بروزرسانی شده در ۰۴ تیر ۱۴۰۱

سیر تا پیاز آموزش بازی فکری آخرین ایستگاه

سیر تا پیاز آموزش بازی فکری آخرین ایستگاه
زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه ۱۰۷۳ بازدید ۰ نظر

آخرین ایستگاه یکی از بازی‌های نقش مخفی است. برای دیدن راهنمای آموزش بازی آخرین ایستگاه، که به بررسی نقش ها و تاکتیک ها پرداخته شده کلیک کنید.

در گذشته‌های نه چندان دور، شناخت مزایای بازی‌های فکری اهمیتی برای خانواده‌ها نداشت؛ آنها تنها می‌خواستند برای رهایی از دغدغه‌های روز و سرگرمی، یک بازی را انتخاب کنند. در این چند سال اخیر دید خانواده‌ها نسبت به بازی‌ها به ویژه‌ بازی‌های فکری تغییر کرده است. محبوبیت بالای این بازی‌ها باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های سازنده بازی‌های ایرانی اقدام به طراحی و تولید بازی‌های فکری کنند. آخرین ایستگاه یکی از بازی‌های فکری محبوب است که توسط مجموعه دورهمی طراحی و عرضه شده است. امروز در این راهنمای آموزش بازی آخرین ایستگاه تصمیم گرفته‌ایم یکی از بازی‌های فکری فروشگاه اینترنتی آریالند را معرفی کنیم. هم‌چنین شما را به دهه ۳۰ شمسی ببریم تا از نزدیک سرانجام مروان خان و داستان آخرین ایستگاه را ببینید. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید.


چرا باید بازی‌‌های فکری را انجام دهیم؟

شاید این سوال در نگاه اول بسیار ساده و ابتدایی به نظر رسد. اما هنوز خیلی از افراد آگاهی و شناختی روی فواید بازی‌های فکری ندارند. به همین دلیل قبل از پرداختن به موضوع اصلی، می‌خواهیم در حدی گذرا به مهم‌ترین فواید بازی‌های فکری اشاره کنیم.

۱. بهبود حافظه

یکی از مهم‌ترین فواید بازی‌های فکری، تقویت حافظه است. شما در طول انجام بازی‌های فکری باید حواستان به نقش‌ها، اشکال، حرف‌های اعضا و رفتارهای آن‌ها باشد. انجام این‌کارها می‌توانند در درازمدت باعث تقویت حافظه کوتاه مدت و کاهش خطر آلزایمر شود.


شادی بعد از برد بازی


۲.بهبود مهارت حل مسئله

کمتر زمانی پیش می‌آید که در زمان انجام بازی فکری با چالش جدید و متفاوت روبرو نشوید، شما باید برای رفع آن، راه‌حل مناسبی پیدا کنید. این کار به مرور زمان می‌تواند باعث تقویت مهارت حل مسئله شود.


۳.کاهش استرس

بازی‌های فکری برای سلامت روح و روان به شدت مناسب هستند. شما با تمرکز روی یک موضوع می‌توانید استرس را از خود دور کنید و به آرامش برسید.


بیشتر بخوانید: ۱۳ مزیت بازی‌های رومیزی برای کودکان که باید بدانید


داستان بازی فکری آخرین ایستگاه چیست؟

داستان بازی فکری آخرین ایستگاه به دهه ۳۰ شمسی باز می‌گردد. چند وقتی هست که خبر رسیده مردی خبیث، سنگدل و خطرناک به نام مروان خان در ساری مستقر شده و خود را از دید همگان مخفی کرده است.

در همین زمان‌ها هست که خبر جدیدی به گوش می‌رسد. مروان خان بعد از چند ماه متواری شدن، توسط نیرو‌های ویژه امنیتی در سوادکوه دستگیر شده است. آنها به دلیل شرایط امنیتی تصمیم می‌گیرند تا او را نیمه شب و به صورت مخفیانه با قطار مسافربری به تهران ببرند تا اعدام شود.

