بروزرسانی شده در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

معرفی 10 اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال

معرفی 10 اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال
زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه ۳۴۹۳ بازدید ۰ نظر

اگر شما هم به فکر رشد و تقویت هوش دختر دلبندتان هستین،در این مقاله ما به شما کمک میکنیم تا بهترین اسباب بازی دخترانه زیر سه سال را تهیه کنید.

معیارهای شما برای انتخاب یک اسباب بازی دخترانه مناسب برای فرزندتان چیست؟ آیا انتخاب محصول را کاملا به عهده‌ی کودک می‌گذارید یا خود نیز بر کیفیت محصولات نظارت می‌کنید؟ آیا از تاثیرات روانی اسباب بازی‌ها آگاه هستید؟ به نظر شما یک اسباب بازی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ رده‌ی سنی و جنسیت کودک از مهم‌ترین عوامل برای خرید اسباب بازی شناخته می‌شوند. مطابق با این جمله، در این مطلب ده اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال را معرفی می‌کنیم. به این ترتیب راهنمایی کاملی برای خرید اسباب بازی دخترانه در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس اگر در جستجوی اسباب بازی سرگرم‌کنند و مفید برای دختربچه‌ی خود هستید، با ما همراه باشید.


اسباب بازی دخترانه مناسب برای کودکان زیر سه سال چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا تاکنون به هشدارهایی که بر روی بسته‌بندی محصولات چاپ می‌شود، دقت کرده‌اید؟ بر روی بیشتر اسباب بازی‌ها عبارت «مناسب برای کودکان بالای سه سال» حک شده‌است. به نظر شما این هشدار چه معنایی دارد؟ به عنوان والدین باید عوامل متعددی را برای خرید اسباب بازی مناسب در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، توجه به رده‌ی سنی کودک است. در ادامه ویژگی‌های اسباب بازی مناسب برای رده‌‌ی سنی زیر سه سال را شرح خواهیم داد.


1. از تولد تا شش ماهگی

کودک از زمان تولد تا 2 ماهگی، شناخت چندانی از دنیای پیرامون خود ندارد. فعالیت‌های کودک در این سن به خوردن، خوابیدن و برقراری ارتباط با والدین خود خلاصه می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت نوزادان تا دو ماهگی، احتیاج چندانی به اسباب بازی ندارند. در این سن کافی است، فرزند خود را در آغوش گرفته و با کلمات آرامش‌بخش با او ارتباط برقرار کنید. فعالیت‌های ذهنی کودک از سن 2 تا 3 ماهگی گسترش یافته و استفاده از حواس پنجگانه را نیز شامل می‌شود. حرکات دست‌ها، ضربه زدن و در دست گرفتن اجسام سبک از این قبیل هستند. با هوشیارتر شدن کودک تا 6 ماهگی، می‌توانید اسباب بازی‌های موزیکال و انواع کتابهای کودکان را نیز در اختیار فرزندتان قرار دهید.


شش ماه تا یک سالگی


2. شش ماه تا یک سالگی

کودکان در بازه‌ی زمانی 3 تا 8 ماهگی، توانایی‌های حرکتی خود را تقویت می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند در این سنین غلت بزنند و بدون تکیه‌گاه بنشینند. ذهن کودکان در این سن می‌تواند به راحتی روابط علی و معلولی را درک کند. آن‌ها همچنین علاقه‌ی زیادی به پرتاب‌کردن اشیا و سینه‌خیز رفتن دارند. با ورود به یک سالگی، کودک با استفاده از تکیه‌گاه روی پاهای خود می‌ایستد و تلاش می‌کند تعادل خود را حفظ کند. با توجه به این خصوصیات انواع اسباب بازی مناسب برای این رده‌ی سنی به شرح زیر است:

 • برج حلقه‌های رنگی
 • لگوی اشکال هندسی با طرح‌های متنوع
 • انواع اسباب بازی‌های کشیدنی
 • انواع اسباب بازی‌های هل دادنی، مانند ماشین بازی کودکان
 • اسباب بازی‌های ساختنی فومی
 • روروک و واکر کودکان
 • دندان‌گیرها
 • انواع اسباب بازی حمام
 • اسباب بازی‌های موزیکال
 • عروسک‌های پولیشی


3. یک تا سه سالگی

پیشرفت‌های کودک در سنین 1 تا 3 سالگی سرعت می‌گیرد. به صورت کلی کودکان تا سه سالگی مهارت‌های زیر را در خود تقویت می‌کنند:

 • مهارت‌های گفتاری: در این سن کودک واژگان ساده را آموزش دیده و از آن‌ها برای بیان خواسته‌های خود استفاده می‌کند. کودک در این سن نحوه‌ی شفاف صحبت‌کردن را تمرین می‌کند. او می‌تواند تقریبا در هر بار، دو الی سه جمله را به صورت کامل بیان کند.
 • مهارت‌های حرکتی: کودک در این رده‌ی سنی با استفاده از انواع اسباب بازی و ابزار لازم، مهارت‌های فیزیکی خود را تقویت می‌کند. کودکان نوپا به راحتی می‌توانند از پله‌های بالا یا پایین بروند، بدوند، لی‌لی بازی کنند و انواع سه چرخه را هدایت کنند. پایان سه سالگی سطح فعالیت کودک به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده‌است.
 • مهارت‌های اجتماعی: کودک در سه سالگی، وارد جامعه شده و با دیگران رابطه‌ی دوستانه برقرار می‌کند. او حرکات بزرگسالان را تقلید می‌کند. کودک سه ساله خواهان استقلال بیشتر است و ترجیح می‌دهد کارهای شخصی مانند لباس پوشیدن را به تنهایی انجام بدهد. کودک احترام به حقوق دیگران را در این سن آموزش می‌بیند.
 • مهارت‌های ذهنی: داستان‌پردازی‌های کودکان از سن سه سالگی آغاز می‌شود. بهترین بازی برای این سنین خاله بازی است. به این ترتیب می‌توانید مطالعه‌ی انواع کتاب‌های داستانی را از سن سه سالگی آغاز کنید. انواع اسباب بازی‌های متحرک و ساختنی نیز برای کودکان سه ساله مفید هستند.

مهم‌ترین ابزار برای تقویت‌ این مهارت‌ها، اسباب بازی‌ها هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود در سن سه سالگی از انواع اسباب بازی به صورت همزمان استفاده کرده و به پرورش کودک خود کمک کنید.


معرفی 10 اسباب بازی دخترانه برای سنین کمتر از 3 سال

اسباب بازی مناسب برای هر رده‌ی سنی باید نیازهای کودک را به صورت کامل برطرف کند. خرید ابزار مناسب با توجه به خواسته‌های کودک موجب تقویت مهارت‌های او شده و پیشرفت تحصیلی او را تضمین خواهد کرد. در ادامه بهترین اسباب بازی‌ دخترانه برای کودکان زیر سه سال را معرفی خواهیم کرد.


1. ست‌های نقاشی

کودکان زیر سه سال عاشق رنگ‌های تند و جذاب هستند. به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از انواع وسایل نقاشی نام رنگ‌ها را به فرزند خود آموزش داده و مهارت‌های حرکتی او را تقویت کنید. همچنین کودک می‌تواند با در دست‌گرفتن انواع مداد رنگی، نحوه‌ی صحیح مداد در دست‌گرفتن را نیز تمرین کرده و برای دوره‌ی پیش‌دبستانی آماده شود. استفاده از ابزار نقاشی همچون کرایون و مداد شمعی نیز برای کودکان سه سال توصیه می‌شود. آیا تمایل دارید که تمام ابزار نقاشی مناسب برای کودک خود را در قالب یک مجموعه‌ی کامل خریداری کنید؟ ست‌ نقاشی آریا این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تمام ابزار نقاشی دخترانه را به صورت یکجا خریداری کنید.


کیف ست نقاشی آریا

خرید کیف ست نقاشی


2. انواع سه چرخه

کودکان زیر سه سال به بازی در فضای باز احتیاج دارند. آن‌ها می‌توانند در طول بازی با محیط پیرامون خود آشنا شده و احترام به محیط زیست را آموزش ببینند. به همین دلیل آموزش سه چرخه سواری به کودک زیر سه سال توصیه می‌شود. استفاده از سه چرخه برای دختربچه‌های زیر سه سال مزیت‌های زیر را به همراه دارد:

 • ایمنی سه چرخه‌ بیشتر از انواع دوچرخه و اسکوتر است.
 • تقویت مهارت‌های حرکت
 • تقویت عضلات پا
 • آموزش نحوه‌ی پدال زدن
 • تقویت مهارت‌های اجتماعی کودک

در هنگام خرید انواع سه چرخه و دوچرخه، حتما لوازم ایمنی همچون کلاه ایمنی و زانوبند را نیز خریداری کنید.


