بروزرسانی شده در ۰۶ تیر ۱۴۰۲

10 سرگرمی جذاب برای نوجوانان در تعطیلات 1402

10 سرگرمی جذاب برای نوجوانان در تعطیلات 1402
زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه ۵۲۳۰۰ بازدید ۵ نظر

در این مقاله به شما سرگرمی های جذاب برای نوجوانان را معرفی کردیم تا بتوانیدفرزندان خود را به بهترین شکل سرگرم و شاد کنید.

تعطیلات تابستانی نزدیک است و دیر یا زود، والدین برای سرگرم کردن فرزندان خود به تکاپو می‌افتند. شما برای تعطیلات تابستانی نوجوان خود چه برنامه‌ای دارید؟ آیا سرگرمی و تفریح نیز جزوی از برنامه‌ی شما برای تعطیلات تابستانی فرزندتان هست؟ از اهمیت انواع سرگرمی جذاب برای نوجوانان چه می‌دانید؟ از تاثیرات انواع سرگرمی بر روان نوجوانان چه می‌دانید؟ در این مطلب، ابتدا از اهمیت ایجاد سرگرمی برای نوجوانان صحبت می‌کنیم. سپس 10 سرگرمی چذاب برای نوجوانان معرفی می‌کنیم که انجام آن‌ها، سلامت جسمی و روانی فرزند نوجوان شما را تضمین خواهد کرد. برای برطرف کردن نیازهای نوجوانان خود، با آریالند همراه باشید.


چرا ایجاد سرگرمی جذاب برای نوجوانان ضروری است؟

نوجوانان در حساس‌ترین دوران زندگی خود قرار داشته و به همین دلیل، به مراقبت‌های ویژه‌ای نیز احتیاج خواهند داشت. همچنین ایجاد سرگرمی یکی از مهم‌ترین نیازهای دوران نوجوانی به شمار می‌رود. والدین آگاه با انتخاب تفریحات و سرگرمی جذاب برای نوجوانان خود، نیازهای آنان را برطرف کرده و همزمان استعدادهای فرزندان خود را نیز شکوفا می‌کنند. بنابراین اگر تعطیلات تابستانی فرزند خود را تنها با کلاس‌های آموزشی متنوع پر کرده‌اید، توصیه می‌کنیم در برنامه‌ی خود تجدید نظر کرده و انواع سرگرمی جذاب برای نوجوانان را نیز در آن بگنجانید. از مزایای سرگرمی‌ جذاب برای نوجوانان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تقویت اعتماد به نفس نوجوان: چنانچه از سرگرمی جذاب برای نوجوانان استفاده شود، آن‌ها می‌توانند انواع مهارت‌ها و خلاقیت خود را تقویت کنند. به این ترتیب، اعتماد به نفس نوجوانان نیز تقویت خواهد شد.
 2. کمک به کسب هویت نوجوان: مهم‌ترین عاملی که هویت انسان را می‌سازد، علائق او هستند. زمانی که نوجوان یک سرگرمی مشخص را برای خود انتخاب می‌کند، در واقع سعی دارد، بخشی از هویت خود را برای دیگران نمایان سازد. به همین دلیل توصیه می‌شود، به علائق و سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی فرزند خود احترام گذاشته و شرایط انجام آن را برای او فراهم کنید.
 3. پیشگیری از تاثیرات مخرب بی‌حوصلگی: زمانی که نوجوان دچار بی‌حوصلگی می‌شود، گرایش بیشتری به معاشرت با دوستان ناباب خواهد داشت. با انتخاب سرگرمی جذاب برای نوجوانان می‌توانید از بروز خطرات احتمالی برای فرزندانتان پیشگیری کنید.
 4. تقویت رابطه‌ی والد و فرزندی: ایجاد تعامل مثبت با نوجوانان یک چالش بزرگ برای والدین به شمار می‌رود. زمانی که برای برقراری ارتباط با فرزند خود به مشکل بر می‌خورید، می‌توانید از شرایطی که انواع سرگرمی جذاب برای نوجوانان مهیا می‌کند، استفاده کنید. انتخاب یک سرگرمی جذاب، شانس تمجید از فرزندتان را در اختیار شما قرار خواهد داد. به این ترتیب، می‌توانید فاصله‌ی خود و فرزند نوجوانتان را کاهش داده و به او بیشتر نزدیک شوید.


