آموزش بازی شطرنج | صفر تا صد قوانین شطرنج

آموزش بازی شطرنج | صفر تا صد قوانین شطرنج
زمان مطالعه : ۹ دقیقه ۵۴۲ بازدید ۰ نظر

در این مقاله میخواهیم شمارا با قوانین و روش بازی شطرنج ، یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین بازی های جهان آشنا کنیم برای خواندن کلیک کنید

بازی شطرنج یک ورزش فکری است که برای انجام دادن آن نیاز به تمرکز بالا و تکنیک خاص است. این بازی مسئولیت پذیری بالایی را به بازیکنان آموزش می دهد و هیچ زمان برای یادگیری این بازی دیر نیست. قدمت این بازی به بیش از 1500 سال رقم خورده است. اختراع بازی شطرنج توسط ایرانیان بوده است و به همین دلیل از واژگان پارسی استفاده می کنند. بعد از ایران به کشور هند رفته و بعد به عربها و جهان اسلام انتقال یافته و بعد از آن به اروپا رفته است.


معرفی ابزار آلات در بازی شطرنج

بازی شطرنج دارای یک صفحه مربع هشت در هشت خانه است. هرکدام ازاین خانه ها یک درمیان دارای رنگ سفید و سیاه به تعداد هستند. رنگ سفید دارای 32 خانه و رنگ سیاه هم 32 خانه دارد که جمع این خانه ها به 64 خانه میرسد.مهره های این بازی هم به تعداد 16 عدد سیاه و 16عدد سفید است که جمعا به تعداد 32 عدد میشود و شامل سرباز، فیل، اسب، رخ، وزیر و شاه نام دارد. صفحه ی شطرنج به گونه ای است که اولین خانه در سمت راست هر دو بازیکن، باید سفید باشد. قیمت صفحه بازی شطرنج به کیفیت و نوع مواد مصرفی در آن بستگی دارد و از مبلغ بیست هزار تومان تا یک میلیون متغیر است.


ساعت شطرنج، در این بازی چه نقشی دارد؟

ساعت در شطرنج تعیین کننده زمان بازی میان دو بازیکن است،تا در زنانی معین و محدود بازی خود را به اتمام برسانند. اگر زمان هریک از بازیکنان زودتر تمام شود، بازنده آن بازی شناخته میشوند. مبلغ ساعت شطرنج بین 50 هزار تا 400 هزار قابل پرداخت است.


آموزش بازی شطرنج برای مبتدیان به چه صورت است؟

 • ابتدا صفحه شطرنج را باز کنید.
 • حرکت دادن مهره ها را آموزش ببینید.
 • قوانين بازی را بدانید.
 • شروع کننده بازی باید تعیین شود.
 • راهکارهای برنده شدن را یاد بگیرید.
 • استراتژی پایه را یاد بگیرید.
 • بازی های دیگر که مربوط به شطرنج است را یاد بگیرید.


چیدمان صفحه بازی شطرنج به چه صورت است؟

زمانی که صفحه ی شطرنج را باز می کنیم تعدادی خانه مربع شکل سیاه و سفید مقابل روی خود دارید. چیدمان مهره های شطرنج باید طبق قانون انجام شود و ردیف دوم سربازها چیده می شوند. شروع بازی از گوشه ی صفحه است و در دو طرف باید دو رخ قرار داده شود و بعد آن در دو طرف مهره ی اسب، وبعد دو فیل، دو شاه، دو وزیر قرار می گیرد. شاه سفید روی خانه ی مربع سفید رنگ و شاه سیاه روی خانه ی سیاه رنگ قرار می‌گیرد. وزیر نیز در مربع باقی مانده قرار می گیرد.


چیدمان صفحه بازی شطرنج


آموزش بازی شطرنج برای حرکت مهره ها چگونه تعریف شده است:

حرکت باید از سمت مهرهی سفید باشد و این یکی از وجه های متمایز این مهره است که باعث می شود مهره ی های سیاه به دنبالش بروند و بتواند به آن حمله کند.


حرکت مهره های شطرنج چگونه است؟

هرکدام از حرکت مهره ها طبق قانون خاصی است و مهرها نمی توانند از روی هم عبور کنند و جای همدیگر را اشغال کنند. این جایگذاری مهره زمانی امکان پذیر است که یکی از مهره ها در بیرون بازی باشد تا بتواند جای آن را بگیرد. در کل حرکت مهره ها در جهت دفاع از خودشان است.


حرکت مهره ی شاه در بازی شطرنج به چه صورت است؟

شاه از مهمترین مهره های بازی شطرنج است ولی ضعیف ترین نقش را ایفا می کند. حرکت مهره شاه فقط برای یک خانه امکان پذیر است. ولی همه ی جهات چه بالا،پایین، چپ، راست، زیگزاگ را در برمی گیرد. زمانی که مهره شاه نتواند هیچ دفاعی از خود انجام دهد، به اصطلاح می گویند کیش شده است.


حرکت مهره وزیر در بازی شطرنج به چه صورت است؟

پر قدرتمند ترین مهره ی بازی شطرنج، وزیر نام دارد که در جهت مستقیم و چند خانه حرکت می کند اما از مهره متقابل خود نمی تواند عبور کند. وزیر مانند ما بقی مهره ها حمله پذیر است.

