ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت ثبت آریا کارت
بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

رنگ انگشتی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

رنگ انگشتی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه ۱۴۷۲۵ بازدید ۰ نظر

رنگ انگشتی چیست؟ یکی از ابزارهای بازی کودکان است که می تواند وسیله بسیار کاربردی برای یادگیری باشد. برای خواندن کاربردهای آن، کلیک کنید

آیا به فکر پرورش استعداد فرزند خود هستید؟ اطلاع دارید که نقاشی چه تاثیرات ویژه‌ای بر روی ذهن کودک می‌گذارد؟ آیا به دنبال راه جدیدی برای سرگرم‌کردن کودک خود می‌گردید؟ رنگ انگشتی به تمام این سوالات پاسخ مناسبی می‌دهد. و اما رنگ انگشتی چیست؟ در این مطلب به صورت کامل با رنگ انگشتی آشنا خواهیم شد. خردسالان در طول بازی کردن با رنگ انگشتی استعداد‌های خود را پرورش داده و اوقات بسیار لذت‌بخشی را سپری می‌کنند. این ابزار نقاشی جنبه‌های آموزشی فراوانی را نیز ارائه می‌دهد. در این مطلب سعی می‌کنیم کاربردهای رنگ انگشتی را نیز شرح داده و نکات مهمی برای خرید این لوازم تحریر جذاب بیان کنیم. برای آشنایی بهتر با رنگ انگشتی، با ما همراه باشید.


رنگ انگشتی چیست؟

کودکان در سنین خردسالی کنترل مناسبی بر روی عضلات خود ندارند و در نتیجه به دست گرفتن ابزاری مانند قاشق، قلم‌مو، مداد و… برای آن‌ها دشوار است. رنگ انگشتی یک وسیله رنگ‌آمیزی ویژه برای نقاشی است که فرصت نقاشی‌کردن را برای کودکان خردسال فراهم می‌کند. بنابراین کودکان می‌توانند تنها به کمک رنگ انگشتی و دستانشان، استعداد‌های خود را به نمایش بگذارند. همچنین تولیدکنندگان این محصول به سلامتی مصرف‌کنندگان خود نیز بسیار توجه می‌کنند. آن‌ها از مواد طبیعی و غیرشیمیایی برای تولید رنگ انگشتی استفاده کرده و از بروز حساسیت در کودکان جلوگیری می‌کنند.

از مزایای دیگر رنگ انگشتی می‌توان به قابلیت شست‌وشوی سریع و آسان آن اشاره کرد. این ابزار رنگ‌آمیزی از مواد خوراکی تشکیل شده‌است و به راحتی از روی سطوح مختلف نیز پاک می‌شوند. «رنگ انگشتی 6 رنگ آریا» نیز از مواد کاملا خوراکی تهیه شده و تنها با مقداری آب از سطوح گوناگون پاک می شود. بسته بندی این محصول به صورت قوطی های پلاستیکی و ایمن بوده و کودک میتواند با استفاده از آن بر روی مقوا، پارچه، شیشه، کاغذ، کاشی و سرامیک نقاشی بکشد. همچنین در طراحی این محصول به خاصیت کرمی آن نیز توجه شده تا در صورت واژگونی ظرف، رنگ انگشتی به راحتی از آن بیرون نریزد. شما می توانید برای خرید این محصول به سایت آریالند مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را به صورت غیر حضوری سفارش دهید.


رنگ انگشتی 6 رنگ آریا

خرید رنگ انگشتی 6 رنگ آریا


چرا نقاشی با رنگ انگشتی در سنین خردسالی امری ضروری است؟

اکنون که دریافتید رنگ انگشتی چیست، می‌توانید درک کنید که کار با آن تا چه حد می‌تواند برای خردسالان یک امر ضروری باشد. استفاده از رنگ انگشتی به رشد ذهنی کودکان، به ویژه خردسالان یک تا سه سال کمک شایانی می‌کند. مهم‌ترین دلایلی که استفاده از رنگ انگشتی برای کودکان را ضروری می‌کند، به شرح زیر هستند:

 • رنگ انگشتی قدرت دستان کودک را تقویت می‌کند.
 • نقاشی با رنگ انگشتی موجب تقویت حواس پنجگانه کودک می‌شود و به هماهنگی آن‌ها کمک زیادی می‌کند.
 • ترکیب تصادفی رنگ‌های انگشتی، ترکیب رنگ‌ها را به کودکان آموزش می‌دهد.
 • ترکیب رنگ انگشتی به کودک شیوه ساخت پدیده‌های جدید را آموزش می‌دهد و تخیل آن‌ها را تحریک می‌کند.
 • کار با رنگ انگشتی استرس کودکان را به حد چشمگیری کاهش می‌‌دهد.
 • شناخت کودک از دنیای پیرامونش را تقویت کرده و موجب رشد شناختی او می‌شود.
 • استفاده از انگشتان در طول نقاشی موجب تقویت عضلات کودک شده و مهارت‌های حرکتی او را ارتقا می‌دهد.
 • مهم‌ترین ویژگی رنگ انگشتی، قدرت سرگرم‌کنندگی آن است.


