بروزرسانی شده در ۲۰ تیر ۱۴۰۱

۶ نکته برای چگونه ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های کودکان در دوران بیماری کرونا

۶ نکته برای چگونه ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های کودکان در دوران بیماری کرونا
زمان مطالعه : ۶ دقیقه ۵۴۳ بازدید ۰ نظر

نوزادان و کودکان اسباب‌بازی‌ها را به سمت دهان می‌برند. در دوران بیماری کرونا، ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های کودکان مهم است. روش ضدعفونی کردن اسباب‌بازی به جنس و نوع آن بستگی دارد.

اسباب‌بازی‌ها از جمله وسایلی است که نوزادان و کودکان بیشترین زمان خود را با آن سرگرم می‌شوند. با توجه به اینکه نوزادان و کودکان زیر سه سال، اجسام مختلف را به سمت دهان خود می‌برند؛ تمیزی وسایل و اسباب‌بازی‌های آن‌ها همواره مهم بوده است. در شرایط قرنطینه خانگی، اسباب‌بازی‌ها نزدیک‌ترین دوست و همبازی کودکان شده است. با همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ چگونگی ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های نوزادان و بچه‌ها دغدغه بسیاری از مادران شده است. با توجه به نقش ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌ها در افزایش ایمنی و سلامت بچه‌ها در این مقاله قصد داریم روش‌های ضدعفونی کردن انواع اسباب‌بازی‌های کودکان را معرفی کنیم.


چگونه اسباب‌بازی‎‌های کودکان را ضدعفونی کنیم؟


ضدعفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی با الکل


تمیز و ضدعفونی کردن وسایل بازی کودکان به جنس و نوع اسباب‌بازی بستگی دارد و به روش‌های زیر انجام می‌شود:


  1. تمیز کردن و شستن با دست
  2.  شستشو با ماشین لباسشویی
  3.  استفاده از ماشین ظرف شویی 

با توجه به مضر بودن محلول سفید‌کننده برای نوزادان و کودکان، استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. در این مقاله درباره چگونگی ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، پولیشی، باتری‌دار، چوبی و کتاب قصه بچه‌ها نکاتی را اشاره می‌کنیم.


۲. هرچند وقت یکبار اسباب‌بازی‌های کودکان را ضدعفونی کنیم؟


تمیز کردن روزانه اسباب بازی های پراستفاده کودکان


تمیز و ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌ها و وسایلی که کودکان با آن بازی می‌کنند، به میزان استفاده کودکان از اسباب‌بازی در طول روز و نوع اسباب‌بازی بستگی دارد.


اسباب‌بازی‌های نوزادان و کودکان زیر دو سال از جمله اسباب‌بازی‌هایی است که باید هر روز تمیز شود و اگر نیاز باشد چندبار در روز شسته شود. سایر اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، پولیشی، پارچه‌ای و باتری‌دار با توجه به میزان استفاده کودکان، تمیز و هفته‌ای یکبار ضدعفونی شود.


۳. چگونه اسباب‌بازی‌های پلاستیکی کودکان را ضدعفونی کنیم؟


شستن عروسک حمام کودکان بعد از هربار آب بازی ضروری است


عروسک‌های پلاستیکی نوزادان و کودکان را می‌توان با دو روش دستی و استفاده از ماشین ظرف‌شویی ضدعفونی کرد. 

در روش تمیز‌کردن دستی، عروسک های‌پلاستیکی را با مایع صابون و اسکاچ بشویید و سپس با دستمال، خشک کنید. اگر خانه‌تان بالکن دارد و به آفتاب دسترسی دارید می‌توانید با گذاشتن اسباب بازی‌ها در معرض آفتاب، در غیر این صورت با حرارات سشوار آن‌ها را ضدعفونی کنید.

عروسک‌های پلاستیکی بدون باتری را می‌توانید همراه ظرف‌هایتان در ماشین ظرفشویی ضدعفونی کنید. هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی بهتر است اسباب‌بازی پلاستیکی را در سبد بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. اگر اسباب‌بازی های کودکتان بسیار ریز است همه آن‌ها را با کیسه توری در ماشین ظرفشویی بگذارید تا قطعه‌های ریز آن به ماشین آسیب نزند.