قبل از اینکه قطار به مقصد تهران برسد از طریق تلگراف به آن‌ها اطلاع می‌دهند که کوه ریزش کرده است و قطار باید متوقف شود تا راه باز شود. این بهترین فرصت برای افراد مروان خان است تا او را نجات دهند. از طرفی جناح متحدین هم هستند که می‌خواهند مروان خان را صحیح و سالم به تهران برسانند تا مجازات شود. همین اول راه مشخص است که در این ایستگاه تنها یک نفر یا یک جناح زنده می‌ماند، اما کدام جناح؟ مزدور یا متحد؟


آموزش بازی فکری آخرین ایستگاه


نحو چینش بازی آخرین ایستگاه


بازی فکری آخرین ایستگاه مناسب جمع‌های ۵ تا ۱۲ نفره است. می‌توانید این بازی را در جمع‌های دوستانه و خانوادگی انجام دهید. بازی فکری آخرین ایستگاه توسط مجموعه دورهمی طراحی و تولید شده است. مدت زمان لازم برای اجرای این بازی بین ۱۵ الی ۶۰ دقیقه است. این بازی برای نوجوانان بالای ۱۶ سال مناسب است.

در بازی ایستگاه آخر تنها یک نفر زنده می‌ماند. با زنده ماندن آن یک نفر سرنوشت مروان خان هم مشخص می‌شود. در ادامه آموزش بازی آخرین ایستگاه می‌خواهیم درباره کارت‌های بازی، تصمیم‌گیرنده و نقش‌های بازی صحبت ‌کنیم.


نقش‌های بازی فکری آخرین ایستگاه

در این قسمت از آموزش بازی فکری ایستگاه آخر می‌خواهیم جناح‌ها را به شما معرفی کنیم. بازیکن‌ها در این بازی در دو جناح منفی «مزدور» یا نقش مثبت «متحد» هستند. مزدوران کسانی هستند که طرفدار مروان خان هستند و می‌خواهند در ایستگاه قطار، او را از مرگ حتمی نجات دهند. متحدان افرادی هستند که می‌خواهند صحیح و سالم به تهران برسد و او را پای طناب دار ببینند. البته نباید این مورد را فراموش کنید: متحدان همدیگر را نمی‌شناسند و باید در ابتدا یکدیگر را پیدا کنند.


بیشتر بخوانید: راهنمای بازی فکری تاکنوکو


راهنمای شخصیت های بازی آخرین ایستگاه

شخصیت‌های بازی آخرین ایستگاه نقش منفی یا مثبت ندارند و صرفا هر کدام قابلیت خاصی دارند که در هر ایونت (رویداد) می‌توانند تاثیرات منفی یا مثبتی بر روی شخصیت شما بگذارند. کارت‌های شخصیت شامل پیر (پدر تجربه)، رِند (چرب زبان)، دانا (عقل کل)، نمیر (سگ‌ جان)، قُلچُماق (یک‌دنده)، مرموز (حفاظت اطلاعات)، شوکران (قاتل قجری)، مُعتَمد (مثبت)، دِشنه (زشت)، مَکاره (فریبا)، مُخْبِر (خبرچین)، ساکت (حرف‌ ندارد)، خلاصی (میرغَضَب)، اُزبَک (زِبَردست)، اَبله ( خرابکار) و طبیب (ناجی) هستند. در این قسمت از آموزش بازی آخرین ایستگاه می‌خواهیم چند شخصیت مهم را به شما معرفی کنیم.


کارت‌های شخصیت آخرین ایستگاه


 • مَکاره: بدون آسیب به خود، می‌توانید یکبار یک بازیکن را انتخاب کنید و او را بکشید.
 • مُخبر: شما می‌توانید جناح یکی از بازیکنان حذف شده را تنها یک‌ بار متوجه شوید.
 • طبیب: می‌توانید جان یک نفر را از مسمومیت یا حمله کشنده نجات دهید. هم‌چنین یکی از قابلیت‌های شما این است که هیچوقت مسموم نمی‌شوید.
 • اُزبک: قبل از اینکه حمله صورت بگیرد، هرکسی که قصد جانتان را بکند، به دست شما کشته می‌شود.


