ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

چگونگی کوتاه کردن موی کودک در خانه

چگونگی کوتاه کردن موی کودک در خانه
زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه ۲۲۶۷ بازدید ۰ نظر

کوتاه کردن موی کودک برای والدین میتواند یک تجربه جدید و زیبا باشد،در این مقاله به چگونگی انجام این کار در خانه پرداختیم.

آیا به دنبال راهی برای آرام کردن فرزندتان هنگام کوتاهی موهایش هستید؟ به نظر شما، بهترین زمان برای کوتاه کردن موی کودک چه سنی است؟ با مناسب‌ترین مدل موهای دخترانه و پسرانه آشنایی دارید؟ آیا تاکنون به کوتاهی موی کودک در منزل فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید وسایل مورد نیاز کوتاهی مو در خانه چیست؟ اگر قصد دارید موی فرزند دلبندتان را در منزل کوتاه کنید، با آریالند همراه باشید. در این مطلب قصد داریم، به مهم‌ترین سوالات شما در مورد کوتاه کردن موی کودک پاسخ داده و ظاهر فرزند شما را جذاب‌تر کنیم. فراموش نکنید که آرایشگران متخصص می‌توانند بهترین ظاهر را برای کودک شما به ارمغان بیاورند، اما کوتاه کردن موی او در منزل نیز مزایا و جذابیت‌های خاص خود را خواهد داشت. از این لحظات زیبا در کنار فرزند خود لذت ببرید.


اصلا چرا کوتاه کردن موی کودک در منزل؟

حق با شماست. کوتاه کردن موی کودک در منزل کار بسیار دلهره‌آوری خواهد بود. اکثر والدین از گرفتن اشیا تیز نزدیک فرزند خود واهمه داشته و ترجیح می‌دهند کارهایی همچون کوتاهی مو، ناخن و... توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شود. اما در بسیاری از موارد نیروی متخصص در دسترس نبوده یا امکان حضور در اماکن عمومی برای کودک وجود ندارد. به این ترتیب، بهترین گزینه آن است که دست به کار شده و شخصا موهای فرزندتان را کوتاه کنید. کافی است، در هنگام کوتاهی موی فرزندتان به حرکات ناگهانی او توجه داشته و جوانب احتیاط را رعایت کنید.


چه زمانی برای اولین کوتاهی مو نوزادان مناسب است؟

هر کودک با حجم، نوع و جنس موی منحصر به فرد خود به دنیا می‌آید. بنابراین نمی‌توان پاسخ قاطعانه‌ای به این سوال داد. البته برخی از متخصصین توصیه می‌کنند، پیش از پایان یک سالگی موی فرزند خود را کوتاه نکنید. آن‌ها بر این باورند که کودک در چند ماه ابتدایی تولد، دچار ریزش مو خواهد شد. به همین دلیل کوتاه کردن موی کودک در این بازه‌ی زمانی به کم‌پشت شدن سر او منجر می‌شود. به صورت کلی، اگر نوزاد شما موهای انبوه و بلندی دارد، می‌توانید موهای او را پیش از یک سالگی نیز کوتاه کنید. این کار به جلوگیری از مسدود شدن بینایی او کمک خواهد کرد. همچنین اگر کودک شما موهای فر و پیچیده‌ای دارد، یک برنامه‌ی مشخصی برای کوتاه کردن موی او در نظر داشته باشید تا از گره‌شدن آن‌ها جلوگیری کنید. اما اگر سر کودک شما با موهای نرم و کم حجم پوشیده شده‌است، بهترین کار این است که تا سن دو سالگی صبر کرده و سپس نسبت به کوتاهی موی او اقدام کنید.


کوتاه کردن موی نوزاد


آیا کوتاه کردن موی کودک و نوزاد باعث افزایش و تقویت ریشه‌ موهای او می‌شود؟

در سالیان گذشته، والدین بر این باور بودند که با کوتاه کردن موی کودک در دوران نوزادی می‌توانند به پرپشت شدن موی او کمک کنند. برخی از والدین، حتی سر نوزاد خود را با دستگاه می‌تراشیدند. اما تحقیقات نشان داده‌است که کوتاه کردن و تراشیدن مو، هیچ تاثیری بر روی ریشه‌ی آن نخواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت تراشیدن موی کودک در دوران نوزادی نیز هیچ تاثیری بر روی افزایش و تقویت ریشه موهای او نخواهد داشت. علاوه بر این، استخوان جمجمه و پوست سر کودک در دوران نوزادی بسیار حساس و لطیف بوده و تراشیدن موی او می‌تواند به سلامت او آسیب وارد کند.