ایجاد سرگرمی جذاب برای نوجوانان


پیشنهادات جذاب برای سرگرمی نوجوانان در تعطیلات 1402

ظهرهای گرم و طولانی تابستان را تصور کنید که فرزند نوجوان شما هیچ سرگرمی مناسبی برای خود پیدا نکرده‌است. با این شرایط، تنها سرگرمی نوجوانان به تماشای تلویزیون، وبگردی و... محدود خواهد شد. تابستان فرصت مناسبی است که مهارت‌های فرزند خود را تقویت کرده و او را برای زندگی آینده آماده کنید. بر این اساس توصیه می‌شود، در هنگام انتخاب سرگرمی جذاب برای نوجوانان خود به ویژگی‌ها و فواید آن‌ نیز توجه داشته باشید. در ادامه 10 سرگرمی جذاب و مفرح را برای نوجوانان پیشنهاد می‌دهیم. این فعالیت‌ها انواع مهارت فرزند شما را تقویت کرده و نکات جدیدی را به او آموزش خواهد داد.

 

بیشتر بخوانید: اسباب بازی های مناسب پیش از دبستان


1. امکان ورزش کردن را برای فرزند خود فراهم کنید.

انجام هرگونه فعالیت ورزشی در طول تابستان توصیه می‌شود، چراکه متاسفانه نوجوانان در طول سال تحصیلی فرصت چندانی برای ورزش و تحرک نخواهند داشت. اکثر والدین در دوران تعطیلات، فرزند خود را برای دوره‌های تخصصی ورزشی ثبت نام کرده و شرایط ورزش حرفه‌ای را برای او فراهم می‌کنند. اما جالب است بدانید که حتی یک پیاده‌روی ساده نیز می‌تواند برای نوجوانان مفید بوده و خلق‌وخوی آن‌ها را بهبود ببخشد. علاوه بر این موارد، خرید اسباب بازی ورزشی نیز توصیه می‌شود. محصولاتی همچون دوچرخه، اسکوتر و اسکیت توانایی‌های بدنی نوجوان را افزایش داده و مهارت‌های اجتماعی او را تقویت می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود به یک ساعت دوچرخه سواری در عصر تابستانی فکر کرده و از این سرگرمی جذاب برای نوجوانان خود بهره ببرید.


2. کاردستی‌های جذاب بسازید.

ساخت کاردستی یکی از خلاقانه‌ترین سرگرمی جذاب برای نوجوانان محسوب می‌شود که مهارت‌های گوناگونی را نیز در آن‌ها تقویت خواهد کرد. این سرگرمی جذاب برای نوجوانان به ابزار چندان پیچیده‌ای نیاز ندارد. تا جایی که اصیل‌ترین کاردستی‌ها به نام «اوریگامی» نیز تنها با چند برگه‌ی کاغذ و خطِ تا درست می‌شوند. برخی از تولیدکنندگان بازی فکری، ایده‌های جذابی برای ساخت کاردستی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، محصول جذابی به نام «فانی بافت بزرگ یا کش بافت» می‌تواند نوجوان شما را در طول ایام تعطیلات سرگرم کند. کودک با استفاده از این محصول می‌تواند با نحوه‌ی تولید زیورآلات آشنا شده و دست‌بافت‌های خود را به فروش برساند. بنابراین این محصول، علاوه بر تقویت مهارت‌های هنری نوجوانان، به افزایش اعتماد به نفس آن‌ها نیز کمک خواهد کرد.

فانی بافت بزرگ

خرید فانی بافت بزرگ


3. سایه بازی کنید.

نمایش سایه از قدیمی‌ترین سرگرمی جذاب برای نوجوانان در دوران تعطیلات به شمار می‌رود. برای این تفریح سالم و شادی‌آور به تجهیزات پیچیده‌ای نیاز نخواهید داشت. تنها کافی است، در یک شب تابستانی تمام چراغ‌ها را خاموش کرده و یک شمع روشن کنید. سپس دست‌های خود را مقابل نور شمع قرار داده و فرم‌های جذاب و مفرحی با آن‌ها بسازید. سایه‌ی دست شما روی دیوار بازنمایی شده و اوقات خوشی را برای شما می‌سازد. در شکل پیشرفته‌تر نیز به یک صفحه‌ی شفاف و بزرگ، چند قطعه کاغذ، انواع خودکار و قیچی نیاز خواهید داشت. ابتدا یک شخصیت داستانی را بر روی کاغذ طراحی کرده و رنگ آمیزی کنید. سپس با قیچی اطراف آن را برش بزنید. در ادامه، صفحه‌ی شفافی را مقابل نور شمع قرار دهید. با کمک میله‌ی بازیک عروسک کاغذی خود را مقابل نور شمع به حرکت درآورده و نمایش عروسکی خود را به صورت حرفه‌ای اجرا کنید.


