قصه با ریحان: داستان نخودی
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

قصه با ریحان: داستان نخودی

«داستان کودکانه ی نخودی» یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های فرهنگ ماست که نکات آموزشی گوناگونی را به کودکان خردسال آموزش می‌دهد. داشتن توانایی‌های شگرف در عین ریزه میزه بودن یکی از مهم‌ترین این نکات است. همچنین تماشای این ویدئو نیروی خلاقیت فرزند شما را به صورت موثری تقویت خواهد کرد.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

فرقی ندارد از کدام نسل باشید! دهه‌ی 50، دهه‌ی پردردسر 60 یا دهه‌ی پرنعمت 70! «داستان کودکانه ی نخودی» از آن ماجراهای فانتزی و جذابی است که همه‌ی ما حداقل یکبار آن را از بزرگترها شنیده‌ایم. اکنون نوبت شماست که فرزند خود را با نخود سخنگویی آشنا کنید که به همه درس شهامت و شجاعت می‌دهد. علاوه بر این، این داستان جذاب که بر پایه‌ی تخیل و ابتکار نوشته شده‌است، امکان رویاپردازی‌های کودکانه را نیز برای فرزند شما مهیا خواهد کرد.ما نیز در آریالند آکادمی از ماجراهای این نخود ریزه غافل نشدیم. خاله ریحان امروز «داستان کودکانه ی نخودی» را به شیوه‌ای مبتکرانه بیان خواهد کرد. احتمالا در نگاه اول، شما والدین گرامی روش خاله ریحان در ویدیوی امروز را بسیار ساده و معمولی تلقی می‌کنید. اما بد نیست، توجه شما را به یک نکته جلب کنیم. کودکان برای تصور کردن یک شی نیازی به دیدن نمادی از آن نیاز ندارند. در واقع، تخیل کودکان به قدری قوی و فعال است که تنها با دیدن مشت خاله ریحان، قبول می‌کند که نخودی سخنگو در دست او قرار دارد. به این ترتیب، نه تنها کودک به خوبی با «داستان کودکانه ی نخودی»  ارتباط برقرار می‌کند، بلکه به صورت کامل در جریان ماجراهای آن قرار می‌گیرد. این روش تمرکز کودکان برای آموزش نکات داستان را چندین برابر خواهد کرد. شما می‌توانید از این شیوه‌ی نمایشی «داستان کودکانه ی نخودی» استفاده کرده و داستان‌های دیگر را نیز برای فرزند خود تعریف کنید. 


در ادامه‌ی «داستان کودکانه ی نخودی» نیز خاله ریحان به سبک آکادمی ادبیات با استفاده از کاردستی‌های جذاب خود، عناصر یاری رسان داستان را وارد ماجرا می‌کند. به این ترتیب، سفر نخودی با دوستان عجیبش را باور پذیرتر می‌کند. اما فرزند شما با تماشای «داستان کودکانه ی نخودی» چه نکاتی را آموزش می‌بیند؟ اولین چیزی که کودک در «داستان کودکانه ی نخودی» با آن مواجه می‌شود، ریزه میزه بودن نخودی است. فرزند شما هم بسیار ریزه و میزه و بانمک است، اینطور نیست؟


نخود و کودک خردسال، هر دو خود را در دنیای آدم‌بزرگ‌ها، ناتوان احساس می‌کنند. چرا؟ چون تمام وسایل روزمره و تجهیزات این دنیا متناسب با سایز آدم بزرگ‌ها طراحی شده‌است. این عوامل می‌توانند برای کودک استرس‌زا نیز باشند.  بنابراین کودکان در «داستان کودکانه ی نخودی» رابطه‌ی نزدیکی با نخودی برقرار می‌کنند. این رابطه در اکثر قصه‌ها و داستان‌ها برقرار خواهد شد. سپس با مشاهده‌ی جسارت و قدرت نخودی خوشحال می‌شوند. آن‌ها به توانایی‌های خود رجوع کرده و درمی‌یابند که سایز کوچک به معنای ناتوان بودن آن‌ها نیست. 


