بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان خردسال | هر کدام از ابزارهای خمیر بازی چه پیامدی دارد؟

آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان خردسال | هر کدام از ابزارهای خمیر بازی چه پیامدی دارد؟
زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه ۱۲۳۰ بازدید ۰ نظر

در این مقاله آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان را بخوانید و برای کودک خود بازی با این اسباب بازی را لذت بخش تر کنید.

چرا پسربچه‌ی من از خمیر بازی لذت نمی‌برد؟ چرا دختر خردسال من هیچ خلاقیتی برای خمیر بازی ندارد؟ آیا ورز دادن خمیر بازی برای کودکان کافی است؟ چگونه می‌توان کودکان خردسال را برای خمیر بازی تشویق کرد؟ اگر به تازگی برای فرزند خود یک بسته‌ خمیر بازی مهیا کرده‌باشید، مطمئنا انتظار دارید آثار هنری خارق‌العاده و مبتکرانه از او ببینید. اما آیا از روش‌های خلاقانه برای بازی با خمیر آگاهی دارید؟ آیا می‌دانید کودکان علاوه بر خمیر بازی به چه وسایل جانبی دیگری برای بازی نیاز دارند؟ چنانچه تمایل دارید، فرزندتان از تمام مزایای خمیر بازی بهره‌مند شود، با ما همراه باشید. در این مطلب به آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان پرداخته و وسایل جانبی مورد نیاز آن را معرفی می‌کنیم. همچنین موثرترین شیوه‌های خمیر بازی را نیز شرح خواهیم داد. برای فراهم کردن اوقاتی خوش و آموزنده برای فرزندان خود، با ما همراه باشید.

مزایای خمیر بازی برای کودکان خردسال چیست؟

در بیشتر موارد مربیان در ابتدای سال تحصیلی لیست خرید لوازم تحریر مهد کودک را در اختیار والدین قرار می‌دهند. بدون شک خرید یک بسته خمیر بازی با کیفیت از اولویت‌های این لیست محسوب می‌شود. به نظر شما، اهداف آموزشی مربیان چیست؟ آن‌ها قصد دارند چه مفهومی را با کمک خمیر بازی به کودکان آموزش دهند؟ جالب است بدانید این اسباب بازی جذاب، مصارف درمانی نیز دارد. اکثر کادردرمانی از انواع خمیر بازی برای تقویت دست بیماران خردسال خود استفاده می‌کنند. در این بخش فواید خمیر بازی را برای شما شرح می‌دهیم. بنابراین شما می‌توانید اهداف آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان را شناسایی کرده و شیوه‌های موثرتری برای خمیر بازی فرزندتان به کار بگیرید. به صورت کلی، مهم‌ترین فواید خمیر بازی به شرح زیر هستند:

1. خمیر بازی چه مهارت‌های حرکتی را تقویت می‌کند؟

مهم‌ترین مهارتی که در طول آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان تقویت می‌شود، مهارت‌های ظریف دست‌ورزی خواهد بود. فعالیت‌های کودک در زمان بازی با خمیر به قالب زدن، ورز دادن، صاف کردن، شکل دادن، برش زدن و... محدود شده و به این ترتیب، عضلات بزرگ و کوچک دست او تقویت می‌شود. تقویت این عضلات نیز به کودک کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی حرکات خود داشته باشد. تاثیر این عامل زمانی بیشتر می‌شود که کودک از ابزار جانبی مناسبی نیز در کنار خمیر بازی استفاده کند.


خمیر بازی برای نوشتن کودکان


2. آیا خمیر بازی کودک را برای نوشتن آماده می‌کند؟

پایه‌ی مهدکودک، فرصت مناسبی است که فرزند خود را برای ورود به مدرسه آماده کنیم. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که کودکان دبستانی آموزش می‌بینند، مهارت نوشتن است. به همین دلیل، مربیان مهد کودک نیز تلاش می‌کنند با تقویت عضلات دست و به خصوص انگشتان کودک، او را برای فراگیری مهارت نوشتن آماده کنند. آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، یکی از موثرترین روش‌هایی است که شیوه‌ی صحیح در دست گرفتن قلم را به آن‌ها یاد می‌دهد.

3. خمیر بازی چگونه تخیل کودک را فعال می‌کند؟

از انواع اسباب بازی کودک می‌توان به محصولاتی اشاره کرد که امکان بازی آزادانه را برای او فراهم می‌کند. خمیر بازی نیز از انواع بازی‌های بی‌قاعده‌ای است که هیچ چهارچوب و قانونی را به کودک تحمیل نکرده و دست او را برای ابداع اشکال جدید باز می‌گذارد. همچنین برای آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان شیوه‌های متنوعی پیش رو دارید. شما می‌توانید از ابزار خمیر بازی استفاده کرده و کودک را برای به کار بردن خلاقیت خود تشویق کنید. حتی اگر از کودک خود بخواهید که حجم خمیری خود را مطابق با الگوهای از پیش تعین‌شده بسازد، باز هم کودک خلاقیت خود را در ساخت آن دخیل می‌کند.

