خانواده و کودک, عکاسی و فیلم برداری, هنر و سرگرمی

ایده‌های عکاسی از کودک از نوزادی تا هفت‌سالگی

عکس کودک خندان
4.3
(12)

تقریباً همه ما وقتی زندگی خود را مرور می‌کنیم، دوران کودکی را بهترین دوران زندگی خود می‌دانیم. یکی از زیبایی‌های دوران کودکی این است که شخص، هنگامی که کودک است، از جایگاه و جذابیت خاصی برای اطرافیان برخوردار است و زمانی که بزرگ می‌شود؛ مرور آن دوران جذابیت ویژه‌ای برای او دارد. عکس گرفتن، یکی از قدیمی‌ترین و بهترین روش‌های ثبت و مرور خاطرات است. می‌توان گفت بیشتر ما، از کودکی خود عکس‌هایی داریم که یادآور خاطراتی برای ما هستند. هرچه به نسل‌های قبل‌تر برویم این عکس‌ها کمتر بوده و هرچه به نسل‌های جوان‌تر نگاه کنیم، این عکس‌ها بیشتر است. تا همین چند سال پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی تلفن‌های همراهی ساخته شوند و روی آن‌ها دوربین عکاسی باشد. امروز با پیشرفت تکنولوژی، والدین هر روز و هر ساعت که بخواهند، می‌توانند از کودک خود عکس بگیرند. در ادامه به ایده‌های عکاسی از کودک می‌پردازیم.

نکاتی که برای عکاسی از نوزاد باید رعایت کرد

حتماً یکی از لذت‌بخش‌ترین و ساده‌ترین بخش‌های بچه‌داری برای والدین، عکاسی از کودک در لحظات مختلف است. همان‌طور که می‌دانید برای عکاسی از کودکان و نوزادان باید مواردی را رعایت کنید. یکی از دلایل ضرورت نکاتی که مطرح می‌شود، حساس بودن و شرایط خاص کودکان و به‌خصوص نوزادان است. در عکاسی از نوزاد نیز مانند موارد دیگر، باید به نکات مراقبتی توجه کنیم. در ادامه به چند نکته مهم توجه کنید.

هنگام عکاسی از کودک مراقب دست و پای او باشید

عکس از نوزاد خواب

مراقب باشید زمانی که در منزل قصد عکس گرفتن از نوزاد را دارید، ژست‌های نامناسب را روی او پیاده نکنید. برای این کار نیاز است که با آناتومی و بدن کودک آشنایی کامل داشته باشید. برخی از ایده‌های عکاسی از نوزادان هستند که در آنها نوزاد در پارچه پیچیده شده و داخل چیزی مانند قنداق قرار می‌گیرد؛ سعی کنید این نوع عکاسی را در خانه و بدون تخصص انجام ندهید. کسانی هستند که در عکاسی‌ها و آتلیه‌ها این کار را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهند. این افراد باید قبلاً دوره آموزشی گذرانده باشند. حتی برخی از این افراد از شیوه‌های خاص ماساژ کودک، برای خواب عمیق کودک استفاده می‌کنند. این افراد زمان‌های مناسب برای عکاسی را به‌صورت آموزشی و تجربی می‌دانند.

مناسب بودن دمای خانه و یا آتلیه برای عکاسی از نوزاد

بسیار مهم است که به این نکته توجه کنید؛ دمای محل عکاسی، فارغ از خانه یا آتلیه بودنش باید مناسب بوده و در اصطلاح یک‌هوا باشد. اگر اندام نوزاد به وسیله‌ی لباس‌های گرم و یا چیزی مانند پتو پوشانده شده باشد؛ دمای مناسب برای اتاق باید بین 20 تا 22 درجه سانتی‌گراد باشد. اگر کودک لباس گرم ندارد؛ باید دمای مناسب اتاق را بین 32 تا 35 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. ممکن است ژست موردنظر، جزو آن دسته از ایده‌های عکاسی از نوزاد باشد که باید کودک در آنها بدون لباس است ؛ در این صورت دمای مناسب حدود 37 درجه است. باید آگاه باشید که نوزادان تا قبل از تشکیل لایه‌های چربی در بدنشان، نسبت به دمای پایین ضعیف هستند. از آنجا که دمای بدن مادر حدود 37 درجه بوده، در حالت برهنه نیز لازم است که هوای اتاق در این حدود باشد. البته این دما باید به مرور کاهش یابد.

زمان مناسب برای عکاسی از نوزاد

عکس از کودک و اسباب‌بازی

شاید شما با این مسئله آشنا نباشید؛ اما بهترین زمان عکاسی از نوزادان، یک بازه زمانی کوتاه است. متخصصان این رشته معتقدند که بهترین زمان برای عکاسی از نوزادان، حدوداً از 6 تا 20 روزگی است. البته این یک پیشنهاد کلی است. برای کودکانی که ضعیف‌تر هستند و یا وزن کمتری دارند، این زمان بیشتر است.

