بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

آموزش ساخت کاردستی جامدادی

آموزش ساخت کاردستی جامدادی
زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه ۴۵۷۸ بازدید ۰ نظر

کاردستی می تواند خلاقیت کودکان را تقویت کند. برای مشاهده و خواندن آموزش ساخت کاردستی جامدادی در اینجا کلیک کنید.

آیا به دنبال راهی برای تقویت قوه‌ی تخیل و ابتکار کودک خود هستید؟ آیا می‌دانید نوآوری و ابتکار چه تاثیری در پیشرفت تحصیلی کودکان دارد؟ با جدیدترین روش‌های پرورش خلاقیت در کودکان آشنایی دارید؟ در این مطلب شما را با یکی از جدیدترین شیو‌های تقویت خلاقیت یا به عبارت دیگر، ساخت انواع کاردستی آشنا خواهیم کرد. ساختن کاردستی تمرین بسیار مناسبی برای تقویت ابتکار و نوآوری در کودکان بوده و مهارت‌های گوناگون آن‌ها را به چالش می‌کشد. در ادامه ضمن آموزش ساخت کاردستی جامدادی، فواید این فعالیت مفید را برای کودکان شرح می‌دهیم. بنابراین برای پرورش نسلی مبتکر و موفق، با ما همراه باشید. 


کاردستی چیست؟

امروزه موفقیت کشورهای پیشرفته در عرصه‌های جهانی به ابتکار نیروی انسانی آن‌ها بستگی دارد. این کشورها با به کارگیری روش‌های مدرن، کودکان و نوجوانان خود را مبتکر و نوآور تربیت می‌کنند. ساختن کاردستی یکی از فعالیت‌ها سرگرم‌کننده و کاربردی است که شرایط مناسب را برای تقویت قوه‌ی تخیل و ابتکار کودک مهیا می‌کند. کودک برای انجام این فعالیت‌ها از تخیلات خود استفاده کرده، سپس طرح خیالی خود را با استفاده ابزار ساده‌ای همچون کاغذ، قیچی، چسب و... خلق می‌کند. به این ترتیب آن‌ها با قوانین و مفاهیم پایه نیز آشنا می‌شوند. به صورت کلی انواع کاردستی به شرح زیر است:

  • کاردستی‌‌های مهارتی: برای انجام این فعالیت‌ها، کودک باید از مهارت‌های مختلف خود استفاده کرده و یک اثر جدید و کاربردی خلق کند. در این نوع کاردستی، کودک با در دست‌گرفتن قیچی، چسب، سنجاق، سوزن و... مهارت‌های حرکتی خود را تقویت می‌کند.
  • کاردستی خلاقانه: این نوع کاردستی یک ایده‌ی مشخص در اختیار کودک قرار داده و سپس از او می‌خواهد با استفاده از خلاقیت و ابتکار خود این ایده را تکمیل کند. کودک نیز با استفاده از وسایل ساده، اثری هنری جدیدی خلق کند. آموزش ساخت کاردستی جامدادی از این نوع محصولات است.


فواید آموزش ساخت کاردستی برای کودکان چیست؟

اگر در فکر خرید بازی فکری جذاب برای فرزند خود هستید، از ویژگی‌ها و فواید انواع کاردستی غافل نشوید. فواید این محصولات بسیار گسترده بوده و همزمان جسم و ذهن کودک را پرورش می‌دهد. از فواید انواع کاردستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


1. ساخت کاردستی چگونه به تقویت مهارت‌های حرکتی در کودکان کمک می‌کند؟

استفاده از بازی‌های ساختنی همچون انواع جدیدترین مدل پازل، اسباب بازی لگو، کاردستی و... به تقویت مهارت‌های حرکتی کودک کمک کرده و فواید زیر را برای او به همراه می‌آورد:

  • مهارت‌های دست‌ورزی ظریف در کودک تقویت شده و به تدریج فرزتر می‌شود.
  • عضلات کودک تقویت شده و پس از مدتی کنترل بیشتری بر روی اعضای بدن خود خواهد داشت.
  • کاردستی حواس پنجگانه را تقویت کرده و آن‌ها را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.


