بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

فواید اسباب بازی‌های موزیکال چیست؟

فواید اسباب بازی‌های موزیکال چیست؟
زمان مطالعه : ۹ دقیقه ۴۹۰ بازدید ۰ نظر

آیای از فواید اسباب بازی موزیکال در رشد فرزند خود در سنین کودکی میدانید؟ این مقاله به نکات قابل‌توجه در این‌ باره اشاره می‌کند.

گاهی اوقات والدین در خرید اسباب بازی چندان دقت نمی‌کنند. اما واقعیت این است که اسباب بازی‌ها بخش بزرگی از دنیای کودکان شما را تشکیل می‌دهند. هرچه سن آن‌ها کمتر باشد، این مسئله از اهمیت بالاتری برخوردار است. اسباب بازی‌های موزیکال از جمله اسباب بازی‌هایی هستند که بچه‌ها خیلی به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. فواید اسباب بازی های موزیکال در رشد جسمی و روانی بچه‌ها، باعث شده است که والدین اقبال خوبی به آن‌ها نشان دهند. البته بزرگ‌ترهای امروز هم شاید به‌خاطر داشته باشند که خیلی از اسباب بازی‌های دوران کودکی‌شان به‌نوعی سروصدا تولید می‌کردند. اما آنچه امروز به‌عنوان اسباب بازی‌های موزیکال شناخته می‌شوند، خیلی متفاوت از گذشته است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی فواید اسباب بازی‌های موزیکال بپردازیم.


اسباب‌بازی‌های صدادار؛ محبوب و جذاب برای نوزادان


نوزاد و جغجغه


هیچ چیزی به اندازه صدا برای نوزادانی که کمتر از دو سال دارند، جلب توجه نمی‌کند. نوزادان میدان دید خیلی قوی ندارند. اما در عوض قدرت شنوایی آن‌ها معمولا بسیار بیشتر از سایر حواس آنها است. به همین دلیل اسباب بازی‌های موزیکال و صدادار برای آنها هم جذاب است و هم سرگرم‌کننده. البته والدین باید توجه داشته باشند که از این اسباب بازی‌ها در طول دوره نوزادی به‌صورت محدود استفاده کنند. چرا‌که بررسی‌ها نشان داده است که استفاده بیش از حد از اسباب بازی‌های موزیکال باعث می‌شود تا نوزادان دیرتر شروع به حرف زدن بکنند. فواید اسباب بازی های موزیکال برای نوزادان ایجاد آرامش و نشاط در است.


مهم‌ترین فواید اسباب بازی‌های موزیکال


اسباب بازی موزیکال


ممکن است این سؤال برای والدین به وجود بیاید که اسباب بازی‌های موزیکال برای چه رنج سنی مناسب هستند؟ واقعیت این است که از همان بدو تولد می‌توان از اسباب بازی‌های موزیکال برای نوزادان استفاده کرد. بعد از آن نیز تا سن هفت سالگی می‌توان از مدل‌های خاصی از اسباب بازی های موزیکال مانند ابزارهای موسیقی کودکانه استفاده کرد. روی‌هم‌رفته انواع اسباب بازی‌های موزیکال از مدل‌های ساده و پیش‌پاافتاده تا مدل‌های پیشرفته برای بچه‌ها وجود دارد که برای سرگرمی و آموزش می‌توان مورد استفاده قرار داد.

در اینجا قصد داریم نگاهی به مهم‌ترین فواید اسباب بازی های موزیکال بیندازیم.

۱. کودکان با اسباب بازی موزیکال جستجو کردن را یاد می‌گیرند


همان‌طور که اشاره کردیم، در سال‌های ابتدای زندگی، هیچ چیز به اندازه صدا نمی‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند. به همین دلیل می‌توان با استفاده از اسباب بازی‌های موزیکال روحیه کنجکاوی را در آن‌ها برانگیخت. تا حد توان برای پیدا کردن منشأ صدا تلاش می‌کنند. بعد از متوجه شدن صدای اسباب بازی، به‌دقت آن را نگاه می‌کنند. در این مرحله اسباب بازی را پیش خود تجزیه و تحلیل می‌کنند. بعد از مدتی که اصطلاحا یخ آب می‌شود، شروع به بازی کردن با اسباب بازی می‌کنند.


