بروزرسانی شده در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

راهنمای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون های کودکان

راهنمای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون های کودکان
زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه ۴۱۶۹ بازدید ۰ نظر

در این مقاله به معرفی و انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون برای کودکان پرداختیم، تا برای کودکان خود بهترین فیلم ها را انتخاب کنید.

آیا تماشای کارتون و فیلم‌، واقعا برای کودکان مضر است؟ به نظر شما، چرا اکثر والدین تماشای این محصولات سرگرم‌کننده را بی‌هدف و مضر می‌پندارند؟ انواع کارتون و فیلم می‌توانند چه مزایایی برای کودکان داشته باشند؟ آیا تمام آثار تولید شده در قالب کارتون و انیمیشن برای کودکان مناسب هستند؟ این سوالات به تمام دغدغه‌های اصلی والدین در مورد انتخاب مناسب‌ ترین فیلم و کارتون اشاره دارد. بسیاری از والدین نگران مضرات برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های کودکانه بوده و به همین دلیل، فرزند خود را از مزایایی این محصولات فرهنگی محروم می‌کنند. در صورتی که اگر به نکات مهم برای انتخاب فیلم و کارتون‌های کودکانه دقت کنید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها، خلاقیت فرزند خود را تقویت کرده و ارزش‌های اخلاقی را به او آموزش دهید. در این مطلب از فواید مهم انیمیشن برای کودکان صحبت کرده و راهنمای مناسبی برای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون ارائه خواهیم کرد. برای فراهم کردن اوقاتی شاد و آموزنده برای فرزندتان، با ما همراه باشید.


چرا کودکان باید کارتون و فیلم تماشا کنند؟


آیا به دلیل اینکه فرزند شما هر روز به تماشای انیمیشن و کارتون می‌نشیند، نگران هستید؟ آیا ترجیح می‌دهید، وقت فرزند خود را با برنامه‌های آموزشی و درسی پر کنید؟ بسیاری از والدین تنها به جنبه‌ی سرگرمی انیمیشن‌ و فیلم‌های کودکانه توجه کرده و از تاثیرات مهم آن بر روی ذهن فرزندانشان غافل هستند. اما واقعیت آن است که انواع کارتون و انیمیشن تاثیرات گسترده و مناسبی بر روی رشد ذهنی کودک داشته و مهارت‌های گوناگون او را نیز تقویت می‌کنند. همچنین با بزرگتر شدن کودک نیز میزان تاثیرپذیری او افزایش یافته و این محصولات به ابزار کمک آموزشی مناسبی برای او تبدیل می‌شوند. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند با انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون برای فرزند خود مفاهیم عمیقی همچون نوع‌دوستی، انسانیت، روش‌های حل مسئله و... را به او آموزش داده و ذهن فرزندتان را به بهترین نحو پرورش دهید. به صورت کلی، بارزترین فواید تماشای کارتون و انیمیشن به شرح زیر است:


1. آیا انواع فیلم و کارتون قوه‌ی تخیل کودک را تقویت می‌کند؟

فیلم‌ها و کارتون‌ها مانند انواع اسباب بازی کودک موجب گسترش قدرت تخیل کودک شده و شیوه‌های خیال‌پردازی را به او آموزش می‌دهند. به این ترتیب شما می‌توانید با انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون برای فرزند خود، به راحتی شیوه‌ی خیال‌پردازی را به او آموزش دهید. انواع فیلم و کارتون کودک را وارد دنیای جدیدی می‌کنند، زیرا به او نشان می‌دهند که چگونه وقایع غیرممکن در دنیایی خیالی اتفاق افتاده و امکان‌پذیر می‌شوند. به این ترتیب کودک با استفاده از نیروی کنجکاوی خود، روند تخیل کردن را فرا گرفته و برای انجام کارهای جدید ترغیب می‌شود.


