بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

راهنمای بازی فکری تاکنوکو

راهنمای بازی فکری تاکنوکو
زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه ۸۸۴ بازدید ۰ نظر

بازی فکری تاکنوکو حول‌محور پرورش بامبو برای تغذیه یک پاندای خاص می‌چرخد. برای اطلاعات بیشتر راهنمای بازی فکری تاکنوکو را در این مقاله بخوانید.

بازی‌ها همیشه برای کودکان جذابیت خود را داشته‌اند. در زمانی سعی می‌شد تا از بازی‌ها برای پرورش فکر و هوش کودکان استفاده شود. این حرکت به سمت فکری شدن بازی‌ها، بزرگ‌ترها را نیز به سمت بازی‌های فکری جذاب کشاند. در این دوره که بازار بازی‌های رایانه‌ای هر روز داغ‌تر می‌شود، بازی‌های فکری قدیمی و جدید، همچنان جایگاه خود را دارند. ممکن است نقش آنها کم‌رنگ شده باشد، اما والدین دلسوز همچنان به فکر پرورش فکری کودکان هستند. در ادامه قصد ارائه راهنمای بازی فکری تاکنوکو را داریم. تاکنوکو به معنای جوانه بامبو بوده و بازی، حول محور پرورش بامبو برای تغذیه یک پاندای خاص می‌چرخد. برای آشنایی بیشتر با تاکنوکو با ما همراه باشید.


تاریخچه بازی تاکنوکو

در گذشته‌های بسیار دور، جنگ‌ها و درگیری‌های طولانی و سختی بین دو امپراطوری چین و ژاپن وجود داشت. پس از سال‌ها جنگ و درگیری بین این دو کشور، سران دو امپراطوری تصمیم به صلح گرفتند. بعد از برقراری صلح بین ژاپن و چین، به یمن این اتفاق میمون و مبارک، امپراتور چین به‌منظور شادباش و نشان‌دادن حسن‌نیت، هدیه‌ای به پادشاه ژاپن تقدیم کرد. آن هدیه چیزی نبود جز یک پاندای عظیم‌الجثه که نماد کشور کهن چین بود. پادشاه ژاپن این پاندا را در باغ پر از بامبو در قصر نگهداری می‌کرد و وظیفه مراقبت و رسیدگی به این پاندا را به اعضای دربار خود سپرد. حال از این ماجرا، بازی تاکنوکو طراحی شده است. در این بازی سه نوع بامبوی سبز، صورتی و زرد قرار دارد که باید برای خوراک این پاندا پرورش داده شوند. بازیکنان در این بازی باید بامبوی بیشتری برای این حیوان مقدس پرورش دهند تا برنده این بازی باشند.


نسخه اصلی بازی تاکنوکو


نسخه اصلی بازی تاکنوکو

خرید ست مداد طراحی 12 تایی آرتیست آریا


نسخه اصلی بازی تاکنوکو، سال ۲۰۱۱ و توسط یک کمپانی فرانسوی عرضه شد. این بازی، یک بازی خانوادگی بوده و در میان بازی‌های فکری، از رتبه‌ی بسیار خوبی برخوردار است. محبوبیت این بازی باعث شده که در این مدت نه‌چندان طولانی، جایگاه خوبی برای خود دست‌وپا کند. اخیراً یک شرکت ایرانی، به نام شرکت مستفیل، این بازی را تحت لایسنس تولید کرده و مورد اقبال قرار گرفته است. در ادامه بیشتر به راهنمای بازی فکری تاکنوکو که در ایران تولید شده، خواهیم پرداخت.


بیشتر بخوانید: همه آنچه درباره تاریخچه بردگیم باید بدانیم


 آموزش بازی فکری تاکنوکو

این بازی فکری جذاب را می‌توان ۲، ۳ یا ۴ نفره انجام داد. بازیکن‌ها در این بازی در نقش کمک‌های باغبان عمل می‌کنند. آنها باید برای نگهداری و سیر کردن پاندا، با روش‌هایی که در بازی وجود دارد، در زمینه پرورش بامبو تلاش کنند. کسی که بتواند مأموریت‌های بازی را سریع‌تر به پایان برساند برنده بازی می‌شود. در ادامه به معرفی چینش و قطعات بازی می‌پردازیم.


