بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

آموزش بازی اتللو | بیاموزید و برنده شوید

آموزش بازی اتللو | بیاموزید و برنده شوید
زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه ۲۵۷۶ بازدید ۰ نظر

برای برنده شدن در بازی اتللو باید تمرین کرد و آموزش اتللو دید. اگر می خواهید در این بازی پرهیجان برنده باشید این مقاله را از دست ندهید!

تاکنون اسم بازی اتللو را شنیده‌اید؟ دوست‌ دارید با یک بازی فکری ساده و جذاب آشنا شوید؟ یا شاید بازی اتللو را در منزل دارید ولی از قوانین آن باخبر نیستید؟ اگر صفحه‌ی ساده‌ی این بازی را از نزدیک دیده‌ باشید، متوجه شباهت آن به «دوز بازی» شده‌اید. در این مطلب قصد داریم آموزش بازی اتللو را به صورت جامع برای شما ارائه دهیم. چنانچه شما به قوانین این بازی فکری مسلط باشید، می‌توانید حریفان خود را در طول بازی شگفت‌زده کرده و آن‌ها را به آسانی شکست دهید. همچنین این بازی ذهنی مزایای فراوانی نیز برای شما و فرزندانتان به همراه دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. برای سپری کردن اوقات سرگرم‌کننده و مفید، با ما همراه باشید.


بازی اتللو چیست؟

بازی اتللو از انواع بازی‌های رومیزی است که طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. انجام این بازی ذهنی به پرورش توانا‌‌یی‌های فکری بازیکن کمک شایانی کرده و مزایای فراوانی برای او به همراه دارد. ابتدایی‌ترین شکل بازی اتللو در سال 1883 میلادی توسط گروهی ژاپنی به نام «هاسگاوا» اختراع شد. این گروه توانست در همان سال، هزاران نسخه از بازی را به فروش رسانده و شهرتی جهانی به دست بیاورد. در حال حاضر این بازی فکری در لیست بهترین بازی‌های فکری جهان قرار گرفته‌است.

با خرید بازی اتللو، یک صفحه‌ی بازی یا بورد گیم به همراه 128 مهره دریافت خواهید کرد. مهره‌های این بازی به صورت دو طرفه طراحی شده‌ و هر طرف آن رنگ مشخصی دارد. به این ترتیب می‌توان مهره‌های رقیبان را به راحتی از یکدیگر تشخیص داد. در این نبرد، دو بازیکن روبروی هم قرار گرفته و باید طبق قوانین رسمی، رقابتی عادلانه را انجام دهند. شما می‌توانید این قوانین را در قسمت آموزش بازی اتللو مطالعه کرده و سپس با انجام آن ساعاتی مفرح و شاد را در کنار اعضای خانواده، دوستان و آشنایان سپری کنید.


انواع بازی اتللو چیست؟

صفحه‌ی بازی اتللو به صورت مربعی طراحی شده‌است. ابعاد این صفحه متنوع بوده و به صورت استاندارد در دو سایز به فروش می‌رسد. محبوب‌ترین صفحه‌های بازی اتللو اضلاع 6 و 8 واحدی دارند. در قسمت آموزش بازی اتللو متوجه خواهید شد که قوانین بازی در هر دو مدل یکسان بوده و سایز مربع‌ها هیچ تفاوتی در نحوه‌ی بازی ایجاد نمی‌کند. تنها تفاوت آن‌ها در این است که بازی با صفحه‌های سایز بزرگ طولانی‌تر خواهد شد. آریالند به عنوان ارائه دهنده‌ی انواع بازی‌های فکری و رومیزی، امکان خرید انواع لوازم تحریر ساده و فانتزی را نیز برای شما فراهم کرده‌است.


بازی اتللو


آموزش بازی اتللو

صفحه‌ی بازی اتللو در سایز بزرگ دارای شصت و چهار خانه‌ی مجزا است. به همراه این صفحه‌ی بازی شصت و چهار مهره‌ی مشابه نیز ارائه می‌شود. نام دیگر این مهره‌ها «دیسک» است. دیسک‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که هر طرف رنگ متفاوتی داشته باشد. هر بازیکن باید پیش از شروع بازی، رنگ مهره‌های خود را مشخص کند.

اکنون بازی شروع می‌شود. هر بازیکن باید به نوبت، مهره‌های خود را به صورتی که رنگ معین به سمت بالا باشد، بر روی صفحه‌ی بازی قرار بدهد. اما طبق چه قوانینی مهره‌های اتللو را بر روی صفحه بگذاریم؟ این کار باید به صورتی انجام ‌شود که مهره‌های حریف در بین مهره‌های شما قرار بگیرد. پاداش شما پس از محاصره‌ی کامل حریف نیز تصاحب مهر‌ه‌های او خواهد بود.


