بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

راهنمای جامع بازی فکری ایروپولی؛ بازی برای تقویت هوش مالی

راهنمای جامع بازی فکری ایروپولی؛ بازی برای تقویت هوش مالی
زمان مطالعه : ۹ دقیقه ۳۶۰۸ بازدید ۰ نظر

ایروپولی بهترین بازی فکری برای تقویت هوش مالی در کودکان است. قبل از خرید، راهنمای بازی فکری ایروپولی را از اینجا بخوانید.

مطالعه راهنمای بازی فکری ایروپولی از این جهت مهم است که زمینه تقویت هوش مالی را برای کودکان و نوجوانان به خوبی فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که معمولا در تربیت بچه‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد، آماده کردن آنها برای مدیریت مالی زندگی و کسب درآمد در دوران بزرگسالی است. از طرفی بسیاری از روانشناسان معتقدند که آموزش مفاهیم زندگی در قالب بازی به کودکان و نوجوانان اثربخشی به مراتب بیشتری دارد. در همین راستا در این مقاله آموزش بازی ایروپولی را برای شما آماده کرده‌ایم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


بازی ایروپولی چیست؟

در دنیای بازی‌های فکری کمتر بازی‌ای را می‌توان پیدا کرد که ضمن سرگرم‌کننده بودن، موجب شود که افراد با مفاهیم مالی و کسب‌وکارهم آشنا شوند. از این جهت ایروپولی را که یک نوع بردگیم به شمار می‌رود، باید بازی منحصربه‌فردی به شمار آورد. ایروپولی در ردیف بازی‌های استراتژیک نیز قرار می‌گیرد که بین ۲ تا ۵ نفر می‌توانند همزمان در آن حضور داشته باشند. رده سنی مناسب برای این بازی نیز از ۸ سال به بالا در نظر گرفته شده است.


بازی فکری مونوپولی


اگر در دنیای بردگیم‌ها دستی بر آتش داشته باشید، حتما نام بازی مونوپولی را نیز شنیده‌اید. تشابه اسمی این دو بازی پر بیراه نیست. به عبارت دیگر می‌توان این طور بیان کرد که ایروپولی به نوعی با الهام از مونوپولی و ایجاد تغییرات رو به جلو طراحی شده است. مونوپولی از بازی‌های قدیمی است که در کشور آمریکا بیش از ۸۰ سال قدمت دارد. بازی‌ای که خیلی زود در سراسر دنیا فراگیر شد.


داستان بازی ایروپولی چیست؟

افراد حاضر در بازی فکری ایروپولی با امکاناتی که در اختیار دارند، مشغول خرید و فروش اجناس می‌شوند. در انتهای بازی نیز به جز یک نفر همه افراد دچار ورشکستگی می‌گردند. بنابراین تلاش افراد در این بازی معطوف به جلوگیری از ورشکستگی است.

در محیط بازی نام تمامی خیابان‌ها از تهران قدیم گرفته شده‌اند. بسیاری از کسانی که تجربه بازی ایروپولی را دارند، معتقد هستند که این بازی ظرف چند ساعت درس‌های بزرگ اقتصادی که در زندگی هر فرد ضروری هستند را در اختیار او قرار می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که معمولا بزرگسالان نیز از این بازی لذت می‌برند و به همین دلیل می‌توان آن را در ردیف بازی‌های خانوادگی قلمداد کرد.


بیشتر بخوانید: راهنمای بازی فکری تاکنوکو


محتویات بازی فکری ایروپولی


اجزای بازی فکری ایروپولی


خرید بازی فکری ایروپولی و سایر بردگیم‌ها


قبل از پرداختن به راهنمای بازی فکری ایروپولی بد نیست اشاره کنیم که با خرید این بازی چه چیزهایی در اختیار شما قرار می‌گیرد:

  • صفحه بازی مشتمل بر ۴۰ خانه
  • ۲۱۰ اسکناس در ۷ مدل مختلف (۳۰ اسکناس ۵۰ تومانی، ۳۰ اسکناس ۱۰۰ تومانی، ۲۰ اسکناس ۲۰۰ تومانی، ۳۰ اسکناس ۵۰۰ تومانی، ۳۰ اسکناس ۱۰۰۰ تومانی، ۳۰ اسکناس ۵۰۰۰ تومانی و ۳۰ اسکناس ۱۰۰۰۰ تومانی)
  • ۲۸ کارت تحت عنوان سند زمین
  • ۱۹ کارت شانس (لاتاری)
  • ۳۲ خانه پلاستیکی
  • ۱۲ هتل پلاستیکی
  • یک عدد تاس
  • ۵ مهره رنگی بازی
  • دفترچه راهنمای بازی

در ادامه با بررسی آموزش بازی ایروپولی مشخص می‌شود که هر یک از مواردی که در بالا ذکر کردیم چه نقشی را در بازی ایفا می‌کنند.


راهنمای بازی فکری ایروپولی به صورت گام به گام

در این قسمت قصد داریم تا راهنمای بازی فکری ایروپولی را با هم مرور کنیم. به منظور سهولت در تشریح و توضیح مراحل و روند بازی سعی می‌‌کنیم تا مطالب را به صورت دسته‌بندی شده ارائه کنیم.