برای عکاسی از نوزاد از پوشش‌هایی با جنس و الیاف مناسب استفاده کنید

باتوجه‌ به بالا رفتن سطح آگاهی، همه می‌دانند که به دلیل حساسیت پوست نوزادان و کودکان، باید برای پوشش آنها از مواد غیرطبیعی و شیمیایی استفاده نشود. در همین راستا، با اشاره به اینکه برخی از ایده‌های عکاسی از نوزاد در حالت برهنه انجام می‌شود، باید برای پوشش‌هایی که بدن نوزاد با آن برخورد دارد، حتماً از الیاف طبیعی و جنس پنبه استفاده شود. کسانی که عکاسی از نوزادان را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‎‌دهند، حتماً باید علاوه بر اینها از پارچه‌هایی با الیاف غیر آلرژی‌زا استفاده کنند. این نکته برای سلامت پوست کودکان بسیار ضروری است.

عکس گرفتن از نوزاد فقط با استفاده از فلاش‌های استاندارد

یکی از نکاتی که در عکاسی از نوزاد بسیار اهمیت دارد، استفاده از فلاش‌های مخصوص کودکان است. اگر آتلیه‌ای فلاش مخصوصی برای این کار ندارد پس صلاحیت انجام این کار را هم ندارد. نکته دیگری که باید در همین راستا به آن توجه شود این است که حتی در صورت استفاده از فلاش مخصوص، به‌هیچ‌عنوان نباید از نوزاد با چشمان باز، با فلاش عکس گرفت. حتی آتلیه‌های تخصصی این کار، در زمانی که کودک در خواب است هم، از نور پخش شده برای عکاسی استفاده می‌کنند. برای مراقبت از سلامت کودک خود، حتماً به این نکته مهم دقت کنید.

نکاتی درباره عکاسی از کودکان

نقش برقراری رابطه خوب با کودک برای عکس گرفتن از او

کسی که قصد عکس گرفتن از کودک را دارد، حتماً باید برقراری ارتباط با کودک را بلد باشد. عکاسان حرفه‌ای کودک، در چند دقیقه و با دریافت سیگنال‌هایی از رفتار کودک و پدر و مادر او، خلق‌وخوی کودک را تشخیص داده و به بهترین شکل با او رفتار می‌کنند. این کمک می‌کند که عکاس بتواند کودک را با خود همراه ساخته و کار را به بهترین شکل انجام دهد. یکی از شروط ایده‌های عکاسی از کودک، همراه کردن او با خود است.

عکاسی از حالت‌های مختلف اما کنترل شده کودکان

سلفی مادر از کودک

قطعاً یکی از موارد مهم در هنگام عکاسی، امتحان کردن حالت‌ها و ایده‌های مختلف است. در این باره عکاسان حرفه‌ای کار خود را بلد بوده و ایده‌های جذابی دارند؛ اما باید توجه کرد که کودکان زود کلافه و خسته می‌شوند و نباید در این مورد زیاده‌روی کرد.

هنگام عکس گرفتن از کودک در یک راستا با او قرار بگیرید

یکی از نکاتی که همواره باید در عکاسی رعایت شود، هم‌سطح بودن دوربین با سوژه عکاسی است. شاید در برخی از عکس‌های خاص، بالاتر بودن و یا پایین‌تر بودن دوربین جذابیت ایجاد کند، اما در حالت کلی مناسب است که دوربین با بدن کودک در یک راستا باشد. اگر این نکته رعایت نشود، احتمالاً عکس جذابی نخواهید داشت و اجزای بدن کودک با توجه به زاویه دوربین در اندازه‌های غیرواقعی دیده می‌شوند.

هنگام عکاسی از بچه‌ها دست از عکس‌گرفتن برندارید

در هنگام عکاسی، کودکان خیلی مطابق نظر شما عمل نمی‌کنند. پس منتظر نباشید که ژستی که از او خواستید را بگیرد یا در یک حالت بایستد. مدام و پشت‌سرهم عکس بگیرید. در اغلب موارد می‌بینید که از هر 20 عکس، یکی از آنها هم مناسب نیست. البته توجه کنید که در این حالت‌های طبیعی، عکس‌های زیباتری هم می‌توان گرفت؛ پس حوصله به خرج دهید.

توجه به زمینه عکس در عکاسی از کودکان

ایده عکاسی از نوزاد

زمینه عکس از اهمیت بالایی برخوردار است. زیادی ساده بودن و یا زیاد شلوغ بودن پس‌زمینه عکس، می‌تواند از زیبایی آن کم کند. سعی کنید از پس‌زمینه‌های نسبتاً روشن استفاده کنید. بهتر است پس‌زمینه تک‌رنگ نباشد و از ترکیب رنگی تشکیل شود؛ اما توجه کنید که کنتراست رنگی زمینه عکس، باعث شلوغی و نامفهوم جلوه‌دادن خود کودک نشود.