گروت


2. آیا تقویت مهارت‌های کلامی با تماشای فیلم و کارتون امکان‌پذیر است؟

بسیاری از متخصصان، تماشای فیلم و کارتون توسط کودکان را معادل حضور در کلاس درس می‌دانند. کودک در طول همراهی با قهرمان داستان، مهارت‌های زندگی را آموزش دیده و آن‌ها را تقویت می‌کنند. کودکان در این کلاس درس، دایره‌ی لغات خود را نیز گسترش داده و نحوه‌ی قرارگیری کلمات در جمله را آموزش می‌بیند. همچنین کودک با لحن‌های مختلفی که در اجتماع وجود دارد نیز آشنا می‌شود. به این ترتیب انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون به تقویت مهارت‌های کلامی و احساسی کودکان و به خصوص افرادی که به اختلال اوتیسم دچار هستند، کمک شایانی خواهد کرد.


3. آیا فیلم و کارتون‌ها حاوی ارزش‌های اخلاقی و انسانی هستند؟

به نظر شما، آیا می‌توان تنها با صحبت کردن در کلاس درس، ارزش‌های اخلاقی را به کودکان آموزش داده و صفات نیک را در آن‌ها نهادینه کرد؟ مطمئنا برای این کار به شیوه‌های عملی احتیاج خواهید داشت. از این شیوه‌های عملی می‌توان به انواع بازی های فکری رومیزی، ساختنی و ... اشاره کرد. در کنار این محصولات، انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون برای کودک نیز او را با مفاهیمی همچون صداقت، مسئولیت‌پذیری، تعهد، کار گروهی و وفاداری آشنا خواهد کرد. بنابراین شما می‌توانید از داستان‌پردازی فیلم‌ و انیمیشن استفاده کرده و ارزش‌های انسانی متناسب با فرهنگ خود را به او آموزش دهید.

شما می‌توانید برای بهره‌مندی بیشتر از فواید کارتون و فیلم‌ها برای کودکان از انواع لگو اسباب بازی با موضوعات قهرمانی، فیگورها و... نیز استفاده کنید. این محصولات، قهرمانان انیمیشن را در قالب اسباب بازی به دنیای واقعی آورده و فضای انیمیشن را برای کودک تداعی می‌کنند. برای مثال، «اسباب بازی سواری موزیکال مک کویین زرین تویز مدل J3» بر اساس قهرمان محبوب انیمیشن «ماشین‌ها» طراحی و تولید شده است و شجاعت، سرسختی و رقابت طلبی مک کویین را برای کودکان تداعی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این محصول می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آریالند مراجعه کنید..


اسباب بازی سواری موزیکال مک کویین زرین تویز مدل J3

خرید اسباب بازی سواری موزیکال مک کویین زرین تویز مدل J3


چگونه بهترین فیلم و کارتون را برای فرزند خود انتخاب کنیم؟

در قسمت قبلی از مزایای فیلم و کارتون برای کودکان صحبت کردیم. اما این فواید تنها با در نظر گرفتن نکات مهم در هنگام انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون میسر می‌شود. والدین همواره باید ابتدا این محصولات فرهنگی بررسی کرده و سپس آن‌ها را در اختیار فرزند خود قرار دهند. به صورت کلی، ویژگی‌های کارتون و فیلم مناسب برای کودکان خردسال به شرح زیر هستند:


  • کارتون و فیلم باید مطابق با رده‌ی سنی کودک انتخاب شود. این اطلاعات بر روی بسته بندی محصول حک شده یا به راحتی در اینترنت پیدا می‌شود.


  • محتوای محصول فرهنگی را بررسی کنید. ممکن است رده‌ی سنی محصول مطابق با سن کودک باشد، اما ارزش‌های تربیتی آن متناسب با فرهنگ جامعه و خانواده‌ی شما نباشد. بنابراین پیش از نمایش فیلم برای کودک، حتما خلاصه‌ی داستان و اطلاعات مربوط به فیلم را مطالعه کنید.


  • توصیه می‌شود پیش از نمایش فیلم و کارتون برای کودک، ابتدا یک بار آن را به تنهایی تماشا کنید.


  • در انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون به شخصیت و علائق فرزند خود نیز توجه کنید.