قوانین بازی اتللو

در طول بازی اتللو، بازیکنان وظیفه دارند مهره‌های حریف خود را محاصره کرده و از گسترش آن‌ها در زمین بازی جلوگیری کنند. به صورت کلی قوانین اولیه‌‌ی بازی اتللو به شرح زیر هستند:

 • هر بازیکن باید به نوبت مهره‌ی خود را بر روی زمین بازی قرار دهد.
 • اگر در نوبت خود نتوانستید مکان مناسبی برای محاصره‌ی حریف خود پیدا کنید، باید نوبت بازی را به حریف خود تسلیم کنید. حریف شما می‌تواند تا زمانی که مکان مناسبی برای محاصره پیدا نکرده‌اید، بی نوبت بازی کند.
 • هیچ کدام از مهره‌ها نباید به صورت آزادانه و دلخواه بر روی زمین بازی قرار بگیرد. به عبارت دیگر مهره‌ها همواره باید به مهره‌های حریف متصل باشند.
 • هر بازیکن می‌تواند مهره‌های محصور رقیب را تصاحب کند.
 • به صورت کلی خط محاصره‌ی حریفان می‌تواند به صورت افقی، عمودی، مورب یا هر سه مورد تشکیل شود.
 • در اکثر موارد بازی پیش از تکمیل خانه‌های بازی پایان می‌گیرد.


قانون تصاحب در اتللو چیست؟

عمل تصاحب قسمت مهمی از آموزش بازی اتللو است. هنگامی که آخرین مهره‌ی لازم برای محاصره‌ی حریف خود را بر روی صفحه بازی قرار می‌دهید، قسمت هیجان انگیز بازی شروع می‌شود. در این لحظه شما می‌توانید مهره‌های حریف را چرخانده و خانه‌های او را به رنگ مهره‌های خود درآورید. به این عملیات قانون تصاحب می‌گویند.


برنده‌ی بازی اتللو کیست؟

سالانه مسابقات رقابتی اتللو در سراسر جهان برگزار می‌شود. قهرمانان بازی اتللو کسانی هستند که با استفاده از هوش و استراتژی‌های مشخص بازی را پیش می‌برند. در تمام این تورنمنت‌ها، بازی در شرایط زیر پایان می‌گیرد:

 • زمانی که هر دو بازیکن مهره‌ی جدیدی برای ادامه‌ی بازی در اختیار نداشته باشند. در این حالت برنده کسی است که در لحظه‌ی پایانی تعداد مهره‌های بیشتری بر روی صفحه‌ی بازی دارد.
 • زمانی که یک بازیکن بتواند تمام دیسک‌های حریف خود را تصاحب کند. در این حالت بازی با نتیجه‌ی صفر بر 64 به نفع این بازیکن تمام می‌شود.

توجه داشته باشید در مسابقات جهانی اتللو، ثبت رکورد نیز حایز اهمیت است. به این ترتیب تعداد خانه‌های خالی نیز به نفع برنده شمرده می‌شود. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید که طبق قوانینی که در آموزش بازی اتللو بیان کردیم، بازی را پیش برده‌اید. در این بازی 30 مهره‌ی تیره و 32 مهره‌ی روشن بر روی صفحه قرار دارد. در نتیجه 2 خانه کاملا خالی مانده‌است. به این ترتیب مهر‌ه‌های روشن با نتیجه‌ی 34 بر 30 برنده بازی خواهد بود.


برنده شدن در بازی اتللو


چگونه در بازی اتللو برنده شویم؟

سازنده‌ی بازی اتللو بر این باور بوده‌است که آموزش بازی اتللو تنها یک دقیقه طول می‌کشد، اما تسلط بر آن به یک عمر زمان نیاز دارد. در هر حال ما در این بخش ترفند‌های کارآمد بازی اتللو را شرح می‌دهیم. شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، حریف خود را میخکوب کرده و راه صدساله را یک شبه طی کنید. مهم‌ترین این ترفندها به شرح زیر هستند:

 • به صورت کلی مهم‌ترین بخش در صفحه‌ی بازی اتللو، گوشه‌های صفحه است. در طول بازی گوشه‌‌های صفحه را از آن خود کنید. به این ترتیب می‌توانید مهره‌های بیشتری را در صفحه بازی قرار بدهید. حرفه‌ای‌ها به این مهر‌ها اصطلاحا «مهره‌های پایدار» می‌گویند.
 • خطرناک‌ترین مناطق در صفحه‌ی بازی اتللو، چهار خانه‌ای خواهد بود که یک خانه از گوشه‌ها فاصله دارند. در طول بازی حریف خود را مجبور کنید، مهره‌های خود را در این خانه‌ها قرار بدهد. به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید مهره‌های او را محاصره کنید.
 • مهر‌‌ه‌هایی که در تماس نزدیک با مهر‌ه‌های حریف هستند، به عنوان «مهره‌های سرحد» شناخته می‌شوند. همچنین با قرار گرفته گروه پیوسته‌ای از مهره‌های سرحد، یک دیوار شکل می‌گیرد. سعی کنید در طول بازی مهره‌‌های سرحد را بیشتر کرده و اصطلاحا «حرکت شدید» انجام دهید.


