بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

25 روش برای سرگرم کردن بچه‌ها در نوروز 1400

25 روش برای سرگرم کردن بچه‌ها در نوروز 1400
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۴۲۳ بازدید ۰ نظر

اگر برای سرگرم کردن بچه‌ها در تعطیلات نوروز ایده‌ای ندارید این مقاله را مطالعه کنید.ما به شما روش های سرگرم شدن در عید نوروز را میگوییم

راه‌های آسانی برای سرگرم کردن بچه‌ها وجود دارد. باتوجه به اینکه نوروز ۱۴۰۰ و تعطیلات آن را به دلیل ویروس کرونا مجبوریم در خانه بمانیم، می‌توانیم با روش‌هایی بچه‌ها را سرگرم کنیم تا تعطیلات نوورز ۱۴۰۰ خاطره‌انگیز شود. در ادامه به ۲۵ روش برای سرگرمی بچه‌ها در نوروز ۱۴۰۰ پرداخته شده است. لطفا با مطالعه مقاله تا انتها همراه ما باشید.


۱. ساختن سفره هفت‌سین با خمیربازی


درست کردن گل با خمیربازی


یکی از سرگرمی‌های که بچه‌ها از انجام آن خسته نمی‌شوند، بازی با خمیر بازی است. به کودکتان پیشنهاد درست کردن سفره‌هفت سین با خمیر بازی را بدهید.


۲. نورزو ۱۴۰۰ و شاه‌بازی در خانه

درست است که ویروس کرونا باعث محدودیت شده، اما می‌توانیم در خانه، آیین‌های نوروزی را برپا کنیم و شاد باشیم. بازی میرنوروزی یکی از این آیین‌هاست. پیشنهاد می‌کنیم در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ در خانه آن را بازی کنید. میرنوروزی یکی از رسم‌هایی است که در گذشته انجام می‌شده است. بازی شاه و وزیر و جریمه سبیل آتشین –الهام گرفته از این رسم- یکی از تفریحات دورهمی‌های خانوادگی دوران بچگی ما بود. اما بازی شاه بازی یا همان میرنوروزی چه بوده است؟

در زمان‌های قدیم نوروز که می‌شد، در اولین چهارشنبه بهار، مردم یکی از افراد را به عنوان «شاه چند روزه» انتخاب می‌کردند و تا ۵ روز هر آنچه او دستور می‌داد، باید اجرا می‌شد. در این بازی علاوه بر شاه چندروزه، نقش‌های دیگری مانند وزیر دست راست و وزیر سمت چپ، منشی (که دستورات شاه چند روزه را ثبت می‌کرد)، جلاد و آوازه‌خوان وجود داشت. بازی شاه‌بازی (یا همان میرنوروزی) یکی از سرگرمی‌های مردم آن روز بود و در روز پنجم که پایان حکمرانی شاه چندروزه بود او را تنبیه می‌کردند.

شما می‌توانید در نوروز ۱۴۰۰ این رسم دیرینه را در خانه و با بچه‌ها زنده نگه دارید. هر یک از بچه‌ها می‌توانند نقشی به عهده بگیرند و مجازات‌ها و پاداش‌ها تعیین شده توسط شاه چند روزه یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این بازی خواهد بود.


⇐مطالب مرتبط: بهترین بازی‌های کارتی برای تعطیلات عید


۳. پانتومیم با فامیل با کمک تماس تصویری

بازی پانتومیم یکی از بازی‌های جذاب در دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه است. پیشنهاد ما این است که پانتومیم را به صورت مجازی بازی کنید. به دوستان و اعضای فامیل‌تان که کودک هم‌سن و سال شما دارند این پیشنهاد را بدهید. با آنهایی که حاضر به بازی شدند روز و ساعتی را برای تماس تصویری مشخص کنید. در تماس تصویری از بچه‌ها بخواهید بازی پانتومیم را انجام دهند و سایرین حدس بزنند. مطمئن باشید لحظات شاد و خنده‌داری در پیش رویتان خواهد بود. یادتان باشد به یک نفر بسپارید تا در حین بازی اسکرین شات بگیرد و بعدا آنها را با تاریخش چاپ کنید.


۴. آشپزی و پخت کیک با بچه‌ها


پخت کیک با بچه‌ها


از بچه‌ها بخواهید در پخت کیک، درست کردن میان وعده‌ها و یا حتی وعده‌های غذایی به شما کمک کنند. برای مثال می‌توانید از آنها بخواهید با چند ماده غذایی، سبزیجات و صیفی‌جات، غذا و یا میان وعده جدیدی درست کنند. خوراکی اختراعی را به نام فرزندتان ثبت کنید. مانند سیب‌زمینی سرخ شده با دورچین ویژه ساراپز، نوروز ۱۴۰۰


۵. بازدید از تور مجازی موزه‌ها

حالا که به دلیل شرایط قرنطینه نمی‌توان به سفر رفت و از موزه‌ها دیدن کرد. می‌توان از قابلیت تور مجازی برخی از موزه‌های ایرانی و خارجی استفاده کرد. مانند:

• بازدید مجازی از موزه ایران باستان

• بازدید مجازی از کاخ سعدآباد

• بازدید مجازی از موزه های بانک ملی

• بازدید مجازی از موزه لوور

• بازدید مجازی از موزه بریتانیا

برای اینکه حوصله بچه‌ها سر نرود. می‌توان مسابقه و جایزه‎ای، چاشنی بازدید از تور مجازی موزه تعیین کنید تا بچه‌ها با شما همراه شده و با دقت بیشتری دیدنی‌های موزه را ببینند.