کاربردهای رنگ انگشتی

در بخش‌های قبلی به این سوال پاسخ دادیم که رنگ انگشتی چیست؟ در این قسمت برخی از مهم‌ترین مزایای رنگ انگشتی را بیان می‌کنیم. پس از مطالعه این بخش درمی‌یابید که رنگ انگشتی صرفا یک ابزار سرگرمی نیست و می‌توان آن را یک ابزار آموزشی نیز در نظر گرفت. در نظر داشته باشید که اگرچه مصرف‌کنندگان اصلی رنگ انگشتی خردسالان و کودکان پیش دبستانی هستند، اما نوجوانان و بزرگسالان نیز می‌توانند از مزایای رنگ انگشتی بهره‌مند شوند. به صورت کلی مزایای رنگ انگشتی به شرح زیر هستند:


کاربرد رنگ انگشتی


1. برآورده کردن نیازهای حسی

آیا شما هم مدام به فرزند خود گوشزد می‌کنید که اشیاء خطرناک را لمس نکند؟ و احتمالا در مقابل مشاهده کرده‌اید که آن‌ها بی‌توجه به سخنان شما، تمایل بسیاری زیادی به لمس‌کردن اشیا دارند. بهتر است بدانید که کودکان در سنین خردسالی توانایی فراوانی برای یاد‌گیری دارند و مهم‌ترین ابزار یادگیری آن‌ها در این سنین حس لامسه است. کودکان خردسال معنای کلمات هشدار‌دهنده‌ای همچون؛ داغ، تیز و... را درک می‌کنند و به همین دلیل برای شناخت همه چیز در پیرامون خود از حس لامسه استفاده می‌کنند. در برخی موارد ممکن است حتی از حس چشایی نیز استفاده کرده و برای شناختن اشیا، آن‌ها را در دهان خود قرار دهند.

رنگ انگشتی با بافت نرم و مرطوب خود سبب می‌شود حس لامسه کودک تقویت شده و کنجکاوی‌های او در مورد شناخت سطوح برطرف شود. این ابزار از مواد خوراکی تهیه شده و در صورت مصرف کردن مقداری کمی از آن به صورت خوراکی، خطری کودک را تهدید نمی‌کند.


2. پرورش قوی تخیل کودک

در بسیاری از موارد کار با قلم‌مو برای کودکان دشوار است. رنگ انگشتی به کودکان و حتی به بزرگسالان این امکان را می‌دهد که خلاقیت‌های خود را شکوفا کرده و طرح‌های انتزاعی خود را به‌ بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن بر روی کاغذ پیاده کنند.


3. افزایش عزت نفس کودک

عزت نفس یکی از خصوصیات اخلاقی بنیادین در انسان است. اما حدس می‌زنید این خصوصیت از چه سنی در انسان پدید می‌آید؟ روانشناسان دریافته‌اند که عزت نفس از دوران نوزادی در انسان شکل می‌گیرد. به همین دلیل اگر نحوه تربیت والدین به تقویت عزت نفس در کودک توجهی نداشته باشد، کودک در سنین خردسالی دچار استرس، اضطراب، کمال‌گرایی و کمبود اعتماد به نفس می‌شود. شما می‌توانید با توجه به رفتار کودک در هنگام نقاشی‌کشیدن به وجود این اختلالات در او پی ببرید.

کودکان کمال‌گرا و مضطرب از به پایان رساندن نقاشی‌های خود ناتوان هستند و در این مواقع عصبانی می‌شوند. رنگ انگشتی یک دنیای نامحدود را در اختیار کودک قرار می‌دهد. بنابراین کودک بدون توجه به نتیجه نهایی، رنگ‌ها را با یکدیگر مخلوط کرده و طرح خیالی خود را پدید می‌آورد. او می‌آموزد که چگونه از روند نقاشی‌کشیدن لذت ببرد و چگونه بدون اضطراب، احساسات خود را در قالب رنگ و طرح ابراز کند.


