترین مداد طراحی لازم است که معنای این حروف را بدانید. در ادامه این علائم را به صورت کامل شرح داده و به کاربردهای هر کدام اشاره می‌کنیم. بنابراین انواع مداد طراحی به شرح زیر است:


مدادهای گروه H

سخت‌ترین مدادهای طراحی متعلق به مدادهای خانواده H هستند. برای تولید این محصولات میزان زیادی خاک رس به گرافیت اضافه می‌شود و به این ترتیب نسبت گرافیت به خاک رس آن بسیار کم است. خطوطی که این مدادها بر روی کاغذ ایجاد می‌کنند، بسیار کم‌رنگ هستند. درجه سختی مدادهای خانواده H با اعداد طبیعی مشخص می‌شوند. مثلا مداد H9 بیشترین میزان خاک رس را در خود دارد و کم‌ترین میزان تیرگی را ایجاد می‌کند. کاربرد این مداد برای ترسیم طرح‌های خطی مانند طرح اولیه، طراحی مهندسی و… مناسب است. با خرید «مداد طراحی آریا آرتیست آریا طرح جعبه ای » دو عدد مداد H و 2H را در کنار دیگر مدادهای طراحی در اختیار خواهید داشت. درصد خاک رس این محصولات بسیار مناسب بوده و نوک مداد هرگز به بافت کاغذ آسیب وارد نخواهد کرد


ست مداد طراحی آرتیست


مدادهای گروه B

به صورت کلی بهترین مداد طراحی از مدادهای گروه B انتخاب می‌شود. نسبت گرافیت خالص به خاک رس در این محصولات به بیشترین میزان ممکن می‌رسد و به همین دلیل برای ایجاد سایه‌های پررنگ مناسب هستند. برای مشخص کردن درجه نرمی این مدادها نیز از اعداد طبیعی استفاده می‌شود، اما توجه داشته باشید که ترتیب این اعداد برخلاف مدادهای گروه H هستند. برای مثال علامت H9 به سخت‌ترین مداد خانواده اشاره می‌کند، اما مداد B8 که آخرین مداد این خانواده به شمار می‌رود، نرم‌ترین مداد را معرفی می‌کند. هنرمندان حرفه‌ای محصولات خانواده B را به عنوان بهترین مداد طراحی در نظر می گیرند.

در نظر داشته باشید که برندهای معتبر لوازم تحریر مدادهای خانواده B را مطابق با اهداف طراحی و نقاشی تولید کرده و به همین دلیل استانداردهای جهانی را رعایت می‌کنند. به همین دلیل نگران پخش شدن گرافیت و کثیف شدن اثر خود نباشید.

به صورت کلی بهترین مداد طراحی از مدادهای گروه B انتخاب می‌شود. نسبت گرافیت خالص به خاک رس در این محصولات به بیشترین میزان ممکن می‌رسد و به همین دلیل برای ایجاد سایه‌های پررنگ مناسب هستند. برای مشخص کردن درجه نرمی این مدادها نیز از اعداد طبیعی استفاده می‌شود، اما توجه داشته باشید که ترتیب این اعداد برخلاف مدادهای گروه H هستند. برای مثال علامت H9 به سخت‌ترین مداد خانواده اشاره می‌کند، اما مداد B8 که آخرین مداد این خانواده به شمار می‌رود، نرم‌ترین مداد را معرفی می‌کند. هنرمندان حرفه‌ای محصولات خانواده B را به عنوان بهترین مداد طراحی در نظر می گیرند.

در نظر داشته باشید که برندهای معتبر لوازم تحریر مدادهای خانواده B را مطابق با اهداف طراحی و نقاشی تولید کرده و به همین دلیل استانداردهای جهانی را رعایت می‌کنند. به همین دلیل نگران پخش شدن گرافیت و کثیف شدن اثر خود نباشید. اکثر هنرمندان حرفه ای برای طراحی های خود حداقل به سه مداد خانواده B با درجه سختی های متفاوت نیاز دارند. شرکت آریا این امکان را برای شما فراهم کرده است تا انواع مداد B را در بسته بندیهای 12 عددی سفارش داده و برای مدت طولانی از این محصول با کیفیت استفاده کنید. از محبوب ترین بسته بندی های این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