آموزش بازی فکری تاکنوکو


کاشی‌های بازی تاکنوکو

اولین قطعاتی که در بازی هستند و از اهمیت زیادی برخوردارند، کاشی‌های ۶ ضلعی بازی هستند. این کاشی‌ها نقش همان زمین و باغی را دارند که بازیکن‌ها باید آنها را گسترش دهند و با آبرسانی درست، بامبوهای لازم را پرورش دهند. در این بازی، کاشی‌ها ۴ مدل دارند. کاشی چشمه اولین نوع کاشی است که باید بشناسید. این کاشی که به رنگ آبی است، نقشی حیاتی در بازی دارد. تمام کاشی‌های دیگر که حکم زمین مزرعه را دارند، باید از سمت کاشی چشمه آبیاری شوند. کاشی‌های دیگر به رنگ‌های سبز، صورتی و زرد هستند. هرکدام از این کاشی‌ها، محل رشد بامبوهای مربوط به همان رنگ است. پیش از شروع بازی، کاشی‌ها را بُر می‌زنیم و جوری روی میز می‌گذاریم که روی کارت‌ها مشخص نباشد. در هر نوبت از بازی، هریک از بازیکنان باید یک کاشی را از بین ۳ کاشی که روی بقیه هستند، به دلخواه انتخاب کند. برای راهنمای بازی فکری تاکنوکو، باید کاربرد کاشی‌ها را بدانید. در هنگام بازی، برای چیدن کاشی‌ها باید حتماً کاشی را در جایی قرار داد که با کاشی چشمه، یک ضلع مشترک داشته باشد. در غیر این صورت، باید دو ضلعش، با دو کاشی که با چشمه ضلع مشترک دارند، ارتباط داشته باشد.


راهنمای صفحه بازی تاکنوکو

برای شروع بازی تاکنوکو هر یک از اعضای بازی، باید یک صفحه انتخاب کنند. در هر صفحه، قسمت بالایی جهت مشخص‌کردن آب‌ و هوا است که با تاس آب‌وهوا مشخص می‌شود. پایین‌تر از آن ۵ عملی که در بازی قابل انجام است را کنار هم‌ نشان می‌دهد. این ۵ عمل شامل چیدن کاشی، برداشتن کانال آب، حرکت دادن باغبان، حرکت دادن پاندا و برداشتن کارت مأموریت است. پایین‌تر از آن، محل ذخیره کانال آب قرار دارد. پایین‌تر به جایگاه توکن‌های بهبود دهنده می‌رسیم. در گوشه پایین صفحه، محل ذخیره بامبوها و در واقع شکم پاندای بازی است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ دلیل محبوبیت بردگیم بین همه گروه‌های سنی


راهنمای تاس آب‌ و هوای بازی فکری Takenoko

در ادامه آموزش بازی فکری تاکنوکو به تاس آب‌ و هوای بازی می‌رسیم. هر یک از بازیکنان تاس آب‌ و هوا را در اول نوبت خود می‌ریزند. این تاس همان‌طور که از نامش مشخص است، تعیین‌کننده آب‌وهوای بازی است و تعیین‌کننده نحوه عملکرد بازیکن است. این تاس مانند مابقی تاس‌ها حالت دارد. اگر تاس شما خورشید را نشان داد، باید به‌جای ۲ عمل، ۳ عمل در نوبت خود انجام دهید. دقت کنید که آن عمل سوم نیز نباید تکراری باشد. دومین روی تاس، باران است. اگر تاس شما باران را نشان دهد، شما می‌توانید در یکی از کاشی‌هایی که امکان رشد بامبو را دارد، بامبو بکارید یا افزایش دهید. علامت بعدی روی تاس، باد است. زمانی که علامت باد را دیدید، می‌توانید عمل تکراری انجام دهید. روی دیگر تاس، رعد و برق است. با دیدن رعد و برق، پاندا ترسیده و باید حرکت کند. اگر علامت ابر را روی تاس دیدید، باید از توکن‌های بهبود دهنده استفاده کنید. بهترین علامت روی تاس، علامت سؤال است که اگر آن را دیدید، می‌توانید به‌دلخواه یکی از علامت‌های روی تاس را برای خودتان در نظر بگیرید.