سه چرخه

خرید سه چرخه


3. انواع اسباب بازی لگو

آیا دوست دارید انواع روش‌های‌ حل مسئله را آسان و بی‌دردسر به کودک خود آموزش دهید؟ شما می‌توانید استفاده از انواع لگو اسباب بازی کودک خود را با چالش‌های جدیدی روبرو کرده و خلاقیت او را تقویت کنید. این ابزار یکی از سریعترین و بهترین روش‌ها برای آموزش روش‌های حل مسئله به دختربچه‌های سه ساله است. همچنین لگوها مفاهیمی همچون اندازه‌، شکل، فرم، رنگ و... را نیز به کودک آموزش می‌دهد. محبوب‌ترین برندهای لگو در بازار ایران به شرح زیر هستند:

 • برند بازیتا
 • برند دوپلو


اسباب بازی لگو

خرید اسباب بازی لگو


4. انواع کتاب‌های کودکانه

آیا تصور می‌کنید خواندن کتاب برای کودکان زیر سه سال بی‌فایده‌ است؟ دلیل شما چیست؟ ذهن کودکان در رده‌ی سنی زیر سه سال داستان‌پردازی را آغاز می‌کند. خواندن کتاب برای این کودکان موجب تقویت مهارت‌های زبانی و ذهنی آن‌ها می‌شود. برای دختربچه‌ی خود کتاب داستان بخوانید و در هر مرحله از او سوالاتی بپرسید. شعرهای کودکانه نیز برای دختربچه‌های زیر سه سال مفید هستند. بازی با کلمات در این شعرها سبب می‌شود کودکان با قافیه‌پردازی و کلمات آهنگین آشنا شوند. همچنین کودکان عاشق رنگ‌آمیزی هستند. شما می‌توانید از انواع کتاب‌های رنگ‌آمیزی نیز برای تقویت مهارت‌های هنری کودک خود استفاده کنید.


5. انواع اسباب بازی‌های نمایشی

کودکان زیر سه سال علاقه‌ی زیادی به انجام بازی‌های نمایشی دارند. شما می‌توانید از انواع عروسک‌های نمایشی استفاده کرده و هیجان بازی‌های کودکان را دو چندان کنید. انواع عروسک‌های انگشتی برای دختربچه‌های زیر سه سال مناسب هستند. کودکان با استفاده از این عروسک‌ها، قوه‌ی تخیل خود را تقویت کرده و داستان‌پردازی می‌کنند. توجه داشته باشید که کودک در طول بازی‌های نمایشی تمام آرزوها، خواسته‌ها و احساسات خود را به عروسک نسبت می‌دهد و به این ترتیب استرس خود را تخلیه می‌کند. استفاده از این بازی برای کودکانی که به تازگی از شیر گرفته‌ شدند، توصیه می‌شود.

عروسک انگشتی

خرید عروسک انگشتی


6. انواع مکعب هوش

انواع مکعب هوش به عنوان بهترین اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال معرفی می‌شود. توضیحات این بازی در قسمت معرفی اسباب بازی مکعب هوش پویا چیندر تویز آمده است. به این ترتیب کودک در طول بازی باید احجام پلاستیکی را با توجه به اشکال موجود بر روی هر وجه مکعب، به درون آن بفرستد. بنابراین انواع مهارت‌های حرکتی، تمرکز و دقت کودک با استفاده از مکعب‌های هوش تقویت می‌شود. بازی با انواع مکعب هوش و پازل موجب تقویت اعتماد به نفس در کودک نیز می‌شود.


اسباب بازی مکعب هوش پویا چیندر تویز

خرید بازی مکعب هوش پویا چیندر تویز


7. انواع خمیر بازی

آیا تصور می‌کنید کودکان زیر سه سال در آرامش ذهنی کامل به سر می‌برند؟ آیا تاکنون عصبانیت و ضربات آن‌ها را تجربه کردید؟ کودکان زیر سه سال استرس زیادی را تجربه می‌کنند. کودک با هرچیز که مواجه می‌شود، ناشناخته و غریب است. به علاوه مادر دوران شیردهی را نیز به پایان رسانده و همین استرس کودک را دو چندان می‌کند. به همین دلیل کودکان به وسیله‌ای احتیاج دارند که آزادانه به آن ضربه بزنند، آن را ورز دهند و به این ترتیب استرس خود را تخلیه کنند. اما چه وسیله‌ای این امکان را در بستری امن و بی‌خطر برای کودکان فراهم می‌کند؟ بله، انواع خمیر و شن بازی استرس کودک را تخلیه کرده و همزمان از سلامت کودک محافظت می‌کنند. دختربچه‌ی زیر سه سال با استفاده از این اسباب بازی به آرامش رسیده و مهارت‌های حرکتی خود را نیز تقویت می‌کند. از مرغوب‌ترین خمیرهای بازی موجود در بازار می‌توان به خمیر بازی آریا اشاره کرد.