۶. بازی گنج‌های پنهان را پیدا کنید

در این بازی، پدر و مادر با همفکری هم این بازی را طراحی کنند و در جای جای خانه، اشیایی را پنهان کنند. سپس نقشه گنجی را رسم کرده و از بچه‌ها بخواهید نقشه را رمزگشایی کرده و گنج‌ها را پیدا کنند.


۷. لیگ بازی نقطه بازی، اسم فامیل راه بیندازید

لیگ ترکیبی از بازی‌های نقطه بازی، اسم فامیل، بازی حدس زدن کلمه، هوپ، مشاعره، انتخاب نام با اول حروف به راه بیندازید. برای جذاب‌تر شدن لیگ، جایزه گران قیمتی برای لیگ تعیین کنید که هیجان و رقابت بازی زیاد شود.کسی که بیشترین امتیاز را کسب کرد، به عنوان برنده لیگ بازی‌های نوروز ۱۴۰۰ می‌شود تا سال لیگ نوروزی سال بعد.


۸. تکمیل پازل

یکی از سرگرمی‌هایی که کل تعطیلات را می‌توان با آن سرگرم بود، تکمیل پازل ۱۰۰۰ قطعه ای است.


۹. حباب بازی


بچه‌ها و حباب‌بازی


با محلول مایع ظرف‌شویی و آب، حباب درست کنید و مسابقه بگذارید که کدام‌یک حباب بزرگتری درست می‌کند.


۱۰. قایق کاغذی درست کنید و قصه آن را تعریف کنید

با کاغذ روزنامه و مجله، قایق کاغذی و آدمک درست کنید و در آب بیاندازید و از کودکتان بخواهید برایتان قصه آن را تعریف کند.


۱۱. آزمایش‌های علمی انجام دهید


پدر و پسری در حال آزمایش


یکی از سرگرمی‌های جالب برای بچه‌ها آزمایش‌های علمی است. درست کردن کاغذ ابر و بادی یکی از این آزمایش‌هاست. یک ظرف مستطیل شکل بردارید. در آن آب بریزید. سپس کمی جوهر در آن ریخته و با خودکار، محلول آب و جوهر را هم بزنید. زمانی که طرح دلخواه با جوهر روی آب شکل گرفت، یک کاغذ سفید را روی سطح آب بگذارید. پی از یک دقیقه، کاغذ را از روی آب برداشته و بگذارید خشک شود. کاغذ ابر و بادی شما آماده است. درست کردن مهر برجسته با سیب‌زمینی و گواش یکی از جذاب‌ترین آزمایش‌ها بین بچه‌هاست.


۱۲. سایه‌بازی در شب‌های نوروز ۱۴۰۰

شب‌ها بعد از شام، زمانی را به سایه‌بازی اختصاص دهید و با انگشتان دست شکلک‌های مختلفی را درست کنید.


۱۳. لانه برای پرندگان درست کنید

بهار که می‌شود، یاکریم‌ها یکی از پرندگانی است که روی هر کجا که فکرش را بکنید لانه‌ای درست می‌کنند. اگر در محله شما یاکریم زیاد است. از کودکتان بخواهید تا با تکه‌های چوب با سلیقه خودش لانه و جای غذایی درست کنند و در یک جای امن برای لانه گزینی آنها انتخاب کنید. در پایان تعطیلات شاهد تخم گذاشتن یاکریم‌ها خواهید بود.


۱۴. از بچه‌ها بخواهید نقشه خانه و محله‌تان را رسم کنند


ترسیم نقشه محله


از بچه‌ها بخواهید نقشه اتاقشان، تمام بخش‌های خانه، ساختمان‌های همسایه و مغازه‌ها در محله‌تان را رسم کنند. شما می‌توانید ابتدا آنها را با موقعیت ماهواره‌ای خانه‌تان در نقشه گوگل آشنا کنید. آنها با کمک ماهواره گوگل می‌توانند ساختمان خانه و محله را از بالا ببینند. بچه‌ها با دیدن نقشه ماهواره‌ای گوگل، راحت‌تر می‌توانند نقشه اتاق و بخش‌های مختلف خانه از نمای بالا را رسم کنند. از نقشه ماهواره‌ای جاذبه‌های شهرتان دیدن کنید.


۱۵. از نقشه ماهواره‌ای جاذبه‌های شهرتان دیدن کنید.


