علوم با دکتر جف: قسمت‌های مختلف گیاهان
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

علوم با دکتر جف: قسمت‌های مختلف گیاهان

«ساختار گیاهان را بشناسیم» یک مبحث علمی و جذاب است که کودکان را با اجزای مختلف گیاهان همچون ریشه، ساقه، برگ و… آشنا می‌کند. آموزش این نکات به کودکان سبب می‌شود رابطه‌ی آن‌ها با طبیعت قوی‌تر شده و مهارت‌های شناختی آن‌ها افزایش یابد.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

به آریالند آکادمی خوش آمدید. امروز با یک بخش دیگری از درس علوم در خدمت شما هستیم. کودکان خردسال با ورود به دوره‌ی دبستان، پدیده‌های مختلف طبیعی و کارکرد آن‌ها را آموزش می‌بینند. هدف سیستم آموزشی از اینکه «ساختار گیاهان را بشناسیم» تقویت انواع مهارت‌های کودکان معرفی می‌شود. این ‌آموزش‌ها، آمادگی کودکان برای زیستن بر روی کره‌ی زمین را نیز افزایش می‌دهد. در اکثر کلاس‌های درس از تصاویر گرافیکی و دوبعدی با مضمون «ساختار گیاهان را بشناسیم» استفاده می‌شود. اما با این روش‌ها،  تنها درصد کمی از اطلاعات مفید به ذهن کودک انتقال داده می‌شود. متخصصان نیز باور دارند، استفاده از شیوه‌های تجربی، بهترین روش برای آموزش علوم به کودکان خردسال محسوب می‌شود و آن‌ها بهتر در جریان اینکه «ساختار گیاهان را بشناسیم» قرار می‌گیرند. در واقع زمانی که کودک با حواس پنجگانه‌ی خود بافت گیاهان را لمس می‌کند، برای آنکه «ساختار گیاهان را بشناسیم» آماده‌تر خواهد بود. به همین دلیل، در آکادمی علوم نیز از روش‌های موثری همچون موشن‌گرافی، آموزش آزمایشات تجربی و... سعی دارد، میزان یادگیری کودکان در درس علوم را ارتقا بخشد. شما والدین گرامی می‌توانید از این ویدیو، فرزند خود را برای آنکه «ساختار گیاهان را بشناسیم» تشویق کنید. اما دقت داشته باشید که بهتر است، کودک ابتدا توضیحات اولیه را از شما بشنود. به این ترتیب، کودک با یک اطلاعات اولیه به تماشای ویدیو می‌نشیند و به نکات مهم‌تری توجه خواهد کرد. توصیه می‌شود، در طول تماشای ویدیو در کنار فرزند خود حضور داشته باشید. در این صورت می‌توانید در زمان مناسب به سوالات علمی فرزند خود در مورد اینکه چگونه «ساختار گیاهان را بشناسیم» پاسخ داده و ابهامات ذهنی او را برطرف کنید. همچنین حضور والدین در کنار کودک، انگیزه‌ی او برای یادگیری را چندین برابر خواهد کرد. 


همانطور که می‌دانید، در پایان ویدیو‌های آکادمی علوم نیز یک تمرین و آزمایش مرتبط ارائه می‌شود. توصیه می‌کنیم، حتما از این آزمایشات زیست شناسی برای تمرین بیشتر کودک خود بهره ببرید. فعالیت‌های تجربی نکات مهم و ساده را در ذهن کودکان برجسته‌تر می‌کند و تفاوت‌ها وشباهت‌ها را نیز به آن‌ها آموزش می‌دهد. این آزمایشات با ساده‌ترین تجهیزات قابل اجرا هستند و به وسایل خاصی نیاز ندارند. علاوه بر آزمایشات ارائه‌شده در ویدیو، وجود یک دانشمند و دو کودک بازیگوش در ویدیو‌های علوم آکادمی آریالند، موجب همراهی بیشتر کودکان در حوزه‌ی «ساختار گیاهان را بشناسیم» نیز خواهد شد. پس از پایان ویدیو می‌توانید از روش‌های متنوع دیگری برای تثبیت مراحل «ساختار گیاهان را بشناسیم» در ذهن فرزند خود استفاده کنید. محبوب‌ترین روش مدرن برای آموزش مفاهیم گوناگون، مدل‌سازی است. برای این روش از انواع خمیر بازی استفاده کرده و آن را در اختیار فرزند خود قرار دهید. سپس از او بخواهید با استفاده از تخیل خود، مباحث «ساختار گیاهان را بشناسیم» را با استفاده از خمیر بازسازی کند. این روش امکان خطا و اشتباه کودک را در به خاطر سپردن اسامی و ویژگی‌ هر بخش به حداقل می‌رساند. 


برای آنکه «ساختار گیاهان را بشناسیم» می‌توان از فعالیت‌های باغبانی نیز استفاده کرد. باغبانی و پرورش گل و گیاه فواید بسیاری برای کودکان دارد که می‌توانید آن‌ها را در سایت بیتوته مطالعه کنید. برای باغبان شدن نیز کافی است تجهیزات ابتدایی و ارزان کاشت گیاهان را تهیه کرده و نکات لازم همچون زمان آبیاری، نوردهی و… را به فرزند گوشزد کنید. زمانی که فرزند شما مسولیت‌های مربوط به گلدان خود را به خوبی انجام می‌دهد، اعتماد به نفس خود را به صورت گسترده‌ای تقویت خواهد کرد.


استفاده از کاربرگ‌های آکادمی می‌تواند روش مناسب دیگری برای نهادینه کردن مراحل «ساختار گیاهان را بشناسیم» در ذهن کودک باشد. تمرینات این کاربرگ‌ها کارکردی همچون بخش خودت بساز ویدیو دارد و کودک را درگیر موضوع «ساختار گیاهان را بشناسیم» ‌می‌کند. شما می‌توانید نسخه‌ی چاپی این تمرینات را در اختیار فرزند خود قرار داده و یا آزمایشات آن را به صورت عملی انجام دهید.


برای دانلود کاربرگ رنگ آمیزی گلدون، اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده‌ی ویدیوهای آموزشی بیشتر می‌توانید به سایت آریالند مراجعه کرده و وارد بخش اکادمی شوید. امکانات این بخش برای اعضای ویژه‌ی سایت در دسترس خواهد بود. برای عضویت کافی است، در سایت ثبت نام کرده و حق اشتراک متناسب با بودجه‌ی خود را انتخاب و تهیه کنید. همانطور که می‌دانید تماشای ویدیوهای آموزشی برای اعضای ویژه رایگان و نامحدود خواهد بود. در واقع، شما می‌توانید با خرید یک بسته‌ی آموزشی، از هزاران ویدیوی آموزشی، کاربرگ، نقشه‌ راه والدین و… برخوردار شوید و فرزند خود را مطابق با مدرن‌ترین شیوه‌های تربیتی پرورش دهید. منتظر ویدیوهای آموزشی بیشتر در آکادمی آریالند باشید! از اینکه تا پایان همراه ما و دکتر جف بودید، متشکریم! به امید دیدار!

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.