  • موضوعات محبوب فرزند خود را در نظر بگیرید. برای این کار با فرزند خود مشورت کرده و و در صورت امکان، انیمیشن دلخواه کودک را برای او فراهم کنید.


  • از خرید بازی‌های انیمیشنی که برای کودکان دبستانی طراحی شده‌اند، غافل نشوید. این محصولات به تقویت مهارت‌های اجتماعی کودک نیز کمک فراوانی می‌کنند.


  • به صورت خانوادگی کارتون و فیلم را تماشا کنید.


  • محصول فرهنگی مورد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر و سایت‌های شناخته‌شده تهیه کنید. همچنین به نوع دوبله‌های فارسی این آثار نیز توجه داشته باشید.


بهترین فیلم و کارتون برای کودکان کدام است؟


این همه کارتون و انیمیشن معروف وجود دارد، کدام را برای فرزندم انتخاب کنم؟ آیا همیشه جدیدترین آثار، مناسب ترین فیلم و انیمیشن برای کودکان هستند؟ آیا کودکان امروزی از تماشای کارتون‌های قدیمی لذت می‌برند؟ احتمالا در زمان دانلود کارتون و انیمیشن برای فرزند خود با هزاران سوال مختلف دیگر نیز مواجه می‌شوید. تنوع آثار تصویری برای کودکان بسیار زیاد بوده و همین امر، انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون را برای والدین سخت‌تر‌ می‌کند. در این بخش 6 مورد از بهترین انیمیشن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای تهیه‌ی این لیست به جنبه‌ی آموزشی و تربیتی اثر توجه شده و فرهنگ جامعه کنونی نیز در نظر گرفته شده‌است. این لیست پیشنهادی به شرح زیر است:


بیشتر بخوانید: آسیب های فضای مجازی بر روی کودکان


1. انیمیشن شاهزاده‌ی روم

لیست پیشنهادی برای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون را با یک اثر خوش‌ساخت ایرانی آغاز می‌کنیم. «انیمیشن شاهزاده‌ی روم» در سال 1393 تولید شده و کیفیت گرافیکی بالایی را ارائه می‌دهد. محور داستانی این اثر بر اساس روایت‌های مذهبی ساخته شده و قصه‌ی تولد امام زمان (عج) را بازگو می‌کند. دوبله و صداگذاری خارق‌العاده‌ی این اثر در کنار جلوه‌های بصری جذاب آن، کودکان را به خوبی سرگرم کرده و ارزش‌های انسانی فراوانی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.


انیمیشن شاهزاده‌ی روم


2. انیمیشن ایوان یکی‌یدونه، The One and Only Ivan


موضوع احترام به محیط زیست چه جایگاهی در شیوه‌ی تربیتی شما دارد؟ در واقع محافظت از محیط زیست یک مفهوم است که باید آن را از سنین خردسالی به کودک خود آموزش دهید. شما می‌توانید با انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون، این مفهوم پیچیده را به خوبی برای فرزند خود بیان کنید. قهرمان اصلی «انیمیشن ایوان یکی یدونه» گوریل بامزه‌ای است که در یک مرکز خرید نگهداری می‌شود. او به همراه دیگر حیوانات این مرکز تصمیم می‌گیرد که از فضای بسته خارج شده و از زیبایی‌های دنیای بیرون لذت ببرد. وجود ابزار موسیقی پرنشاط در این اثر، جذابیت آن را برای کودکان چندین برابر کرده‌است. بر این اساس تماشای این انیمیشن برای کودکان بالای 9 سال مناسب خواهد بود.


انیمیشن ایوان یکی‌یدونه، The One and Only Ivan


3. انیمیشن وال-ئی، Wall-E


«والی-ئی» یک انیمیشن جذاب دیگر در این لیست است که اهمیت محافظت از کره‌ی زمین و محیط زیست را به کودکان آموزش می‌دهد. قهرمان این داستان، یک ربات ساده و مهربان بوده که در آینده‌ای نسبتا دور زندگی می‌کند و سرگذشت عجیب و غریبی دارد. او تنها بازمانده‌ی کره زمین است، زیرا این کره‌ی خاکی زیر میلیون‌ها تن زباله دفن شده و نوع بشر آن را به مقصد سیاره‌ای بهتر ترک کرده‌است. تماشای این اثر مفاهیم پیچیده‌ای همچون همدلی، محبت، تنهایی و... را به کودک آموزش خواهد داد.


انیمیشن وال-ئی، Wall-E


4. انیمیشن داستان اسباب بازی، Toy Story


احتمالا شما نیز نام این انیمیشن معروف را شنیده‌اید. در واقع داستان اسباب بازی یکی از بهترین انیمیشن‌های منتشر شده در جهان است که نزد بزرگسالان نیز محبوبیت خاصی دارد. در این اثر چند قسمتی، کودک با مفهوم تقابل خیر و شر آشنا می‌شود. همچنین اهمیت روحیه‌ی کار تیمی را درک کرده و روش‌های حل مسئله را نیز آموزش می‌بیند. این محصول در چند قسمت مجزا تولید و منتشر شده‌ که تماشای داستان دنباله‌دار آن برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.


انیمیشن داستان اسباب بازی


5. فیلم هرج و مرج فضایی: میراث جدید، Space Jam


آیا دانل داک، میگ میگ، لونی تونز و دیگر شخصیت‌های انیمیشنی قدیمی را به خاطر دارید؟ آیا دوست دارید فرزندتان نیز با این آثار نوستالژیک آشنا شده و از دیدن کاراکتر‌های جذاب آن‌ها لذت ببرد؟ در این صورت برای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون به سراغ اثری می‌رویم که شخصیت‌های کارتونی قدیمی را احیا کرده‌است. «فیلم هرج و مرج فضایی» با حضور بسکتبالیست معروف «لبرون جیمز» و پسرش «دام» یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این لیست خواهد بود. در این انیمیشن جیمز و پسرش به دنیای دیجیتالی وارد می‌شوند و برای بیرون آمدن از آن، باید به شخصیت‌های کارتونی کمک کرده و در یک مسابقه‌ی الگوریتمی پیروز شوند. مطمئنا شما نیز از تماشای این اثر در کنار فرزند خود لذت فراوانی خواهید برد.


فیلم هرج و مرج فضایی



6. فیلم بره ناقلا، Shaun the sheep


اکثر ما کارتون بره ناقلا را با تیتراژ ابتدایی آن به خاطر می‌آوریم. ملودی ساده‌ و جذابی که با سوت نواخته می‌شود. در سال 2019، فیلم سینمایی جذابی با حضور بره ناقلا و دوستانش تولید و اکران شد که مورد استقبال فراوانی قرار گرفت. در این فیلم، بره‌ی ناقلا و دوستانش باید به یک موجود فضایی کمک کرده و او را از دست یک خانم شرور نجات دهند. وجود صحنه‌های جذاب و خنده‌آور این استاپ موشن، انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون را برای شما آسان‌تر خواهد کرد، زیرا فرزند شما بدون احساس خستگی، چندین و چند بار آن را مشاهده کرده و مفاهیم گوناگونی را از آن درک خواهد کرد.


فیلم بره ناقلا


فرزند شما عاشق تماشای کدام فیلم و کارتون است؟


پس از آشنایی با فواید تماشای کارتون و بیان نکات مهم برای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون، اکنون نوبت به شما رسید. شما چه انیمیشنی را برای فرزند خردسال خود مناسب می‌دانید؟ دلایل انتخاب شما چیست؟ انتخاب فرزند شما چیست؟ آیا کارتون انتخابی او مناسب رده‌ی سنی و علائق او هست؟ شما می‌توانید با ارسال نظرات خود، ما را در ارائه‌ی بهتر مطالب یاری رسانده و به دیگر دوستان آریالندی برای انتخاب مناسب ترین فیلم و کارتون کمک کنید. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید، متشکریم!

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.