بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

خودنویس چیست؟ | چند نوع خودنویس داریم؟

خودنویس چیست؟ | چند نوع خودنویس داریم؟
زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه ۸۸۷ بازدید ۰ نظر

خود نویس یکی از قدیمی ترین نوشت افزار های جهان است که در طی سالیان سال تغییرات زیادی پیدا کرده و به یکی از نوشت افزارهای حرفه ای تبدیل شده است

احتمالا شما نیز خودنویس را به عنوان یک هدیه ارزشمند و شیک برای عزیزانتان در نظر می‌گیرید. اما علاوه بر آن، اگر به دنبال راه‌حلی برای زیباترشدن دست‌خط خود هستید، به شما انواع خودنویس را معرفی می‌کنیم. این نوشت‌افزار خاص دست‌خط شما را خوانا و زیباتر می‌کند. اما خودنویس چیست؟ از اجزای آن اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید خودنویس مناسب شما چیست؟ در این مقاله سعی داریم پاسخ مناسبی به خودنویس چیست؟ بدهیم. در ادامه نیز انواع آن را معرفی کنیم. در قسمت پایانی نیز به برخی از سوالات متداول شما در مورد خودنویس می‌پردازیم. همچنین خودنویس و روان‌نویس را نیز با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. به این ترتیب شما می‌توانید قلم مناسب خود را بهتر انتخاب کنید. برای پایان دادن به ابهامات خود در مورد خودنویس، با ما همراه باشید.


خودنویس چیست؟

خودنویس در سرتاسر جهان به عنوان یکی از محبوب‌ترین قلم‌های خوشنویسی شناخته می‌شود. این قلم شیک در طول سال‌ها دچار تغییرات زیادی شده و در دهه‌های اخیر به شکل کنونی درآمده است. اولین شکل خودنویس در قرن دهم میلادی و به دستور خلیفه مصر پدید آمد. او نیازمند قلمی بود که به مخزن جداگانه جوهر نیازی نداشته‌ و نوک قلم همواره به جوهر آغشته باشد.

پس از گذشت سال‌ها انواع مختلف قلم‌های مخزن‌دار ساخته‌ شدند و در نهایت به شکل امروزی خودنویس درآمدند. نگارش با این قلم‌ها مناسب افراد خوشنویس بوده و موجب ارائه متون خوانا و تمیز می‌شود. می‌توان گفت دلیل انتخاب این نوشت‌افزار به عنوان یک هدیه ارزشمند نیز همین امر است. چرا که متون خوانا، اندیشه نویسنده را به بهترین شکل ممکن انتقال می‌دهند. همچنین از آنجایی که جوهر خودنویس قابلیت شارژ مجدد دارد، این لوازم تحریر با کیفیت همواره به عنوان یک یادگاری ارزشمند، سال‌های طولانی در کنار فرد باقی می‌ماند.

اما خودنویس چیست؟ اکثر مردم در مقابل این سوال، به دو ویژگی ظاهری اساسی اشاره می‌کنند. آن‌ها خودنویس را قلمی مخزن‌دار می‌دانند که نوک آن نیز یک شکاف کوچک وجود دارد. بله، توضیحات آن‌ها کاملا درست است.

خودنویس از انواع قلم‌های مخزن‌داری به‌شمار می‌رود که مخزن آن از جوهر مایع و روان پر شده‌است. جوهر خودنویس دو ویژگی اساسی دارد که شامل؛ خاصیت مویینگی و گرانش می‌شود. این دو عامل، سبب می‌شود تا نویسنده تنها با وارد کردن فشار اندک دست، جوهر را به راحتی روی کاغذ حرکت دهد. مخزن خودنویس نیز می‌تواند به صورت دستی یا به وسیله پمپ جوهر شارژ شود. در این بین شکاف قلم نیز میزان جوهر ورودی به نوک قلم را کنترل می‌کند. این شکاف، سبب زیباترشدن دست‌خط شما نیز می‌شود.

برای ارائه پاسخ کوتاهی به خودنویس چیست، می‌توان گفت خودنویس از نوشت‌افزارهای لوکس به شمار می‌رود و برای افرادی مناسب است که متون دست‌نویس و خوانا می‌نویسند. همچنین جوهر خودنویس هرگز محو یا پاک نمی‌شود. به همین دلیل از آن برای امضای سند‌های رسمی و معتبر نیز استفاده می‌شود. به علاوه قرار دادن این قلم لوکس بر روی میز کار جلوه‌ای زیبا و باارزش به محیط کار می‌بخشد.