●        بسته 12 تایی مداد B2 آرتیست آریا طرح مقوایی

●       بسته 12 تایی مداد B6 آرتیست آریا طرح مقوایی

●       بسته 12 تایی مداد B8 آرتیست آریا طرح مقوایی


مداد طراحی ب جات آرتیست

بسته 12 تایی مداد آرتیست


مداد HB

اکثر مدادهای معمولی با علامت HB به بازار عرضه می‌شوند. این محصول نسبت متناسبی از خاک رس و گرافیت را شامل می‌شود و سختی آن کاملا متعادل است. بیشترین کاربرد این مدادها مربوط به نوشتن می‌شود. اما هنرمندان نیز از این مداد برای طراحی‌های خود استفاده می‌کنند. این قلم برای ایجاد سایه‌های متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. برند آریا انواع مداد HB را با سطح مقطع های گوناگون تولید و به بازار عرضه میکند. استفاده از مدادهای HB با سطح مقطع دایره برای کودکان و نوجوانان مناسب خواهد بود. طراحان، نقاشان و مهندسین نیز از مدادهای آریا با سطح مقطع مثلثی برای طراحی و ترسیم جزئیات مهندسی استفاده می کنند. از محبوبترین محصولات موجود در سایت آریالند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● مداد مشکی آریا

● مداد مشکی آریا مدل بافت دار

● مداد مشکی لوکس متالیک آریا

● مداد مشکی فلورسنت آریا


مداد های مشکی آریا


مداد F

این نوع مداد با نام مداد FINE POINT نیز شناخته می‌شود و خاصیت شگفت‌انگیزی دارد. ترکیبات ویژه این مداد سبب می‌شود تا نوک سخت آن دیرتر از مداد HB فرسوده شده و کمتر به تراشیدن نیاز داشته باشد. البته سختی این مدادها بیشتر از HB بوده و به همین دلیل کمتر مورد مصرف قرار می‌گیرند.

علاوه بر محصولاتی که بیان شد، گونه‌های دیگری از مداد طراحی وجود دارد که برای طراحی مناسب هستند. این مدادهای طراحی به شرح زیر هستند:


مداد بدون چوب

برخی از مدادهای طراحی بدون پوشش بیرونی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. حرفه‌ای‌ها به آن «قلم گرافیتی» نیز می‌گویند. گرافیت این قلم‌ها از خانواده گروه B تهیه می‌شود و استفاده از آن‌ها برای اسکیس‌زنی مناسب است. درجه‌بندی این مدادها به صورت زوج بوده و با علامت‌های B2، B4، B6 و B8 به بازار عرضه می‌شوند. در نظر داشته باشید که ممکن است برخی از تولیدکنندگان درجه‌بندی‌های منحصر‌ به ‌فرد خود را نیز ارائه دهند. از مزیت‌های این مدادها می‌توان به عدم نیاز به تراشیدن اشاره کرد.


مداد زغالی

هنرمندان از گذشته علاوه بر گرافیت، از زغال نیز برای طراحی خود استفاده می‌کرده‌اند. البته مدادهای زغالی ترکیبی از زغال، واکس و خاک رس هستند. شما می‌توانید با استفاده از این قلم ها، کنتراست خوبی به طرح‌های خود اضافه کنید.


مداد زغالی


مداد کنته

در ایران اکثر مردم مداد کنته را همان مداد زغالی در نظر می‌گیرند. اما در واقع ماده اصلی مداد کنته کاملا با مداد زغالی متفاوت است. مداد کنته از ترکیب مواد شیمیایی زیر به دست می‌آید:

  • اکسید آهن: دارای رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ
  • اکسید تیتانیوم: رنگ سفید
  • گرافیت
  • زغال

به دلیل استفاده از درصدهای مختلف مواد اولیه می‌توان مداد کنته را در رنگ‌های متنوع تولید کرد. این درصورتی است که مداد زغالی تنها در رنگ مشکی یافت می‌شود.


بهترین مداد طراحی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تا اینجا با انواع مداد طراحی آشنا شدید. اما به نظر شما ویژگی‌های یک مداد طراحی حرفه‌ای چیست؟ با دانستن پاسخ این سوال می‌توانید در هنگام خرید بهترین مداد طراحی را تهیه کرده و از این ابزار ساده برای اهداف طراحی خود استفاده کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین این ویژگی‌های را توضیح می‌دهیم.


درجه و شماره مداد طراحی

بهترین مداد طراحی باید بتواند رنگ‌دهی مناسبی را در اختیار هنرمند قرار بدهد. همچنین هنگامی که هنرمند مداد را روی کاغذ قرار می‌دهد، نباید سختی قلم موجب آسیب‌دیدن کاغذ ‌شود و صدای زیادی تولید ‌کند. البته توجه داشته باشید که مدادهای گروه H در هر صورت مقداری بافت کاغذ را مخدوش کرده و صدا تولید می‌کنند. این ویژگی طبیعی این محصولات است. پس در هنگام خرید به میزان سختی و نرمی مداد توجه داشته باشید.


کاربرد مداد طراحی

هرکدام از درجه‌بندی‌های مداد، کاربرد مخصوص به خود را دارند. بنابراین بهترین مداد طراحی محصولی است که بتواند خواسته‌های شما را بر اساس اهداف نقاشی برآورده کند. به صورت کلی شما برای خلق یک اثر با ارزش، حداقل به سه شماره مداد طراحی نیاز دارید. در ادامه کارکرد هر گروه خانواده قلم را بیان می‌کنیم.