4. آیا خمیر بازی عملکرد چشم و دست را هماهنگ می‌کند؟

بله. یکی از موثرترین روش‌ها برای هماهنگ کردن حواس پنجگانه با یکدیگر، آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان است. همچنین استفاده از ابزار خمیر بازی می‌تواند به تکامل بیشتر این مهارت‌های اساسی کمک کرده و تاثیر آن را چندین برابر کند.

5. خمیر بازی چگونه مهارت‌های اجتماعی کودکان را تقویت می‌کند؟

کودکان در طول بازی با خمیر، وارد یک دنیای منحصر به فرد می‌شوند و خجالت را کنار می‌گذارند. به همین دلیل مربیان مهد کودک با آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، مهارت‌های دوست‌یابی شاگردان خود را تقویت کرده و احساس تنهایی آن‌ها را از بین می‌برند. همچنین کودکان در طول بازی کردن در مورد مشکلات خود صحبت کرده و به دنبال راه‌حلی برای آن‌ها هستند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از محصولات مشابهی همچون لگو، ربات و رنگ انگشتی با ابزار و... نیز مزایای مشابهی برای کودکان به ارمغان بیاورید.

6. چگونه می‌توان تمرکز کودک را با خمیر بازی افزایش داد؟

کودک در زمان خمیر بازی در گوشه‌ای نشسته و تمام حواس خود را بر بازی متمرکز می‌کند. به این ترتیب تمرکز او برای انجام فعالیت‌های دیگر نیز تقویت می‌شود. این ویژگی سبب شده تا خمیر بازی یکی از مناسب‌ترین اسباب بازی‌های موجود در بازار برای کودکان پیش فعال شناخته شود. توجه داشته باشید که هرچه آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان سرگرم‌کننده‌تر باشد، آن‌ها برای مدت طولانی‌تری متمرکز می‌مانند. بنابراین توصیه می‌شود در کنار خرید خمیر بازی، حتما ابزار لازم را نیز برای فرزند خود تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: مهمترین اهداف خمیر بازی در پیش دبستانی

7. آیا خمیر بازی استرس کودکم را کاهش می‌دهد؟

بدون شک کودکان در هنگام خمیر بازی، احساس مثبتی را تجربه می‌کنند. در واقع، بافت خمیر بازی به گونه‌ای است که ورز دادن آن، استرس کودکان را تخلیه کرده و به ذهن آن‌ها آرامش می‌دهد. بنابراین اگر فرزند شما همواره احساس بی‌قراری کرده و مضطرب است، کافی است مقداری خمیر بازی را در اختیار او قرار بدهید. توصیه می‌شود در طول آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، فعالیت‌های آرامش‌بخشی همچون ورز دادن، له کردن و فشار دادن خمیر را نیز به آن‌ها آموزش دهید. توجه داشته باشید که کودکان در طول انجام این فعالیت‌ها، احساسات و حالات روانی خود را به نمایش گذاشته و شما می‌توانید از این طریق، مشکلات پنهان آن‌ها را نیز درک کنید.


خمیر بازی برای کودکان استرسی


ابزارهای لازم برای خمیر بازی کدامند؟

همانطور که در بخش قبلی بیان کردیم، استفاده از ابزار جانبی برای خمیر بازی می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای برای کودکان داشته باشد. البته توجه داشته باشید که کیفیت خمیر بازی نیز نقش موثری در میزان بهره‌مندی از فواید آن دارد. به صورتی که اگر بافت خمیر بازی بسیار شل باشد، اشتیاق کودک برای خمیر بازی به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. همچنین بافت بسیار سفت خمیر بازی نیز سلامت کودکان را به خطر انداخته و تقویت مهارت‌های دست‌ورزی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. با توجه به نکات گفته شده می‌توان گفت، «خمیر بازی 12 رنگ آریا مدل آویز وکیومی با ابزار» مناسب‌ترین محصول برای آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان خواهد بود. فرزند شما با استفااده از این محصول می‌تواند از تمام فواید خمیر بازی بهره‌مند شده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد. از جزییات این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 12 عدد خمیر بازی
 • 1 عدد غلتک
 • 1 عدد قیچی پلاستیکی
 • 2 عدد قالب
 • 3 عدد ابزار پلاستیکی


علاوه بر خمیر بازی، موثرترین ابزار خمیر بازی نیز به شرح زیر است:

 • انواع قالب‌های شکلی
 • قالب‌های سه بعدی
 • وردنه
 • کاتر پلاستیکی
 • قیچی
 • چاقوی پلاستیکی
 • میله
 • سرنگ شکلی
 • و...


خمیر بازی وکیومی 12 رنگ آریاخرید خمیر بازی 12 رنگ آریا مدل آویز وکیومی با ابزار


موثرترین شیوه‌ی خمیر بازی برای کودکان کدام است؟

آیا از بی‌نظمی‌ و کثیف‌کاری‌های خمیر بازی واهمه دارید؟ از جنبه‌ی آموزشی خمیر بازی چه می‌دانید؟ انواع خمیر بازی به عنوان یک وسیله‌ی انگیزشی شناخته می‌شود که می‌تواند به پیشرفت تحصیلی کودک نیز کمک کند. کافی است برای بهره‌مندی از فواید خمیر بازی، روش‌های زیر را به منظور آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان در نظر بگیرید:

1.  خمیر بازی را نیشگون بگیر.