راهنمای کانال‌های آب بازی فکری تاکنوکو


کانال‌های آب تاکنوکو


کانال‌های آب، مهره‌های بعدی بازی هستند که برای آموزش بازی تاکنوکو باید تشریح شوند . توجه داشته باشید که اگر یک کاشی آب‌رسانی نشده باشد، امکان رشد بامبو در آن وجود ندارد. بر اساس این تعریف، به جز کاشی چشمه و کاشی‌های دورتادور آن، مابقی کاشی‌ها نیاز به آب‌رسانی توسط کانال‌ها دارند. در بازی زمانی که یک کانال آب را به‌عنوان یک عمل بازی خود برمی‌دارید، می‌توانید آن را در صفحه خود ذخیره کرده یا همان موقع استفاده کنید. استفاده از کانال آب ذخیره شده، جزء عمل‌های شما محسوب نمی‌شود. توجه کنید که حتماً باید کانال آب روی یکی از اضلاع کاشی قرار بگیرد تا آن کاشی آب‌رسانی شده باشد.


کارت‌های مأموریت بازی فکری تاکنوکو

در راهنمای بازی فکری تاکنوکو باید به این نکته اشاره کنیم که بخشی از بازی مربوط به کارت‌های مأموریت هستند. این کارت‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • مأموریت‌های مربوط به پاندا
 • مأموریت‌های مربوط به باغبان
 • مأموریت‌های مربوط به زمین‌بازی


کارت‌های مأموریت بازی فکری تاکنوکو


کارت‌های مربوط به ۳ نوع مأموریت را به‌صورت جداگانه روی میز قرار می‌دهیم. در ابتدای بازی هر شخص ۳ کارت مأموریت دارد و در ادامه بازی، می‌تواند به‌عنوان یک عمل، یکی از کارت‌ها را بردارد. روی کارت‌های مختلف تصاویری قرار دارد که شکل مأموریتی که فرد باید انجام دهد را نشان داده است. توجه داشته باشید، بیشترین تعداد کارتی که می‌توانید در یک‌زمان در دست داشته باشید، ۵ کارت است. اگر شخص دیگری در کامل شدن مأموریت شما نقش دارد این اصلاً اهمیتی ندارد. شما امتیاز را به دست آورده‌اید. در پایان بازی، شخصی که بیشترین مأموریت را انجام داده است، کارت امپراطور را دریافت می‌کند که خودش دو امتیاز دارد.


بیشتر بخوانید: راهنمای بازی اسم فامیل با حروف الف تا ی


توکن‌های بهبود دهنده بازی فکری تاکنوکو

در راهنمای بازی فکری تاکنوکو، باید توکن‌های بهبود دهنده و نحوه استفاده از آنها را بشناسید. این توکن‌ها سه حالت دارند.

 • توکن‌های با علامت آب، باعث می‌شوند که کاشی موردِنظر نیازی به آب‌رسانی نداشته باشد. به این کاشی‌ها، کاشی‌های برکه می‌گویند.
 • توکن پاندا ممنوع، باعث می‌شود که پاندا نتواند از بامبوهای آن کاشی تغذیه کند.
 • در آخر توکن کود، باعث می‌شود که هر کاشی که امکان رشد بامبو را دارد، دو برابر حالت عادی بامبو در آن رشد کند.

توکن‌های بهبود دهنده را می‌توانید به کاشی‌ها اضافه کنید. دقیقاً همانند کانال‌های آب، می‌توان توکن‌ها را ذخیره و بعداً استفاده کرد. حتماً باید بدانید توکن‌ها را تنها روی کاشی‌هایی می‌توان قرارداد که اولاً خود علامت توکن چاپ شده نداشته باشند، ثانیاً روی آنها بامبویی نروییده باشد.