فواید بازی اتللو برای کودکان و نوجوانان

به صورت کلی هر بازی‌ که پا به دنیای ما می‌گذارد، اهداف و مزایای مشخصی را دنبال می‌کند. حتی اسباب بازی ساده‌ای همچون اسلایم نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما می‌توانید مزایای این بازی ساده و بی‌دردسر را در راهنمای بازی اسلایم مطالعه کنید. شما می‌توانید با آموزش بازی اتللو به کودکان خود، توانایی‌های بنیادین آن‌ها را تقویت کنید. مهم‌ترین فواید بازی اتللو به شرح زیر هستند:

پرورش خلاقیت کودکان ونوجوانان


پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان

احتمالا تا این لحظه متوجه شده‌اید که برای برنده شدن در بازی اتللو به استراتژی و راه‌حل‌های خلاقانه احتیاج دارید. کودکان و نوجوانان نیز در طول بازی اتللو، حس رقابت شدیدی را تجربه می‌کنند. به این ترتیب فرزند شما انگیزه‌ی کافی برای تفکر خلاقانه را پیدا کرده و آن را تمرین کند. همچنین قوانین بازی اتللو به صورتی طراحی شده‌است که می‌توان آن را در دسته‌ی معماهای جذاب قرار داد. کودکان و نوجوانان با انجام این بازی انواع راه حل‌های خلاقانه را آموزش دیده و سپس آن‌ها را در زمینه‌های گوناگونی همچون هنر، نگارش، ریاضیات و... به کار می‌برند.


تقویت حافظه

در طول بازی اتللو، بازیکنان باید اطلاعات بازی را به صورت لحظه‌ای حفظ کنند. به این ترتیب می‌توانند حرکت بعدی خود را به درستی انجام دهند. ضرورت استفاده از حافظه در بازی اتللو سبب می‌شود کودکان و نوجوانان عملیات یادگیری و یادآوری را به صورت متناوب در ذهن خود انجام دهند. بنابراین این بازی حافظه‌ی آن‌ها را تقویت می‌کند. همچنین آن‌ها مهارت‌های ذهنی مختلفی همچون استفاده از حافظه‌ی بصری، حافظه‌ی حسی، حافظه‌ی کوتاه و بلند مدت را آموزش دیده و سپس در زندگی به کار می‌گیرند.


افزایش تمرکز

به صورت کلی تمرکز، مهارتی آموختنی و اکتسابی است. اکثر کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز برای انجام فعالیت‌های خود به تمرکز بالا احتیاج دارند. متخصصان توصیه می‌کنند آموزش مهارت تمرکز را از سنین کودکی آغاز کرده و سپس آن را با استفاده از روش‌های صحیح پرورش دهید. انواع بازی‌های فکری همچون بازی اتللو، راه‌ حلی مناسب برای این کار است. این بازی سرگرم‌کننده و رقابتی شرایط مناسبی را برای تمرکز کردن کودکان فراهم می‌کند.

همچنین به صورت میانگین بازیکنان برای انجام بازی اتللو تنها به 60 دقیقه زمان احتیاج دارند. در این 60 دقیقه، ذهن بازیکن با معماهای ساده و قابل حلی مواجه می‌شود که برای حل کردن ‌آن‌ها باید تمرکز بالایی داشته باشد. به این ترتیب شخص مهارت‌های تمرکز خود را در مدت زمان محدودی تقویت می‌کند.


بازی مفرح و شاد

در آموزش بازی اتللو به قوانین ساده و سرگرم‌کننده‌ی این بازی اشاره کردیم. کودکان و نوجوانان در طول انجام این بازی، به صورت مکرر به موفقیت‌های

کوچک و بزرگ می‌رسند. هیجان بازی اتللو سبب می‌شود تمام اعضای خانواده، اوقات شاد و بانشاطی را در کنار یکدیگر سپری کنند.


کاهش استرس

هر چه میزان تمرکز شما برای انجام کاری بیشتر باشد، ذهنی آرام‌تر خواهید داشت. بنابراین بازیکن در طول بازی اتللو نیز تمام تمرکز خود را بر روی برنده شدن گذاشته و تمام دغدغه‌های فکری خود را فراموش می‌کند.. از مهم‌ترین مزایای بازی‌های فکری مانند اتللو می‌توان به کاهش رفتار پرخاشگرانه‌ی کودکان نیز اشاره کرد.