کارت های رویداد در آموزش بازی آخرین ایستگاه

بازی فکری آخرین ایستگاه شامل ۳۰ کارت رویداد است. در ابتدای بازی باید کارت رویداد «آغاز» به‌رو باشد و بقیه کارت‌ها بُر زده شوند و در بین کارت‌های «آغاز» و «سپس ۲ نفر باقی ماندن» قرار بگیرند. در هر مرحله بازی تصمیم‌گیرنده یک کارت را بر می‌دارد و متن آن را برای تمام بازیکنان می‌خواند و در سمت چپ کارت «آغاز» قرار می‌دهد. برای اینکه بتوانید در این راهنمای آموزش بازی آخرین ایستگاه بهتر متوجه این موضوع شوید. به مثال زیر توجه کنید.

بازیکن «تصمیم‌گیرنده» به صورت کاملا شانسی کارت رویداد «عزرائیل» را بر می‌دارد و متن آن را برای همه می‌خواند. این کارت رویداد مربوط به تصمیم‌گیرنده است و فقط او باید از بند و تبصره این کارت پیروی کند. اینجا شخصیت کارت‌ها اهمیت پیدا کرده‌اند اما یعنی چه؟ ساده است. اگر شخصیت شما رند و قلچماق باشد، این رویداد قابلیتی برای شما ندارد. در غیر این صورت باید به بندهای زیر توجه کنید

 • طبیب: باید تاس را بیندازید، اگر ۴، ۵ یا ۶ بیاورید زنده خواهید ماند.
 • نمیر: اگر تاس را انداختید، ۵ یا ۶ آوردید زنده می‌مانید.
 • مرموز: اگر با انداختن تاس، عدد ۶ را بیاورید، زنده می‌مانید.
 • ساکت و مرموز: جناح‌تان را به مخبر نمی‌گویید.
 • معتمد: هرچی که باشد باید بگویید متحد هستید.
 • ابله: باید جناح خود را به مخبر برعکس بگوید.


کارت‌های رویداد بازی آخرین ایستگاه


بیشتر بخوانید: راهنمای بازی اسم‌ فامیل با حروف الف تا ی


در این قسمت از راهنمای آموزش بازی آخرین ایستگاه قصد داریم درباره کارت رویداد «رولت روسی» صحبت کنیم. بازیکن «تصمیم‌گیرنده» به صورت کاملا شانسی کارت رویداد «رولت روسی» را از وسط میز بازی برمی‌دارد و متن را برای همه می‌خواند. طبق متن کارت رویداد، شما باید به غیر از خودتان، ۲ الی ۵ نفر دیگر را نیز انتخاب کنید. سپس هر بازیکن به ترتیب یک مهره را از داخل کیسه بازی برمی‌دارد. هر بازیکنی که مهره قرمز را از داخل کیسه بردارد، حذف می‌شود. در غیر این صورت زنده می‌ماند و بازی طبق روال قبل ادامه پیدا می‌کند.


کارت مسمویت بازی فکری آخرین ایستگاه

در این قسمت از آموزش بازی آخرین ایستگاه یکی از کارت‌های دیگر بازی به نام مسمومیت را به شما معرفی می‌کنیم. از این کارت در صورتی استفاده می‌شود که شوکران در داخل بازی حضور داشته باشد. هر بازیکنی که مسموم می‌شود باید خیلی سریع یک کارت مسمومیت را بکشد و طبق دستور آن عمل کند.


ژتون تصمیم گیرنده بازی رومیزی آخرین ایستگاه

ژتون تصمیم‌گیرنده را باید روبروی بازیکنی قرار دهید که به‌عنوان بازیکن تصمیم‌گیرنده شناخته شده است. اما فرد تصمیم‌گیرنده باید وظایف خود را بشناسد و به آن‌ عمل کند.