باغبان بازی فکری تاکنوکو

باغبان را می‌توان یکی از اصلی‌ترین عناصر بازی تاکنوکو دانست. برای آموزش بازی فکری تاکنوکو باید با این قطعه آشنا شوید. حرکت باغبان به صورتی است که می‌تواند در یک مسیر مستقیم روی کاشی‌ها حرکت کند. این حرکت بدون محدودیت تعداد کاشی‌ها بوده؛ اما حتماً باید کاشی‌های مسیر پیوسته باشند. باغبان در هر خانه‎‌ای که قرار بگیرد، در آن کاشی و تمام کاشی‌های همرنگ و مجاور با آن بامبو رشد می‌کند. البته این اتفاق تنها برای کاشی‌های آب‌رسانی شده رخ می‌دهد.

راهنمای صفحه بازی تاکنوکو


پاندای بازی فکری تاکنوکو

پاندا مانند باغبان، می‌تواند در یک مسیر مستقیم و بدون محدودیت حرکت کند. مشکلی نیست که پاندا و باغبان در یک خانه باشند. اگر پاندا به خانه‌ای برود که در آن بامبو قرار دارد، یک قطعه از آن را خورده و از بازی حذف می‌شود. در واقع بامبوی حذف شده، به شکم پاندا در درون صفحه بازی شما اضافه می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که برای عمل پاندا یا باغبان، حتماً باید مهره، حداقل یک‌خانه حرکت داده شود.


نکته‌های مهم راهنمای بازی فکری تاکنکو

 • آغاز کننده بازی کسی است که قدش از همه بلندتر باشد و بازی در جهت ساعت‌گرد ادامه می‌یابد.
 • هر نفر در هر نوبت می‌تواند از بین ۵ عمل ممکن در بازی، ۲ عمل را انتخاب کرده و انجام دهد. نکته قابل‌ ذکر این است که این دو عمل نباید تکراری باشند.
 • برای شروع هر نوبت، افراد تاس می‌ریزند و طبق آب‌وهوای مشخص شده توسط تاس، عمل خود را انجام می‌دهند. البته در دور اول بازی، از تاس آب‌ و هوا چشم‌پوشی می‌کنیم و بدون آن آغاز می‌کنیم.
 • هر کاشی که آب‌رسانی می‌شود، بلافاصله یک بامبو در آن رشد می‌کند. توجه داشته باشید که طول بامبوها در یک کاشی روی‌هم نمی‌تواند بیش از ۴ قطعه باشد.
 • کاشی‌های برکه تنها خود را آب‌رسانی می‌کنند و نمی‌توانند منبع آب‌رسانی کاشی‌های دیگر باشند.
 • بازی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که در حالت ۲ نفره، ۹ کارت، در حالت ۳ نفره، ۸ کارت و در حالت ۴ نفره، ۷ کارت مأموریت توسط یک بازیکن انجام شود. در این حالت، بازی یک دور دیگر ادامه می‌یابد که دور پایانی خواهد بود.
 • در پایان، بازیکنی که بیشترین امتیاز را از کارت‌ها کسب کند برنده است و در صورت تساوی، شخصی که از کارت‌های مأموریت پاندا، بیشترین امتیاز را دارد برنده می‌شود.


کلام پایانی

در همه زمان‌ها، بازی‌های گروهی و فکری، از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هستند. اگر بخواهیم به میزان محبوبیت این بازی‌ها اشاره کنیم، می‌توانیم این نکته را یادآور شویم که بسیاری از شرکت‌های بازی‌های رایانه‌ای برای فروش بهتر، بازی‌های محبوب قدیمی را در قالب یک بازی رایانه‌ای ارائه داده‌اند. بازی‌های فکری برای آموزش روابط اجتماعی، پرورش ذهن و تفکر، کنترل هیجان و بهبود روحیه رقابتی برای کودکان بسیار مفید هستند. از این‌ جهت والدین زیادی برای کودکان خود از این گونه بازی‌ها تهیه کرده و با آنها بازی می‌کنند. البته از جذابیت این بازی‌ها برای بزرگسالان نیز نمی‌توان گذشت. در این مقاله با ذکر معرفی و بیان راهنمای بازی فکری تاکنوکو خواستیم شما را با یکی از محبوب‌ترین بازی‌های فکری دنیا آشنا کنیم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.