قصه با ریحان: داستان فیل در تاریکی
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

قصه با ریحان: داستان فیل در تاریکی

«داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» از کتاب مثنوی معنوی انتخاب شده است تا مهارت‌های مهم زندگی را به کودکان آموزش دهد. فرزند شما پس از تماشای این قصه در می‌یابد که می‌توان به مسائل گوناگون از زوایای مختلف نگاه کرد. همچنین با درک اختلاف نظر دیگران، مهارت انتقادپذیری را در خود تقویت خواهد کرد.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدای مهربون هیچ‌کس نبود. توی آریالند آکادمی، یک خاله ریحان زندگی می‌کرد که عاشق قصه گویی برای بچه‌ها بود. امروز خاله ریحان تصمیم گرفته‌، «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» را برای شما آریالندی‌ها شرح بدهد. «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» از یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های ایرانی انتخاب شده‌است. این کتاب «مثنوی معنوی» نام دارد و توسط مولانا نوشته شده‌است. کتاب‌های قدیمی، گنجینه‌های ارزشمند سرزمین ایران هستند که ما باید از آن‌ها به خوبی محافظت کنیم. برای محافظت از این گنجینه‌ها کافی است، کودکان ایرانی هر روز با یک داستان از مثنوی معنوی، شاهنامه، کلیله و دمنه و... آشنا شوند. از این طریق، این کتاب‌های کهن، سال‌های سال منبع خوبی برای قصه‌گویی باقی می‌مانند و اوقات خوشی برای فرزندان ما فراهم می‌کنند. اما «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» سعی دارد چه نکاتی را به ما آموزش دهد؟ شاید متوجه ایده‌ی جذاب خاله ریحان در ویدیو‌های آکادمی ادبیات شده‌باشید. او با سر هم کردن بدن فیل در این ویدیو سعی دارد، چند نکته‌ی مهم به ما بیاموزد. مهم‌ترین نکات آموزشی «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» به شرح زیر هستند:

  1. آموزش روش حل مسئله: انسان باید از قوه‌ی تفکر و هوش خود برای حل معماهای زندگی استفاده کند. برای مثال، در «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی»، روشن کردن یک شمع تمام مشکلات را برطرف می‌کرد.
  2. آموزش اهمیت زاویه دید: برای شناختن یک پدیده، توجه کردن به یک قسمت مشخص از آن کافی نیست. در «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» برای شناختن یک فیل، لمس کردن پاها یا گوش‌های او به صورت تکی کافی نبود. بلکه باید تمرکز و دقت خود را افزایش داده و به کل بدن فیل توجه کنیم.


  1. تقویت مهارت‌های فردی: اگر شخصیت‌های «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» در طول زندگی خود دقیق‌تر به بدن فیل نگاه می‌کردند، راحت‌تر می‌توانستند او را در تاریکی شناسایی کنند. پس بد نیست، دقیق‌تر به موجودات اطراف خود نگاه کنیم و جزییات دقیق‌تری از آن‌ها را در ذهن خود ثبت کنیم. در واقع، این داستان موجب تقویت حافظه دیداری کودکان خواهد شد. همچنین هدف فردی دیگر «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» تقویت حافظه دیداری کودکان نیز معرفی می‌شود. ضعف حافظه دیداری در کودکان می‌تواند موجب کاهش سرعت درک مطالب درسی در آن‌ها شود. همچنین حفظ کردن متن‌ها و موفقیت در درس دیکته نیز برای کودکانی که حافظه دیداری ضعیفی دارند، سخت‌تر خواهد بود. به این ترتیب، با تقویت حافظه دیداری کودکان می‌توانید موفقیت تحصیلی آن‌ها را نیز تضمین کنید.
  2. تقویت مهارت‌های اجتماعی: یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آموزشی «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی»، توجه به انتقادپذیری افراد است. این داستان به کودک آموزش می‎دهد که چگونه اختلاف نظر دیگران با خود را بپذیرد و فرد انتقادپذیری باشد. 
  3.  به نظر شما آریالندی‌های عزیز شرح «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» در بخش قصه‌ها آکادمی چه نکات آموزشی دیگری را در خود دارد؟


سخنی با والدین

قصه گویی برای کودکان بسیار لذت‌بخش و مفید است، اما لذت و هیجان شنیدن داستان از زبان والدین برای آن‌ها قابل توصیف نیست. کودکان در زمان شنیدن داستان با قهرمانان آن همذات‌پنداری کرده و از این طریق وارد دنیای تخیلی خود می‌شوند. بنابراین شنیدن داستان‌های آموزنده و با ارزشی همچون «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» می‌تواند قوه‌ی تخیل کودکان را پرورش داده و بسیاری از نکات تربیتی خانواده را به آن‌ها آموزش دهد. 


از دیگر فواید «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» می‌توان به تقویت مهارت‌های شنیداری، کلامی، اجتماعی و افزایش سطح یادگیری کودک اشاره کرد. همچنین کودکان با شنیدن داستان‌های بومی می‌توانند با فرهنگ و آداب و رسوم محل زندگی خود آشنا شده و فرهنگ اجتماعی کشور خود را آموزش ببینند. امروز در آکادمی آریالند یکی از کهن‌ترین داستان‌های ملی را برای کودکان شما ارائه کردیم. خاله ریحان ضمن بیان «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» از جذاب‌ترین تکنیک‌های ساخت کاردستی بهره برده و ایده‌های خلاقانه‌ای را به کودکان پیشنهاد می‌دهد. به این ترتیب، کودکان با اشتیاق بیشتری به تماشای ویدیوی آموزشی می‌نشینند. 


علاوه بر این، نکات اخلاقی «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» تنها مختص کودکان نیست. اندکی به مضمون این داستان توجه کنید؟ سامانه بیشتر از یک نفر باور دارد، انتقادپذیری مهارتی است که والدین نیز باید آن را در خود تقویت کنند. بنابراین اختلاف نظر کودک خود را بپذیرید. قبول کنید که فرزند شما زاویه‌ی دید متفاوت و منحصر به فردی دارد. بنابراین به او حق بدهید که نظرات خود را صریحا بیان کند. شما می‌توانید با گفتگو و شرح نظرات خود، به یک نظر جمعی برسید. بخش کاربرگ‌ های آکادمی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا مهارت‎های اجتماعی مهم را با فرزند خود تمرین کرده و خصلت‌های اخلاقی مهم را در او نهادینه کنید. کاربرگ مربوط به «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» نیز فضای لازم برای گفتگو با کودک را در اختیار شما قرار خواهد داد.


برای دانلود کاربرگ قوانین خانه ما، اینجا کلیک کنید.


شما والدین گرامی می‌توانید از متدهای آموزشی مدرنی همچون مدل‌سازی، تصویرسازی، ساخت کاردستی و... در کنار «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» بهره برده و نسبت به تقویت مهارت‌های فردی و اجتماعی فرزند خود اقدام کنید. برای مشاهده‌ی ویدیو‌های آموزشی بیشتر می‌توانید به سایت آریالند مراجعه کرده و وارد بخش آکادمی شوید. با عضویت در آکادمی می‌توانید به صورت رایگان از امکانات این مهد کودک دیجیتالی همچون ویدیوهای آموزشی، ورزشی، کاربرگ‌ها و… بهره‌مند شوید. از اینکه تا پایان «داستان کودکانه ی فیل در تاریکی» همراه ما بودید، متشکریم! امیدواریم از دیگر ویدیوهای هفته‌ی سوم آکادمی نهایت استفاده را ببرید. به امید آینده‌ای درخشان برای فرزندان ایران زمین! 

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.