آموزش ساخت کاردستی


2. ساختن کاردستی چه فواید برای رشد ذهنی کودکان دارد؟

انواع کاردستی برای کودکان و نوجوانان هدف خاصی را دنبال می‌کنند. به این ترتیب کودک در طول بازی سعی می‌کند، همزمان به هدف کلی و جزییات بازی توجه داشته باشد. این بازی اکتشافی کودک را با چالش‌های گوناگونی مواجه کرده و روش‌های حل مساله را به او می‌آموزد. این ویژگی‌ سبب می‌شود کودک به جای پرسیدن سوالات متعدد از بزرگسالان خود، دست به جست‌وجو و پیدا کردن راه حل بزند. بنابراین می‌توان گفت ساخت کاردستی به تقویت قوه‌ی استدلال کودک کمک کرده و رشد ذهنی او را بهبود می‌بخشد.

همچنین فعالیت‌هایی همچون ساختن پازل و کاردستی به تقویت حافظه‌ی کودک نیز کمک کرده و از سلامت مغز آن‌ها محافظت می‌کند. برای مثال، کودک برای ساخت یک کاردستی باید ویژگی‌های اشکال هندسی همچون دایره، مربع، ستاره و... را به خاطر سپرده و آن‌ها را در ذهن خود پردازش کند. او در همین حین از تمام حواس پنجگانه‌ی خود نیز استفاده می‌کند. این تجربه‌ی حسی سبب می‌شود کودک جزییات بیشتری را به خاطر سپرده و سریع‌تر با مفاهیم اساسی آشنا شود.


3. چرا متخصصان باور دارند، ساختن کاردستی برای تقویت تخیل کودک مفید است؟

متخصصان دریافته‌اند که ساختن کاردستی به تقویت خلاقیت کودکان کمک شایانی می‌کند. اما چه چیزی سبب این مزیت شده‌است؟ می‌توان گفت احساس کنجکاوی به عنوان نیروی محرکه‌ی کودک برای تکمیل کاردستی محسوب می‌شود. این احساس غریزی، اشتیاق کودک را برای تجربه‌ی حواس گوناگونی همچون حس لامسه افزایش می‌دهد. به این ترتیب کودک می‌تواند جهان پیرامون خود را بهتر شناخته و از قواعد آن در زندگی روزمره استفاده کند. همچنین کشفیات جدید، تخیل کودک را فعال کرده و تصورات او را نیز تقویت می‌کند.


4. آیا ساختن کاردستی موجب تقویت مهارت‌های اجتماعی کودک نیز می‌شود؟

بله. اگر در هنگام ساختن کاردستی به کودک خود ملحق شده یا فرزندتان این بازی را به صورت گروهی و همراه با دوستان انجام دهد، مهارت‌های اجتماعی او نیز تقویت خواهد شد. این امر به سه روش زیر محقق می‌شود:

  • هنگامی که کودک برای انجام این بازی ساختنی به مشکل برمی‌خورد، از دیگران چاره‌جویی می‌کند.
  • پس از تکمیل کاردستی، اثر هنری خود را به دیگران نشان داده و به این طریق اعتماد به نفس خود را تقویت می‌کند.
  • کودک با کمک دوستان خود، کاردستی را تکمیل کرده و به این طریق روش انجام کارهای گروهی را آموزش می‌بیند.


ساختن کاردستی


5. آیا می‌توان از کاردستی به عنوان اسباب بازی آموزشی نیز استفاده کرد؟

ابزار آموزشی به انواع لوازم تحریر مدرسه محدود نشده و حتی اسباب بازی‌های را نیز شامل می‌شود. در واقع اکثر فعالیت‌های مورد علاقه‌ی کودکان، بستر مناسبی برای آموزش انواع مفاهیم به آن‌ها فراهم می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از کاردستی مفاهیمی همچون علوم طبیعی، هنر، ریاضیات و... را به کودک خود آموزش دهید. جالب است بدانید که استفاده از بازی‌های فکری در دوران پیش‌دبستانی و مدرسه، اشتیاق کودکان برای حضور در فعالیت‌های درسی را افزایش داده و ذهن آن‌ها را برای درک مطالب ‌آن‌ها آماده می‌کند. شما می‌توانید با آموزش ساخت کاردستی جامدادی در سنین خردسالی، روند آموزش کودک را تسریع کنید.