۴. چگونه اسباب‌بازی‌های باتری‌دار کودکان را ضدعفونی کنیم؟


تمیز کردن اسباب بازی های باتری دار با دستمال آغشته به الکل


اسباب‌بازی‌های باتری‌دار، فلزی و لاستیکی از جمله اسباب‌بازی‌هایی است که نمی‌توان آن‌ها را با شست‌و‌شو در ماشین ظرفشویی ضدعفونی کرد. برای ضدعفونی کردن عروسک‌های باتری‌دار و ماشین‌های اسباب بازی کنترلی فلزی بهتر است ابتدا باتری آن‌ها را خارج کنید. سپس با دستمال آغشته به اسپری آن را تمیز کرده و با دستمال خشک کنید. 


هنگام ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های باتری‌دار به نکات زیر توجه داشته باشید: 


  1. برای ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های باتری‌دار، تمیزکننده را به اسباب‌بازی اسپری نکنید. چراکه ممکن است قطره‌های اسپری باعث اتصالی کردن و خراب شدن اسباب‌بازی محبوب کودکتان شود.
  2. هنگام تمیز کردن اسباب‌بازی‌های کنترلی و باتری‌دار از محلول غلیظ آب و مایع صابون و یا آب و سفیدکننده (وایتکس) استفاده نکنید. چرا که با بارها تمیز کردن اسباب‌بازی، ممکن است اثرات مواد شوینده به خوبی از وسیله بازی کودکان پاک نشود.


۵. چگونه عروسک‌های پولیشی و اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای کودکان را ضدعفونی کنیم؟


شستشوی عروسک های پولیشی با دست


اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای و عروسک‌های پولیشی از جمله وسیله‌هایی است که می‌توان به‌راحتی با استفاده از ماشین لباسشویی آن‌ها را شست و ضدعفونی کرد. برای تغییر شکل ندادن عروسک‌های پولیشی و کتاب‌های پارچه‌ای بهتر است به برچسب راهنمای شستشوی آن‌ها (در صورت وجود) دقت کنید.


۶. چگونه اسباب‌بازی‌های چوبی و کتاب داستان کودکان را ضدعفونی کنیم؟


تمیز کردن اسباب بازی چوبی با دستمال و مایع ضدعفونی کننده


کتاب داستان‌ها و اسباب‌بازی‌های چوبی کودکان از جمله وسایلی است که می‌توان آن‌ها را با دستمال آغشته به الکل ضدعفونی کرد. بعد از ضدعفونی کردن وسیله بازی چوبی کودک با الکل، بهتر است وسیله را بلافاصله به دست کودک ندهید. حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا بو و اثرات الکل کاملاً از روی سطح اسباب‌بازی محو شود.

برای ضدعفونی کردن کتاب‌های چاپی کودکان دقت داشته باشید که فقط سطح کتاب‌های قصه، شعر و رنگ‌آمیزی کودکان را می‌توان ضدعفونی کرد نه صفحات داخلی را. چرا که الکل باعث محو شدن نوشته‌‎های کتاب و یا تغییر رنگ تصاویر کتاب می‌شود.


نتیجه‌گیری


وسواس مادران در شستشوی اسباب بازی ها، باعث احساس گناه در کودکان می شود.


مادران عزیز دقت داشته باشید تمیز بودن و ضدعفونی کردن اسباب‌بازی کودکان در شرایط بیماری کنونی امری ضروری است. اما به این مهم توجه داشته باشید که نگرانی و استرس مداوم شما برای شستشو و ضدعفونی کردن وسایل و اسباب‌بازی کودکتان بر رفتار آن‌ها تاثیرگذار است. کودکان اضطراب و استرس شما را متوجه می‌شوند و ممکن است خودشان را دلیل نگرانی شما بدانند و از این بابت احساس گناه کنند. سلامتی فرزندانتان همیشه برای شما بسیار اهمیت داشته است. پس با رعایت نکات ساده بهداشتی که در بالا اشاره شد، از فرزندتان در برابر ویروس کرونا محافظت کنید.


بیشتر بخوانید:

فواید اسباب بازی‌های موزیکال چیست؟

معرفی 10 اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.