خودنویس چیست؟


اجزای مختلف خودنویس چیست؟

انواع خودنویس با توجه به اجزای به‌ کار رفته در آن متفاوت است. بنابراین؛ به منظور تهیه یک خودنویس مناسب و ایده‌آل برای خود و عزیزانتان، پیش از هرچیز باید بدانید که اجزای اصلی و انواع خودنویس چیست. به صورت کلی انواع خودنویس از اجزا زیر تشکیل شده‌اند:


درپوش

قرار گرفتن نوک خودنویس در مجاورت هوا، موجب تبخیرشدن جوهر آن می‌شود و به شکاف قلم آسیب جدی وارد می‌کند. به همین دلیل درپوش به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزا خودنویس شناخته می‌شود. یک خودنویس با کیفیت باید درپوش محکم داشته ‌باشد و این درپوش باید از ورود هوا به داخل قلم جلوگیری کند. البته درپوش‌ها باید به راحتی و با فشار مناسب دست باز شوند.


سرقلم

مهم‌ترین عامل در انتخاب خودنویس چیست؟ با اطمینان از سرقلم خودنویس یاد می‌کنیم. به این ترتیب در هنگام خرید ابتدا به سایز دست‌خط خود توجه کرده و سپس سرقلم مناسب را انتخاب کنید. این قسمت خودنویس دارای سایزهای گوناگون بوده و با نام‌های مشخصی شناخته می‌شود. انواع سایزبندی سرقلم به شرح زیر است:


خودنویس سایز EF

این سایز باریک‌ترین عرض نوشتاری را برای شما فراهم می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که به دست‌خط‌های ظریف علاقه دارند، از این مدل خودنویس استفاده کنند. عرض نوشتاری این مدل حدود 4/0 میلی‌متر است و کار کردن با آن به کنترل بیشتری احتیاج دارد.


خودنویس سایز M

این سرقلم از نوع سایزهای معمولی شناخته می‌شود و اکثر افراد می‌توانند با آن به راحتی بنویسند. اکثر شرکت‌های نوشت‌افزار نیز از این سایز برای محصولات لوکس خود استفاده می‌کنند. عرض نوشتاری این سرقلم حدود 8/. میلی‌متر است و سایز متوسط محسوب می‌شود.


خودنویس سایز B

این مدل خودنویس به عنوان بزرگترین سرقلم موجود در بازار شناخته می‌شود و عرض نوشتاری 10 میلی‌متر را برای نویسنده فراهم می‌کند. به همین دلیل افرادی که به دست‌خط‌های پهن علاقه دارند، بهتر است از این سایز خودنویس استفاده کنند.

برخی از کمپانی‌های تولید لوازم تحریر از سایز‌های ترکیبی همچون BBB، OM و BB نیز برای سرقلم‌های خود استفاده می‌کنند. این مدل‌ها به عنوان خودنویس‌های خاص در نظر گرفته می‌شوند. جالب است بدانید که اکثر کمپانی‌های معتبر خودنویس‌های ویژه‌ای با سرقلم LH تولید می‌کنند که برای افراد چپ‌دست مناسب هستند. این سرقلم‌ها شیب کمی دارند و برای نگارش با دست چپ مناسب هستند.


بدنه اصلی

از قسمت‌های دیگر خودنویس می‌توان به بدنه اصلی اشاره کرد. اگر به این فکر می‌کنید که اولین نکته مهم در خرید خودنویس چیست؟ باید بگوییم که توجه به بدنه اصلی یکی از مهم‌ترین نکته‌ها است. اندازه بدنه‌ اصلی نقش به سزایی در اندازه دست‌خط دارد. به همین دلیل بهتر است خودنویسی با بدنه معمولی انتخاب کنید. بدنه ضخیم خوشنویس، دست‌خط را درشت‌تر کرده و خودنویس‌هایی با بدنه باریک نیز دست‌خط را ریز و ناخوانا می‌کند.


بدنه خود نویس


مخزن جوهر

مخزن جوهر انواع مختلفی دارد و بسیار متنوع است. از مهم‌ترین مخزن‌های جوهر خودنویس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخزن جوهر دائمی

این مخزن‌ها از جنس فلز ساخته می‌شوند. در این صورت یک کیسه لاستیکی در این مخزن قرار می‌گیرد.

مخزن جوهر پلاستیکی

این نوع مخزن‌ها قابل شارژ هستند و از جنس پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند.

