بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان

بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۳۵۴ بازدید ۰ نظر

بهترین عیدی برای نوجوان‌ها چیست؟ این مقاله مهمترین نکات+ایده هایی برای خرید بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان را به شما معرفی می‌کند

از عید‌ی‌هایی که در دوران کودکی دریافت کرد‌ه‌اید، خاطره‌ای به یاد دارید؟ اسکناس‌های نو، کتاب‌های کودکانه و هزاران هدیه‌ی به یاد ماندنی دیگر. با فرا رسیدن سال نو، مراسم و آداب کهن این جشن باستانی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. عیدی دادن و عیدی گرفتن نیز یکی از آداب عید نوروز است که خاطرات خوشی را برای کودکان و نوجوانان به یادگار می‌گذارد. اگر قصد دارید برای فرزند یا دوستان نوجوان خود عیدی تهیه کنید، با ما همراه باشید. در این مطلب شما را با نکات مهم خرید عیدی برای نوجوانان آشنا می‌کنیم. همچنین چند ایده برای خرید بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان پسر و دختر را نیز ارائه خواهیم داد.


نکات مهم برای انتخاب بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان

انتخاب بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان و کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. عیدی برای نوجوانان یک هدیه‌ی ساده نبوده و معانی گوناگونی را برای آن‌ها تداعی می‌کند. نوجوانان خاطرات عیدی گرفتن خود را برای مدت‌ها حفظ کرده و در بزرگسالی نیز از آن‌ها صحبت می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام خرید عیدی به نکات ضروری دقت کرده و از سلامت روانی فرزندتان محافظت کنید. از نکات مهم برای عیدی دادن به نوجوانان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


1. آیا شیوه‌ی عیدی‌دادن نقش موثری در سلامت روانی نوجوانان دارد؟

بله. متخصصان دریافته‌اند که کودکان و نوجوانان در مورد شیوه‌ی دریافت هدایا و مخصوصا عیدی حساس هستند. اگرچه اکثر افراد از این مراسم کهن، خاطرات شیرینی به یاد دارند، اما در مواردی خاطرات تلخ و گزند‌ه‌ای نیز از عیدی‌گرفتن بیان می‌شوند. بیشتر این خاطرات ناخوشایند ناشی از تبعیض‌ها و رفتارهای نامناسبی هستند که بزرگترها در هنگام عیدی دادن نسبت به نوجوانان اعمال می‌کنند. توصیه می‌شود همواره عیدی را با نهایت احترام به نوجوانان اهدا کرده و بین آن‌ها و کودکان خردسال تفاوتی قائل نشوید.


2. آیا سن و سلیقه‌ی کودک در انتخاب عیدی‌های غیرنقدی تاثیرگذار است؟

اگر قصد دارید از انواع اسباب بازی جدید برای عیدی نوجوانان خود استفاده کنید، به دو عامل مهم سن و سلیقه‌ی کودک توجه داشته باشید. بهترین عیدی برای نوجوانان هدیه‌ای است که نیازهای آنان را برطرف کرده و مطابق با سلیقه‌ی نوجوانان باشد.


3. آیا عیدی‌گرفتن اسکناس نو برای نوجوانان اهمیت دارد؟

بسیاری از خانواده‌های ایرانی ترجیح می‌دهند از هدایای نقدی برای عیدی نوجوانان خود استفاده کنند. اگر تجربه‌ی دریافت عیدی نقدی را داشته باشید، صدای خشک و بوی مطبوع اسکناس‌های نو را به خاطر خواهید داشت. کودکان و نوجوانان برای اسکناس نو ارزش زیادی قائل هستند. آن‌ها تفاوت پول کهنه و خرد را با پول نو و درشت درک می‌کنند. بنابراین هرگز به بهانه‌ی اینکه نوجوان بزرگ شده‌ و احتیاجی به دریافت پول نو ندارد، لذت دریافت اسکناس جدید را از او دریغ نکنید.


عیدی‌گرفتن


4. آیا دریافت و پس‌انداز عیدی نقدی کودکان و نوجوانان صحیح است؟

مطمئنا پس‌انداز کردن پول، یک رفتار سالم و مفید است که باید آن را در سنین کودکی به فرزند خود آموزش دهید. اما هرگز بدون مقدمه، عیدی کودک را از او نگیرید. پیش از هر چیز با فرزند خود صحبت کنید. از او بپرسید که آیا به عیدی خود نیاز دارد؟ اگر کودک ترجیح داد که عیدی نقدی خود را برای خرید یک محصول هزینه کند، با او به فروشگاه رفته و کالای مورد نظر را خریداری کنید. اما اگر کودک نسبت به پس‌انداز کردن پول خود علاقه نشان داد، می‌توانید در مورد نحوه‌ی پس‌انداز کردن با او مشورت کرده و سپس اقدامات مناسب را انجام دهید. 