در بخش بعدی «داستان کودکانه ی نخودی» برای احقاق حق خود و پدرش راهی سفر می‌شود. بنابراین کودک با مفهومی به نام عدالت‌خواهی نیز آشنا می‌شود. اینکه گرفتن حق خود از دیگران به اندازه و سایز فرد بستگی ندارد و حتی نخودی هم می‌تواند حق پدر خود را از پادشاه بگیرد. به این ترتیب، کودکان با مفهوم شجاعت و جسارت نیز آشنا می‌شوند. 


«داستان کودکانه ی نخودی» یاری گرفتن از دیگران را نیز به کودکان آموزش می‌دهد. آن‌ها در می‌یابند که برای انجام دادن کارهای بزرگ باید از دیگران کمک خواست و با آن‌ها مشورت کرد. به این ترتیب احتمال موفقیت و پیروزی چندین برابر خواهد شد. با توجه به مطالبی که تا کنون بیان شد، می‌توان نکات آموزشی زیر را برای «داستان کودکانه ی نخودی» در نظر گرفت:

  • قوه‌ی تخیل و نیروی رویاپردازی آن‌ها را تقویت می‌کند.
  • به زبان کودکانه به فرزند شما نشان می‌دهد که علی‌رغم سایز و اندازه‌ی کوچک، او توانایی‌های بیشماری در خود دارد. به زبان ساده‌تر، مفهوم ضرب‌المثل «فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه ریزه!» را در قالب زندگی نخودها به کودک آموزش می‌دهد.
  • «داستان کودکانه ی نخودی» مسولیت‌پذیری را به کودک آموزش می‌دهد.
  • کودک در خلال «داستان کودکانه ی نخودی» با صفت شهامت و شجاعت آشنا می‌شود.

  • کودک درک می‌کند که برای پیروز شدن در کارها باید از دیگران کمک بخواهد. به این ترتیب، دیگران با هر توانایی که در اختیار دارند او را برای رسیدن به موفقیت یاری خواهند کرد.

شما می‌توانید پس از تماشای «داستان کودکانه ی نخودی» در مورد این نکات آموزشی با فرزند خود صحبت کرده و نظرات او را نیز با صبر و حوصله بشنوید. در گام بعدی نیز می‌توانید به کاربرگ‌های آکادمی مراجعه کرده و تمرینات مرتبط با «داستان کودکانه ی نخودی» را دانلود کنید. فرزند شما با انجام این فعالیت‌های هیجا‌ن‌انگیز می‌تواند خصلت‌های مهمی همچون شجاعت را برای خود مرور کند. 

برای دانلود کاربرگ رنگ آمیزی مرغ و جوجه اینجا کلیک کنید.

شما می‌توانید کاربرگ رنگ آمیزی اردک و بچه اردک را از اینجا دانلود کنید.


شما می‌توانید ماجراهای دیگری از قهرمان امروز ما، نخودی را در سایت ایپاب‌فا مطالعه کرده و برای فرزند خود نقل کنید. مانند روال گذشته برای دانلود کاربرگ‌ها و تماشای ویدیوی «داستان کودکانه ی نخودی» نیز باید عضوی از خانواده‌ی بزرگ آریالند باشید. شما می‌توانید مراحل عضویت را به سادگی در سامانه‌ی آریالند پشت سر گذاشته و از خدمات آموزشی آکادمی برای تربیت فرزندی توانا و شاد بهره‌مند شوید. ارسال نظرات و پیشنهادات خود را فراموش نکنید. این اقدام شما می‌توانید ما را در مسیر بهتر شدن راهنمایی کرده و دیگر دوستان آریالندی را برای استفاده از بخش‌های مختلف آکادمی یاری رساند. در بخش‌های بعدی اکادمی ادبیات نیز با داستان‌های نوستالژیک دیگر همچون «داستان کودکانه ی نخودی» همراه شما خواهیم بود. به امید دیدار مجدد شما کودکان دیروز و امروز!

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.