قصه با ریحان: خرگوش و شیر
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

قصه با ریحان: خرگوش و شیر

داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» از کتاب ارزشمند مثنوی معنوی انتخاب شده‌است و در قالب نمایش عروسکی برای کودکان خردسال نقل می‌شود. تماشای این ویدئو اهمیت تفکر عقلانی و استفاده از قوه‌ی استدلال را به کودکان آموزش می‌دهد. همچنین آن‌‌ها یاد در می‌یابند که با استفاده از هوش و تفکر می‌توان در مقابل ظالمان و ستمگران پیروز شد.

موضوع

درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

«داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» چیست؟

امروز در آریالند آکادمی یکی از داستان‌های قدیمی ایرانی را برای فرزند شما نقل می‌کنیم. «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» از کتاب ارزشمند مثنوی معنوی انتخاب شده‌است. احتمالا متن اصلی این داستان را در کتاب‌ ادبیات دوره‌ی دبیرستان به یاد دارید. در این داستان یک شیر ظالم وجود دارد که هر روز یکی از حیوانات را ناعادلانه شکار کرده و می‌خورد. در بین حیوانات این جنگل سرسبز یک خرگوش وجود دارد که به دلیل هوش فراوان بین حیوانات شهرت دارد. او از قوه‌ی تفکر و استدلال خود استفاده کرده و شیر را به چاهی عمیق می‌اندازد. شما می‌توانید نسخه‌ی کامل «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» را از سایت سرسره مطالعه کرده و دفعات بعدی، شخصا آن را برای فرزند خود تعریف کنید. فواید نقل «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» برای کودکان چیست؟

همانطور که از خلاصه‌ی «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» در می‌یابید، این داستان نتیجه‌ی استفاده از هوش و ادراک را به کودکان نشان می‌دهد. از دیگر فواید «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» برای کودکان خردسال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش نپذیرفتن ظلم و بی‌عدالتی به کودکان
 • تقویت روش‌های حل مسئله
 • نشان دادن نتیجه‌ی داشتن غرور بی‌جا
 • بارزترین: هر آنکس که از هوش و ذکاوت خود برای حل کردن یک مساله استفاده کند، پیروز میدان است.

اگر می‌پرسید که کودک چگونه این نکات مهم و پیچیده را از «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» درک می‌کند، بد نیست به شیوه‌ی قصه‌گویی خاله ریحان توجه کنید. مانند اکثر ویدیوهای آکادمی داستان،  خاله ریحان این داستان آموزنده را در قالب یک نمایش عروسکی برای کودکان نقل می‌کند. به این ترتیب، تمرکز و اشتیاق کودک برای شنیدن داستان بیشتر شده و نکات آموزشی را سریعتر درک خواهد کرد. شما می‌توانید از شیوه‌ی نقالی «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» استفاده کرده و انواع قصه‌های ایرانی و بین‌الملل را برای فرزند خود نقل کنید. این روش یکی از مدرن‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌های تربیت کودک بوده و مزایای فراوانی برای او به همراه دارد. در واقع شما با شرح «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» در قالب بازی و نمایش، نه تنها مفاهیم داستان را بهتر و سریع‌تر به فرزند خود منتقل می‌کنید، بلکه فرزند خود را از مزایای نمایش عروسکی نیز بهره‌مند می‌سازید. مهم‌ترین فواید نمایش عروسکی برای کودکان به شرح زیر خواهد بود: 

 • تقویت قوه‌ی تجسم 
 • تقویت قوه‌ی تفکر 
 • تقویت قدرت تخیل
 • کمک به بهبود ابراز احساسات
 • تقویت مهارت‌های اجتماعی
 • تحکیم روابط والد و فرزندی
 • تقویت مهارت‌های کلامی

چنانچه فرزند خود را در بازآفرینی نمایش «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» شریک کنید و عروسک‌گردانی شیر یا خرگوش را به عهده‌ی او قرار دهید، مهارت‌های حرکتی او نیز تقویت خواهد شد. خدمات آکادمی آریالند در این جا به پایان نمی‌رسد. شما می‌توانید از کاربرگ‌های آکادمی نیز بهره برده و به شیوه‌های گوناگون مهارت فرزند خود را تقویت کنید. برای مثال، انجام تمریناتی که مرتبط با «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» در سامانه بارگذاری شده، می‌تواند نکات اخلاقی داستان را در ذهن فرزند شما نهادینه کرده و دیگر مهارت‌های او را گسترش دهد. این تمرینات از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای همچون رنگ‌آمیزی، داستان‌پردازی، حل معما و... تشکیل شده است که کودکان را برای ساعت‌ها سرگرم خواهد کرد.


برای دانلود کاربرگ رنگ آمیزی شیر احمق، اینجا کلیک کنید.

شما می‌توانید کاربرگ رنگ آمیزی خرگوش را از اینجا دانلود کنید.چگونه به نسخه‌ی کامل «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» دسترسی پیدا کنیم؟

اگر با کلیک بر روی دکمه‌ی پخش ویدیو، تنها به دقایق ابتدایی ویدیو دسترسی دارید، برای مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» ابتدا باید در سایت آریالند عضو شوید. با عضویت در سایت آریالند می‌توانید به صورت رایگان از تمام خدمات سامانه استفاده کرده و فرزند خود را با شیوه‌های مدرن و استاندارد پرورش دهید. 


از اینکه تا پایان این بخش از آکادمی ادبیات و «داستان کودکانه ی خرگوش و شیر» همراه ما و خاله ریحان بودید، متشکریم! شما می‌توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستان آریالند به اشتراک بگذارید. به این ترتیب، در کنار قادر خواهیم بود، نسلی آگاه و پیشرو تربیت کرده و امید تازه‌ای به سرزمین عزیزمان ایران هدیه دهیم. لذت تماشای ویدیوهای بعدی آکادمی را نیز از دست ندهید. به زودی با یک داستان آموزنده و جذاب در خدمت شما خواهیم بود.

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.