⇐ بیشتر بخوانید: اولین و مهمترین گام برای ارتباط با نوجوانان5. نوع عیدی چه تاثیری در سلامت روانی کودکان و نوجوانان دارد؟

کودکان و نوجوانان بیشتر از نوع هدیه و عیدی به محبت افراد توجه می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان، کالایی است که با تمام محبت خریداری شده و به ‌آن‌ها اهدا می‌شود. همچنین توصیه می‌شود از مقایسه کردن هدایای فرزندانتان با دیگران بپرهیزید. این رفتار برای ذهن و سلامت روان نوجوانان نامناسب بوده و اعتماد به نفس آن‌ها را خدشه‌دار می‌کند. همچنین این مقایسه‌ها یک رقابت ناسالم میان نوجوان و دوستانش‌‌ ایجاد می‌کند که موجب تخریب احساسات او نیز خواهد شد.


6. چگونه با استفاده از رسم عیدی گرفتن، آداب سپاسگزاری را به فرزند خود آموزش دهیم؟

آداب و رسوم عید نوروز سرشار از احساس قدردانی و سپاسگزاری است. شما می‌توانید با استفاده از رسم عیدی گرفتن، نحوه‌ی سپاسگزاری را به فرزندان خود آموزش دهید. اما چگونه؟ پیش از رفتن به مهمانی، برای کودک خود شرح دهید که مبلغ یا نوع عیدی مهم نیست، بلکه احساس خوشایند دو طرف ارزشمند خواهد بود. سپس به او توصیه کنید که پس از دریافت عیدی، حتما از شخص مورد نظر تشکر کند.


بهترین هدیه برای عیدی پسرها

امروزه بیشتر نوجوانان سرگرم بازی‌های کامپیوتری و تلفن‌های هوشمند خود هستند. آن‌ها به تکنولوژی‌های روز و اسباب بازی‌های مدرن وابسته شده و به این ترتیب قسمت اعظمی از ساعات مفید خود را از دست می‌دهند. در نتیجه می‌توان گفت بهترین هدیه برای عیدی پسران نوجوان محصولاتی هستند که لحظه‌ای آن‌ها را از تلفن همراه و... دور کرده و سطح فعالیت ذهنی و بدنی آن‌ها را افزایش می‌دهد. در ادامه برخی از بهترین ایده‌ها را برای عیدی پسران نوجوان پیشنهاد می‌دهیم.


بهترین هدیه برای عیدی


1. اسباب بازی لگو

انواع اسباب بازی لگو بر اساس رده‌ی سنی به سه گروه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تقسیم می‌شوند. همچنین بسته‌بندی‌های لگوی نوجوانان شامل 500 تا 1000 قطعه آجر پلاستیکی می‌شوند. انواع لگو اسباب بازی موضوع مشخصی را ارائه داده و داستان‌های جوان‌پسند و جذابی را دنبال می‌کنند. استفاده از این محصولات اوقات شاد و مفرحی را برای نوجوانان به همراه آورده و قدرت تخیل آن‌ها را تقویت می‌کند. 


2. بازی ربات

بازی‌های رباتیک از مدرن‌ترین و جذاب‌ترین اسباب بازی‌های نوجوانان محسوب می‌شوند. این اسباب بازی‌های جذاب در سه نوع ساختنی، شارژی و کنترلی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به بودجه و نیاز فرزند خود، یکی از این سه مدل را تهیه کرده و به او عیدی بدهید. استفاده از این محصولات نه تنها کودک را سرگرم می‌کند، بلکه ابتکار و نوآوری او را نیز تقویت خواهد کرد. البته انواع ربات ساختنی در این مورد تاثیر بیشتری دارند، زیرا نوجوان می‌تواند با استفاده از نیروی تخیل و دستان خود یک ربات کاربردی ساخته و با مفاهیم مهندسی نیز آشنا شود.


3. ماشین اسباب بازی

اگر فرزند نوجوان شما عاشق سرعت و هیجان است، انواع ماشین اسباب بازی جدید به عنوان بهترین هدیه برای عیدی او شناخته می‌شود. این محصولات در سه دسته‌ی ساده، شارژی و کنترلی در بازار موجود است. ماشین‌های ساده و شارژی برای کودکان خردسال مناسب بوده و استفاده از ماشین‌های کنترلی مورد پسند نوجوانان است. توصیه می‌شود در هنگام خرید ماشین کنترلی، ابتدا با فرزند خود مشورت کرده و از سلیقه و نیازهای او مطمئن شوید.