4. پازل‌های جذاب را تکمیل کنید.

یکی دیگر از مفید‌ترین روش‌ها برای سرگرم‌کردن نوجوانان در فصل تابستان، بازی پازل خواهد بود. معمولا محصولاتی که برای نوجوانان طراحی می‌شوند، بین 150 الی 500 قطعه داشته و موضوعات گوناگونی را ارائه می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید در هنگام خرید انواع پازل، ابتدا به سلیقه‌ی فرزند خود توجه کرده و سپس مناسبت‌ترین موضوع را برای او انتخاب کنید. این اسباب بازی ساختنی به افزایش دقت و تمرکز نوجوانان کمک کرده و مهارت‌های حل مساله را به آن‌ها آموزش می‌دهد. همچنین چشم و دست نوجوانان نیز با یکدیگر هماهنگ شده و به این ترتیب انجام فعالیت‌های مهم آینده برای آن‌ها آسان‌تر خواهد شد. برند ربیت یکی از آشنا‌ترین تولیدکنندگان پازل 150 تکه به شمار می‌رود که محصولات با کیفیتی را نیز به بازار عرضه کرده‌است. از پرفروش‌ترین این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پازل 150 تکه ربیت طرح دورا
 • پازل 150 تکه ربیت طرح ماشین‌ها
 • پازل 150 تکه ربیت طرح اسپایدرمن
 • پازل 150 تکه ربیت طرح پاندای کنگفوکار
 • پازل 150 تکه ربیت طرح پرنسس‌های دیزنی


پازل 150 تکه

خرید پازل 150 تکه ربیت طرح اسپایدرمن


5. ساحل را به خانه بیاورید.

تعطیلات تابستانی، فرصت مناسبی برای سفرکردن و تفریح خواهد بود. بازدید از سواحل شمال و جنوب نیز یکی از محبوب‌ترین سرگرمی جذاب برای نوجوانان در این دوران محسوب می‌شوند. اگر تمایل دارید، فرزند خود را برای مدت طولانی‌تری در حال و هوای سفر نگاه دارید، می‌توانید تنها با خرید یک سطل شن بازی ساحل را به خانه بیاورید. شما می‌توانید در گوشه‌ای از آپارتمان، حیاط و... یک منطقه را با شن پوشانده و زمین بازی مناسبی را برای فرزند خود مهیا کنید. خرید انواع لوازم شن بازی نیز توصیه می‌شود، زیرا به وسیله این ابزار، نوجوانان بهتر با مشاغلی همچون مهندسین ساختمان و... آشنا خواهد شد. «اسباب بازی کلاه و فرغون قلعه زرین تویز مدل E10» از بهترین وسایل شن بازی برای نوجوانان محسوب می‌شود. این محصول ماهیچه‌های دست نوجوان را تقویت کرده و قوه‌ی تخیل او را نیز تقویت خواهد کرد.


اسباب بازی کلاه و فرغون قلعه زرین تویز مدل E10

خرید اسباب بازی کلاه و فرغون قلعه زرین تویز مدل E10


6. یک گلدان گل پرورش دهید.

پرورش گلدان گل می‌تواند یک سرگرمی جذاب برای نوجوانان محسوب شود. زمانی که نوجوان احساس کند، حیات یک موجود زنده‌ همچون گل و گیاه به آن‌ها بستگی دارد، اعتماد به نفس خود را تقویت می‌کند. همچنین با مفهوم مسولیت‌پذیری نیز آشنا خواهد شد. علاوه بر این موارد، گلدان گل پس از چند روز به یک دوست صمیمی و بی‌نظیر برای نوجوان تبدیل خواهد شد. «بسته آموزشی باغچه کودک و نوجوان گیاه جوان» کار را برای شما آسان‌تر کرده و تمام تجهیزات باغبانی را در اختیار فرزند شما قرار خواهد داد. این محصول مهارت‌های دست‌ورزی فرزند شما را افزایش داده و حواس پنجگانه‌ی او را نیز تقویت می‌کند. از تجهیزات موجود در این بسته‌ی آموزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرف کاشت بذر
 • 6 عدد گلدان سایز بزرگ با رنگ‌های متنوع
 • 8 عدد گلدان سایز کوچک با رنگ‌های متنوع
 • چندین نوع مدل بذر مناسب فصل
 • بیلچه
 • بستر ارگانیک
 • پوکه معدنی
 • دستکش پلاستیکی
 • دفترچه راهنما