مخزن فشنگی

در حال حاضر بیشتر تولیدکنندگان از مخزن فشنگی برای خودنویس‌های خود استفاده می‌کنند. از مزیت‌های این نوع مخزن می‌توان به کاربری آسان‌تر، تعویض سریعتر و جوهردهی مناسب اشاره کرد.

مخزن هوا

در بالای خودنویس محفظه‌ای وجود دارد که هوا را با فشار مناسب وارد قلم می‌کند. این هوا با اعمال فشار بر روی سطح جوهر موجب رانده‌شدن جوهر به سمت سرقلم می‌شود.


سوالات متداول در مورد خودنویس

احتمالا شما نیز در هنگام استفاده از خودنویس با یک سری سوالات جدید مواجه می‌شوید. در بخش‌های قبلی به پرسش خودنویس چیست؟ پاسخ دادیم. در این بخش نیز به نحوه کار با این قلم خاص اشاره می‌کنیم.


1. تفاوت روان‌نویس و خودنویس چیست؟

در بخش‌های قبلی دریافتید که خودنویس چیست؟ در این بخش با قلم مشابه دیگری به نام روان‌نویس آشنا خواهید شد. اکثر افراد خودنویس و روان‌نویس را مشابه یکدیگر قلمداد می‌کنند، اما بهتر است بدانید که این دو تفاوت جزئی با یکدیگر دارند. شما می‌توانید با دانستن این تفاوت‌ها، قلم مناسب را برای خود خریداری کرده و از کارکردن با آن نهایت لذت را ببرید.

اما روان‌نویس چیست؟ روان نویس یک نوشت‌افزار مدرن است که کیفیت نوشتاری آن مابین خودکار و ماژیک قرار می‌گیرد. این قلم نیز مانند خودنویس از جوهر روان استفاده می‌کند و آن را درون مخزن خود جای داده‌است. البته روان‌نویس‌ها در موارد زیر با خودنویس‌ها متفاوت هستند:

 • نوع مخزن: چنان که گفته شد در اکثر موارد مخزن خودنویس‌ها از پلاستیک فشرده تهیه می‌شوند، اما مخزن روان‌نویس مانند انواع ماژیک از جنس «ابر فشرده» است.
 • نوع سرقلم: همانطور که مشاهده کردید سرقلم خودنویس از جنس فلز است، اما سرقلم روان‌نویس شبیه به خودکار و از نوع ساچمه‌ای است.
 • سرعت و میزان جوهردهی: سرقلم خودنویس مجهز به یک شکاف است که سرعت و میزان جوهردهی را کنترل می‌کند، به همین دلیل نویسنده می‌تواند برای نگارش‌های کند نیز از خودنویس استفاده کند. اما جوهر روان‌نویس دیرتر از خودنویس خشک می‌شود و سرقلم آن کنترل چندانی بر میزان جوهردهی ندارد. به همین دلیل استفاده از روان‌نویس برای اشخاصی که کند می‌نویسند، مناسب نیست.


2. نحوه صحیح کار با خودنویس چیست؟

آیا شما نیز در هنگام نوشتن با خودنویس به مشکل برمی‌خورید؟ آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که روش صحیح در دست‌گرفتن خودنویس چیست؟ در این بخش بهترین شیوه استفاده از خودنویس را ارائه می‌دهیم.

خودنویس به دلیل داشتن سرقلم شیب‌دار به شیوه خاصی برای نگارش احتیاج دارد. در دست گرفتن صحیح خودنویس عمر مفید قلم را افزایش داده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. همیشه در هنگام نوشتن با خودنویس توجه داشته باشید که شیب سرقلم باید موازی با کاغذ قرار بگیرد.

چنانچه سرقلم خودنویس را به صورت زاویه‌دار بر روی کاغذ بگذارید، به شکاف قلم آسیب وارد می‌شود و دست خط شما ناخوانا خواهد شد. پس در هنگام کار با خودنویس، قلم را دقیقا موازی با کاغذ قرار دهید. در هنگام نوشتن نیز به فشاری که بر قلم وارد می‌کنید، دقت کنید. به صورت کلی هرچه فشار دست بیشتر باشد، دست‌خط پهن‌تر می‌شود.


