علوم با دکتر جف: جاندار و بی جان
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

علوم با دکتر جف: جاندار و بی جان

اگر فرزندتان به تازگی از شما می‌پرسد، «زنده بودن یعنی چی؟» شوکه نشوید. او به دنبال جواب فیلسوفانه نیست، بلکه با درک «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» دغدغه‌ی او نیز به پایان می‌رسد. در این ویدیو سه عامل مهم برای تشخیص موجودات زنده و غیر زنده آموزش داده می‎‌شود.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

آیا تاکنون مشاهده کرده‌اید، اشیاء متحرک چگونه توجه کودکان را به سرعت به خود جلب می‌کنند؟ اهمیت این موضوع در این است که کودکان با موجودات جاندار و بی‌جان چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟ چنانچه کودکان «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» را بدانند، می‌توانند راحت‌تر با ویژگی‌ پدیده‌های اطراف خود آشنا شده و برخورد موثرتری با جهان پیرامون خود داشته باشند. به همین دلیل، امروز در آریالند آکادمی به سراغ آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان خواهیم رفت. در این بخش، دکتر جف و همراهانش نمونه‌های شاخص و مهمی برای هر کدام از این دو گروه ارائه می‌کنند. آن‌ها سه عامل مهم برای آموزش اینکه «زنده بودن یعنی چی؟» را به شما معرفی کرده و مثال‌های مفیدی برای کودکان می‌آورند. در ویدیوهای آکادمی علوم، همواره سعی بر این است که فضایی سرگرم‌کننده و دوستانه برای آموزش کودکان فراهم شده و از این طریق، سرعت یادگیری آن‌ها چندین برابر شود. به همین منظور، برای آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان آریالندی نیز از یک مسابقه‌ی رقابتی استفاده شده‌است. در این رقابت تنگاتنگ، اولیویا و ال‌آی‌جی باید موجودی که در اختیار دارند را بررسی کرده و درک می‌کنند که «زنده بودن یعنی چی؟» کودکان نیز در این فرصت می‌توانند از تجربیات خود استفاده کرده و حدس‌های خود را ارائه کنند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پاسخ‌ها به سوالات احتمالی فرزند خود پاسخ دهید.


در مرحله‌ی بعدی، دکتر جف علت انتخاب آن‌ها را بازگو کرده و کودکان از این طریق حدس‌های خود را نیز مورد قضاوت قرار می‌دهند. این روش آموزشی یکی از متداول‌ترین متدهای یادگیری مدرن است و «آزمون و خطا» نام دارد. در این روش، کودک دانسته‌های خود حول «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده»را مورد آزمایش قرار داده و در صورت نیاز، آن‌ها را اصلاح خواهد کرد. متخصصان باور دارند، استفاده از روش آزمون و خطا برای آموزش مفاهیم اولیه‌ای همچون «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان مزایای فراوانی برای رشد ذهنی آن‌ها به همراه دارد. برای مثال، در این روش کودک شانس خطا و اشتباه کردن را پیدا کرده و از این طریق شجاعت خود را افزایش می‌دهد. این روند به افزایش اعتماد به نفس و خودباوری در کودکان منتهی خواهد شد. 


مثل همیشه ویدیوی علمی امروز نیز با دو بخش «خودت انجامش بده!» و «بیاید مرور کنیم!» به پایان می‌رسد. این بخش‌ها به منظور تثبیت اطلاعات در ذهن کودکان ارائه می‌شود. در بخش «خودت انجامش بده!» کودکان با یک آزمایش علمی آشنا می‌شوند. این آزمایش‌ها به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که کودکان به راحتی و در سلامت کامل بتوانند آن‌ها را انجام داده و به اطلاعات خود اضافه کنند. امروز برای آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان، شما و خانواده‌ی محترمتان را به یک سفر علمی در دل طبیعت دعوت می‌کنیم. به این ترتیب، کودک ضمن یادگیری این مفهوم اولیه با طبیعت نیز آشتی کرده و استرس‌های روزانه‌ی خود را تخلیه خواهد کرد. از مزایای بخش «بیاید مرور کنیم» نیز غافل نشوید. برای آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان، نهادینه‌ کردن داده‌های زیست شناسی این ویدیو در ذهن آن‌ها ضروری است. به همین دلیل، دکتر جف نیز مفاهیم اصلی را در جملات ساده و کوتاه خلاصه کرده و آن‌ها را برای کودکان آریالندی مرور می‌کند.


شما می‌توانید از متدهای آموزشی دیگر نیز در کنار آکادمی آریالند بهره برده و اطلاعات فرزند خود در زمینه‌های گوناگون را ارتقا ببخشید. برای مثال، استفاده از انواع بازی‌ های فکری رومیزی می‌تواند ضمن آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» به کودکان، آن‌ها را با تفاوت‌های جزیی این دو دسته نیز آشنا کند. آن‌ها به شیوه‌ی عملی در می‌یابند که «زنده بودن یعنی چی؟» انواع فلش کارت و پازل‌های آموزشی از این قبیل هستند. علاوه بر روش‌های گفته شده، توصیه می‌کنیم پس از تماشای «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» نسخه‌ی چاپی کاربرگ‌های آکادمی را در اختیار فرزند خود قرار دهید.این تمرینات مفهوم «زنده بودن یعنی چی؟» را در ذهن کودکان نهادینه می‌کند و با استفاده از آن «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» را بهتر درک می‌کنند. بنابراین در دنیای واقعی و زندگی روزمره نیز می‌توانند به راحتی موجودات زنده را از غیر زنده تشخیص بدهند. 


برای دانلود کاربرگ رنگ آمیزی پیاده روی شیر، اینجا کلیک کنید.

از اینکه تا پایان آموزش «تفاوت بین موجود زنده و غیر زنده» همراه ما بودید، متشکریم! شما می‌توانید با عضویت در سایت آریالند از تمام امکانات این مهد کودک دیجیتال به صورت کاملا رایگان و نامحدود بهره‌مند شوید. از شما خواهشمندیم با ارسال انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود خدمات آموزشی آکادمی یاری رسانید. در هفته‌های آینده نیز همراه ما و دکتر جف باشید. بدرود و به امید سلامتی و شادی کودکانمان! 

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.