بهترین روش کوتاه کردن موی کودک چیست؟

برای کوتاهی مو همواره دو روش وجود دارد. در روش اول از تیغ، ماشین و.. استفاده شده و موها به صورت یکدست کوتاه می‌شود. این روش برای افرادی مناسب است که دامنه‌ی حرکتی کمی دارند. به عبارت دیگر، استفاده از تیغ برای کودکان توصیه نمی‌شود. کودکان مدام سر خود را به اطراف حرکت می‌دهند و به همین دلیل، استفاده از تیغ برای آن‌ها خطر آفرین خواهد بود. همچنین جمجمه‌ی نوزادان و کودکان کاملا شکل نگرفته است و فشار آوردن تیغ و دستگاه موزر نیز برای آن‌ها خطرناک خواهد بود.

در روش دوم، موهای مرطوب با استفاده از شانه مرتب شده و سپس به کمک قیچی کوتاه می‌شوند. استفاده از این روش با حفظ شرایط ایمن برای کودکان مناسب خواهد بود. برای مثال می‌توانید در هنگام کوتاه کردن موی کودک، حواس او را با استفاده از انواع اسباب بازی کودک پرت کرده و محدوده حرکتی فرزندتان را کاهش دهید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی موها را شانه کرده و سپس قیچی کنید.


برای کوتاه کردن موی کودک در منزل چه کنیم؟

بسیاری از کودکان با حضور در آرایشگاه دچار استرس شده و مضطرب می‌شوند. به این ترتیب، کوتاه کردن موی کودک در منزل به حفظ آرامش آن‌ها کمک کرده و دلهره‌ی کودکان را کاهش می‌دهد. در این شرایط، شما به عنوان والدین وظیفه دارید با حفظ آرامش و اعتماد به نفس کامل نسبت به کوتاهی موی فرزندتان در منزل اقدام کنید. در این قسمت مراحل کوتاه کردن موی بچه‌ها را شرح داده و شما را در این کار یاری خواهیم کرد:


1. وسایل مورد نیاز برای کوتاهی مو را آماده کنید.

توصیه می‌شود پیش از شروع کار، لوازم مورد نیاز را آماده کرده و در دسترس قرار دهید. به این ترتیب در لحظه‌ی مناسب، وسایل مورد نیاز خود را در اختیار خواهید داشت. این وسایل به شرح زیر هستند:

 • پیش بند با سایز مناسب کودک
 • قیچی آرایشگری
 • شانه
 • اسپری آب
 • حوله‌ی لطیف و نرم
 • اسباب بازی مناسب برای کودک


وسایل لازم برای کوتاه کردن مو


وجود اسباب بازی در این لیست بسیار اهمیت دارد. چرا که با استفاده از بازی و سرگرمی می‌توانید حرکات کودک را کنترل کرده و آزادی عمل بیشتری برای کوتاهی مو در اختیار داشته باشید. نوع این اسباب بازی‌ها به سلیقه‌ی کودک شما بستگی دارد، اما به صورت کلی استفاده از انواع خمیر بازی، لگو اسباب بازی، پازل، بازی فکری و... توصیه می‌شود. یکی از ساده‌ترین بازی‌های فکری که می‌توانید برای کوتاهی موی کودک 18 ماهه تا 3 ساله‌ی خود مهیا کنید، «بازی فکری و آموزشی هوش چین یک تکه زاغک» نام دارد. این محصول شامل یک صفحه‌ی پایه، 4 عدد کارت تصویری و 60 قطعه تصویری بوده و کودک برای انجام این بازی تمرکز کرده و کارت‌های تصویری را در جای مناسب خود قرار دهد. به این ترتیب، شما می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. اول اینکه کودک سر خود را پایین انداخته و کوتاه کردن موی او برای شما آسان‌تر می‌شود. از طرف دیگر نیز با استفاده از این محصول می‌توانید ادراک دیداری و مهارت حل مساله‌ی او را تقویت کنید. برای آشنایی با محصولات بیشتر برای آرام کردن کودکان به فروشگاه اینترنتی آریالند مراجعه کنید.


بازی فکری و آموزشی هوش چین یک تکه زاغک

خرید بازی فکری و آموزشی هوش چین یک تکه زاغک


2. شرایط لازم برای نشستن کودک را مهیا کنید.

