علوم با دکتر جف: حواس پنجگانه
عضو ویژه سایت شوید و به شکل رایگان مشاهده کنید

علوم با دکتر جف: حواس پنجگانه

حواس پنجگانه یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید در فرزند خود پرورش دهید. در این ویدیو از انواع روش‌های مدرن و جذاب برای «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» استفاده شده‌است. با پخش این ویدیو برای فرزندان خود، احساس آرامش را در آن‌ها تقویت کنید.


درس های مرتبط این هفته

buy plan

برای دسترسی کامل به تمام ویدیوهای سایت اشتراک تهیه کنید

خرید اشتراک

توضیحات

آریالندی‌های عزیز، به آکادمی علوم آریالند خوش آمدید. امروز با یکی از مهم‌ترین موضوعات آموزشی در خدمت شما هستیم. «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» به دلایل مختلفی حائز اهمیت است. به همین دلیل، دکتر جف این موضوع مهم را به بهترین روش ممکن برای کودکان آموزش خواهد داد. او برای بهبود «آشنایی کودک با حواس پنجگانه»، ابتدا این احساسات را برای کودکان تشریح می‌کند. سپس ابزاری که انسان با استفاده از آن‌ها از حواس پنجگانه‌ی خود استفاده می‌کند را معرفی خواهد کرد. در دنیای خیالی آریالند آکادمی، مثال‌های جذاب و هیجان‌انگیزی برای «آشنایی کودک با حواس پنجگانه کودک» ارائه خواهد شد. به این ترتیب، کودکان به صورت کامل با این مفاهیم  آشنا شده و کاربرد هر کدام از این احساسات را درک خواهند کرد. 

اما به نظر شما اهمیت «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» در چیست؟ متخصصان باور دارند که کودکان خردسال در سال‌های ابتدایی زندگی خود، با همه‌ی ‌توان سعی در شناخت دنیای پیرامون خود دارند. آن‌ها در این مسیر، از انواع حواس پنجگانه‌ی خود نیز بهره می‌برند. ترتیب «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» نیز به ترتیب روابطی است که با دنیای بیرونی خود برقرار می‌کند. برای مثال، اولین برخورد کودکان با دنیای بیرونی خود، مشاهده کردن و خیره شدن است. در مرحله‌ی بعد، کودک از حس لامسه‌ی خود برای شناخت بیشتر اسباب بازی استفاده می‌کند. 


قدم بعدی کودک برای شناسایی شی جدید آن است که کودک اسباب بازی را تکان داده و به صدای آن گوش دهد. سپس کودک شی را به سمت صورت خود نزدیک می‌کند، ابتدا آن را بو کرده و در نهایت، اسباب بازی را در دهان خود قرار داده و آن را می‌چشد. بر اساس این روند علمی می‌توان گفت، پیش از «آشنایی کودک با حواس پنجگانه»، آن‌ها با مفهوم حواس خود آشنا بوده و کاربرد آن‌ها را درک می‌کنند. بنابراین زمانی که با ویدیوهای آکادمی علوم آریالند مواجه می‌شوند، مفاهیم آن را به سرعت درک خواهند کرد.


به این ترتیب، اهمیت «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» را می‌توان در عبارت روبرو خلاصه کرد. در واقع، درک مفهوم حواس پنجگانه توسط کودکان، کیفیت زندگی آن‌ها را چندین برابر خواهد کرد. البته درست است که کودکان خردسال تنها از حواس پنجگانه‌ی خود بهره برده و با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کنند. اما هیچ درک صحیحی از کیفیت اتفاقاتی که در اطراف آن‌ها رخ می‌دهد، ندارند. برای مثال، کودکان هیچ اطلاعی از ماهیت بوی خوب یا بد ندارند. به عبارت دیگر، آن‌ها در لحظه یک گل را بو کرده و از رایحه‌ی آن لذت می‌برند. اما نمی‌توانند صفتی را برای احساس خود در نظر بگیرند. «آشنایی کودک با حواس پنجگانه»، آن‌ها را برای توصیف احساسی که دارند نیز راهنمایی خواهد کرد. در ویدیو‌ی آموزشی و علمی امروز، دکتر جف از تصاویر، واژگان و عباراتی برای توصیف احساسات خوب و بد استفاده می‌کند که برای رشد ذهنی کودک بسیار موثر خواهد بود. علاوه بر این، «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» اطلاعات زیست شناسی او را نیز ارتقا می‌بخشد. این آگاهی‌های ضروری، کودک را از خطرات احتمالی همچون خفگی، سوختگی و... در امان نگه می‌دارد. 

آموزک عقیده دارد «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» سبب می‌شود، آموزش مفاهیم ابتدایی دیگر نیز برای والدین تسهیل شود. به عبارت دیگر، زمانی که «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» تکمیل شود، والدین می‌توانند با استفاده از تحریک حواس کودک، تمرکز او را نسبت به یک موضوع افزایش داده و سپس نسبت به آموزش مفاهیم گوناگون اقدام کنند. به عبارت دیگر، شما والدین گرامی می‌توانید همانند دکتر جف، با تحریک حواس پنجگانه‌ی فرزند خود، یک محیط سرگرم‌کننده و موثر برای آموزش او مهیا کنید. از آنجایی که حس لامسه یکی از مهم‌ترین حواس پنجگانه به شمار می‌رود و تقویت آن بر اساس تجربه و لمس بافت‌های مختلف حاصل می‌شود، در بخش کاربرگ‌های آکادمی یک تمرین جذاب برای «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» و مخصوصا حس لامسه در نظر گرفته‌ایم. در این کاربرگ باید از توانایی‌های فرزند خود استفاده کرده و آن‌ها را به شیوه‌ی عملی تقویت کنید. بنابراین می‌توان گفت که کاربرگ «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» نیز بر اساس تجربه و مشارکت طراحی شده‌است و کودکان را برای زمان طولانی سرگرم خواهد کرد.


برای دانلود کاربرگ لامسه بر روی این لینک کلیک کنید. 


این ویژگی در اکثر ویدیو‌های آکادمی آریالند به کار گرفته‌ شده‌است. با این روش «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق افتاده و ذهن توانمند آن‌ها مهم‌ترین نکات پایه را به خاطر می‌سپارد. سپس آن‌ها قادر خواهند بود، از آموزه‌های خود در زندگی روزمره بهره برده و سطح پیشرفت محسوسی داشته باشند. برای مشاهده‌ی ویدیوهای بیشتر می‌توانید به سایت آریالند مراجعه کرده و وارد بخش آکادمی شوید. استفاده از امکانات این بخش برای اعضای ویژه‌ی سایت، رایگان بوده و هیچ محدودیتی نخواهد داشت. برای عضویت در این سامانه، کافی است یک دوره‌ی زمانی اشتراک را تهیه کنید. شما می‌توانید نظر و تجربه‌ی خود در مورد ویدیوی «آشنایی کودک با حواس پنجگانه» را نیز با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید، متشکریم! به امید دیدار مجدد شما!

مشاهده بیشتر

دیدگاه شما
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.