برای عکس گرفتن لبخند کودک را بسازید

یکی از ایده‌های عکاسی از کودکان این است که سعی کنید لبخند طبیعی کودک را بسازید. معمولاً به این شکل است که اگر به کودک بگویید بخندد، این کار را نمی‌کند؛ اما صحبت‌کردن و بازی کردن پدر و مادر با او، می‌تواند باعث لبخند زدن او شود. در مجموع سعی کنید از حالات طبیعی کودک عکس بگیرید. برای مثال، عکس یک کودک در حال خمیازه کشیدن یا بستنی خوردن به‌صورت طبیعی، بسیار جذاب‌تر از عکس او در حالت تصنعی است.

چند ایده عکاسی از کودکان و نوزادان

گرفتن عکس سیاه و سفید از بچه‌ها

ایده‌های عکاسی از کودک

هر چقدر هم که دنیا به پیشرفته‌ترین دوربین‌ها و نمایشگرها دست پیدا کند، باز هم عکس‌های سیاه‌ و سفید جایگاه خودشان را دارند. احتمالاً بیشتر افرادی که در حال خواندن این مطلب هستند، یک عکس سیاه‌ و سفید از دوران کودکی دارند. یکی از ایده‌های عکاسی از کودکان، همین عکس‌های سیاه‌ و سفید است.

استفاده از عناصر طبیعی در عکس گرفتن از بچه‌ها

همیشه عکس گرفتن در طبیعت از موارد جذاب بوده و هست. با توجه به این نکته که امروزه در زندگی‌های آپارتمانی، شرایط خوبی برای عکاسی در طبیعت وجود ندارد، ازاین‌رو استفاده از موارد طبیعی در عکاسی‌ یکی از ایده های عکاسی از کودکان است که توصیه می‌شود. استفاده از گل‌های طبیعی، وجود آب در عکس، استفاده از جعبه‌های چوبی و … می‌تواند از موارد جذاب باشد.

ایده عکس از بدن کودک

عکس پاهای نوزاد

یکی از ایده‌های عکاسی از نوزاد که البته برای کودکان نوپا نیز جالب است، عکاسی از بدن کودک است. در این موارد بیشتر از بدن برهنه کودک عکاسی می‌شود. در بسیاری از موارد، این نوع عکس‌ها از عکاسی از چهره جذاب‌تر هستند.

گرفتن عکس کودکان با وسایل بزرگ‌ترها

ایده عکس با عینک

عکس با وسایل بزرگ‌ترها و پدر و مادر، یکی از روش‌هایی است که عکاسی از کودکان را جذاب‌تر می‌کند. مثلاً دختری که کفش مادرش را پوشیده و یا پسری که عینک آفتابی پدرش را به چشم زده است. این یکی از ایده‌های عکاسی از کودکان است که بسیار طرف‌دار دارد.

استفاده از لباس‌های جذاب برای عکاسی از کودکان

در عکاسی از کودکان می‌توانید از لباس‌های فانتزی و عروسکی استفاده کنید. لباس‌های شیک و اکسسوری‌هایی که مربوط به بزرگ‌ترها باشد هم می‌تواند بسیار جذاب باشد. از لباس سفید غافل نشوید. کودک با لباس سفید و البته با پس‌زمینه تیره یا رنگی، بسیار زیباست.

چشمان زیبا از جذاب‌ترین ایده‌های عکاسی از کودکان

یکی از مواردی که ایده خوبی برای عکاسی از کودکان است، جلب کردن توجه کودک به دوربین است. زمانی که کودک مستقیم به لنز دوربین نگاه می‌کند، عکس از جذابیت خاصی برخوردار می‎‌شود.

ایده استفاده از میوه‌ها در عکاسی از کودکان

ایده‌های عکاسی از کودک

از ایده‌های عکاسی از کودکان، می‌توان به استفاده از میوه‌های بزرگ و کوچک، به شکلی زیبا، در زمینه عکس استفاده کرد. پوشاندن لباسی هم‌رنگ با میوه‌ها، زیبایی عکس را دوچندان می‌کند.

ایده استفاده از اسباب‌بازی‌های کودک در عکاسی از بچه‌ها

در طراحی پس‌زمینه عکاسی از کودکان، از استفاده کردن از اسباب‌بازی‌های کودک غفلت نکنید. در مواردی نیز کودک می‌تواند یکی از اسباب‌بازی‌هایش را در دست بگیرد و با آن ارتباط برقرار کند.

کلام نهایی
در این مقاله بنابراین بود که آموزش‌هایی داده شود که پدرها و مادرها بتوانند در خانه و یا مکان‌ها و شرایط مختلف، از کودک دلبندشان عکاسی کنند. به‌علاوه در این مطالب به نکاتی اشاره شد تا والدین بتوانند در انتخاب آتلیه مناسب برای نوزاد، معیارهایی داشته باشند و گزینه مناسبی را انتخاب کنند. در میان مطالب به ایده‌های عکاسی از کودکان و نوزادان پرداخته شد. بسیاری از والدین که به عکاسی از کودک خود علاقه دارند، از کم بودن ایده‌هایی که به ذهنشان می‌رسد، گله دارند. امید است این مطالب والدین را در ثبت خاطرات زیبایشان یاری کند.

میزان رضایتمندی شما از مقاله

میانگین نظرات 4.3 / 5. 12

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *