علوم با دکتر جف: الهام گرفتن از طبیعت
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

علوم با دکتر جف: الهام گرفتن از طبیعت


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

امروز آریالند آکادمی به یک موضوع مهم و حیاتی اشاره می‌کند که برای تربیت کودکی شاد و سالم ضروری است. متخصصان پس از تحقیقات فراوان بر کودکان امروزی دریافته‌اند که جدایی از طبیعت و جامعه موجب وارد شدن‌ آسیب‌های جدی به سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها خواهد شد. برای مثال، کودک برای درک آنکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» دچار مشکل خواهد شد. آرتور ریچارد لوو، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی معروف، از عبارت «اختلال کمبود ارتباط با طبیعت» برای مشکلات اجتماعی و جسمی کودکان امروزی یاد می‌کند. وی مهم‌ترین عواقب دوری کودک از طبیعت را اجتناب از انجام فعالیت‌های جسمانی و تربیت کودکان در چهارچوب قوانین بسته معرفی می‌کند.در واقع، سپری کردن ساعات طولانی در منزل، احساس مهم کنجکاوی را در کودکان از بین می‌برد. حس کنجکاوی یکی از مهم‌ترین محرک‌های یادگیری برای کودکان به شمار می‌رود، اما سبک زندگی مدرن و خانه‌نشینی این محرک اصلی آموزش را مختل می‌کند. در چنین وضعیتی دریافتن اینکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» نیز برای کودک سخت خواهد شد. بنابراین آموزش مفاهیم علمی در آکادمی علوم آریالند می‌تواند راه بسیار مناسبی برای آشتی دادن کودکان با طبیعت باشد.


شما می‌توانید برای فهم اینکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» همراه فرزند خود به دل طبیعت بروید. پدیده‌های طبیعی همچون سنگ‌، گیاهان و حیوانات گوناگون را مشاهده کرده و ویژگی‌های منحصر به فرد هر کدام را دریابید. سپس از فرزند خود بپرسید «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟»، کدام ویژگی این حیوان در محصولات روزمره قابل مشاهده است. یا با استفاده از این ویژگی‌ها چه دستگا‌هی می‌توان اختراع کرد؟ دوربین عکاسی، لباس ضد گلوله، چاقو، ربات‌های پرنده، چتر پرواز و هزاران اختراع دیگر از معروف‌ترین مثال‌های الهام گرفتن از طبیعت و آموزش «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» محسوب می‌شوند. برای خلق آثار هنری جدید نیز می‌توانید از انواع اسباب بازی‌های مدلسازی همچون اسباب بازی لگو، خمیر بازی و... استفاده کرده و از فرزند خود بخواهید پدیده‌های طبیعی را با جزییات دقیق بسازد. شما می‌توانید نمونه‌های آزمایشی متنوعی را در سایت عصر ایران مطالعه کرده و به فرزند خود نشان دهید.


در ویدیوی بالا نیز دکتر جف از روش‌های تجربی و سرگرم‌کننده‌ای برای نمایش اینکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» بهره می‌برد. او با لمس حیوانات و گیاهان مختلف، احساس کنجکاوی کودکان را افزایش داده و سطح هشیاری آن‌ها را چندین برابر می‌کند. شما نیز می‌توانید فرزند خود را به یک مهمانی هیجان‌انگیز در دل طبیعت دعوت کرده و از او بخواهید، دریابد که «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» در این راه کودک می‌تواند از حواس پنجگانه‌ی خود برای درک طبیعت پیرامونش استفاده کند. این فرآیند دوستی بیشتر با طبیعت را برای کودک امکان‌پذیر خواهد کرد. در مراحل بعدی ویدیو نیز دکتر جف، چند نمونه‌ی عینی برای اینکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» مثال می‌زند. ذهن کنجکاو کودک با مشاهده‌ی این موارد به دنبال یافتن شباهت‌های طبیعت و اختراعات می‌گردد. سپس با استفاده از مهارت‌های داستان‌پردازی خود، روند الهام گرفتن از طبیعت را به صورت ذهنی بازآفرینی می‌کند. به این ترتیب، کودک می‌تواند ایده‌های جدیدی ارائه داده و در نتیجه، شجاعت و اعتماد به نفس خود را نیز تقویت کند.


در پایان ویدیوی آموزشی آریالند، یک آزمایش علمی و کاربردی نیز آموزش داده می‌شود. شما می‌توانید این آزمایش تجربی را به همراه فرزند خود انجام داده و در مورد ویژگی‌های آن با او صحبت کنید. این روند ایده‌های جدیدی به ذهن کودک ارسال خواهد کرد. همچنین متخصصان توصیه می‌کنند، والدین هرگز از شنیدن ایده‌های جدید فرزند خود امتناع نکنند. بنابراین ابتدا، سخنان فرزند خود را به صورت کامل بشنوید. سپس در مورد «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» با او صحبت کنید. برای مثال، از چه پدید‌ه‌ی طبیعی الهام گرفتی؟ از کدام ویژگی زیست شناسی طبیعت برای اختراع خود استفاده کردی؟ و... . در صورتی که ایده‌های او قابل اجرا بودند، می‌توانید تجهیزات مناسب و ایمن را در اختیار کودک قرار داده و اجازه دهید، ایده‌های خود را خلق کند. به این ترتیب، فرزند شما با اعتماد به نفس بیشتری در اجتماع حاضر می‌شود، با طبیعت آشتی می‌کند و در پایان از ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و روانی در امان می‌ماند.


شما می‌توانید با استفاده از کاربرگ‌های آکادمی نیز نکات تکمیلی را به فرزند خود آموزش دهید. این کاربرگ‌ها تمرینات کافی و استانداردی در مورد اینکه «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا نکات لازم را در ذهن خود نهادینه کنند. 


برای دانلود رنگ آمیزی درخت بلوط، اینجا کلیک کنید.

همانطور که تاکنون دریافته‌اید، برای استفاده از امکانات آکادمی باید عضوی از سایت آریالند باشید. برای عضویت به سایت آریالند مراجعه کرده و فرم مورد نظر را تکمیل کنید. از اینکه تا پایان ویدیوی «چطور از طبیعت الهام بگیریم و چیزهای جدید بسازیم؟» همراه ما بودید، متشکریم! شما می‌توانید ویدیوهای آموزشی بیشتر را در دسته‌بندی‌های متنوع پیدا کرده و مطابق با برنامه‌ی آموزشی خود استفاده کنید. امیدواریم با محتوای آموزشی آکادمی لحظات شاد و آموزنده‌ای را برای شما و فرزندانتان فراهم کرده باشیم. منتظر دیدار مجدد شما هستیم! 

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.