تقویت ذهن و هوش

کودک در هر مرحله از بازی اتللو به یک استراتژی و روش متفاوت برای پیروزی احتیاج دارد. این بازی مانند تمرین‌های ورزشی، ذهن کودک را تمرین داده و موجب تقویت آن می‌شود. به این ترتیب کودک در آینده می‌تواند مسائل پیچیده را حل کرده و وقایع پیش بینی‌نشده را مدیریت کند.


آموزش نحوه‌ی برنامه‌ریزی

متخصصان دریافته‌اند انواع بازی فکری مانند اتللو موجب تقویت پوسته‌ی جلویی مغز می‌شود. این بخش مغز انواع مهارت‌های برنامه‌ریزی، قضاوت و کنترل‌ شرایط را مدیریت می‌کند. به این ترتیب هر چه این بخش مغز قوی‌تر باشد، شخص قدرت تصمیم‌گیری بیشتری خواهد داشت.


ریاضی و موفقیت در اتللو


ریاضی چه نقشی در بازی اتللو دارد؟

آموزش مفاهیم گوناگون به کودکان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین و معلمان است. یکی از بهترین روش‌های آموزش به کودکان استفاده از ابزارهای کمک آموزشی است. این وسایل محیطی شاد و سرگرم‌کننده را برای کودک فراهم می‌کنند. به این ترتیب والدین و معلمان می‌توانند مفاهیم مورد نظر خود را به صورت غیر مستقیم به کودکان انتقال دهند. به این ترتیب بازی اتللو یک ویژگی اساسی دارد. این بازی مفاهیم هندسه‌ی فضایی را به کودک آموزش می‌دهد.

با استفاده از آموزش بازی اتللو به کودکان خود می‌توانید مفاهیمی مانند ارتباطات خطی و مورب را به کودک خود بیاموزید. اگر چه آموزش مفاهیم فضایی به کودکان کار آسانی نیست، اما با تمرین بازی اتللو این مفاهیم در ذهن کودکان نهادینه می‌شود. به این ترتیب در سال‌های آینده، کودک می‌تواند استدلال‌های فضایی را به راحتی درک کرده و از آن در کارهای خود استفاده کند.

از ویژگی‌های دیگر بازی اتللو می‌توان به آموزش اعداد به کودکان اشاره کرد. آن‌ها می‌توانند در پایان بازی به شما در شمارش مهره‌های بازی کمک کنند. پیروزی در بازی خود به انگیزه‌ای قوی تبدیل می‌شود که کودک با دقت بیشتر اعداد را بشمارد. در طول آموزش بازی اتللو می‌توانید جدول ضرب را نیز به کودک خود بیاموزید. برای مثال در هنگام شمارش مهر‌‌ه‌ها از کودک خود بخواهید مهره‌ها را به صورت سه‌تا سه‌تا یا پنج‌تا پنج‌تا بشمارد.

فروشگاه اینترنتی آریا با ارائه‌ی انواع اسباب‌بازی و لوازم تحریر، شما را در آموزش مفاهیم اولیه به فرزندانتان یاری خواهد کرد. شما می‌توانید از انواع بازی فکری، رنگ‌ انگشتی، خمیر بازی، لگو و... استفاده کرده و مفاهیم ابتدایی همچون ریاضی، الفبا، هندسه، اشکال و... را به کودک خود آموزش دهید.


جمع‌بندی

بازی‌های فکری طرفدارانی بسیار زیادی دارند و حتی به عنوان ورزش در نظر گرفته‌ می‌شوند. بازی اتللو نیز از بازی‌های فکری سرگرم‌کننده‌‌ای است که برای انجام آن تنها به تعدادی مهره و یک صفحه‌ی بازی احتیاج دارید. در این بازی، برنده کسی است که باهوش‌تر بوده و از ترفندهای بازی اتللو باخبر است. در این مقاله آموزش بازی اتللو را به صورت جامع ارائه دادیم. پس از مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید با تمام قوانین، اصطلاحات و ترفندهای بازی اتللو آشنا ‌شوید. همچنین مزایای بازی اتللو را نیز بیان کردیم. شما می‌توانید به صورت هدفمند این بازی فکری را برای خود و کودکانتان تهیه کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. آماده‌ی شنیدن تجربیات و ترفندهای جذاب شما هستیم. شما می‌توانید دیدگا‌ه‌های خود را در مورد بازی اتللو و آریالند با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه با ما همراه بودید، متشکریم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.