4. انواع اسباب بازی ورزشی

امروزه نوجوانان ساعات زیادی را مقابل تلویزیون و مانیتور سپری می‌کنند. استفاده از انواع اسباب بازی ورزشی همچون دوچرخه، اسکوتر و... سطح فعالیت بدنی نوجوانان را افزایش داده و آن‌ها را با دنیای ورزش آشتی می‌دهد. همچنین انجام بازی‌های ورزشی که به صورت دسته‌جمعی برگزار می‌شوند نیز مهارت‌های اجتماعی کودک را تقویت کرده و اعتماد به نفس او را دو چندان می‌کند. محبوب‌ترین اسباب بازی‌های ورزشی برای نوجوانان به شرح زیر هستند:

 • اسکوتر برقی
 • راکت بدمینتون
 • ست بسکتبال
 • ست لباس ورزشی تیم‌های محبوب
 • دوچرخه


بهترین هدیه برای عیدی دخترها

معمولا خرید هدیه برای کودکان راحت‌تر از انتخاب عیدی برای نوجوانان است. کودکان از دریافت هرگونه هدیه‌ی کوچک و بزرگی استقبال کرده و هیجان‌زده می‌شوند. برای مثال کافی است برای عیدی کودک خود یک بسته کرایون نقاشی به او هدیه داده و شاهد لبخند رضایت‌بخش او باشید. اما با شروع دوره‌ی نوجوانی علایق فرد شکل گرفته و شخصیت او ساخته می‌شود. به همین دلیل انتخاب بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان به ویژه‌ دختران نیز به یک ماموریت مهم و ارزشمند تبدیل خواهد شد. در ادامه چند ایده برای عیدی دختران نوجوان ارائه می‌دهیم. 


بهترین هدیه برای عیدی دخترها


1. گل‌های تزئینی

دختران نوجوان علاقه‌ی زیادی به پرورش گل و گیاه دارند. شما می‌توانید یک گلدان مناسب تهیه کرده و گل مورد علاقه‌ی فرزند خود را در آن بکارید. برای انتخاب گیاه از کاکتوس‌های جذاب و بانمک غافل نشوید. پس از کاشت گیاه از دختر خود بخواهید به این گلدان رسیدگی کرده و گیاه را پرورش دهد. به این ترتیب می‌توانید خصلت مسولیت‌پذیری را نیز در فرزند خود تقویت کنید. «بسته‌ی آموزشی توپ بذر گیاه جوان» با توجه به تقویت مهارت‌های نوجوان و نیازهای او طراحی و به بازار عرضه شده‌است.


عیدی برای نوجوانان

butten06


2. کتاب‌های مناسب برای رده‌ی سنی نوجوانان

مطالعه‌کردن یک عادت مفید و سالم است که والدین باید آن را در فرزندان خود پرورش دهند. تعطیلات نوروز نیز یک فرصت عالی برای کتابخوانی در اختیار شما و فرزندانتان قرار می‌دهد. بنابراین می‌توانید از انواع کتاب‌های ژانر نوجوان استفاده کرده و مهارت‌های کتابخوانی فرزند خود را تقویت کنید. به عنوان یک پیشنهاد جذاب در مورد عنوان کتاب نیز می‌توان به کتاب «بابالنگ دراز» یا آثار «جین آستین» اشاره کرد.


3. کوله‌پشتی دخترانه

دختران نوجوان وسایل زیادی برای حمل‌کردن دارند. این وسایل لپ‌تاپ،گوشی، انواع لوازم تحریر مدرسه و... را شامل می‌شود. بنابراین نوجوانان به یک کوله‌پشتی زیبا و جادار نیاز خواهند داشت. در هنگام خرید کوله‌پشتی به رده‌ی سنی، سلیقه و نیازهای فرزند خود توجه کنید.


کوله‌پشتی دخترانه

بازی


4. دفترچه‌ی خاطرات روزانه

آیا فرزند شما علاقه‌ی زیادی به نویسندگی دارد؟ آیا می‌دانید نگارش روزانه‌ی خاطرات یک تمرین مناسب برای تقویت مهارت‌های نویسندگی نوجوانان به شمار می‌رود؟ اگر فرزند شما یک نویسنده‌ی تازه کار است، انواع دفترچه یادداشت هدیه‌ی مناسبی برای عیدی او خواهد بود. نوجوانان می‌توانند تمام اتفاقات روزمره و خاطره‌انگیز خود را در قالب کلمات و عبارات دلپذیر بر روی کاغذ آورده و سال‌ها بعد از خواندن آن لذت ببرند.

آنچه در این مطلب گفته شد

 • انتخاب بهترین هدیه برای عیدی نوجوانان به سلامت روانی آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد.
 • در هنگام عیدی دادن به نوجوانان هرگز بین آن‌ها و کودکان تبعیض قائل نشوید.
 • در هنگام خرید عیدی غیرنقدی به رده‌ی سنی و سلیقه‌ی فرزند خود توجه کنید.
 • سعی کنید از اسکناس‌های نو و مناسب برای عیدی‌دادن به نوجوانان استفاده کنید.
 • شما می‌توانید عیدی پسر نوجوان خود را از انواع اسباب بازی لگو، ربات، ماشین و لوازم ورزشی انتخاب کنید.
 • گل‌های زینتی، انواع کتاب، کوله‌پشتی و دفترچه‌ی خاطرات نیز از بهترین هدایای برای عیدی دختران نوجوان محسوب می‌شوند.


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.