بسته آموزشی باغچه کودک و نوجوان گیاه جوان

خرید بسته آموزشی باغچه کودک و نوجوان گیاه جوان


7. به سینما بروید.

اگر خوش‌ شانس باشید، می‌توانید در فصل تابستان فیلم‌های سینمایی با کیفیت و مناسب رده‌ی سنی فرزندتان پیدا کنید. تماشای فیلم‌های جوان پسند در کنار خانواده، یک شب فوق‌العاده را برای نوجوانان خواهد ساخت. در واقع خانوادگی به سینما رفتن یک سرگرمی جذاب برای نوجوانان به شمار می‌رود که خاطرات آن‌‌ها را تا مدت‌ها به یاد خواهند داشت.


8. با دوستان خود بازی فکری انجام دهید.

انجام بازی فکری، بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز از این سرگرمی آموزنده لذت برده و با استفاده از آن مهارت‌های گوناگون خود را تقویت می‌کنند. همچنین برای خرید بازی فکری جذاب سخت‌گیر نباشید. از ساده‌ترین محصولات همچون «مار و پله» تا پیچیده‌ترین آن‌ها مانند «شطرنج» به راحتی می‌توانند نوجوانان را سرگرم کرده و تعطیلات جذابی را برای آن‌ها فراهم کنند. چنانچه تمایل به خرید این محصولات دارید، توصیه می‌کنیم به سایت آریالند مراجعه کرده و در این سامانه با تنوع محصولات آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید بازی فکری مناسب و مطابق با نیازها و سلیقه‌ی فرزند خود را انتخاب کرده و از این سرگرمی جذاب برای نوجوانان بهره ببرید. «بازی فکری زمستان فیمبل» از جذاب‌ترین بازی‌های فکری محسوب می‌شود که سلیقه‌ی اکثر نوجوانان را برطرف خواهد کرد. استراتژی این بازی بسیار عجیب و غریب بوده و همین امر جذابیت آن را دو چندان خواهد کرد. نوجوانان در این بازی به یک قوم وایکینگی می‌پیوندند که با یکدیگر به جنگ می‌پردازند. آن‌ها باید بیشترین افتخار را در بازی کسب کنند، زیرا پایان جهان نزدیک است. از جزییات این بازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صفحه بازی دو طرفه
 • 60 عدد تاس 6 وجهی در 4 رنگ
 • 5 عدد نشانگر 2 طرفه
 • 1 عدد نشانگر عدم دسترسی
 • 2 عدد نشانگر کاهش امتیاز مناطق جنگلی
 • 12 کارت فرمانده
 • 12 عدد کارت خدایان
 • 1 عدد صفحه امتیاز شمار
 • 4 عدد مهره چوبی اردوگاه
 • 5 عدد نشانگر 2 طرف جایزه
 • 4 عدد نشانگر امتیاز شمار
 • دفترچه راهنما به زبان فارسی


بازی فکری زمستان فیمبل

خرید بازی فکری زمستان فیمبل


9. در کتابخانه ثبت نام کنید.

کتابخانه تنها مکانی برای مطالعه نیست. نوجوانان می‌توانند در محیطی همچون کتابخانه با فعالیت‌های فرهنگی دیگری نیز آشنا شده و دایره‌ی دوستان خود را نیز گسترش دهند. همچنین مراکز فرهنگی مانند «کانون پرورش فکری و نوجوانان» در تعطیلات تابستانی، دوره‌های آموزشی متعددی را برای نوجوانان برگزار می‌کنند. از این برنامه‌های سرگرمی جذاب برای نوجوانان می‌توان به دوره‌های نقاشی، ساخت بازی‌های کامپیوتری، سفال‌گری، مجسمه‌سازی و... اشاره کرد. مطمئنا ثبت نام در این برنامه‌های جذاب، به شما برای تشخیص استعداد فرزندتان نیز کمک خواهد کرد.