معرفی بهترین کاردستی‌ها برای کودکان خردسال

بسیاری از والدین با فواید ساخت کاردستی آشنا هستند، اما با این حال کودک خود را به دلیل خطرات احتمالی از انجام این فعالیت محروم می‌کنند. در واقع استفاده‌ی کودکان از ابزار تیزی همچون قیچی، سوزن و... هولناک بوده و ساخت کاردستی را به عملیاتی خطرناک تبدیل خواهد کرد. اما امروزه این مشکل توسط تولیدکنندگان بازی فکری برطرف شده‌است. آن‌ها با ساخت وسایل ایمن و بی‌خطر، نگرانی والدین را به حداقل رسانده و لذت ساخت کاردستی را به کودکان خردسال نیز هدیه داده‌اند. برند «خیاط کوچولو» یکی از موفق‌ترین برندهای کاردستی در ایران است که محصولات متنوعی را تولید و به بازار عرضه می‌کند. در ادامه دو محصول پرفروش این برند را معرفی کرده و آموزش ساخت کاردستی جامدادی را برای آن‌ها شرح می‌دهیم.


1. آموزش کاردستی جامدادی خیاط کوچولو طرح آتش نشانی

دوزندگی یکی از مفید‌ترین مهارت‌هایی است که می‌توان آن را در سنین خردسالی به کودک آموزش داد. مطمئنا استفاده از قیچی و سوزن واقعی برای کودکان مناسب نبوده و آن‌ها را با خطرات زیادی مواجه می‌کند. کاردستی جامدادی طرح آتش نشانی یک اسباب بازی کاربردی است که محیطی امن برای دوزندگی کودکان نیز فراهم کرده‌است. این محصول برای کودکان 4 سال به بالا مناسب بوده و طرح جذاب آن اشتیاق کودک برای دوخت و دوز را دو چندان می‌کند. کودک پس از تلاش‌های بسیار کاردستی را تکمیل کرده و در پایان صاحب یک جامدادی زیبا خواهد شد. این شی کاربردی با دستان کودک ساخته شده‌ و همین امر اعتماد به نفس کودک او را افزایش می‌دهد. همچنین استفاده از این محصول در مراکز آموزشی همچون مهد کودک و آموزشگاه‌‌ها مناسب خواهد بود. از محتویات این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تکه‌ پارچه‌های نمدی با طرح ماشین آتش نشانی
  • سوزن پلاستیکی


 

کاردستی جامدادی خیاط کوچولو طرح آتش نشانی

butten01


2. آموزش کاردستی جامدادی پلیسی خیاط کوچولو

کاردستی جامدادی پلیسی نیز مانند محصول قبلی، شرایط دوخت و دوز ایمن را برای کودک فراهم می‌کند. تکه پارچه‌های نمدی دارای سوراخ‌های مشخصی در لبه‌ها هستند که ساخت کاردستی را برای کودک راحت‌تر نیز می‌کند. توصیه می‌شود برای آموزش ساخت کاردستی جامدادی به کودک، ابتدا لبه‌‌ی پارچه‌ها را با چسب مایع به یکدیگر بچسبانید. این کار سبب می‌شود، قطعات پارچه در زیر دست کودک حرکت نکند. از مزایای طرح کاردستی‌ها نیز غافل نشوید. شما می‌توانید در هنگام ساختن این جامدادی و در هنگام ماشین بازی کودکان، شخصیت‌هایی همچون پلیس، دزد، راننده و... را به کودک خود معرفی کرده و قوانین و مقررات را به او آموزش دهید.


کاردستی جامدادی پلیسی خیاط کوچولو


آیا شما نیز از انواع کاردستی برای تقویت مهارت‌های فرزندتان استفاده می‌کنید؟

در قسمت‌های قبلی، شما با انواع کاردستی و مزایای آن‌ها آشنا کردیم. همچنین ضمن آموزش ساخت کاردستی جامدادی، کاربردی‌ترین این محصولات را نیز پیشنهاد دادیم. اکنون که با این موارد آشنا شده و از ایمن بودن ساخت کاردستی برای کودکان خود اطمینان پیدا کرد‌ه‌اید، از این اسباب بازی مفید برای کودک خود استفاده می‌کنید؟

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.