 • به تنهایی در هر مرحله ۳۰ ثانیه برای تمام بازیکنان صحبت کند.
 • باید کارت رویداد را بردارد، برای همه بخواند و به دستورش عمل کند.
 • تصمیم‌گیرنده مرحله بعدی بازی آخرین ایستگاه را باید انتخاب کند.


۴ راز درباره بازیکن تصمیم‌گیرنده که باید بدانید!

 • اگر تصمیم‌گیرنده از بازی حذف شد، سرنوشت رای‌گیری با دوئل مشخص می‌شود.
 • اگر قبل از انتخاب تصمیم‌کننده مرحله بعد حذف شوید، کسی تصمیم‌گیرنده خواهد بود که در سمت چپ شما نشسته شده باشد.
 • در زمان انتخاب کردن تصمیم‌گیرنده بعدی، نمی‌توانید مجددا خودتان را انتخاب کنید.
 • نمی‌توانید ژتون تصمیم‌گیرنده را به کسی بدهید که در مرحله قبل، تصمیم‌گیرنده بوده است.


برداشتن کارت رویداد توسط تصمیم‌گیرنده


اولین تصمیم‌گیرنده در بازی آخرین ایستگاه چطور انتخاب می‌شود؟

اولین تصمیم‌گیرنده بازی کسی است که به‌عنوان اولین نفر پای میز نشسته یا پیشنهاد بازی آخرین ایستگاه را داده است.


بیشتر بخوانید: بهترین بازی‌های تک‌ نفره؛ در تنهایی چگونه بازی کنیم؟


نحوه بازی آخرین ایستگاه؛ فقط یک نفر زنده می‌ماند

در راهنمای آموزش بازی فکری آخرین ایستگاه باید به این نکته اشاره کنیم که پیش از مرحله شروع، بخش معارفه‌ای وجود دارد که باید حتما انجام شود تا مزدورها همدیگر را بشناسند.


بخش معارفه بازی آخرین ایستگاه

یکی از بازیکنان داخل بازی به‌عنوان گرداننده شناخته می‌شود. همه بازیکنان دست خود را مشت می‌کنند و جلو می‌آورند.

 • گرداننده به تعداد بازیکنان می‌گوید «همه بازیکنان چشمان خود را ببندند»
 • حالا گرداننده می‌گوید «تمام مزدوران به جز مزدور مخفی از خواب بیدار شوند» در این لحظه تمام مزدوران همدیگر را می‌بینند.
 • گرداننده بعد از چند ثانیه اعلام می‌کند که «حالا همه چشمان خود را ببندند و شستشان را بالا بیاورند».
 • این‌بار می‌گوید «فقط مزدور مخفی بیدار شود و بقیه مزدورها را ببیند». مزدور مخفی تنها چند ثانیه فرصت دارد تا تمام مزدوران را ببیند.
 • گرداننده به همه می‌گویند چشمان خود را ببندند و بعد از کمی سکوت، دوباره اعلام می‌کند که همه «چشمان خود را باز کنند، بازی شروع شد»

نکته: وجود گرداننده در بازی اجباری نیست و شما می‌توانید این بازی را بدون وجود «گرداننده» انجام دهید.


بازی فکری آخرین ایستگاه شروع می‌شود!


شروع بازی آخرین ایستگاه


طبق شکل زیر؛ باید به هر بازیکن یک پاکت به همراه کارت شخصیت و جناح بدهید. حواستان باشد که کسی نباید کارت شما را ببیند. ۳ کارت باقی‌مانده را در وسط میز بازی قرار دهید. سپس بقیه کارت‌ها را در جعبه بازی آخرین ایستگاه بگذارید و کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • حدود ۳۰ ثانیه فرصت دارید تا صحبت کنید. تمام بازیکنان به حرف شما گوش می‌دهند.
 • اولین کارت رویداد را از وسط میز بازی بردارید و آن را برای همه بخوانید.
 • بازیکنان به مدت ۵ دقیقه با هم صحبت می‌‌کنند و حتی می‌توانند با رای اکثریت، یک نفر را حذف کنند.
 • بعد از رای‌گیری این مرحله تمام می‌شود و نوبت اجرای مرحله بعد می‌رسد.