۱. صفحه بازی شامل ۴۰ خانه است. در این صفحه مکان و خیابان‌های مختلفی وجود دارند که شامل تالار بزرگ شهر، خانه حادثه، کتابخانه ملی، بیمارستان، بیمه‌ها، فرودگاه هوایی، اداره مالیات بر درآمد و خیابان‌ها است. صفحه بازی باید در وسط قرار گیرد و تمامی شروع‌کننده‌های بازی نیز باید از خانه شروع‌، کار خود را آغاز نمایند.


کارت شانس در بازی ایروپولی


۲. کارت‌های شانس را باید به خوبی بُر بزنید و در جایگاه مشخص شده از صفحه بازی قرار دهید.

۳. از بین ۷ مدل و ۲۱۰ اسکناس موجود در بازی باید به هر نفر ۳۸۶۰۰ تومان بدهید. مابقی پول‌هایی که در بازی می‌ماند باید نزد بانک سپرده شود.

۴. هریک از افراد حاضر در بازی یک مرتبه تاس می‌ریزند. فردی که کمترین عدد را بیاورد شروع‌کننده بازی است.

۵. هر فرد یک مهره را انتخاب می‌کند و در زمانی که نوبتش می‌رسد، تاس می‌ریزد و بر اساس عدد آمده در بازی به سمت جلو حرکت می‌کند.

نکته: حداقل زمان لازم برای اجرای بازی حدود ۴۰ دقیقه است اما می‌توانید با توافق یکدیگر زمان اجرای بازی را طولانی‌تر کنید.


بیشتر بخوانید: راهنمای بازی اسم فامیل با حروف الف تا ی


آنچه در بازی ایروپولی رخ می‌دهد

در ادامه راهنمای بازی فکری ایروپولی نوبت تشریح آنچه در صفحه بازی روی می‌دهد، است. در جریان حرکت هر فرد در صفحه بازی چندین اتفاق ممکن است رخ دهد که در اینجا به ترتیب به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. در جریان حرکت به سمت جلو وقتی به هر خانه‌ای می‌رسید، اگر قبلا توسط کسی خریداری نشده باشد، می‌توانید آن را خریداری کنید. خرید هریک از خانه‌ها از جمله فرودگاه، بیمه و … قوانین خاص خود را دارد.

۲. در صورتی که وارد خانه‌ای شوید که قبلا خریداری شده است، باید کرایه آن را به مالک خانه پرداخت کنید.

۳. در صفحه بازی، خانه‌هایی تحت عنوان مالیات قرار دارد که در صورتی که وارد آن‌ها شوید باید مالیات مربوطه را به بانک پرداخت کنید.

۴. هر خانه بازی قوانین خاص خود را دارد. به عنوان مثال اگر وارد خانه بیمارستان شوید، باید ۳۰۰ تومان به بانک بپردازید یا ۳ دور بازی نکنید.

۵. ۵ خانه تحت عنوان لاتاری نیز در صفحه بازی وجود دارند که با حضور در آن باید کارهای خاصی را انجام دهید. برای این منظور باید یک کارت لاتاری را از بین تمام کارت‌های شانس موجود در وسط بازی بردارید و بعد از انجام کار نوشته شده روی آن، کارت را زیر بقیه کارت‌های لاتاری قرار دهید.

۶. هر بازیکن با تکمیل یک دور از صفحه بازی مبلغ ۵ هزار تومان از بانک دریافت می‌کند.


تاس‌ها و خانه‌‌های بازی ایروپولی


۷. هر بازیکن در یک خیابان می‌تواند فقط یک هتل یا ۴ خانه داشته باشد و نمی‌تواند در همان خیابان بر تعداد آن‌ها بیفزاید. با داشتن ۴ خانه در یک خیابان مجوز ساخت هتل به بازیکن در آن خیابان داده می‌شود. در صورتی که بتوانید خانه یا هتل بیشتری در خیابان‌ها بسازید، می‌توانید مالیات بیشتری هم بگیرید.


بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز آموزش بازی فکری آخرین ایستگاه


بخش‌هایی از مهم‌ترین موضوعات در راهنمای بازی فکری ایروپولی را مرور کردیم. به همین ترتیب هر یک از خانه‌ها در بازی تکالیفی را بر عهده افراد قرار می‌دهد. ممکن است در طول بازی نیاز به پول پیدا کنید. در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که می‌توانید با خرید و فروش اموالی که در اختیار دارید، پول لازم را به دست بیاورید. تحت هیچ شرایطی امکان قرض گرفتن از بانک یا سایر بازیکنان حاضر در بازی وجود ندارد.

در انتها شرایط بازی به سمتی حرکت می‌کند که همه افراد حاضر در بازی به جز یک نفر ورشکست می‌شوند و تمام دارایی خود را از دست می‌دهند. البته می‌توانید به صورت توافقی زمانی برای بازی در نظر بگیرید و در انتها کسی را که از نظر مالی در شرایط بهتری قرار دارد، به عنوان برنده اعلام کنید.


کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکاتی که به عنوان راهنمای بازی فکری ایروپولی باید بدانید را مرور کنیم. البته با مطالعه دفترچه آموزش بازی ایروپولی که با خرید بازی در اختیار شما قرار می‌گیرد، می‌توانید کلیه قوانین بازی را مطالعه کنید. در کنار قوانین، می‌توانید با توافق اعضای حاضر در بازی، قوانین دیگری را نیز به صورت اختصاصی وضع کنید و آن‌ها را در طول بازی پیاده کنید. در مجموع بازی فکری ایروپولی می‌تواند ضمن سرگرمی، نکات آموزشی بسیار زیادی در زمینه تقویت هوش مالی به کودکان و نوجوانان آموزش دهد.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.