کار با خودنویس


3. چگونه مخزن خودنویس را تعویض کنیم؟

در این بخش به چگونگی تعویض مخزن خودنویس می‌پردازیم. این کار بسیار ساده است، اما باید با نهایت دقت انجام شود. به این ترتیب کیفیت نوشتاری خودنویس برای مدت طولانی ثابت می‌ماند. شما می‌توانید با توجه به نوع خودنویس، از دو روش زیر برای شارژ مخزن خودنویس استفاده کنید:


پرکردن مخزن به وسیله پمپ

شما می‌توانید به راحتی از روش زیر برای پرکردن خودنویس خود استفاده کنید:

 • ابتدا درب بالایی خودنویس را باز کرده و سپس مخزن خودنویس را از درون بدنه اصلی بیرون بیاورید.
 • در گام بعدی مخزن خودنویس را درون ظرف شیشه‌ای جوهر فرو ببرید. به این ترتیب پمپ خودنویس به صورت خودکار مخزن قلم را شارژ می‌کند.
 • بهتر است این عملیات را چندین مرتبه تکرار کنید.
 • پس از آن که مخزن خودنویس کاملا پر شد، نوک قلم را با دستمال به خوبی پاک کنید.
 • در پایان مخزن شارژ‌شده خودنویس را درون بدنه اصلی قرار داده و درب آن را محکم ببندید.


پرکردن جوهر به وسیله کارتریج

تعویض کارتریج خودنویس نیز بسیار آسان است. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا درب بالایی خودنویس را باز کرده و مخزن کارتریج را از درون بدنه اصلی بیرون بیاورید.
 • سپس کارتریج جدیدی که تهیه کردید را درون بدنه اصلی بگذارید.
 • برای آنکه کارتریج به درستی درون محفظه خودنویس و سرقلم قرار بگیرد، مقداری فشار بر آن وارد کنید.
 • در پایان درب خودنویس را محکم بسته و کارایی خودنویس را چک کنید.


4. چگونه از انواع خودنویس نگهداری کنیم؟

آیا شما هم خودنویس را درون جیب کت یا کیف قرار می‌دهید؟ آیا از لکه‌های خودنویس بر روی لباس‌های خود گله‌مند هستید؟ بهتر است بدانید که برای نگهداری خودنویس باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اگر خودنویس را درون جیب خود قرار می‌دهید، سرقلم خودنویس را به سمت بالا قرار دهید. انجام این نکته در هنگام سفر با هواپیما نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا در غیر این صورت خودنویس یک لکه همیشگی بر روی لباس شما به یادگار خواهد گذاشت.
 • اگر خود نویس خود را درون کیف قرار می‌دهید، بهتر است آن را در جایی از کیف ثابت کنید. چنانچه خودنویس به صورت آزادانه درون کیف شما حرکت کند، باید ضربات غیر قابل کنترلی را تحمل کند. به این ترتیب عمر مفید خودنویس کاهش خواهد یافت.


نگه داری از خودنویس


خرید اینترنتی لوازم تحریر

امروزه خرید اینترنتی انواع لوازم تحریر و اسباب‌بازی مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفته‌است. فروشگاه اینترنتی آریالند نیز امکان خرید انواع لوازم تحریر ارزان و با کیفیت را برای شما فراهم کرده‌است. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه آریالند ابتدا از قیمت خودکار، روان‌نویس و خودنویس با کیفیت اطلاع پیدا کرده و سپس خرید خود را ثبت کنید. با خرید غیر حضوری از فروشگاه اینترنتی آریالند، کالای مورد نظر خود را درب منزل دریافت خواهید کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم پاسخ کاملی برای خودنویس چیست؟ ارائه بدهیم. همچنین پس از مطالعه این مطلب با دنیای خودنویس‌ها آشنا شده و می‌توانید انواع خودنویس را از یکدیگر تشخیص دهید. به علاوه با شناخت انواع سرقلم‌ها می‌توانید خودنویسی متناسب با دست‌خط خود تهیه کرده و از نوشتن با آن لذت ببرید. دست‌خط شما با استفاده از خودنویس بهتر شده و ارزش والایی پیدا می‌کند. در پایان نیز سعی کردیم به برخی از پرسش‌های متداول در مورد خودنویس پاسخ بگوییم. شما می‌توانید سوالات خود در مورد خودنویس را در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید. تلاش می‌کنیم در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ بدهیم. همچنین از دیگر دوستان آریالندی خواهشمندیم با ارائه نظرات و تجربیات خود در مورد استفاده از انواع خودنویس‌ها، ما را در ارائه هرچه بهتر مطالب یاری رسانند. از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید، متشکریم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.