بیشتر بخوانیم: نقش بازی‌های انفرادی در توانمندسازی کودک

۲. اسباب بازی موزیکال به تقویت حس بینایی در نوزادان کمک می‌کنند


نوزاد شاد


خیلی از والدین گلایه می‌کنند که بچه‌ها نمی‌توانند به‌خوبی با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنند. در نتیجه این مسئله باعث نگرانی می‌شود. یکی از فواید اسباب بازی های موزیکال این است که با توجه به صدای جذاب و گیرایی که دارند، توجه کودکان را به خود جلب می‌کنند. این مسئله به‌صورت ناخودآگاه باعث می‌شود تا به اسباب بازی نگاه کنند. این کار نه‌تنها مهارت ارتباط چشمی را در کودکان تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا تمرکز نیز بهتر شکل بگیرد.


۳. اسباب بازی موزیکال آرامش را به کودکان هدیه می‌دهند

اسباب بازی های موزیکال یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد حس آرامش در نوزادان هستند. فقط باید توجه داشته باشید که موسیقی مناسب و آرامش‌بخش از پخش شود. کودکان شما در عین بازی کردن با این دسته از اسباب بازی‌ها، از نظر ذهنی و روانی نیز به آرامش بالایی دست پیدا می‌کنند. در پایان شب که زمان استراحت بچه‌ها فرامی‌رسد، استفاده از این‌گونه اسباب بازی‌های موزیکال اثرگذاری بیشتری دارد.


بیشتر بخوانیم: چرا کودکان باید شن بازی را تجربه کنند؟

۴. نقش اسباب بازی موزیکال در تقویت نظم ذهنی کودکان


دختر گیتاریست


یکی دیگر از فواید اسباب بازی های موزیکال، ایجاد نظم ذهنی در کودکان است. موسیقی‌ از ترکیب نوت‌ها و سازهای مختلف به وجود می‌آید که با نظم و ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این نظم و هماهنگی به‌صورت ناخودآگاه به شنونده نیز منتقل می‌شود. بنابراین کودکان با شنیدن موسیقی اسباب بازی های موزیکال از نظر ذهنی به نظم مناسبی دست پیدا می‌کنند. تقویت این مهارت در باعث می‌شود که در آینده فرآیند یادگیری نیز در راحت‌تر صورت بگیرد.

⇐ معرفی اسباب بازی: حیوانات چوبی کوکی پیکاردو


۵. حافظه کودکان با اسباب بازی های موزیکال تقویت می‌شود

بسیاری از والدین گمان می‌کنند برای تقویت حافظه کودکان خود باید دست به دامن ریاضیات و آموزش زبان شوند. این در حالی است که بسیاری از اسباب بازی‌ها نیز برای تقویت حافظه کودکان خیلی اثرگذار هستند. هر ابزار بازی مفیدی که بتواند کودکان را با خود درگیر کند و باعث شود که ا از توان ذهنی خود برای درک آنچه می‌شنوند، استفاده کنند، در فرآیند تقویت حافظه آن‌ها تأثیر مثبت دارد. نشانه این امر را می‌توانید در زمان‌هایی مشاهده کنید که کودکان شما تلاش می‌کنند تا موسیقی که قبلا بارها شنیده‌اند را تکرار کنند.