4. تقویت مهارت‌های شناختی

کودکان در زمان نقاشی‌کشیدن با رنگ انگشتی نام رنگ‌ها را به راحتی یادگرفته و حتی می‌توانند آن‌ها را طبقه‌بندی کنند. یکی دیگر از مهارت‌های شناختی مهم درک رابطه علت‌ومعلولی در پدیده‌هاست. کودکان با استفاده از رنگ انگشتی، درک درستی از این رابطه پیدا می‌کنند. برای مثال؛ کودک درک می‌کند که علت ظاهر شدن رنگ بنفش، ترکیب‌شدن رنگ آبی با قرمز است. او این اطلاعات را در ذهن خود پردازش می‌کند و به دیگر پدیده‌های اطرافش تعمیم می‌دهد.


مهارت های شناختی


چگونه از رنگ انگشتی استفاده کنیم؟

روش استفاده از رنگ انگشتی بسیار ساده است. رنگ‌های انگشتی در ظروف بزرگ و ایمن بسته‌بندی می‌شوند. بنابراین کودک می‌تواند به راحتی دست و انگشتان خود را درون ظرف رنگ برده و مقداری از آن را بردارد. سپس طرح دلخواه خود را روی کاغذ، شیشه، سرامیک یا پارچه بکشد. البته توجه داشته باشید که نباید مقدار زیادی از رنگ را با فشار زیاد بر روی سطح قرار دهید. در غیر این صورت پاک کردن رنگ به نیرو و زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین به کودکان خود آموزش دهید که پس از هربار رنگ‌آمیزی، ابتدا دست خود را با پارچه تمیز کرده و سپس رنگ بعدی را با انگشتان خود بردارد. از ویژگی‌های رنگ انگشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که بسته‌بندی رنگ واژگون شود، رنگ انگشتی بیرون نمی‌ریزد.
 • از رنگ انگشتی می‌توان برای نقاشی‌کشیدن بر روی انواع سطوح مانند؛ دیوار، سرامیک، کاغذ، مقوا و... استفاده کرد.
 • رنگ انگشتی به راحتی با آب تمیز شده و هیچگونه لکه‌ای از خود به جا نمی‌گذارد.
 • سطح رنگ‌های انگشتی پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه کاملا خشک می‌شود. معمولا این سطوح رنگ براقی پیدا می‌کنند.
 • شما می‌توانید با گذاشتن مقدار بیشتری رنگ انگشتی روی کاغذ، سطوح برجسته در نقاشی خود ایجاد کنید.
 • شما می‌توانید در هنگام نقاشی‌کردن از رنگ انگشتی در کنار دیگر ابزار نقاشی مانند؛ مداد‌رنگی، پاستل و... استفاده کنید.

نکات مهم در هنگام خرید رنگ انگشتی

تنوع محصولات رنگ‌آمیزی همچون رنگ انگشتی سبب شده است تا والدین در هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها با سوالات متعددی مواجه شوند. احتمالا شما نیز در این لحظات از خود می‌پرسید، رنگ انگشتی ایرانی بهتر است یا خارجی؟ بهترین مارک رنگ انگشتی چیست؟ مشخصات اصلی رنگ انگشتی چیست؟ معیارهای سنجش کیفیت رنگ انگشتی چیست؟ در این بخش راهنمای کاملی برای خرید رنگ انگشتی ارائه می‌دهیم. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید به نکات زیر توجه داشته باشید:


نام تجاری محصول

پیش از خرید رنگ انگشتی به نام تجاری محصول و نشان استاندارد آن توجه کنید. انتخاب یک محصول غیر استاندارد ممکن است سلامت فرزندتان را به خطر بیندازد. به صورت کلی می‌توان گفت بهترین مارک رنگ انگشتی، برندی است که برای تولید محصولات خود از ترکیبات شیمیایی استفاده نکند. ترکیبات سمی می‌تواند موجب بروز آلرژی‌های پوستی، تنگی تنفسی و مسمومیت غذایی در کودک شود. بنابراین برندهای معتبر در بازار با حک کردن عبارت «no poisoning» بر روی محصولات خود تاکید می‌کنند که استانداردهای بین‌المللی و بهداشتی رعایت می‌کنند. بنابراین این تولیدکنندگان به والدین اطمینان داده که محصول سالم و ایمنی را برای فرزندان خود تهیه می‌کنند. «رنگ انگشتی 4 رنگ ارژنگ» یکی از شناخته شده ترین برندهای داخلی بوده و محصول با کیفیتی را در اختیار شما قرار میدهد. بافت این محصولات بسیار سبک و نرم بوده و کودک میتواند به راحتی به آنها حالت داده و با آن نقاشی بکشد.