بیشتر بخوانید: ۱۰ دلیل محبوبیت بردگیم بین همه گروه‌های سنی


بازی آخرین ایستگاه چه زمانی به پایان می‌رسد؟

بازی آخرین ایستگاه زمانی به پایان می‌رسد که در یکی از دو حالت زیر قرار بگیرد.

 • تنها یک جناح (مزدور یا متحد) باقی بماند و در این صورت آن جناح برنده خواهد شد.
 • دو نفر در بازی زنده بمانند؛ در این صورت باید کارت «و سپس ۲ نفر باقی ماندن» را بخوانید و اجرا کنید. هر زمان که یکی از دو نفر حذف شد، بازی تمام می‌شود. در غیر این صورت برنده طبق نوع مزدور مشخص می‌شود.


پایان بازی آخرین ایستگاه


نکته: اگر تمام بازیکنان حذف شوند، برنده بازی آخرین ایستگاه جناح متحد است. چراکه هیچ مزدوری وجود ندارد که بتواند مروان خان را فراری دهد.


نکات مهم بازی؛ راهنمای آموزش بازی آخرین ایستگاه

 • در طول بازی نباید کارت‌ شخصیت خود را به کسی نشان دهید مگر زمانی که قصد استفاده از قابلیت خود را داشته باشید.
 • کارت‌های شخصیت باید بیشتر از تعداد بازیکنان باشند. اگر تعداد بازیکنان ۶ نفر است، شما برای بازی نیاز به ۹ کارت شخصیت دارید.
 • همیشه بازی با کارت رویداد «آغاز» شروع می‌شود.
 • تنها در بخش معارفه است که باید بازیکنان چشمان خود را ببندند و در بقیه بخش‌ها نیازی به انجام این کار نیست.
 • ترتیب نشستن تمام بازیکنان ثابت است و تغییر نمی‌کند. ولی می‌توانند از جای خود بلند شوند و راه بروند.
 • در کارت‌های رویدادی که نیاز به رای‌گیری است همه باید با هم رای بدهند و اگر کسی رای ندهد تا آخر بازی اجازه رای دادن از او گرفته می‌شود.
 • تعداد متحدها در بازی آخرین ایستگاه باید بیشتر از مزدورها باشد.


نکته: اگر بعد از خرید بازی فکری آخرین ایستگاه، دوست داشتید هیجان بیشتری را تجربه کنید، می‌توانید از سناریوهای متنوع و جذابی مانند سناریوهای معمولی، مزدورکش، آسون، وخیم و …. که در دفترچه قوانین بازی ایستگاه آخر توضیح داده شده است، استفاده کنید.


کلام آخر

مزیت‌های زیادی مانند تقویت حافظه، کاهش استرس و بهبود مهارت حل مسئله هستند که باعث شده‌اند تا بازی‌های فکری و رومیزی محبوبیت بالایی در بین کودکان و بزرگسالان پیدا کنند. به همین دلیل در این مطلب از آریالند تصمیم گرفتیم یکی از بازی‌های معروف و کاملا ایرانی آخرین ایستگاه را به شما معرفی کنیم و آن را به صورت کامل برای شما توضیح دهیم. در نهایت اگر سوال یا نظری داشتید، آن را برای ما در بخش کامنت‌ها بنویسید.

اگر تا الان بازی فکری آخرین ایستگاه را نخریده‌اید، نگران نباشید و همین حالا روی دکمه زیر کلیک کنید تا وارد صفحه بازی‌های فکری آریالند شوید و محصول را با قیمت مناسب خریداری کنید.

خرید بازی فکری آخرین ایستگاه

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.