بیشتر بخوانیم: بهترین اسباب بازی‌ها برای پرورش خلاقیت کودک کدامند؟


۶. نقش اسباب بازی موزیکال در شکوفایی خلاقیت بچه‌ها


اسباب بازی موزیکال کودکان


یکی دیگر از فواید اسباب بازی های موزیکال شکوفا کردن خلاقیت کودکان است. به عنوان مثال اسباب بازی بلز به‌عنوان یکی از بهترین اسباب بازی‌ها برای درگیر کردن کودکان با موسیقی است. کودکانی که از بلز استفاده می‌کنند، یاد می‌گیرند که چگونه صداهای مختلف را تولید کنند؛ چگونه آ را با هم ترکیب کنند و در نهایت تلاش می‌کنند از این طریق موسیقی‌های زیبا و خوش‌آهنگ خلق کنند. این کار در تقویت قوه خلاقیت آن‌ها تأثیر مثبت دارد.


۷. با اسباب بازی موزیکال کودکان به حرکت کردن تشویق می‌شوند

اسباب بازی‌های موزیکال به‌صورت ناخودآگاه کودکان را به تحرک وادار می‌کنند. فعالیت‌های بدنی در شکل‌گیری اندام سالم و قوی برای بچه‌ها خیلی مؤثر است. گاهی اوقات والدین از بی‌تحرکی فرزندان خود نگران می‌شوند و احساس می‌کنند که فرزندشان خیلی تنبل است. اسباب بازی‌های موزیکال می‌توانند راه‌حل مناسبی برای به حرکت واداشتن بچه‌ها باشند. از آن گذشته موسیقی در ایجاد هماهنگی بین اعضای مختلف بدن نیز نقش بسزایی را ایفا می‌کند. کودکان در طول کار کردن با اسباب بازی موزیکال یاد می‌گیرند که چگونه دست‌ها و پاهای خود را به‌صورت هماهنگ حرکت دهند.


 بیشتر بخوانیم: بازی‌های نقش آفرینی چه تاثیری در سلامت کودکان دارند؟

۸. اسباب بازی موزیکال نشاط را جایگزین ناراحتی می‌کند


اسباب بازی بلز دختربچه


البته که ناراحتی‌های کودکان با بزرگ‌ترها خیلی متفاوت است. کودکان معمولا در لحظه زندگی می‌کنند. به همین دلیل خنده و گریه هم معمولا در لحظه‌ها رخ می‌دهد. اسباب بازی های موزیکال در نشاندن لبخند روی لب بچه‌ها خیلی مفید هستند. حتما از این اسباب بازی‌ها استفاده کنید. شک نکنید که هم خود شما و هم فرزند کوچک‌تان لذت خواهید برد.


۹. با اسباب بازی موزیکال مهارت شنیداری در کودکان تقویت می‌شود

یکی دیگر از فواید اسباب بازی های موزیکال، تقویت مهارت شنیداری در بچه‌ها است. مغز کودکان با شنیدن صداهای مختلف تلاش می‌کند که را از هم تمیز دهد و در ادامه او می‌تواند صداهای بلند، کوتاه و … را تشخیص داده و در عین حال می‌تواند پیامی که هر یک از این صداها در بر دارند را دریافت کند.


پیانو زدن کودک


کلام پایانی

در این مطلب به ۹ مورد از مهم‌ترین فواید اسباب بازی های موزیکال پرداختیم. واقعیت این است که بچه‌ها با اسباب بازی‌هایشان زندگی می‌کنند و با معنا و مفهوم زندگی را یاد می‌گیرند. والدین باید در انتخاب اسباب بازی برای فرزندان خود دقت داشته باشند. گاهی اوقات یک اسباب بازی به ظاهر ساده می‌تواند تأثیر بسزایی روی بچه‌ها داشته باشد و آثار آن حتی تا پایان عمر نیز به او همراه باشد. روی‌هم‌رفته اسباب بازی‌های موزیکال خیلی مفید هستند اما دو شرط اساسی در این زمینه وجود دارد:

۱. موسیقی یا صداهایی که از اسباب بازی پخش می‌شود باید مناسب کودکان باشد.

۲. استفاده از آن‌ها نباید دائمی باشد و تنها زمان محدودی در طول روز به بازی با آن‌ها اختصاص یابد.

با خرید اسباب بازی های موزیکال دنیای کودکان را بهتر و زیباتر بسازید.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.