ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

تاثیر مثبت کارتون ها بر رشد کودک

تاثیر مثبت کارتون ها بر رشد کودک
زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه ۱۳۶۹ بازدید ۰ نظر

کارتون یکی از جذابترین سرگرمی ها برای کودکان هست ،از این رو تاثیر کارتون بر کودک و بچه ها زیاد بوده و می تواند در رشد او تاثیر بگذارد.

آیا همواره نگران تاثیرات منفی انیمیشن بر کودکان بوده و فرزند خود را از تماشای این برنامه‌های سرگرم‌کننده منع می‌کنید؟ اکثر والدین احساس خوبی نسبت به تاثیر کارتون بر کودک نداشته و ترجیح می‌دهند، اوقات فراغت فرزند خود را به شیوه‌های دیگری پر کنند. احتمالا آن‌ها در هنگام انتخاب کارتون برای فرزند خود به نکات اصلی توجه نکرده و به همین دلیل از تاثیر مثبت آن بر روی کودکان غافل می‌شوند. شما چطور؟ آیا شما نیز کودک خود را از لذت تماشای کارتون و انیمیشن محروم می‌کنید؟ در این مطلب، ابتدا از فواید دیدن کارتون برای کودکان صحبت می‌کنیم. سپس ویژگی‌های کارتون مناسب برای کودکان را شرح می‌دهیم. به این ترتیب، می‌توانید مفید‌ترین انیمیشن‌ها و کارتون‌ها را برای فرزند خود انتخاب کنید. در واقع با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید اوقات مفرح و آموزنده‌ای را برای فرزند خود فراهم کنید. برای اهدای شادی و نشاط به فرزندان خود، با ما همراه باشید.


چرا بچه‌ها تماشا کردن کارتون را دوست دارند؟

کودکان در کنار بازی کردن به تفریح و سرگرمی‌های متنوع دیگری نیز احتیاج دارند. دیدن کارتون یکی از محبوب‌ترین تفریحاتی است که کودکان ۳ الی ۹ ساله برای سپری کردن اوقات فراغت خود انتخاب می‌کنند. انیمیشن‌ها، تصاویری سرشار از اشکال بامزه و عجیب و غریب است که قوه‌ی تخیل کودکان را تقویت می‌کند. همچنین ذهن کودکان خردسال، توانایی بالایی برای یادگیری مفاهیم گوناگون دارد، از این رو انواع کارتون و انیمیشن موضوعات جدیدی را به صورت مستقیم به آن‌ها آموزش می‌دهد. علاوه بر این، تصاویر جذاب کارتون‌ها، رنگ و بوی جدیدی به زندگی روزمره‌ی کودکان اضافه کرده و خنده‌ی دلپذیری را بر روی لب‌های آنان می‌نشانند. همه‌ی این دلایل سبب می‌شوند تا کودکان برای دیدن کارتون در اوقات فراغت خود هیجان زیادی داشته و حتی یک انیمیشن را برای دفعات متعدد تماشا کنند. در نتیجه اگر والدین ساعات تماشای کارتون را برای فرزندان خود محدود کرده و محتوای اثر را بررسی کنند، می‌توان از تاثیر کارتون بر کودکان بهره برده و مفاهیم پیچیده‌ی گوناگونی را به آن‌ها آموزش داد.


تاثیرات کارتون‌ها بر رشد ذهنی کودکان چیست؟

کودکان با دیدن کارتون، دنیای ایده‌آل و خیالی خود را به چشم می‌بینند. در واقع کودکان نمی‌توانند تفاوتی برای شخصیت‌های متحرک خیالی و واقعی در نظر بگیرند. به همین دلیل، دیدن کارتون تاثیرات مثبت فراوانی بر روی ذهن و رفتار کودکان خواهد داشت. در ادامه به بررسی تاثیر کارتون بر کودکان می‌پردازیم.


۱. تقویت قدرت مشاهده و کشف حقایق

هر شخصیت کارتونی هدف مشخصی را دنبال کرده و پیام منحصر به فردی را به کودکان انتقال می‌دهد. همچنین این پیام‌ها، حاوی حقایق مهم زندگی نیز هستند. بنابراین می‌توان گفت، مهم‌ترین تاثیر کارتون بر کودک آموزش مهارت‌های مهم زندگی خواهد بود. کنجاوی‌های کودک نیز به او در کشف حقایق کمک کرده و جنبه‌های مختلف دنیای واقعی را برای او نمایان می‌سازد.


تقویت قدرت مشاهده


۲. شناسایی نبوغ کودک و تقویت خلاقیت او

افراد نابغه، کاشف و ماجراجو از قهرمانان محبوب انواع کارتون و انیمیشن هستند که از نبوغ خود استفاده کرده و به دنیای اسرار آمیز داستان قدم می‌گذارند. کودک با تماشای این قهرمانان تلاش می‌کنند تا مانند آن‌ها فعال بوده و از نیروی ابتکار خود استفاده کنند. به این ترتیب، شما می‌توانید از این تاثیر کارتون بر کودکان استفاده کرده و سطح فعالیت فرزند خود را افزایش دهید. برای مثال، اگر کودک شما در شاخه‌های هنری استعداد دارد، می‌توانید از انواع لوازم التحریر استفاده کرده و از او بخواهید قهرمان داستان را بازآفرینی کند. تصور کنید که کودک شما به تازگی کارتون جذاب «بره‌ی ناقلا» را مشاهده کرده‌است. شما می‌توانید «خمیر بازی جنگلی آریا/ آموزش ساخت حیوانات» با طرح گوسفند را برای فرزند خود مهیا کرده و از او بخواهید قهرمان شجاع این انیمیشن را بسازد. به این ترتیب کودک می‌تواند با استفاده از این محصول بهداشتی و آموزشی، خلاقیت خود را به نمایش گذاشته و استعداد خود را نیز شکوفا کند.


خمیر بازی جنگلی آریا

خرید خمیر بازی جنگلی آریا


۳. محافظت از سلامتی کودک

آیا تاکنون به لبخند زیبای فرزند خود در حین تماشای کارتون دقت کرده‌اید؟ خندیدن به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و هورمون‌های شادی‌آور کودکان را افزایش می‌دهد. به این ترتیب، سلامت جسمی و روانی کودک از این طریق تضمین خواهد شد. همچنین تاثیر کارتون بر کودک از این نیز فراتر رفته و کودک را برای انجام حرکات ورزشی نیز ترغیب می‌کند. می‌پرسید چگونه؟ اگر توجه کرده‌باشید، اکثر شخصیت‌های اصلی کارتون سالم، ورزشکار و تندرست هستند. کودک در طول مشاهده‌ی کارتون با قهرمان داستان همذات‌پنداری کرده و تمایل دارد به شخصیتی شبیه به او تبدیل شود. بنابراین سعی می‌کند با انجام حرکات ورزشی به یک شخص سالم و تندرست تبدیل شود.


۴. آرام کردن کودکان

آیا ممکن است تماشای کارتون به سلامت بدن کودکان نیز کمک ‌کند؟ بله. در قسمت قبلی بیان کردیم که دیدن کارتون به تولید هورمون‌های شادی‌آوری همچون اندورفین در بدن کودک کمک کرده و استرس او را کاهش می‌دهد. به این ترتیب می‌توان از بهبود سلامت قلب و ذهن به عنوان اعجاب‌انگیزترین تاثیر کارتون بر کودک یاد کرد.


۵. تقویت مهارت‌های بصری و آموزش رنگ‌ها

از سواد بصری چه می‌دانید؟ متخصصان دریافته‌اند که ذهن کودکان خردسال بیش از هر چیز، آماده‌ی یادگیری مفاهیم بصری است. شاید به همین دلیل است که در طراحی انواع اسباب بازی کودک نیز از المان‌های جذاب بصری استفاده شده و به این طریق مهارت‌های بصری کودک نیز تقویت می‌شود. به همین طریق، دنیای رنگارنگ کارتون‌ها نیز ذهن خالی کودکان را با تصویر‌های بصری جذاب پر کرده و رنگ‌های جذاب را به آن‌ها آموزش می‌دهد. بنابراین افزایش سواد بصری از دیگر تاثیر کارتون بر کودک خواهد بود. شما می‌توانید علاوه بر کارتون از انواع اسباب بازی‌های فکری و ساختنی همچون پازل، لگو و… نیز برای تقویت مهارت‌های بصری کودک استفاده کنید. از موثرترین محصولات برای آموزش مفاهیم بصری کودک می‌توان به «بازی فکری کاتامینو بازیمن» اشاره کرد که مفاهیم بصری همچون رنگ، حجم و شکل‌های هندسی را به کودک آموزش می‌دهد.


بازی فکری کاتامینو بازیمن

خرید بازی فکری کاتامینو بازیمن


۶. افزایش وفاداری کودکان

به نظر شما چگونه می‌توان مفاهیم پیچیده‌ای همچون وفاداری، خانواده دوستی و… را به کودکان خردسال آموزش داد؟ مطمئنا می‌توان این صفات را برای کودک شرح داده و داستا‌ن‌های فراوانی برای او تعریف کرد. اما مشاهده‌ی این صفات به صورت زنده، تاثیر بسزایی بر ذهن کودک دارد. اکثر شخصیت‌های کارتون و انیمیشن خانواده دوست بوده و به ارزش‌های خانواده‌ی خود پایبند هستند. به این ترتیب، کودک با مشاهده‌ی این شخصیت‌ها همواره با والدین خود صادقانه رفتار خواهد کرد. همچنین برای درک بهتر این تاثیر کارتون بر کودکان می‌توانید به آثار نوستالژیکی همچون «خانواده دکتر ارنست»، «حنا، دختری در مزرعه» و… اشاره کرد که مفهوم وفاداری را برای کودکان قدیمی و والدین امروزی به خوبی تشریح کردند.


۷. ترغیب کودکان به احترام گذاشتن نسبت به بزرگترها

آیا رابطه‌ی فرزندان شما با یکدیگر مناسب نیست؟ آیا کودک شما در برخی موارد به شما و همسرتان بی‌احترامی می‌کند؟ شما می‌توانید از تاثیر کارتون بر کودکان استفاده کرده و اختلالات رفتاری فرزندتان را درمان کنید. معمولا قهرمانان کارتونی محترمانه با بزرگترها و والدین خود رفتار می‌کنند. به این طریق، کودکان که شیفته این شخصیت‌ها می‌شوند نیز برای رفتار بهتر با بزرگترها ترغیب خواهند شد.


۸. تقویت مهارت‌های کلامی و آموزش زبان جدید

شخصیت‌های کارتونی لحن‌های جذابی دارند و کودکان را به صورت شنیداری نیز سرگرم می‌کنند. بنابراین تماشای کارتون مهارت‌های کلامی کودک همچون جمله‌سازی، لحن و… را در کودک تقویت خواهد کرد. همچنین مشاهده‌ی کارتون‌هایی که به زبان اصلی هستند، برای آموزش زبان دوم به کودکان بسیار مناسب خواهد بود. این محصولات فرهنگی می‌توانند شیوه‌ی صحیح تلفظ کلمات خارجی را نیز به کودک آموزش دهند.


چگونه یک کارتون مناسب برای فرزند خود انتخاب کنیم؟

به نظر شما حذف کامل کارتون از برنامه‌ی روزانه‌ی کودک، بهترین راه حل برای اجتناب از آثار منفی آن‌ها محسوب می‌شود؟ آیا توجه به کیفیت آثار نمی‌تواند تاثیر کارتون بر کودک را بهبود بخشیده و از مضرات آن بکاهد؟ والدین وظیفه دارند، بهترین و مناسب‌ترین کارتون را برای فرزند خود انتخاب کرده و از تاثیر کارتون بر کودک خود بهره ببرند. همچنین توصیه می‌شود برای فرزندان خود وقت گذاشته و در کنار آن‌ها به تماشای کارتون بنشینید. به این ترتیب می‌توانید به قلب و ذهن صادق فرزند خود جهت داده و او را در راه صحیح پرورش دهید. به صورت کلی، در زمان انتخاب کارتون مناسب برای فرزندتان به نکات زیر توجه کنید:

  • رده‌ی سنی: این عامل به صورت علائم اختصاری در قسمت اطلاعات محصول ثبت می‌شود.
  • محتوای اثر: کارتون مناسب برای کودک باید محتوایی آموزنده، انسانی و سرگرم‌کننده داشته باشد.
  • تناسبات فرهنگی اثر: برای انتخاب کارتون به فرهنگ کشور تولید کننده توجه داشته باشید. توصیه می‌شود آثاری را انتخاب کنید که فرهنگ موجود در آن، با اعتقادات و باورهای خانواده‌ی شما متناسب باشد.


انتخاب کارتون مناسب برای کودکان


شما در مورد تاثیرات دیدن کارتون بر کودکان چه نظری دارید؟

در این مطلب، تاثیر کارتون بر کودک را به تفصیل شرح دادیم. همچنین بهترین روش برای کاهش مضرات این محصولات فرهنگی را نیز معرفی کردیم. اکنون شما دوستان آریالندی نیز می‌توانید نظرات خود در مورد آثار مثبت و منفی دیدن کارتون را برای آریالند ارسال کنید. چرا که ما باور داریم، هرچه در مورد این مسائل حساس بیشتر صحبت کرده و نظرات یکدیگر را بشنویم، راهکارهای موثرتری برای تربیت فرزندانمان پیدا خواهیم کرد. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.