خمیر بازی آریا


8. بازی‌های فکری

انواع بازی فکری بر اساس تقویت مهارت‌های ذهنی کودکان طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. کودکان پس از دو سالگی با انواع رنگ‌ها و شکل‌ها آشنا می‌شوند. به این ترتیب می‌توان از انواع بازی فکری که بر پایه‌ی شکل و رنگ طراحی شده‌اند، برای دختربچه‌های زیر سه سال استفاده کرد. این بازی‌ها به صورت فردی، دو یا سه نفره طراحی می‌شوند. به این ترتیب می‌توانید هنگام بازی به کودک خود ملحق شده و مهارت‌های کلامی او را نیز تقویت کنید. علاوه بر این، مهارت‌های ذهنی، حرکتی و... کودک نیز با بازی فکری تقویت می‌شوند. از انواع بازی فکری مناسب برای کودکان زیر سه سال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برج نمدی چوبی
 • انواع بازی مونته سوری
 • انواع برج هوش چوبی
 • بازی فکری تردست
 • بازی فکری برج مکعب


بازی آموزشی برج توپ زرافه تویز پاپارو

خرید بازی آموزشی برج توپ زرافه تویز پاپارو


9. انواع پازل

انواع پازل از اسباب بازی‌های آموزشی به شمار می‌رود که استفاده از آن به رده‌ی سنی مشخصی محدود نمی‌شود. حتی بزرگسالان نیز می‌توانند با استفاده از انواع پازل 1000 تکه سرگرم شده و مهارت‌های خود را تقویت کنند. اکثر محصولات از جنس تخته‌ی چوبی، تخته‌ چندلای فیبردار، پلاستیک، ابر فشرده، مقوای ضخیم و فوم تولید می‌شوند. پازل‌های مناسب برای دختربچه‌های زیر سه سال، از حداقل دو تکه تشکیل شده و تا صدها تکه نیز تولید می‌شوند. توجه داشته باشید که هرچه تکه‌های پازل کمتر باشند، اندازه‌ی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد و به همین دلیل برای کودکان خردسال مناسب‌تر خواهند بود. با خرید پازل‌هایی موضوعی می‌توانید کودک خود را با مفاهیمی همچون میوه‌ها، اشکال، مشاغل و... آشنا کنید. از محبوب‌ترین برندهای پازل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پازل جیوانی
 • پیرامون پازل
 • پازل‌های فومی پیرامون
 • پازل ربیت


پازل 1000 تکه

خرید پازل 100 تکه


10. اسباب بازی کوبه ماهی

اگر به قسمت معرفی اسباب بازی کوبه ماهی سنجاقک دقت کنید، متوجه ظاهر جذاب و دوست‌داشتنی این اسباب بازی می‌شوید. یک ماهی طلایی که 6 شکل هندسی را در خود جا داده است. کودک نیز یک چکش جغجغه‌ای که در اختیار دارد که باید با استفاده از آن شکل را فشار دهد. بازی با این محصول برای کودکان یک سال به بالا مناسب بوده و سرگرمی جذابی برای آن‌ها محسوب می‌شود. از مزایای این بازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت هوش فضایی کودک
 • تقویت مهارت‌های دیداری کودک
 • تقویت تخیل کودک
 • آموزش تجسم اشیا
 • تقویت حافظه‌ی کودک
 • آموزش رنگ‌ها و اشکال به کودک


معرفی اسباب بازی کوبه ماهی سنجاقک

خرید اسباب بازی کوبه ماهی سنجاقک


جمع‌بندی

امروزه کاربرد انواع اسباب بازی به سرگرمی محدود نمی‌شود. این وسایل ارزشمند به تقویت مهارت‌های کودکان کمک کرده و مفاهیم گوناگون را به آن‌ها آموزش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید اسباب بازی توجه به رده‌ی سنی کودک است. این عامل به سلامت جسمی و روانی کودک کمک شایانی می‌کند. در این مقاله انواع اسباب بازی دخترانه برای کودکان زیر سه سال را معرفی کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این محصولات، انواع مهارت‌های دختربچه‌ی خود را تقویت کنید. این محصولات مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید شده‌اند. به این ترتیب تولیدکنندگان سلامت کودک شما را تضمین خواهند کرد. دوستان عزیز، شما می‌توانید اسباب بازی‌های محبوب دختر خود را به ما و دیگر دوستان آریالندی معرفی کرده و از ویژگی‌های آن صحبت کنید. از اینکه با ما همراه بودید، متشکریم.

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.