 

حرکت مهره ی رخ در بازی شطرنج به چه صورت است؟

حرکت مهره ی رخ برای چندین خانه مجاز است ولی تنها حرکت آن به سمت جلو، عقب، چپ و راست است. مهره ی رخ به شدت قدرتمند است و حفاظت از مهره ای دیگر را به عهده دارد.

 

حرکت مهره ی فیل در بازی شطرنج به چه صورت است؟

حرکت فیل به چند خانه امکان پذیر است و تنها حرکت اُریب را می تواند انجام دهد.

تنها نکته ی حائز اهمیت در مهره ی فیل این است. این مهرهمی تواند تنها روی خانه همرنگ خودش بماند و طی همان خانه حرکت کند.


حرکت مهره ی اسب در بازی شطرنج به چه صورت است؟

حرکت بازی اسب با بقیه ی مهره های شطرنج متفاوت است و حرکت آن، دو خانه در یک جهت می باشد و به صورت L می باشد.


حرکت مهره های سرباز در بازی شطرنج به چه صورت است؟

سربازها تنها راه حرکتشان به سمت جلو است و اُریبی به سمت سرباز حمله می شود، و هیچ گاه نمی توانند به عقب بازگردند. حرکت سرباز تنها ورود به یک خانه است ولی در اولین حرکت می توانند به دو خانه حرکت کنند.مهم ترین مزیت این مهره این است که اگر سرباز موفق شود، و حرکت خود را به سلامت و درست طی کند و به سمت دیگر بازی برسد، می تواند در نقش دیگر مهره ها ظاهر شود.مهره سرباز تنها جایگزین مهره های خارج شده از بازی نمی شود و می تواند نقش وزیر را ایفا کند. تنها مهره سرباز این مزیت را دارا می باشد.حرکت مهره ی قلعه در بازی شطرنج به چه صورت است؟

یکی از قوانین آموزش بازی شطرنج، ساختن قلعه است. این کار به شما آموزش می دهد که با دو کار یک حرکت را انجام دهید. از مهره ی شاه خود حفاظت کنید و رخ را وارد بازی شطرنج کنید و این عملکرد زمانی امکان پذیر است که شاه را به دو خانه سمت چپ یا راست حرکت دهیم، سپس از گوشه کناری صفحه شطرنج به سمت راست شاه برویم که لازمه ی قوانین زیر است:

 

 • باید اولین حرکت از مهره ی شاه باشد.
 • باید اولین حرکت از مهره ی رخ باشد.
 • هیچ مهره ای نباید بین رخ و شاه حرکت کرده باشد.
 • شاه نباید کیش شده یا در وضعیت کیش شدن باشد.

 

بازی شطرنج چگونه راه حلی برای برنده شدن ارائه داده است :

راه های زیادی برای برنده شدن در این بازی وجود دارد از جمله کیش و مات کردن، بیرون کردن مهره ها، کناره گیری، خطا کردن وغیره. کیش و مات کردن از نتایج بازی با رقیب است و این اتفاقی زمانی رخ می دهد که شاه کیش شود و نتواند خودش را از این حرکت نجات دهد.

 

چند راه برای کیش شدن شاه وجود دارد؟

 • مهره شاه را از حالت کیش در بیاریم و به حرکت خود ادامه دهیم.
 • راه کیش شدن را با مهره های دیگر ببندیم.
 • مهره ای که باعث کیش شدن شاه شده است را از بازی بیرون بیندازیم.

اگر مهره ی شاه را نتوانیم از حالت کیش و مات عبور دهیم، بازی تمام می شود و به هیچ وجه نمی توان شاه را به بیرون انداخت.


چند راه برای کیش شدن شاه


در اموزش بازی شطرنج چه قواعدی برای موفق شدن وجود دارد؟

 • شاه را بیرون نیندازید.
 • مرکز بازی شطرنج را کنترل کنید.
 • تعداد بازیها را افزایش دهید تا مهارت بیشتری کسب کنید.
 • مهره ها را بیرون نیندازید.

ارزش مهره ها در آموزش بازی شطرنج به چه صورتی تعریف شده است:

رخ : پنج امتیاز

فیل : سه امتیاز

اسب : سه امتیاز

وزیر : نه امتیاز

سرباز : یک امتیاز

شکل نوشتاری مهره ها در بازی شطرنج چگونه تعریف شده است:

سرباز با نمادP

فیل با نماد B

شاه با نماد K

رخ با نمادR

وزیر با نماد Q

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری از این بازی به گونه ای است که آموزش بازی شطرنج برای تمامی سنین توصیه می شود و علاوه بر دارا بودن فواید بسیار این بازی از جمله سلامت و مفرح بودن، از نکات آموزشی بسیار بالایی برخوردار است. این بازی قدرت تمرکز و فکری افراد را بالا می برد، بازی شطرنج علاوه بر سادگی ظاهر و ابزار آلاتش، می تواند از مهم ترین بازی ها و سرگرمی ها به حساب بیاید.

 

همچنین بخوانید!

هرآنچه که باید درباره بازی اتاق فرار بدانید

آموزش بازی اسلایم | با فرزندت همراه شو

دیدگاه خود را بنویسید
|
دیدگاهی ثبت نشده است، اولین نفری باشید که یک دیدگاه ثبت می کند.
با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...