رنگ انگشتی 4 رنگ ارژنگ

خرید رنگ انگشتی 4 رنگ ارژنگ


نوع بسته‌بندی

در حال حاضر رنگ انگشتی در دو بسته‌بندی متفاوت به بازار عرضه می‌شود:

 • رنگ انگشتی تیوپی: در این محصول رنگ انگشتی در یک تیوپ پلاستیکی قرار می‌گیرد و کودک باید با فشار دست، رنگ انگشتی خمیری را بیرون بیاورد.
 • رنگ انگشتی ظرفی: در این محصول از ظروف پلاستیکی درب‌دار برای بسته‌بندی رنگ انگشتی استفاده می‌شود. بنابراین کودک می‌تواند به راحتی از رنگ برداشته و نقاشی بکشد.

اما بهترین نوع بسته‌بندی برای رنگ انگشتی چیست؟ توصیه می‌شود در هنگام خرید به سن فرزند خود دقت کنید، زیرا فشار دادن تیوپ پلاستیکی برای کودکان زیر ۳ سال کار جالبی نیست. بنابراین توصیه می‌شود برای نوپایان از رنگ انگشتی ظرفی استفاده کنید. همچنین بسیاری از بسته‌بندی‌ها دارای لوازم جانبی نیز هستند. این ابزار شامل غلطک، قلم‌مو، شابلون و… می‌شود و استفاده از آن برای کودکان بسیار دلنشین است. «رنگ انگشتی 6 رنگ آریا با رول و ابزار مدل تیوپی» تمام لوازم جانبی کاربردی برای بازی کودکان را در اختیار آنها قرار میدهد. از لوازم جانبی موجود در بسته بندی این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 6 رنگ تیوپی با حجم 75 میلی لیتر
 • سینی پلاستیکی
 • 4 عدد مهره فومی
 • دو عدد غلطک
 • یک رول نقاشی


رنگ انگشتی 6 رنگ با ابزار

خرید رنگ انگشتی 6 رنگ با ابزار آریا


تاریخ انقضا

همانطور که گفتیم اکثر رنگ‌های انگشتی از مواد خوراکی و بی‌خطر تشکیل می‌شوند. به همین دلیل این محصولات فساد‌پذیری بیشتری نسبت به دیگر ابزار رنگ‌آمیز‌ی دارند. توصیه می‌شود در هنگام خرید رنگ انگشتی به تاریخ انقضا آن دقت کنید. انتخاب محصولاتی که تاریخ تولید نزدیک‌تری دارند نیز ارجحیت دارد.


قیمت رنگ انگشتی

قیمت رنگ انگشتی با توجه نوع بسته‌بندی، حجم رنگ و لوازم جانبی آن متغیر است. توصیه می‌شود محصولی را انتخاب کنید که صرفه اقتصادی داشته باشد. البته در کنار قیمت به استانداردهای محصول نیز دقت کنید.


لوازم تحریر مورد نیازتان را اینجا تهیه کنید

فروشگاه اینترنتی آریالند امکان خرید اینترنتی انواع لوازم تحریر آریا را برای شما فراهم کرده‌است. شما می‌توانید در این سامانه ابتدا قیمت لوازم تحریر را مشاهده کرده و سپس نسبت به ثبت خرید خود اقدام کنید.رنگ انگشتی آریا با بهترین قیمت و کیفیت نیز یکی از محبوب‌ترین محصولات این فروشگاه است. دلایل محبوبیت این محصول عوامل زیر هستند:

 • قابلیت شست‌وشوی آسان
 • قابل استفاده بر روی انواع سطوح
 • عدم استفاده از ترکیبات شیمیایی
 • ضد حساسیت
 • بسته‌بندی راحت و ایمن
 • ارائه بسته ‌بندی‌های سه‌ عددی و شش عددی رنگ انگشتی
 • انسجام کافی رنگ انگشتی و عدم سرریز شدن آن از ظرف


خرید رنگ انگشتی


جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم پاسخ جامعی به پرسش «رنگ انگشتی چیست؟» بدهیم. بنابراین پس از مطالعه این متن با مزایا و انواع کاربردهای رنگ انگشتی نیز آشنا خواهید شد. همچنین در ادامه پیشنهاداتی برای خرید این نوع وسیله رنگ‌آمیزی ارائه دادیم. شما می‌توانید با توجه به این نکات رنگ انگشتی استاندارد و ایمنی را برای فرزندان خود تهیه کرده و لذت نقاشی‌کردن را به آن‌ها هدیه دهید. توصیه می‌کنیم در هنگام نقاشی کشیدن با رنگ انگشتی به کودکان خود ملحق شده و ساعات دلنشینی را با آن‌ها تجربه کنید. برای ما از تجربیات خود در مورد استفاده از رنگ انگشتی بنویسید. منتظر شنیدن ایده‌های جدید شما برای کار با این ابزار نقاشی شگفت‌انگیز هستیم. از اینکه با ما همراه بودید، متشکریم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.