10. یک مهارت هنری آموزش ببنید.

تعطیلات تابستانی زمان مناسبی برای یادگیری موضوعات متفرقه خواهد بود. اکثر کلاس‌های هنری نیز به عنوان بهترین سرگرمی جذاب برای نوجوانان محسوب می‌شوند که علاوه بر سرگرم کردن آن‌ها، مهارت‌های هنری جدیدی را نیز به آن‌ها آموزش می‌دهند. توصیه می‌شود پیش از شروع تعطیلات، با فرزند خود مشورت کرده و از علائق او با خبر شوید. برای مثال، نقاشی با آبرنگ می‌تواند تکنیک جذابی باشد که فرزند نوجوان شما در تعطیلات تابستان آن را فرا می‌گیرد. نقاشی با آبرنگ اعتماد به نفس فرزند شما را تقویت کرده و او را با مفاهیم تخصصی همچون لایه‌گذاری، هاشور زدن، سایه زدن و... آشنا خواهد کرد.

تجهیزات این تکنیک نیز چندان پیچیده و گران قیمت نخواهد بود. تهیه‌ی چند قطعه مقوا و یک ست معمولی آبرنگ برای آموزش این تکنیک به نوجوانان کفایت می‌کند. البته استفاده از محصولات تخصصی‌تری همچون «مداد آبرنگی 24 رنگ آرتیست آریا» نیز می‌تواند جذابیت نقاشی کشیدن را برای نوجوانان چندین برابر کند. همچنین شما می‌توانید با این ابزار با کیفیت، تکنیک‌های تخصصی‌تر را نیز به فرزندتان آموزش دهید. استفاده از این محصول به صورت خشک و مرطوب امکان‌پذیر بوده و امکان نوآوری و ابتکار را برای نوجوان فراهم خواهد کرد.


مداد آبرنگی 24 رنگ آرتیست آریا

خرید مداد آبرنگی 24 رنگ آرتیست آریا


پیشنهاد شما برای سرگرمی یازدهم چیست؟

شما چه فعالیت دیگری را به عنوان سرگرمی جذاب برای نوجوانان معرفی می‌کنید؟ دلیل انتخاب شما چه چیزی است؟ آیا این سرگرمی را با مشورت با فرزند خود انتخاب کردید؟ انتظار دارید با استفاده از این سرگرمی، کدام مهارت در فرزند شما تقویت شود؟ شما می‌توانید با پاسخگویی به این سوالات ما را در ارائه‌ی هر چه بهتر مطالب یاری کنید. همچنین دیگر دوستان آریالندی نیز می‌توانند با مطالعه‌ی نظرات شما، بهترین سرگرمی را برای فرزند خود انتخاب کنید. به این ترتیب، می‌توانیم در کنار هم از سلامت جسمی و روانی نسل نوجوان خود محافظت کنیم. از توجه و همکاری شما، سپاسگزاریم!

دیدگاه شما
|
ماری
ماری
۱۵ مرداد ۱۴۰۲

سلام ممنون از مطلبتون من قرار با دوستان فرزندم دریک پارک یا استخر رو پیشنهاد میکنم

دیدگاه شما
باقی
باقی
۱۲ تیر ۱۴۰۲

چشم،حتما تابستون امسال رو به سایه بازی میگذرونیم.

دیدگاه شما
ارتین علیزاده
ارتین علیزاده
۰۶ تیر ۱۴۰۲

یه سوال یه بچه ی 13 ساله واسه چی باید شن بازی کنه مقاله مینویسید یه چیز خوب بنویسید

مهدی هویدا
مهدی هویدا
۰۶ تیر ۱۴۰۲

شاید به همون دلیل که یه آدم 20 ساله میشینه ایکس باکس و پلی استیشن بازی میکنه! حدس میزنم میخوای بگی این با اون فرق میکنه! ولی نه آقا آرتین، این با اون فرق نداره، آدما با آدما فرق میکنن، یکی توو 13 سالگی میره دانشگاه یکی توو 18 سالگی یکی هم 40 سالگی.

دیدگاه شما
ساناز باغبان زاده
ساناز باغبان زاده
۰۴ تیر ۱۴۰۲

خدا مادرتان از تو قبر بکنه دعا

دیدگاه شما