ارسال رایگان ارسال رایگان ارسال رایگان ارسال رایگان
فیل در تاریکی
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

درس های مرتبط

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

ارتقاء عضویت
۰ کاربرگ
۴ ویدیو
۰ داستان
۰ پادکست

توضیحات

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدای مهربون هیچ‌کس نبود. توی سرزمین آریالند، یک خاله ریحان زندگی می‌کرد که عاشق قصه گویی برای کودکان بود. امروز خاله ریحان تصمیم گرفته‌است، ماجرای یک فیل که در تاریکی حبس شده را برای شما بچه‌های آریالندی بازگو کند. داستان «فیل در تاریکی» از یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های ایرانی انتخاب شده‌است. این کتاب «مثنوی معنوی» نام دارد و توسط مولانا نوشته شده‌است. کتاب‌های قدیمی، گنجینه‌های ارزشمند سرزمین ایران هستند که ما باید از آن‌ها به خوبی محافظت کنیم. می‌پرسید چگونه؟ تصور کنید، سال‌ها گذشته و هیچ کس سراغ کتاب‌های قدیمی ایرانی نرفته‌است. اکثر کتاب‌های کهن ایرانی توسط موریانه‌ها خورده شدن و گوشه‌ی کتابخانه‌ها پوسیده‌اند. اینکه در آینده‌، بچه‌ها نمی‌توانند از شنیدن داستان‌هایی مثل فیل در تاریکی، سه ماهی در آبگیر و... لذت ببرند، ناراحت کننده نیست؟ برای محافظت از این گنجینه‌ها کافی است، کودکان ایرانی هر روز یک داستان از مثنوی معنوی، شاهنامه، کلیله و دمنه و... بخوانند. از این طریق، این کتاب‌های کهن، سال‌های سال منبع قصه گویی برای کودکان باقی می‌مانند و اوقات خوش فراوانی برای ما آریالندی‌ها فراهم می‌کنند. اما داستان فیل در تاریکی سعی دارد چه نکاتی را به ما آموزش دهد؟ شاید متوجه ایده‌ی جذاب خاله ریحان در ویدیو شده‌باشید. او با سر هم کردن بدن فیل در طول داستان سعی دارد، چند نکته‌ی مهم به ما بیاموزد. مهم‌ترین نکات آموزشی این ویدیوی قصه گویی برای کودکان به شرح زیر هستند:

  1. انسان باید از قوه‌ی تفکر و هوش خود برای حل معماهای زندگی استفاده کند. مثلا برای رفتن به تاریکی، روشن کردن یک شمع کافی بود.
  2. برای شناختن یک پدیده، توجه کردن به یک قسمت مشخص از آن کافی نیست. در واقع، برای شناختن یک فیل، لمس کردن پاها یا گوش‌های او به صورت تکی کافی نبود. بلکه باید تمرکز و دقت خود را افزایش داده و به کل بدن فیل توجه کنیم.

  3. اگر آدم‌های این داستان در طول زندگی خود دقیق‌تر به بدن فیل نگاه می‌کردند، راحت‌تر می‌توانستند فیل را در تاریکی شناسایی کنند. پس بد نیست، دقیق‌تر به موجودات اطراف خود نگاه کنیم و جزییات دقیق‌تری از آن‌ها را در ذهن خود ثبت کنیم. در واقع، این داستان موجب تقویت حافظه دیداری کودکان خواهد شد.
  4.  نظر شما بچه‌های آریالندی در مورد نکته‌ی چهارم که از این ویدیوی قصه گویی برای کودکان یاد گرفتیم، چیست؟

سخنی با والدین

قصه گویی برای کودکان بسیار لذت‌بخش و مفید است، اما لذت و هیجان شنیدن داستان از زبان والدین برای آن‌ها قابل توصیف نیست. کودکان در زمان شنیدن داستان با قهرمانان آن همذات‌پنداری کرده و از این طریق وارد دنیای تخیلی خود می‌شوند. بنابراین شنیدن داستان‌های آموزنده و باارزش می‌تواند قوه‌ی تخیل کودکان را پرورش داده و بسیاری از نکات تربیتی خانواده را به آن‌ها آموزش دهد. از دیگر فواید قصه گویی برای کودکان می‌توان به تقویت مهارت‌های شنیداری، کلامی، اجتماعی و افزایش سطح یادگیری کودک اشاره کرد. همچنین کودکان با شنیدن داستان‌های بومی می‌توانند با فرهنگ و آداب و رسوم محل زندگی خود آشنا شده و فرهنگ اجتماعی کشور خود را آموزش ببینند. امروز در آکادمی آریالند یکی از کهن‌ترین داستان‌های ملی را برای کودکان شما ارائه کردیم. خاله ریحان ضمن بیان داستان فیل در تاریکی از جذاب‌ترین تکنیک‌های ساخت کاردستی بهره برده و ایده‌های خلاقانه‌ای را به کودکان پیشنهاد می‌دهد. به این ترتیب، کودکان با اشتیاق بیشتری به تماشای ویدیوی آموزشی می‌نشینند. 


همچنین هدف آموزشی ویدیوی امروز، تقویت حافظه دیداری کودکان نیز معرفی می‌شود. حافظه‌ی دیداری نقش موثری در پیشرفت تحصیلی کودکان ایفا می‌کند. در واقع، ضعف حافظه دیداری در کودکان می‌تواند موجب کاهش سرعت درک مطالب درسی در آن‌ها شود. همچنین حفظ کردن متن‌ها و موفقیت در درس دیکته نیز برای کودکانی که حافظه دیداری ضعیفی دارند، سخت‌تر خواهد بود. به این ترتیب، با تقویت حافظه دیداری کودکان می‌توانید موفقیت تحصیلی آن‌ها را نیز تضمین کنید. 


شما والدین گرامی می‌توانید از متدهای آموزشی مدرنی همچون مدل‌سازی، تصویرسازی، ساخت کاردستی و... در کنار آکادمی آریالند بهره برده و نسبت به تقویت حافظه دیداری کودکان خود اقدام کنید. به این منظور استفاده از انواع خمیر بازی، لگو اسباب بازی و پازل سه بعدی برای رسیدن به این هدف بسیار موثر است. برای مشاهده‌ی ویدیو‌های آموزشی بیشتر می‌توانید به سایت آریالند مراجعه کرده و وارد بخش آکادمی شوید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، متشکریم! به امید آینده‌ای درخشان برای فرزندان ایران زمین!

سوالات متداول

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.