اکثر والدین ترجیح می‌دهند، موهای فرزند خود را در حمام کوتاه کنند. اگر شما نیز جزء والدینی هستید که حمام را برای کوتاهی مو فرزند دلبندتان انتخاب می‌کنید، لازم است به دمای داخل حمام توجه داشته باشید. هوای سرد حمام کودکان را آزار داده و هوای گرم نیز جنب و جوش آن‌ها را چندین برابر می‌کند. بنابراین دمای محیط حمام باید کاملا متعادل باشد. محل قرار دادن کودک نیز بسیار اهمیت دارد. بهترین صندلی برای آرایشگری کودک، صندلی با قد بلند یا صندلی‌های مخصوص کودکان است. این محصولات کار کوتاهی مو را برای شما آسان‌تر کرده و از کودک در مقابل هرگونه آسیب‌دیدگی احتمالی محافظت خواهد کرد.


3. کودک خود را برای شروع کار آرام کنید.

اگر کودک شما به سن خردسالی رسیده باشد، می‌توانید پیش از شروع کوتاه کردن موی او، شرایط را برای فرزندتان توضیح دهید. اما ممکن است کودکان نوپا با بستن پیش‌بند، احساس ناراحتی کرده و این شرایط تازه و عجیب را نپذیرند. همانطور که در بخش قبلی بیان کردیم، می‌توانید از انواع اسباب بازی استفاده کرده و حواس فرزندتان را پرت کنید. در بسیاری از موارد کودکان با شنیدن موسیقی یا یک ترانه‌ی کودکانه نیز آرام شده و برای کوتاه کردن مو آماده می‌شوند. شعر خواندن برای او را نیز فراموش نکنید.


4. موهای فرزندتان را با اسپری آب پاش خیس کنید.

اولین قدم برای کوتاه کردن موی کودک، خیس کردن موهای او خواهد بود. انجام صحیح این مرحله در نتیجه‌ی نهایی کار بسیار اهمیت دارد. ساده‌ترین روش خیس کردن موی کودک، استفاده از اسپری آب‌پاش است. توجه داشته باشید که دمای آب نباید سردتر از دمای محیط باشد، در غیر این صورت احتمال سرما خوردن کودک نیز بیشتر می‌شود. چنانچه فرزند شما، اسپری شدن آب بر روی سر خود را دوست ندارد، می‌توانید از یک کاسه‌ی آب استفاده کنید. در این حالت، دست خود را درون کاسه برده و سپس آن را بر روی سر کودک خود بکشید.


5. موهای کودک را با استفاده از قیچی کوتاه کنید.

کودکان با مشاهده‌ی وسایل جدید، مجذوب آن‌ها می‌شوند. بنابراین ممکن است فرزند شما نیز به قیچی براق و جذاب خیره شده و در طول کوتاهی مو، سر خود را به سمت آن بچرخاند. بنابراین همواره آماده‌ی حرکات ناگهانی او باشید. همچنین می‌توانید از همسر یا دوست خود درخواست کنید، صورت کودک را با دست پوشانده و از آن در مقابل وسایل آرایشگری محافظت کند. در قدم بعدی، موها را دورتر از صورت کودک در دست گرفته و آن‌ها را کوتاه کنید. در این مرحله بدون نگرانی از خراب شدن کار، موهای فرزند خود را به اندازه‌ی مشخص کوتاه کنید. میزان کوتاهی موها نیز به مدل منتخب شما بستگی دارد. فراموش نکنید که بهترین مدل کوتاهی برای کودکان، مدلی است که با صورت آن‌ها تناسب داشته باشد. به صورت کلی موهای کوتاه و یک‌طرفه برای مدل موی پسرانه مناسب است. از محبوب‌ترین مدل کوتاهی موی کودک دختر نیز می‌توان به مدل چتری و کلوش اشاره کرد.


اردک حمامی


6. کودک خود را حمام کنید.

قرار گرفتن موهای ریز و کوچک بر روی پوست حساس کودکان موجب آسیب شده و ایجاد خارش می‌کند. بنابراین پس از پایان کوتاه کردن موی کودک، حتما او را به حمام ببرید.


خلاصه

 • کوتاه کردن موی کودک در منزل برای بچه‌هایی که برای رفتن به آرایشگاه مضطرب می‌شوند، مناسب خواهد بود.
 • با توجه به حجم و بلندی موی کودک، بهترین زمان برای اولین کوتاهی موی او بین 1 الی 2 سالگی خواهد بود.
 • بهترین روش برای کوتاه کردن موی کودک استفاده از شانه و قیچی است. استفاده از تیغ و ماشین برای کوتاهی موی کودک توصیه نمی‌شود.
 • متخصصان بر این باورند که تراشیدن موی نوزاد هیچ تاثیری بر حجم و کیفیت موی او نخواهد داشت.
 • استفاده از اسباب بازی‌های محبوب کودک برای آرام و متمرکز کردن او در طول آرایشگری توصیه می‌شود.


دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.