نقشه ماهواره‌ای میدان آزادی تهران

اگر نقشه‌کشی برای بچه‌ها جالب بود، می‌توانید نقشه ماهواره‌ای جاذبه‌های دیدنی شهرتان را در گوگل جستجو کنید و آن جاذبه‌هایی را که بچه‌ها از نزدیک دیدن کرده‌اند را به آنها نشان دهید و از آنها بخواهید خودشان را در آن محل تصور کنند و شروع به کشیدن نقشه دیدنی‌های شهرتان کنند. نقشه ماهواره‌ای برج آزادی تهران و چمن‌زارهای آن یکی از جالب‌ترین تصاویر ماهواره‌ایست.


۱۶. درست کردن اوریگامی را یاد بگیرید

اوریگامی یکی از محبوب‌ترین کاردستی‌های هنری در جهان است. تعطیلات نوروز فرصتی برای یادگیری درست کردن اشکال با کمک تا کردن کاغذ است. در اینترنت ویدئوهای آموزش ساخت اوریگامی را می‌توانید پیدا کنید.


۱۷. مطالعه کتاب و نوشتن داستان


کودک و مطالعه کتاب


از فرزندتان بخواهید، کتاب داستانی را مطالعه کنند. سپس خلاصه داستان آن را به صورت کتابچه‌ای درست کند که نویسنده و تصویرگر آن خود او است و روی جلد آن بنویسد منتشر شده در نوروز ۱۴۰۰. به کودکتان پیشنهاد دهید که در کتابش از برچسب‌ها، گل، شاخ و برگ‌های خشک شده استفاده کند.


۱۸. به نمایشِ تئاتر بچه‌هایتان بروید


کودک و نمایش عروسکی


از بچه‌ها بخواهید براساس کتاب داستان و یا هر داستان خیالی،نمایش‌نامه‌ای را بنویسند. سپس تدارکات برگزاری نمایش مانند دکور صحنه، لباس و طراحی بلیط کاغذی روز نمایش را آماده کنند.


۱۹. آموزش بافتنی، قلاب‌بافی، دوخت کوبلن و شماره‌دوزی

یادگیری بافتنی، قلاب بافی، کوبلن و شماره‌دوزی یکی از سرگرمی‌هایست که برای بچه ها جذاب است. بویژه زمانی که نتیجه تلاش و کارشان را می‌توانند ببینند. مانند بافتن شال گردن ساده


۲۰. لیگ بازی‌های رومیزی و فکری راه بیندازید

یکی از سرگرمی‌هایی که امروزه برای بچه‌ها و بزرگترها جذاب است، بازی‌های رومیزی و فکری است. تنوع این بازی‌ها و جذابیت آنها به حدی است که بچه‌ها ساعت‌ها مشغول آن می‌شوند.


معرفی بازی: شاه دزد وزیر


۲۱. آوازخوانی و برگزاری کنسرت بچه‌ها


کنسرت نوه و پدربزرگ

به بچه ها پیشنهاد بدهید با شعرهایی که از حفظ هستند کنسرتی برگزار کنند. آن هم به سبک خوانندگی مورد علاقه شان. قسمتی از خانه را برای برگزاری کنسرت فرزندتان آماده کنید.


۲۲. سبزیجات بکارید

اگر در خانه‌تان حیاط دارید بذر صیفی‌جات مختلف را تهیه کنید و در باغچه بکارید. در غیر اینصورت می‌توانید در گلدان، سبزیجات، گوجه گیلاسی، فلفل و سبزی خوردن بکارید.


۲۳. شجره خانوادگی‌تان را رسم کنید


شجره خانوادگی


با کشیدن شجره خانواگی بچه‌ها را با پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و مفهموم اجداد آشنا کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم، عکس تک تک اعضای شجره خانواده‌تان را چاپ کرده و در آن بچسبانید. سپس آنها را قاب کنید.


۲۴. تماشای جدیدترین انیمیشین‌های ۲۰۲۱


بچه‌ها درحال تماشای انیمیشن


تماشای انیمیشن یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه بچه‌هاست. معروف‌ترین انیمیشن‌های ۲۰۲۱ که تماشای آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم عبارتند از:

• روح

• رایا و آخرین اژدها

• بتمن- روح اژدها

• اِرویگ و جادوگر

• اسکوبی دو- شمشیر و اسکوب

• پیتر خرگوشه ۲

• تام و جری


۲۵. درست کردن ساعت آفتابی

بچه‌ها را با ساعت آفتابی و چگونگی تشخیص زمان با مکان خورشید در آسمان آشنا کنید. برای ساخت ساعت آفتابی نیاز به یک مقوا و یک چوب دارید. با مقوا یک دایره یا مربع برش بدهید و در وسط آن چوبی بگذارید. زمانی که خورشید در آسمان است، آن را در یک جای مشخص قرار دهید. سایه هر راس ساعت را در دایره مقوایی مشخص کنید.


نتیجه‌گیری

اگر هر یک از این پیشنهادها را در تعطیلات نوروز انجام بدهید، مطمئن باشید نوروز ۱۴۰۰ یکی از بهترین نوروزها برای بچه‌ها می‌شود. یادتان باشد از لحظه‌های مختلف هر فعالیت عکس بگیرید. بعد همگی با هم، از بین آنها تعدادی را برای چاپ، انتخاب کنید. با چاپ آن‌ها خاطرات نوروز ۱۴۰۰ را به یاد ماندنی کنید.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.