کاربرد مداد طراحی گروه H

استفاده از این محصول برای طراحی اولیه روی کاغذ مناسب است. همچنین هنرمندان می‌توانند با توجه به مهارت خود از این قلم برای ایجاد تیرگی‌های ملایم نیز استفاده کنند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مداد طراحی خانواده H ایجاد لایه‌های رنگی روی کاغذ است. بنابراین این محصول بهترین مداد طراحی برای ایجاد طیف‌های مختلف خاکستری بر روی کاغذ نیز به شمار می‌رود.

کاربرد مداد طراحی گروه B

همانطور که گفته شد مدادهای سخت گروه H برای ایجاد خطوط اولیه و سایه‌های دقیق و لایه‌ای مناسب هستند. در مقابل مدادهای گروه B بهترین مداد طراحی برای ترسیم سایه‌های وسیع و مبهم هستند. پرمصرف‌ترین مداد طراحی، مداد B6 شناخته می‌شود که برای سایه‌زدن ایده‌آل است. همچنین شما می‌توانید با مدادهای درجه بالای این خانواده (B4 تا B8) تیره‌ترین سایه‌ها را نیز ایجاد کنید.

بسته‌بندی مداد طراحی

اگرچه اکثر تولیدکنندگان مدادهای طراحی را به صورت تکی به بازار عرضه می‌کنند، اما برخی از برندهای معتبر محصولات خود را به عنوان ست مداد طراحی نیز بسته‌بندی کرده و در اختیار هنرمندان قرار می‌دهند. این ست‌ها به عنوان بهترین مداد طراحی برای هنرمندان حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود. در هنگام خرید این بسته‌بندی‌ها به موارد زیر توجه کنید:

  • در هنگام خرید به شمار‌ه‌های موجود در بسته‌بندی توجه کنید، زیرا ممکن است برخی از شماره‌ها هرگز مورد استفاده قرار نگیرند. بنابراین محصولی را انتخاب کنید که اکثر شماره‌های موجود در آن برای موضوعات شما مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • خرید بسته‌بندی‌های ست، گزینه مناسبی برای هنرمندان حرفه‌ای به شمار می‌رود. زیرا تولیدکنندگان با ارائه محصولات خود به صورت گروهی تخفیف مناسبی برای شما در نظر گرفته‌اند.


مداد زغالی


دکمه خرید


قیمت مداد طراحی

همیشه مهم‌ترین عامل در خرید کالا، دریافت محصول با کیفیت به ازای قیمت مناسب بوده و هست. برای خرید بهترین مداد طراحی نیز باید قیمت مناسب و به صرفه‌ای هزینه شود. البته شما می‌توانید تنها مدادهای کارآمدی همچون H2، B2 و B8 را خریداری کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. اما راه حل دیگری که می‌توانید در پیش بگیرید، خرید یک وسیله کاربردی به نام «مدادگیر» است. به این ترتیب می‌توانید با استفاده از مدادگیر از مداد‌های کوتاه خود نیز نهایت استفاده را ببرید.


برند مداد طراحی

در هر حوزه‌ای برندهای معتبر و معروف پیشتاز هستند. این کمپانی‌ها برای تضمین کیفیت محصولات خود همواره در پی بهترشدن هستند و تمام استانداردهای جهانی را رعایت می‌کنند. انتخاب معروف‌ترین برندهای لوازم تحریر می‌تواند کار شما را در انتخاب بهترین مداد طراحی آسان‌تر کند. مشهورترین برندهای مداد طراحی به شرح زیر هستند:


مداد طراحی استدلر

این شرکت یکی از محبوب‌ترین مدادهای طراحی را روانه بازار می‌کند. این برند با کیفیت‌ترین مغزهای مداد طراحی را ارائه کرده و امکان ترسیم سایه‌های مطلق را برای شما فراهم می‌کند. از باکیفیت‌ترین مدل‌های این محصول می‌توان به «استدلر مارس لوموگراف» و «استدلر مارس لوموگراف بلک» اشاره کرد.


مداد طراحی فابر کاستل

برند فابر کاستل به عنوان یک نام آشنا، محصولاتی با کیفیت متوسط را تولید و به بازار عرضه می‌کند. مداد طراحی‌های این شرکت به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • مداد طراحی فابر کاستل مدل 9000: پوشش این مدادها به رنگ سبز تیره بوده و انواع مغزهای خانواده B را شامل می‌شوند. نرمی خوب و قیمت مناسب این محصولات سبب شده تا علاوه بر افراد مبتدی، هنرمندان حرفه‌ای نیز از این مدل مداد طراحی استفاده کنند. از معایب آن نیز می‌توان به بازتاب نور شدید اشاره کرد.
  • مداد طراحی فابر کاستل مدل گلد فابر: این محصول بهترین مداد طراحی برای افراد مبتدی محسوب می‌شود که می‌توانند با استفاده از آن تمرین‌های خود را انجام دهند. رنگ اصلی این مداد طراحی آبی تیره مایل به سورمه‌ای است. در هنگام خرید توجه داشته باشید که نمونه‌های تقلبی فاقد بارکد و شماره محصول هستند.


مدادهای آرتیست آریا

اگر به دنبال خرید مداد طراحی با کیفیت و مقرون به صرفه هستید، میتوانید از محصولات مرغوب داخلی استفاده کنید. شرکت آریا یکی از خوش سابقه ترین تولید کنندگان لوازم تحریر در ایران بوده و محصولات خود را مطابق با استانداردهای روز جهان طراحی و تولید می کند. گرافیت به کار رفته در مدادهای آرتیست آریا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نقاشان حرفه ای نیز میتوانند به راحتی از آن برای خلق آثار خود استفاده کنند. به صورت کلی بسته بندی «ست مداد طراحی آرتیست آریا طرح جعبه فلزی» شامل جزئیات زیر میشود:

●       مداد 2H

●       مداد H

●       مداد HB

●       مداد F

●       مداد B

●       مداد 2B

●       مداد 3B

●       مداد 4B

●       مداد 5B

●       مداد 6B

●       مداد 7B

●       مداد 8B


ست مداد طراحی آرتیست آریا

خرید ست مداد طراحی آرتیست آریا طرح جعبه فلزی


مداد طراحی کرتاکالر

شرکت کرتاکالر بیشتر به دلیل ارائه پودر زغال و محوکن با کیفیت خود شناخته شده‌است، اما مداد طراحی مدل «فاین آرت کرتاکالر» نیز مورد استقبال هنرمندان قرار گرفته‌است. این محصول قیمت مناسب و کیفیت خوبی را به شما ارائه می‌دهد.


مداد طراحی کرن‌داش

اگر لیستی برای بهترین مداد طراحی در نظر بگیرید، برند کرن‌داش در رتبه نخست این لیست قرار می‌گیرد. این مداد طراحی، بالاترین کیفیت گرافیت را به خود اختصاص داده و استفاده از آن برای هنرمندان حرفه‌ای کاملا رضایت‌بخش خواهد بود. این محصول یک عیب اساسی دارد. این محصول به سختی در بازار ایران یافت می‌شود و در صورت وجود قیمت بالایی دارد. اما کیفیت بالای مداد طراحی کرن‌داش سبب می‌شود تا خرید آن مقرون به صرفه قلمداد شود.

در پایان توصیه می‌کنیم در طول تجربه هنری خود، حداقل یکبار از برندهای مورد پسند خود استفاده کنید. در این صورت می‌توانید بهترین مداد طراحی را مطابق با سلیقه و مهارت‌های خود تشخیص دهید.


خرید اینترنتی لوازم تحریر

در بخش‌های قبلی مشهورترین برندهای مدادهای طراحی را معرفی کردیم. هرکدام از این محصولات به عنوان بهترین مداد طراحی شناخته می‌شوند. با این حال دو عامل قیمت زیاد و عدم دسترسی آسان به آن‌ها سبب می‌شود تا هنرمندان در هنگام خرید با مشکل مواجه شوند.

فروشگاه اینترنتی آریالند ضمن ارائه بهترین برندهای مداد طراحی، امکان خرید غیر حضوری لوازم تحریر با قیمت مناسب را نیز برای شما فراهم کرده‌است. یکی از این محصولات مدادهای آرتیست آریا است. شما می‌توانید با خرید اینترنتی این محصول در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کرده و یکی از با کیفیت‌ترین مدادهای طراحی ایرانی را در اختیار داشته‌باشید.


جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و مناسبی در مورد مدادهای طراحی ارائه دهیم. افراد مبتدی پس از مطالعه این مطلب با دنیای وسیع طراحی با مداد آشنا شده و حرفه‌ای‌ها ایده‌های خوبی برای انتخاب بهترین مداد طراحی دریافت خواهند کرد. هنرمندان عزیز، اگر نکته تکمیلی دیگری در مورد مداد طراحی در نظر دارید، آن را در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید. به این ترتیب ما را در ارائه بهتر مطالب برسانید. همچنین با ارائه نظرات و تجربیات خود ادامه مسیر را برای هنرمندان تازه‌کار هموار خواهید کرد. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید، متشکریم.

 

همچنین بخوانید!

با انواع خودکار طراحی و کاربردهای آن آشنا شوید

خودنویس چیست؟ | چند نوع خودنویس داریم؟

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.