علوم با دکتر جف: جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

علوم با دکتر جف: جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند

انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند». کودکان با آموزش این نکته، اهمیت احترام به طبیعت را درک خواهند کرد. همچنین آن‌ها در پایان این ویدیو نحوه‌ی ساخت یک سد آبی به شیوه‌ی سگ آبی را آموزش می‎‌بینند. پخش این ویدیو برای فرزندتان، شما را در تربیت کودک دوست‌دار محیط زیست یاری می‌کند.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

سگ‌ها چه فایده‌ای برای محیط زیست دارند؟ چرا حضور گربه‌ها در شهر ضروری است؟ چرا حیوانات وحشی برای طبیعت مفید هستند؟ فواید جانوران برای محیط زیست در چیست؟ این سوالات برای مدت طولانی، ذهن کودکان و بزرگسالان را به خود مشغول خواهند کرد. در این قسمت از آریالند آکادمی  به شرح برخی فواید جانوران برای محیط زیست می‌پردازیم. همچنین یکی از دغدغه‌های زیست محیطی مهم را برای کودکان شرح می‌دهیم. اینکه چگونه «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند». به این ترتیب، کودکان درک می‌کنند که تمام موجودات عالم هدف مشخصی را دنبال کرده و حضور آن‌ها در طبیعت مزایایی فراوانی برای طبیعت، انسان، کره‌ی زمین و... به همراه خواهد داشت. احتمالا شما نیز اخبار ناگواری در مورد از بین رفتن حیات وحش به دست انسان‌های سودجو را شنیده‌اید. با قبول این نکته که «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند»، می‌توان گفت که برخی از این تغییرات مضر و نابودکننده خواهند بود. ناآگاهی و عدم آموزش‌های لازم در دوران کودکی می‌تواند به پرورش انسان‌های خودخواه و بدون تدبیر دامن بزند. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند، احترام به محیط زیست و طبیعت را از دوران کودکی به فرزندان خود آموزش دهید. به همین دلیل در این بخش از آکادمی علوم، ضمن بیان فواید جانوران برای محیط زیست، اهمیت وجود حیات وحش را نیز به کودکان آموزش می‌دهند. به این ترتیب، کودکان با این نکته‌ی مهم که «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند» آشنا خواهند شد. همچنین شیوه‌ی آموزشی دکتر جف، نکات مهم در مورد حفظ گونه‌های جانوری را در ذهن کودک نهادینه خواهد کرد. این کودکان در آینده راضی به شکار سگ آبی، بزرگ کردن شیر و پلنگ در منزل و کشتن سگ‌ها نخواهند شد. شما می‌توانید از سایت جعبه ابزار باهمستان، نکات بیشتری در مورد محافظت از محیط زیست را مطالعه کرده و به فرزند خود آموزش دهید.


دکتر جف در ویدیو‌ی آموزشی امروز از حیوانات بامزه و مفیدی صحبت می‌کند. همچنین او با ارائه‌ی نکات علمی شرح می‌دهد که چگونه «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند». بسیاری از این تغییرات محیطی به نفع انسان، کره‌ی زمین و طبیعت تمام می‌شود. در مقابل  بخشی از گزاره‌ی «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند» به دخالت‌های مضر انسانی نیز اشاره دارد. بنابراین در بخش‌هایی از ویدیو، به تاثیرات مثبت و منفی زندگی انسان‌ها نیز اشاره کرده و چند راهکار برای کاهش خطرات ناشی از دخالت‌های انسان در محیط زیست را نیز ارائه خواهیم داد. بنابراین کودک از دانستن این نکته که جانوران با تغییر محیط زندگی خود موجب بهبود سلامت زمین و انسان‌ها می‌شوند، به اهمیت و فواید جانوران برای محیط زیست پی خواهند برد. همچنین کودکان تمام سعی خود را خواهند کرد که از محیط زیست و جانوران پیرامون خود حفاظت کرده و به این ترتیب از سلامت خود و خانواده‌ی خود نیز محافظت کنند.

 

علاوه بر این، آشتی با طبیعت، جانوران و این نکته که «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند»، سلامت روانی و جسمانی را برای کودکان به همراه آورده و انواع مهارت‌های آن‌ها را تقویت خواهد کرد. برای مثال، کودک با تقلید از حرکات حیوانات می‌تواند مهارت‌های حرکتی خود را نیز تقویت کند. یا با استفاده از حواس پنجگانه‌ی خود، جزییات دقیق هر حیوان را به خاطر سپرده و سپس با استفاده از انواع اسباب بازی کودک و لوازم التحریر حیوانات دلخواه خود را بازآفرینی کند. این فرآیند مهارت‌های حرکتی، ذهنی و شناختی را به صورت همزمان تقویت خواهد. همچنین کودک در تمام طول زندگی خود به یاد خواهد داشت که «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند».


احتمالا می‌دانید که ویدیو‌های علوم آکادمی آریالند شامل یک بخش ویژه با نام «خودت انجام بده» می‌شود که در آن شیوه‌ی اجرای یک آزمایش علمی را برای کودکان توضیح داده و از آن‌ها می‌خواهد با رعایت نکات ایمنی آن را در منزل انجام دهند. در این ویدیو نیز شیوه‌ی ساختن سد به روش سگ‌های آبی شرح داده شده تا کودکان بیشتر با فواید جانوران برای محیط زیست آشنا شوند.  علاوه بر این آزمایشات علمی، فرزند شما می‌تواند از کاربرگ‌های آکادمی استفاده کرده و نکات دقیق‌تری در مورد اینکه «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند» را درک کند. شما می‌توانید این کاربرگ‌های را از آکادمی دانلود کرده و نسخه‌ی چاپی آن را در اختیار فرزند خود قرار دهید. تمرین امروز شامل یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های دوران کودکی، رنگ‌آمیزی می‌شود. در این تمرین، مشخصات دقیق سگ آبی شرح داده شده و نقش این حیوان برای رنگ‌آمیزی در اختیار کودک قرار می‎گیرد. 


برای دانلود کاربرگ «در مورد سگ آبی چه می‌دانید؟»، اینجا کلیک کنید. 


خانواده‌ی بزرگ آریالند از شما دعوت می‌کند تا با عضویت در این سامانه، به صورت رایگان از تمام امکانات آکادمی بهره‌مند شوید. برای تهیه اشتراک آریالند نیز کافی است، به نیازهای فرزند خود و بودجه مورد نظرتان توجه کنید. شما می‌توانید نظرات خود در مورد آکادمی آریالند، خدمات آن و مفهوم اینکه «انسان ها و جانوران محیط زیست خود را تغییر می دهند» را در بخش نظرات با ما و دیگر دوستان آریالندی در میان بگذارید. تیم خلاق آکادمی در تلاش هستند تا با استفاده از پیشنهادات شما، بهترین خدمات آموزشی را برای کودکان سرزمینمان ارائه دهند. از اینکه امروز هم با ما همراه بودید، متشکریم! منتظر ویدیوهای آموزشی بیشتر در آکادمی علوم آریالند باشید. به امید دیدار مجدد شما!

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.