چنانچه ابزار جانبی خمیر بازی در دسترس شما نیست، نگران نباشید. کودک می‌تواند تنها با استفاده از انگشتان خود، عضلات بزرگ و کوچک دستهایش را تقویت کند. به این منظور از فرزند خود بخواهید که یک لوله‌ی بزرگ خمیری تهیه کند. سپس با استفاده از انگشتان خود، آن را نیشگون بگیرد، له کند یا ورز بدهد. این آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، تقویت عضلات شست آن‌ها را به همراه دارد.

2. خمیر بازی رو با وردنه صاف کن.

استفاده از وردنه، عضلات دست و بازوی کودک را به شیوه‌ی موثرتری تقویت می‌کند. بنابراین ابتدا از کودک خود بخواهید خمیر را بر روی میز کار قرار داده و سپس آن را با کمک وردنه‌ی پلاستیکی یا شیرینی پزی صاف و پهن کند. برای تشویق کودکان برای انجام این تمرین، می‌توانید مراحل پخت نان را نیز از این طریق به فرزند خود آموزش دهید.

3. لوله‌های خمیری رو قیچی کن.

در این آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، از آن‌ها بخواهید که مارهای بلند و کشیده‌ی خمیری را تهیه کنند. بهترین روش برای تولید این لوله‌های خمیری نیز غلتاندن آن بر روی یک سطح صاف خواهد بود. در مرحله‌ی بعد نیز از کودک بخواهید لوله‌های خمیری را با کمک قیچی به قطعات کوچکتری تبدیل کند. ایمن‌ترین قیچی‌ها برای انجام این تمرین، محصولاتی هستند که یک لایه‌ی محافظ در قسمت دسته و تیغه‌ی قیچی دارند.

4. سوسیس‌های خمیری رو با چاقو تکه‌تکه کن.

آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان می‌تواند مهارت‌های روزمره را در آن‌ها تقویت کند. برای مثال، شما می‌توانید با استفاده از خمیر بازی شیوه‌ی در دست گرفتن قاشق، چنگال و چاقو را به فرزند خود آموزش دهید. برای این کار، خمیر بازی را به شکل سوسیس‌های خوراکی درآورده و از کودک خود بخواهید تا با استفاده از چاقوی پلاستیکی آن‌ها را به قطعات کوچکتر تبدیل کند. این بازی می‌تواند عضلات انگشت اشاره و مچ دست را در کودک تقویت کند.


چاقو خمیر بازی


5. روی خمیر بازی بافت ایجاد کن.

ایجاد کردن بافت‌های منظم بر روی خمیر بازی، کودکان را برای مدت طولانی سرگرم‌کرده و قوه‌ی تجسم آن‌ها را تقویت می‌کند. برای این کار کافی است، یک چنگال پلاستیکی در اختیار فرزند خود قرار داده و از او بخواهید که خطوط عمودی و منظمی را بر روی سطح صاف خمیر ایجاد کند. تکرار این فعالیت نیز عضلات انگشتان کودک را تقویت خواهد کرد.

6. اجسام مختلف را در خمیر بازی فرو کن.

با استفاده از خمیر بازی یک تپه‌ی خمیری درست کرده و از کودک خود بخواهید تا اشیا بزرگ و کوچکی همچون دکمه، صدف، سنگریزه، لگو اسباب بازی و... را درون آن فرو کند. در طول انجام این فعالیت عضلات انگشت شست و اشاره کودک تقویت شده و مهارت‌های ظریف حرکتی او بهبود می‌یابد. شما می‌توانید از کودک خود بخواهید این اشیا را از خمیر نیز بیرون کشیده و عضلات مچ دست خود را نیز تقویت کند.

7. غذای خمیری درست کن.

کودکان علاقه‌ی خاصی به آشپزی کردن دارند. احتمالا به همین دلیل است که در سالیان اخیر، خرید اسباب بازی آشپزخانه‌ کودک نیز مورد استقبال قرار گرفته است. برای این آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان، چند ظرف ساده‌ی آشپزخانه را در اختیار فرزندتان قرار داده و از او بخواهید یک وعده‌ غذای جذاب را با استفاده از خمیر بازی تهیه کند. اجازه دهید کودک از تخیل خود استفاده کرده و هرگونه غذا و شیرینی که دوست دارد را آماده کند. این بازی، درک فضایی کودک را بهبود بخشیده و عضلات دست او را تقویت می‌کند.

کودک شما چگونه با خمیر، بازی می‌کند؟

کودکان همیشه روش‌های خلاقانه و جذابی برای بازی با خمیر پیدا می‌کنند. شما می‌توانید این روش‌های جذاب بازی با خمیر را برای ما ارسال کرده و دیگر دوستان آریالندی را در آموزش کار با خمیر بازی برای کودکان یاری رسانید. از اینکه تا پایان همراه بودید، متشکریم!

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.